Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 51 από 1174 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 17599
  1. #751
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.951
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μαστιγιο λοιπον.
    Επρεπε να το φτιαξουν οι αλλοι για να κανουν διαγωνισμο οι κοπριτες της ΔΕΗ.
    Καποτε οταν ηθελες κατι απο τον οτε επρεπε να πας να τους βρεις στις γραφειαρες στους στα κεντρα του οτε.
    Εννοειται μονο πρωινες ωρες και ΑΜΑ ηθελαν. (και για να βαλεις τηλεφωνο επρεπε να εχεις βυσμα τον Στρατουλη...)
    Η ΔΕΗ ειναι ακομα ετσι.
    Γιατι αραγε?

  2. #752
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικος λογαριασμος και στο σπιτι μου απο δεη. Παω ελπεντισον.

  3. #753
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαστιγιο λοιπον.
    Επρεπε να το φτιαξουν οι αλλοι για να κανουν διαγωνισμο οι κοπριτες της ΔΕΗ.
    Καποτε οταν ηθελες κατι απο τον οτε επρεπε να πας να τους βρεις στις γραφειαρες στους στα κεντρα του οτε.
    Εννοειται μονο πρωινες ωρες και ΑΜΑ ηθελαν. (και για να βαλεις τηλεφωνο επρεπε να εχεις βυσμα τον Στρατουλη...)
    Η ΔΕΗ ειναι ακομα ετσι.
    Γιατι αραγε?
    Μην αρχίσουμε το κλασσικό επειδή είναι δημόσιο . Το πρόβλημα δεν είναι άν είναι δημόσια υπηρεσία και σε άλλα κράτη υπάρχουν κρατικές εταιρίες που πάνε ρολόι . Αλλωστε είμαι αντίθετος με την ιδιοτικοποίηση της και γενικά με την ελευθερη αγορά ηλεκτρικής ενέργειας . Θα μου πεις ότι κάνω λάθος γιατί όταν υπάρχει ανταγωνισμός συνήθως είναι υπερ μας ως καταναλωτές και συμφωνώ απόλυτα και είναι σημαντικό αλλά ως Έθνος δεν είναι υπέρ μας . Το να είναι κρατική η ενέργεια μεταφράζεται σε εθνική κυριαρχία και αυτό είναι το σημαντικότερο τουλάχιστον για μένα!

    Για να σε προλάβω δεν είμαι κομμουνιστής !!!

    Πάντως υπολογίζοντας το κόστος προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για τιμολόγιο Γ1 μονοφασικό . με 1186 kwh καταναλωση (ένας τυχαίος τετραμηνιαίος λογαριασμός δικός μου ) τελικά το πόσό που γλιτώνω με το να παω στην elpedison αν επιλέξω σταθερή χρέωση energy family plus είναι 4.6629 ευρώ

    Για το απλό energy family δεν ξέρω γιατί φαινομενικά φαίνεται ίδιο αλλά απο όσο έχω καταλαβει έμμεσα αυτό το πρόγραμμα έχει κλιμακωτές χρεώσεις προμήθειας . Θα πάρω τηλέφωνο να με ενημερώσουν .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bananas : 18-02-16 στις 09:46.

  4. #754
    Εγγραφή
    04-01-2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας

    Έκανα την σύγκριση στην σελίδα μας για την κατανάλωση σας και επισυνάπτω τα σχετικά αποτελέσματα.

    Το elpedison family plus έχει ακριβότερη τιμή ανα kwh απο το family αλλά έχει σταθερή τιμή για ένα χρόνο (το απλό family έχει σταθερή τιμή για 6 μήνες). Μέχρι 20/2 έχει έκπτωση για νέους πελάτες αλλά για να την πιστωθεί ολόκληρη ο πελάτης έχει ελάχιστη παραμονή 2 έτη (Εάν παραμείνεις 1 χρόνο πιστώνεσαι με το 50% της έκπτωσης).

    Η Protergia έχει και αυτή προσφορά μέχρι 29/2 αλλά έχει υποχρεωτική παραμονή 18 μηνών. Επίσης οι όροι της προσφοράς δεν υπάρχουν σε κάποιο δημόσια διαθέσιμο κείμενο.

    Η watt and volt προσφέρει, εάν πληρώνεις με πάγια εντολή, σταθερή μειωμένη τιμή μέχρι 31.12.2017 αλλά έχει επίσης ελάχιστη παραμονή μέχρι 31.12.2017 για να επωφεληθείς από την μειωμένη τιμή. Σε διαφορετική περίπτωση χρεώνεσαι σύμφωνα με τον επίσημο τιμοκατάλογο.

    Τα υπόλοιπα τιμολόγια δεν έχουν κάποια προσφορά ούτε penalty αποχώρησης και σταθερή τιμή για 6 μήνες.

    Να σημειωθεί ότι σε όλους του παροχους μπορείς να φύγεις οπότε θέλεις. Στην περίπτωση που έχουν κάποια προσφορά, σε πρόωρη αποχώρηση χάνεις το όφελος ή μέρος αυτού από την προσφορά.

    Ακόμη να ξεκαθαρίσουμε ότι η παραγωγή ενέργειας είναι τελείως διαφορετική από την προμήθεια (πώληση). Η παραγωγή ενέργειας γίνεται και από ιδιώτες ενώ συμμετέχουν και αρκετές εισαγωγές. Η πώληση και η αγορά ηλεκτρικής ενέργειας γίνεται τιμολογιακά. Το ρεύμα είναι ίδιο για όλους και μεταφέρεται από το δημόσιο δίκτυο (ΔΕΔΗΕ), την χρήση του όποιου την πληρώνουν οι καταναλωτές στον λογαριασμό τους. O ΔΕΔΗΕ επίσης είναι υπεύθυνος για την καταμέτρηση και την τεχνική υποστήριξη.

    Συγνώμη εάν σας κούρασα, Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  συγκριση 1116.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  325,4 KB 
ID: 167217

  5. #755
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μία από τις δύο παροχές μου είναι με πάγια εντολή από λογαριασμό
    Δεν υπάρχει κόστος εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο
    Σε ποια τράπεζα? Η Πειραιώς χρεώνει.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  6. #756
    Εγγραφή
    26-02-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    σε ποσο καιρο πιστευετε οτι θα υπαρξουν εναλλακτικές εταιρείες παροχης ηλεκτρικου ρευματος?

  7. #757
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν διάβασες το νήμα, πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν άλλες εταιρείες;
    Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

    Καλώς ήλθες.

  8. #758
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    παλιοτερα μολις αρχισαμε να εχουμε εναλλακτικους παροχους τηλεπικοινωνιων μας ζαλιζαν στα τηλεφωνα οτι ωρα και να ηταν η στις κατοικον επισκεψεις για να μας "ψησουν" να γινουμε πελατες τους
    τωρα που αρχισαμε να εχουμε εναλλακτικους παροχους ενεργειας (παραγωγης/διαθεσης) μας ζαλιζουν στα τηλεφωνα οτι ωρα και να ειναι για να μας "ψησουν" να γινουμε πελατες τους και να φυγουμε απο την "κακια" ΔΕΗ.
    ημαρτον....αν θελουμε να γινουμε πελατες τους δεν ξερουμε τι πρεπει να κανουμε η δεν εχουμε διαδικτυο?

    μεχρι τωρα ολοι με εχουν καλεσει (λεγοντας ο καθενας τι εκπροσωπει - τι προσφερει) για να με κανουν πελατη τους (χωρις κανεναν σεβασμο)

    δεν τους εχουν ενημερωσει φυσικα απο την "ανεξαρτητη αρχη" που λεγεται ΑΠΠΔ οτι ειμαι στο μητρωο και δεν δεχομαι εμπορικες/διαφημιστικες κλησεις

    μου φαινεται πρεπει να αρχισω τις καταγγελιες στην ΑΠΠΔ και αν χρειαστει τις μηνυσεις/αγωγες/εξωδικα μπας και βρω την ησυχια μου επιτελους...

    για μεταβιβαστε το παρακαλω σε αυτους τους κυριους γιατι η υπομονη μου εξαντλειται...και θα ακουσει κανεις τιποτα γαλλικα.

  9. #759
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    μου φαινεται πρεπει να αρχισω τις καταγγελιες στην ΑΠΠΔ και αν χρειαστει τις μηνυσεις/αγωγες/εξωδικα μπας και βρω την ησυχια μου επιτελους...

    για μεταβιβαστε το παρακαλω σε αυτους τους κυριους γιατι η υπομονη μου εξαντλειται...και θα ακουσει κανεις τιποτα γαλλικα.
    Γνωριζεις οτι η μηνυση/αγωγη/εξωδικο εχουν κοστος? Σε δικηγορο, δικαστικο επιμελητη κλπ? Εχεις τοσα λεφτα για πεταμα?

  10. #760
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις οτι η μηνυση/αγωγη/εξωδικο εχουν κοστος? Σε δικηγορο, δικαστικο επιμελητη κλπ? Εχεις τοσα λεφτα για πεταμα?
    το ξερω οτι εχει κοστος η μηνυση/αγωγη/εξωδικο , εχω συγγενικο/φιλικο προσωπο δικηγορο

    αλλα για πες μου τι να κανω? που ενω ειμαι στο ***** μητρωο του αρθρου 11-13 του περιβοητου **** νομου που υποτιθεται εχει την εποπτεια η ΑΠΠΔ και υποτιθεται οτι απαγορευει να με ενοχλουν για εμπορικες/διαφημιστικες κλησεις οι διαφορες εταιρειες (παλια ηταν τηλεπικοινωνιακοι παροχοι , τωρα ειναι ενεργειας παροχοι)

    εκτος αν προτεινεις να τους αφησω να καλουν οτι ωρα θελουν (πρωι/μεσημερι/βραδυ) σε σταθερο και κινητο

    γιατι τα οπλα που εχω ειναι η καταγγελια στην ΑΠΠΔ η μηνυση/εξωδικο/αγωγη στα αρμοδια δικαστηρια

    προσπαθησα να επικοινωνησω μαζι τους (αλλα μην σου πω τι εγινε....) , οσες φορες με καλουν τους ενημερωνω για το περιβοητο **** αρθρο της ΑΠΠΔ αλλα μην σου πω που το εχουν γραμμενο οπως και την ΑΠΠΔ.

    καποια στιγμη και η υπομονη εχει ορια φιλε μου στο τσακ ειμαι να τα ξεπερασω και τοτε θα γινει τις "πηνελοπης το καγκελο"

  11. #761
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξερω οτι εχει κοστος η μηνυση/αγωγη/εξωδικο , εχω συγγενικο/φιλικο προσωπο δικηγορο

    αλλα για πες μου τι να κανω? που ενω ειμαι στο ***** μητρωο του αρθρου 11-13 του περιβοητου **** νομου που υποτιθεται εχει την εποπτεια η ΑΠΠΔ και υποτιθεται οτι απαγορευει να με ενοχλουν για εμπορικες/διαφημιστικες κλησεις οι διαφορες εταιρειες (παλια ηταν τηλεπικοινωνιακοι παροχοι , τωρα ειναι ενεργειας παροχοι)

    εκτος αν προτεινεις να τους αφησω να καλουν οτι ωρα θελουν (πρωι/μεσημερι/βραδυ) σε σταθερο και κινητο

    γιατι τα οπλα που εχω ειναι η καταγγελια στην ΑΠΠΔ η μηνυση/εξωδικο/αγωγη στα αρμοδια δικαστηρια

    προσπαθησα να επικοινωνησω μαζι τους (αλλα μην σου πω τι εγινε....) , οσες φορες με καλουν τους ενημερωνω για το περιβοητο **** αρθρο της ΑΠΠΔ αλλα μην σου πω που το εχουν γραμμενο οπως και την ΑΠΠΔ.

    καποια στιγμη και η υπομονη εχει ορια φιλε μου στο τσακ ειμαι να τα ξεπερασω και τοτε θα γινει τις "πηνελοπης το καγκελο"
    Πρέπει να το κάνεις ρε συ

  12. #762
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να το κάνεις ρε συ
    δεν σε καταλαβα φιλε sdikr να με συγχωρεις ειμαι απο αναρρωση ιωσης/γριπης και ακομα δεν εχω συνελθει.

  13. #763
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλα βαλε το κινητο σου τη σιγη οταν κοιμασαι. Πιο φτηνο απο εξωδικα και δικηγορους.

  14. #764
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα βαλε το κινητο σου τη σιγη οταν κοιμασαι. Πιο φτηνο απο εξωδικα και δικηγορους.
    για το κινητο δεν υπαρχει θεμα (δεν χρειαζεται καν σιγη) απλα τον βαζεις στην μαυρη λιστα και τελος τρωει γειωση

    στο σταθερο ομως υπαρχει θεμα γιατι μπορει να χτυπησει ανα πασα στιγμη και εκει δεν μπορω να κανω κατι...

    για αυτο ειπα τι λυσεις προτεινεται εσεις οι ειδικοι της τεχνολογιας γιατι εγω παρεδωσα τα οπλα δεν ξερω/γνωριζω κατι αλλο να κανω εχω το νομο με το μερος μου αλλα δεν τον υπολογιζουν οπως δεν υπολογιζουν και τις αρχες.

  15. #765
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κλεινε το κουδουνισμα πριν κοιμηθεις. Το κανω.

Σελ. 51 από 1174 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας