Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 732 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 712722727730731732733734737742752 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.966-10.980 από 17529
  1. #10966
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Τελικά είμαι άτυχος.
    Όπως είπα αρκετές σελίδες πριν(πριν καμιά εβδομάδα), ήρθε ο νέος λογαριασμός nrg που με πέταξε από το fixed και τότε κατάλαβα τι είχε παιχτεί με τις ρήτρες και τις τροποποιήσεις.
    Ορθά τα μέλη εδώ μου είπαν να φύγω για κάποιο fixed της ΔΕΗ και ταυτόχρονα αμφισβήτηση των χρεώσεων της ρήτρας λόγω μη έγκυρης ειδοποίησης μου.
    Ωστόσο, η εβδομάδα που πέρασε ήταν για μένα πολύ busy και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου με τα περί ρεύματος.
    Οπότε τώρα θα πρέπει να δεκτό ακόμα πιο ακριβές τιμές στην ΔΕΗ ύστερα από την πολύ πρόσφατη αύξηση τους....

    Μερικές πρακτικές ερωτήσεις:
    1. Ο λογαριασμός της NRG δεν είναι ακόμη ληξιπρόθεσμος. Η ρήτρα την οποία αμφισβητώ και δεν θα πληρώσω είναι 70€. Όσο δεν είναι ληξιπρόθεσμος μπορώ να μεταβώ στην ΔΕΗ χωρίς πρόβλημα, σωστά; Αν γίνει ληξιπρόθεσμος θα πρέπει να τον έχω πληρώσει όλον για να μεταβώ;
    2. Ξέρει κανείς αν έχω "πρόστιμο" στην NRG αν φύγω τώρα; Θεωρητικά αυτοί δεν θα παραδεχτούν ότι έκαναν μη έγκυρη ειδοποίηση για την τροποποίηση. Αλλά από την άλλη δεν βρήκα στο συμβόλαιο μου πίνακα με χρεώσεις για πρόωρη καταγγελία από μέρους μου.
    2. Είδα στα δικαιολογητικά της ΔΕΗ ότι θέλει "γνωστοποίηση ΑΦΜ". Αυτό πώς γίνεται; με εκκαθαριστικό φόρου εισοδήματος;
    3. Ο πιο γρήγορος τρόπος ποιος είναι; Να πάω σε τοπικό κατάστημα; (υπόψη ότι είμαι επαρχία, οπότε υποθέτω δεν θα έχει πάρα πολλή κίνηση).
    4. Διάβασα ότι το online ναι μεν γίνεται με online αίτηση αλλά αργεί να διεκπεραιωθεί, σωστά;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #10967
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά είμαι άτυχος.
    Όπως είπα αρκετές σελίδες πριν(πριν καμιά εβδομάδα), ήρθε ο νέος λογαριασμός nrg που με πέταξε από το fixed και τότε κατάλαβα τι είχε παιχτεί με τις ρήτρες και τις τροποποιήσεις.
    Ορθά τα μέλη εδώ μου είπαν να φύγω για κάποιο fixed της ΔΕΗ και ταυτόχρονα αμφισβήτηση των χρεώσεων της ρήτρας λόγω μη έγκυρης ειδοποίησης μου.
    Ωστόσο, η εβδομάδα που πέρασε ήταν για μένα πολύ busy και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου με τα περί ρεύματος.
    Οπότε τώρα θα πρέπει να δεκτό ακόμα πιο ακριβές τιμές στην ΔΕΗ ύστερα από την πολύ πρόσφατη αύξηση τους....

    Μερικές πρακτικές ερωτήσεις:
    1. Ο λογαριασμός της NRG δεν είναι ακόμη ληξιπρόθεσμος. Η ρήτρα την οποία αμφισβητώ και δεν θα πληρώσω είναι 70€. Όσο δεν είναι ληξιπρόθεσμος μπορώ να μεταβώ στην ΔΕΗ χωρίς πρόβλημα, σωστά; Αν γίνει ληξιπρόθεσμος θα πρέπει να τον έχω πληρώσει όλον για να μεταβώ;
    2. Ξέρει κανείς αν έχω "πρόστιμο" στην NRG αν φύγω τώρα; Θεωρητικά αυτοί δεν θα παραδεχτούν ότι έκαναν μη έγκυρη ειδοποίηση για την τροποποίηση. Αλλά από την άλλη δεν βρήκα στο συμβόλαιο μου πίνακα με χρεώσεις για πρόωρη καταγγελία από μέρους μου.
    2. Είδα στα δικαιολογητικά της ΔΕΗ ότι θέλει "γνωστοποίηση ΑΦΜ". Αυτό πώς γίνεται; με εκκαθαριστικό φόρου εισοδήματος;
    3. Ο πιο γρήγορος τρόπος ποιος είναι; Να πάω σε τοπικό κατάστημα; (υπόψη ότι είμαι επαρχία, οπότε υποθέτω δεν θα έχει πάρα πολλή κίνηση).
    4. Διάβασα ότι το online ναι μεν γίνεται με online αίτηση αλλά αργεί να διεκπεραιωθεί, σωστά;
    Αφού είσαι στην επαρχία θα έλεγα να μεταβείς στο τοπικό υποκατάστημα της ΔΕΗ έχοντας μαζί σου την ταυτότητα ένα εκκαθαριστικό της εφορίας και έναν λογαριασμό του τωρινού σου παρόχου

    για τα υπόλοιπα που ρωτάς για τον τωρινό σου πάροχο δεν γνωρίζω να σου απαντήσω

    απλά θα σου πω ναι άργησες και δεν ξέρω τώρα αν θα μπορέσεις να κάνεις αμφισβήτηση και να μην πληρώσεις

  3. #10968
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    1.εξαρτάται απο το αν δεχτεί η ΔΕΗ προηγούμενο εξοφλημένο
    2. Λογικά θα σε χρεώσουν μιας και θα ισχυριστούν οτι πέρασε η περίοδος που δίναν
    2(β?!) . εκκαθαριστικός είναι οκ
    3. ναι για enter
    4 σωστά

    ΑΛΛΑ δες το 4ο φύλλο του excel της υπογραφής μου , πχ αυτό το μήνα πρέπει να έχεις μεγάλη κατανάλωση για να σε συμφέρει να φύγεις
    (υποθέτω οτι το Μάρτιο πρέπει να έγδαρε όπως τους περισσοτερους και οι επιδοτήσεις δεν κάλυψαν σχεδόν τίποτα)

  4. #10969
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ που αμφισβητώ, από τον τελευταίο εκκαθαριστικό περίπου 1.000€ και κανονικά πληρώνεται σε 10 ημέρες τι να κάνω; Να τον πληρώσω ή να κόψω την πάγια;

    Με τη ΔΕΗ πάει σχετικά γρήγορα, από όσο φαίνεται. Την Παρασκευή έλαβα mail πως σε δυο εργάσιμες θα έχω ενεργοποιηθεί μαζί τους. Μπήκε και η πάγια, αποδέχτηκαν και όλα τα έγγραφα online χωρίς καμία καθυστέρηση και χωρίς πάρε δώσε.

    Πέραν του τελευταίου εκκαθαριστικού αμφισβητώ και τον προηγούμενο. Συνολικά αμφισβητώ περίπου 1.500€. Είναι όλα ρήτρες αναπροσαρμογής.

  5. #10970
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά θα σου πω ναι άργησες και δεν ξέρω τώρα αν θα μπορέσεις να κάνεις αμφισβήτηση και να μην πληρώσεις
    Έχει δίκιο και τίποτα δεν είναι σίγουρα. Ειδικά αν δεν του κυνηγήσεις. Εν προκειμένω, στη σύμβαση μου δεν είχα συγκαταθέση σε ενημέρωση για τροποποίηση του συμβολαίου με ηλεκτρονικά μέσα. Τον λογαριασμό τον λαμβάνω ηλεκτρονικά και όχι έντυπα. Η ειδοποίηση για την τροποποίηση ήταν στον ηλεκτρονικό λογαριασμό την οποία στα αλήθεια δεν την πρόσεξα. Συν το ότι η ΡΑΕ έχει πει ότι οι ειδοποιήσεις με μικρά γράμματα στους λογαριασμούς δεν είναι έγκυρες.
    Θα ιδρώσει το αυτί της NRG αν της τα πω αυτά (γραπτώς με αμφισβήτηση χρέωσης); Μάλλον όχι. Και για αυτό ύστερα θα ακολουθήσω σε συνήγορο του καταναλωτή και στην ΡΑΕ. Και ύστερα και δικαστικά για τις χρεώσεις της ρήτρας χωρίς έγκυρη ειδοποίηση(ας πούμε ότι για μένα είναι "δωρεάν" το δικαστικό κομμάτι).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    (υποθέτω οτι το Μάρτιο πρέπει να έγδαρε όπως τους περισσοτερους και οι επιδοτήσεις δεν κάλυψαν σχεδόν τίποτα)

    Για 38 μέρες Φεβρουαρίου και μισό Μάρτιο έκαψα 593KWh. Σύνολο λογαριασμού 170€. Από αυτά τα 70 είναι η ρήτρα που αντιστοιχεί σε 16 μέρες κατανάλωσης...

    Έκτοτε έχει μειωθεί κι άλλο η κατανάλωση επειδή δεν έκαψε το κλιμαστικό σχεδόν καθόλου. Αλλά το καλοκαίρι πάλι θα έχω αρκετή κατανάλωση.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #10971
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τελικά συμφέρει να κάνουμε χειμώνα στην Ελλάδα και καλοκαίρι στη Γερμανία.

  7. #10972
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά συμφέρει να κάνουμε χειμώνα στην Ελλάδα και καλοκαίρι στη Γερμανία.
    και δεν πας ένα ταξιδάκι μέχρι το μακρινό ντουμπάι και καθάρισες...βρίσκεις και μια καλή δουλειά που θα σου φέρνει από 30.000 ευρώ και πάνω καθαρά το μήνα και έλυσες όλα σου τα προβλήματα
    άσε μετά τα περί γερμανίας και ελλάδας ούτε ζωγραφιστές δεν θα θες να τις δεις.

  8. #10973
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (ΤΕΜ)

    1η κατοικία απο 1/1/22 μόνο για κυμαινόμενα
    Όπως πάντα κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ πολύ!

  9. #10974
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    και δεν πας ένα ταξιδάκι μέχρι το μακρινό ντουμπάι και καθάρισες...βρίσκεις και μια καλή δουλειά που θα σου φέρνει από 30.000 ευρώ και πάνω καθαρά το μήνα και έλυσες όλα σου τα προβλήματα
    άσε μετά τα περί γερμανίας και ελλάδας ούτε ζωγραφιστές δεν θα θες να τις δεις.
    Ναι γιατί στην ζωή τα λεφτά πάνω από όλα.
    Δεν πας να δεις αν έρχομαι.

    Εκτός αυτού δεν έχω προβλήματα για να χρειάζεται να τα λύσω.

  10. #10975
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί στην ζωή τα λεφτά πάνω από όλα.
    Δεν πας να δεις αν έρχομαι.

    Εκτός αυτού δεν έχω προβλήματα για να χρειάζεται να τα λύσω.
    Τα λεφτά βοηθούν αν τα έχεις

    ότι αφορά το δεύτερο που λες ναι θα συμφωνήσω δεν έχω κανένα πρόβλημα που να χρειάζεται λύση

  11. #10976
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θαύμα δεν θα είναι, αφού προ ημερών έβγαλε ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ που έλεγε ότι δεν το έχει κάνει, οπότε θα ήταν τουλάχιστον περίεργο ένα μήνα μετά να κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που άφηνε να εννοειθεί στο δελτίο τύπου ότι δεν θα κάνει.
    και επιβεβαιώνομαι με το σημερινο δελτίο τύπου, που αναγράφει ρητά ότι δεν θα πειράξει τους υφιστάμενους μέχρι τη λήξη της δέσμευσής τους
    https://www.dei.gr/media/qdwlo2nk/de...u-12042022.pdf

  12. #10977
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Αν ήταν πολλαπλάσιοι βέβαια δεν είχαν αυτή την αντιμετώπιση τα σταθερά, να λέμε και του στραβού το δίκιο.

  13. #10978
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που αμφισβητώ, από τον τελευταίο εκκαθαριστικό περίπου 1.000€ και κανονικά πληρώνεται σε 10 ημέρες τι να κάνω; Να τον πληρώσω ή να κόψω την πάγια;

    Με τη ΔΕΗ πάει σχετικά γρήγορα, από όσο φαίνεται. Την Παρασκευή έλαβα mail πως σε δυο εργάσιμες θα έχω ενεργοποιηθεί μαζί τους. Μπήκε και η πάγια, αποδέχτηκαν και όλα τα έγγραφα online χωρίς καμία καθυστέρηση και χωρίς πάρε δώσε.

    Πέραν του τελευταίου εκκαθαριστικού αμφισβητώ και τον προηγούμενο. Συνολικά αμφισβητώ περίπου 1.500€. Είναι όλα ρήτρες αναπροσαρμογής.
    Μπορείς να μην τους πληρώσεις τώρα αμέσως αλλά να τους πληρώνεις με ρύθμιση ενώ είσαι στην ΔΕΗ

  14. #10979
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν πολλαπλάσιοι βέβαια δεν είχαν αυτή την αντιμετώπιση τα σταθερά,
    Δεν είναι και λίγες πάντως οι 500k συνδέσεις που έχουν ήδη μπεί στα σταθερά.
    Πόσες να είναι όλες οι συνδέσεις της ΔΕΗ?

  15. #10980
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Για τις νεες τιμες ισχυει η ημερομηνια αιτησης ή ημερομηνια ενεργοποιησης τελικα ?
    Σημερα ολοκληρωθηκε η αλλαγη απο EFA σε ΔΕΗ αλλα την αιτηση την εκανα με την παλια τιμη στις 30/4
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Σελ. 732 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 712722727730731732733734737742752 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας