Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 836 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 816826831834835836837838841846856 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.526-12.540 από 17534
  1. #12526
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, αξίζει να πάω στη ΔΕΗ με μέση κατανάλωση το μήνα 280 - 290 κιλοβατώρες; Αν ναι, σε ποιό πρόγραμμα; Τωρα είμαι στην Volterra.
    Βασικά τα πράγματα είναι ρευστά. Τον ένα μήνα είναι φθηνή η ΔΕΗ τον άλλο δεν είναι. Αξίζει να πας στην ΔΕΗ γιατί αν δεν φτάσεις τα 500 σε οφειλή δεν στο κόβουν όπως κάνουν οι υπόλοιπες. Τώρα δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  2. #12527
    Εγγραφή
    02-03-2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    20044 / 928 καθαρα
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    NetFaster iad 2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού κάθε μήνα μπορείς να αλλάζεις πάροχο αν δεν βαριέσαι μπορείς να αλλάζεις αν δεις ότι κάτι δεν σε συμφέρει.

    Επίσης ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.
    Πες φευγω από δεν , είχα δώσει εγγύηση 25 ευρώ αυτά που πάνε ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achisael : 10-09-22 στις 14:20.

  3. #12528
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού κάθε μήνα μπορείς να αλλάζεις πάροχο αν δεν βαριέσαι μπορείς να αλλάζεις αν δεις ότι κάτι δεν σε συμφέρει.

    Επίσης ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.
    Πες φευγω από δεν , είχα δώσει εγγύηση 25 ευρώ αυτά που πάνε ;
    Να διευκρινίσω κάτι. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν προλαβαίνει να ικανοποιήσει αιτήματα αλλαγής απο πάροχο σε πάροχο διότι θα υπάρχουν κάθε μήνα τουλάχιστον 1.000.000 αιτήματα σε όλη την επικράτεια. Πρόβλημα 1ο: Μέχρι να γίνει η αλλαγή θα τιμολογήστε στον παλιό πάροχο, Πρόβλημα 2ο: Όταν θα πάτε στον νέο πάροχο και θα αργήσει ο ΔΕΔΔΗΕ να σας κάνει την μεταφορά θα υπάρχουν άλλες τιμές και δεν θα προλάβετε το περιθώριο τιμής που δίνει ο πάροχος πχ τον Οκτώβριο διότι η μεταφορά σας μπορεί να ανοίξει σαν αίτημα τέλη Σεπτέμβρη, να ολοκληρωθεί Αρχές Νοέμβρη και να μην προλάβετε ελκυστικές τιμές και να πάρετε μεγαλύτερες λόγω αλλαγής του τοπίου απο μήνα σε μήνα. Πράξτε το ανα 4μηνο, αλλάξτε ανα 4μηνο ώστε να βγάλετε συμπέρασμα ποιος πάροχος εντος 4μηνου τιμολογούσε σχετικά φθηνότερα απο τους άλλους
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  4. #12529
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού κάθε μήνα μπορείς να αλλάζεις πάροχο αν δεν βαριέσαι μπορείς να αλλάζεις αν δεις ότι κάτι δεν σε συμφέρει.

    Επίσης ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.
    Πες φευγω από δεν , είχα δώσει εγγύηση 25 ευρώ αυτά που πάνε ;
    η εγγύηση συμψηφίζεται στον τελικό λογαριασμό

  5. #12530
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διευκρινίσω κάτι. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν προλαβαίνει να ικανοποιήσει αιτήματα αλλαγής απο πάροχο σε πάροχο διότι θα υπάρχουν κάθε μήνα τουλάχιστον 1.000.000 αιτήματα σε όλη την επικράτεια. Πρόβλημα 1ο: Μέχρι να γίνει η αλλαγή θα τιμολογήστε στον παλιό πάροχο, Πρόβλημα 2ο: Όταν θα πάτε στον νέο πάροχο και θα αργήσει ο ΔΕΔΔΗΕ να σας κάνει την μεταφορά θα υπάρχουν άλλες τιμές και δεν θα προλάβετε το περιθώριο τιμής που δίνει ο πάροχος πχ τον Οκτώβριο διότι η μεταφορά σας μπορεί να ανοίξει σαν αίτημα τέλη Σεπτέμβρη, να ολοκληρωθεί Αρχές Νοέμβρη και να μην προλάβετε ελκυστικές τιμές και να πάρετε μεγαλύτερες λόγω αλλαγής του τοπίου απο μήνα σε μήνα. Πράξτε το ανα 4μηνο, αλλάξτε ανα 4μηνο ώστε να βγάλετε συμπέρασμα ποιος πάροχος εντος 4μηνου τιμολογούσε σχετικά φθηνότερα απο τους άλλους
    Ακριβώς, το αυτονόητο που πολλοί ΔΕΝ μπορούν να καταλάβουν.

  6. #12531
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, το αυτονόητο που πολλοί ΔΕΝ μπορούν να καταλάβουν.
    προσωπικά διαφωνώ . Οι τιμές ανακοινώνονται στις 20 του μηνός επομένως δε νομίζω να πάρει πάνω απο 10 μέρες η αλλαγή

  7. #12532
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά διαφωνώ . Οι τιμές ανακοινώνονται στις 20 του μηνός επομένως δε νομίζω να πάρει πάνω απο 10 μέρες η αλλαγή
    ΑΝ ΔΕΝ υπάρχουν πάρα πολλές αιτήσεις.
    Σε διαφορετική περιπτωση θα τρέχουν και ΔΕΝ θα φτάνουν, όπως σωστά είπε ο KostakisK.
    Spoiler:
    Δεν υπάρχει περίπτωση ο ΔΕΔΔΗΕ να "ξεσκιστεί" στο τρέξιμο για να ικανοποιήσει τα αιτήματα που θα πέφτουν βροχή κάθε μήνα.

  8. #12533
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ ΔΕΝ υπάρχουν πάρα πολλές αιτήσεις.
    Σε διαφορετική περιπτωση θα τρέχουν και ΔΕΝ θα φτάνουν, όπως σωστά είπε ο KostakisK.
    Spoiler:
    Δεν υπάρχει περίπτωση ο ΔΕΔΔΗΕ να "ξεσκιστεί" στο τρέξιμο για να ικανοποιήσει τα αιτήματα που θα πέφτουν βροχή κάθε μήνα.
    έχω ποστάρει και στο δίπλα φόρουμ , οτι δε χρειάζεται να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση βάσει νόμου (και όχι προσωπικής άποψης)
    τώρα , αν στα γραφεία όντως δεν προλαβαίνουν , δεν το γνωρίζω , θα δείξει

  9. #12534
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ποστάρει και στο δίπλα φόρουμ , οτι δε χρειάζεται να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση βάσει νόμου (και όχι προσωπικής άποψης)
    τώρα , αν στα γραφεία όντως δεν προλαβαίνουν , δεν το γνωρίζω , θα δείξει

    Αυτό δεν το ήξερα είναι καλό αν ισχυει.
    Από την άλλη υπάρχει το πρόβλημα με τις εταιρείες που και εκεί θα υπάρχει μεγάλο θέμα (καθυστερήσεις).
    Εδώ ολόκληρη ΔΕΗ τα έπαιξε.
    Ποιο είναι το δίπλα φόρουμ ;
    Αν σου είναι εύκολο να βάλεις το λινκ με τον νόμο που λέει ότι δε χρειάζεται να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση.

  10. #12535
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το ήξερα είναι καλό αν ισχυει.
    Από την άλλη υπάρχει το πρόβλημα με τις εταιρείες που και εκεί θα υπάρχει μεγάλο θέμα (καθυστερήσεις).
    Εδώ ολόκληρη ΔΕΗ τα έπαιξε.
    Ποιο είναι το δίπλα φόρουμ ;
    Αν σου είναι εύκολο να βάλεις το λινκ με τον νόμο που λέει ότι δε χρειάζεται να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση.
    https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4
    ΣΥΝΑΨΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

    Άρθρο 18
    Περιεχόμενο της Σύμβασης Προμήθειας

    6.Με στόχο την επιτάχυνση της διαδικασίας αλλαγής Προμηθευτή και την αποφυγή καθυστερήσεων, o Πελάτης δηλώνει την ένδειξη κατανάλωσης εκάστου μη ωριαίου μετρητή του, η οποία και διαβιβάζεται από τον Προμηθευτή στον αρμόδιο Διαχειριστή Δικτύου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις των σχετικών Κωδίκων.

  11. #12536
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4
    ΣΥΝΑΨΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ

    Άρθρο 18
    Περιεχόμενο της Σύμβασης Προμήθειας

    6.Με στόχο την επιτάχυνση της διαδικασίας αλλαγής Προμηθευτή και την αποφυγή καθυστερήσεων, o Πελάτης δηλώνει την ένδειξη κατανάλωσης εκάστου μη ωριαίου μετρητή του, η οποία και διαβιβάζεται από τον Προμηθευτή στον αρμόδιο Διαχειριστή Δικτύου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις των σχετικών Κωδίκων.
    Ευχαριστώ.

  12. #12537
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όσους σας έστειλαν επιστολή για το myhome open...
    Τα συμβόλαια σας πότε λήγουν είπαμε;
    Εμένα η μια παροχή με το πρώτο enter με τα 2 χρόνια δέσμευση που λήγει Δεκέμβριο δεν μου έχουν στείλει τίποτα ακόμα...
    Από τη σελίδα τους κυρίως και τους όρους έμαθα αρχικά ότι θα περάσει σε open..
    11/11/2020 - 11/11/2022. Η επιστολή ήρθε όταν είχα γράψει και παλαιότερα. Πάει 1 μήνας λογικά.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  13. #12538
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εγώ πάλι μόλις απέκτησα άλλο πρόβλημα.. ενώ ο φανταστικός ηλεκτρονικός μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ που έβαλε πριν λίγους μήνες ήταν οκ μέχρι προχθές που το κοίταξα.. χθες που ήταν να γίνει η καταμέτρηση ... ήταν dead.. δεν έδειχνε απολύτως τίποτα. Δήλωσα και βλάβη το σημείωσε και ο καταμετρητης.. ήρθαν απτο ΔΕΔΔΗΕ .. και λενε α ναι όντως είναι χαλασμένος (για νεο μου το λετε?) και θα έρθει κάποια στιγμή εργολάβος..
    Αυτό που βλέπω είναι ότι θα γίνει μπάχαλο με τις μετρήσεις πλέον.. (άραγε τι θα γίνει και με τις παλιές?)
    Σκέφτομαι μόλις τον φτιάξουν να αλλάξω πάροχο έστω για ένα μήνα μόνο και μόνο για να έρθουν να μετρήσουν και να μπω πάλι σε μια σειρα..
    Και καλά λένε τον dead μετρητη θα τον στείλουν σε εργαστήριο και θα πάρουν τη μέτρηση (δε τους πολυπιστευω αλλά δε ξέρω και τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.. άρα βλέπω να με χρεώνουν ότι τους κατέβει για τα προηγούμενα)

  14. #12539
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Έχω τον ηλεκτρονικό μετρητή και καταχωρώ μόνος μου τις μετρήσεις εδώ και ένα χρόνο περίπου (ΔΕΗ) αλλά το μήνα που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό μου βγάζει ότι και καλά προσπαθώ να βάλω λιγότερες KWHώρες απόσες είχαν μετρηθεί την τελευταία φορά. Τα νούμερα είναι ξεκάθαρα σωστά οπότε υποθέτω ότι είναι bug του site. Το έχει παρατηρήσει άλλος;

  15. #12540
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι μόλις απέκτησα άλλο πρόβλημα.. ενώ ο φανταστικός ηλεκτρονικός μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ που έβαλε πριν λίγους μήνες ήταν οκ μέχρι προχθές που το κοίταξα.. χθες που ήταν να γίνει η καταμέτρηση ... ήταν dead.. δεν έδειχνε απολύτως τίποτα. Δήλωσα και βλάβη το σημείωσε και ο καταμετρητης.. ήρθαν απτο ΔΕΔΔΗΕ .. και λενε α ναι όντως είναι χαλασμένος (για νεο μου το λετε?) και θα έρθει κάποια στιγμή εργολάβος..
    Αυτό που βλέπω είναι ότι θα γίνει μπάχαλο με τις μετρήσεις πλέον.. (άραγε τι θα γίνει και με τις παλιές?)
    Σκέφτομαι μόλις τον φτιάξουν να αλλάξω πάροχο έστω για ένα μήνα μόνο και μόνο για να έρθουν να μετρήσουν και να μπω πάλι σε μια σειρα..
    Και καλά λένε τον dead μετρητη θα τον στείλουν σε εργαστήριο και θα πάρουν τη μέτρηση (δε τους πολυπιστευω αλλά δε ξέρω και τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.. άρα βλέπω να με χρεώνουν ότι τους κατέβει για τα προηγούμενα)
    Καλημερα.. Μπορουν να παρουν τις ενδειξεις απο τον μετρητη...Τις κραταει μεσα... Εχει και μπαταρια εσωτερικα... Μην σε ανησυχει αυτο.. Δεν θα βαλουν οτι να ειναι..Μαλλον θα μπει παλι ηλεκτρονικος..

Σελ. 836 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 816826831834835836837838841846856 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας