Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    Λοιπόν αυτό που συνέβη μου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα.

    Έκανα αίτηση μεταφοράς από την τελλάς στη φορθνετ πριν κάποιες μέρες και η μετάφορά από τον ΟΤΕ είναι να γίνει στις 2/6.

    Κανονικά όπως συμβαίνει μετά το RUO 2007, η υπηρεσία δεν διακόπτεται παρά για λίγες ώρες την ημέρα της μεταφοράς.

    Είχα το παράπονο από άλλους πρώην συνδρομητές της τελλάς, πως η εταιρία κόβει τη γραμμή αρκετές μέρες πιο πριν τιμωρητικά (επειδή και καλά φεύγεις), αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε πολύ ηλίθια ενέργεια οπότε το θεώρησα υπερβολή.

    μέχρι που μου συνέβη κι εμένα σήμερα και στην εξυπηρέτηση πελατών έκαναν την πάπια. Φυσικά τους είπα πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο συμφωνα με το RUO και συνέχισαν να κάνουν την πάπια.

    υπάρχουν κι άλλοι με την ίδια εμπειρία?
    διότι θέλω να τους κάνω λίγο ρεντίκολο και θα με βολευε να ξέρω άλλους 5 που την έχουν πατήσει

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αυτό που συνέβη μου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα.

    Έκανα αίτηση μεταφοράς από την τελλάς στη φορθνετ πριν κάποιες μέρες και η μετάφορά από τον ΟΤΕ είναι να γίνει στις 2/6.

    Κανονικά όπως συμβαίνει μετά το RUO 2007, η υπηρεσία δεν διακόπτεται παρά για λίγες ώρες την ημέρα της μεταφοράς.

    Είχα το παράπονο από άλλους πρώην συνδρομητές της τελλάς, πως η εταιρία κόβει τη γραμμή αρκετές μέρες πιο πριν τιμωρητικά (επειδή και καλά φεύγεις), αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε πολύ ηλίθια ενέργεια οπότε το θεώρησα υπερβολή.

    μέχρι που μου συνέβη κι εμένα σήμερα και στην εξυπηρέτηση πελατών έκαναν την πάπια. Φυσικά τους είπα πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο συμφωνα με το RUO και συνέχισαν να κάνουν την πάπια.

    υπάρχουν κι άλλοι με την ίδια εμπειρία?
    διότι θέλω να τους κάνω λίγο ρεντίκολο και θα με βολευε να ξέρω άλλους 5 που την έχουν πατήσει
    Βασικα η γραμμη δν κοβεται απο τν παροχο ΠΟΤΕ γιατι απλα δν μπορει να το κανει.η γραμμη κοβεται απο τεχνικο τ ΟΤΕ και ο τεχνικος τ αλλου παροχου τη μεταφερει στο dslam του αλλου παροχου.
    τετοιου ειδους προβληματα αντιμετωπιζε κ η τελας κατα τν αντιστροφη διαδικασια.απλα ο ΟΤΕ δν κοιταζει την ημ.μεταβασης αριθμου και κατασκευαζει τις γραμμες νωριτερα και αυτο βεβαια ειναι πλεον ενα προβλημα π μεταφερεται στο συνδρομητη.
    δυστυχως το προνομιο π εχεις φιλε μ εσυ μεσω της τελας το εχουν αρκετοι π μεταφερονται απο παροχο σε παροχο

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    επειδη λογω δουλειας έχω κανει αρκετές μεταφορές, μετα το 2007 αυτό δεν ηταν πρόβλημα και η διακοπή κρατούσε μερικες ωρες άντε μία μέρα.

    Ο τεχνικός του ΟΤΕ εχει δωσει ημερομηνια μεταφορας στις 2/6.
    το ζητημα ειναι πως η τελάς ζήτησε διακοπή γραμμής από τον οτε νωρίτερα και αυτό το επιβεβαιωσα με την τελας.
    Και αυτό είναι παράνομο σύμφωνα με το RUO, διότι η διακοπή δεν πρέπει να γίνει νωρίτερα, αλλά μολις το προγραμματίσει ο ΟΤΕ.

    Οπότε δεν πρόκειται για κάποια τυχαία διακοπή που ο κακός ΟΤΕτζής απλά ξέχασε να πριζώσει το καινούργιο καλώδιο

  4. #4
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη λογω δουλειας έχω κανει αρκετές μεταφορές, μετα το 2007 αυτό δεν ηταν πρόβλημα και η διακοπή κρατούσε μερικες ωρες άντε μία μέρα.

    Ο τεχνικός του ΟΤΕ εχει δωσει ημερομηνια μεταφορας στις 2/6.
    το ζητημα ειναι πως η τελάς ζήτησε διακοπή γραμμής από τον οτε νωρίτερα και αυτό το επιβεβαιωσα με την τελας.
    Και αυτό είναι παράνομο σύμφωνα με το RUO, διότι η διακοπή δεν πρέπει να γίνει νωρίτερα, αλλά μολις το προγραμματίσει ο ΟΤΕ.

    Οπότε δεν πρόκειται για κάποια τυχαία διακοπή που ο κακός ΟΤΕτζής απλά ξέχασε να πριζώσει το καινούργιο καλώδιο
    αν ξερεις καλυτερα τις διαδικασιες τι να πω.αν κ οπως βλεπω δν τις ξερεις καθως δν πριζωνει ο κακος ΟΤΕτζης το καλωδιο.
    απλα ο ΟΤΕ βλεπει μια αιτηση εκεινος και ΜΟΝΟ εκεινος αποκαλωδιωνει απο εναν παροχο αλλα ο τεχνικος τ νεου παροχου το πριζωνει.

    ........Auto merged post: akkiiss55 πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkiiss55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ξερεις καλυτερα τις διαδικασιες τι να πω.αν κ οπως βλεπω δν τις ξερεις καθως δν πριζωνει ο κακος ΟΤΕτζης το καλωδιο.
    απλα ο ΟΤΕ βλεπει μια αιτηση εκεινος και ΜΟΝΟ εκεινος αποκαλωδιωνει απο εναν παροχο αλλα ο τεχνικος τ νεου παροχου το πριζωνει.
    ΑΑΑ!!!και ξεχασα...ο τεχνικος του νεου παροχου το καλωδιωνει μονο αν το καλωδιο ειναι σε καλη κατασταση.διαφορετικα το καλωδιο παραμενει ξεκουμπωτο μεχρι να επισκευαστει απο τν ΟΤΕ.αυτο το προβλημα π εχεις παρουσιαστηκε απο τν ΟΤΕ πριν απο καμποσους μηνες κ τους τελευταιους το ειχε μετριασει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akkiiss55 : 27-05-10 στις 20:52. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Κλασική πλέον περίτωση, κατά τη μετάβαση από εναλλακτικό σε εναλλακτικό.

    Αν πάρεις username από forhnet και το βάλει στο web interface του modem, 99% θα έχεις Internet.

    Επίσης θα έχεις εξερχόμενες αν σου τις ενεργοποιήσει η forthnet.

    Εισερχόμενες θα έχεις με την υλοποίηση της φορητότητας.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασική πλέον περίτωση, κατά τη μετάβαση από εναλλακτικό σε εναλλακτικό.

    Αν πάρεις username από forhnet και το βάλει στο web interface του modem, 99% θα έχεις Internet.

    Επίσης θα έχεις εξερχόμενες αν σου τις ενεργοποιήσει η forthnet.

    Εισερχόμενες θα έχεις με την υλοποίηση της φορητότητας.
    Ακριβως

  7. #7
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    λολ το ιντερνετ δεν το εχουν κόψει μόνο το τηλέφωνο.

    πάντως από μεταβίβαση σε otenet δεν είχα ποτέ πρόβλημα , ούτε σε on , ουτε σε HOL που είχα 2-3 παραδείγματα από το καθένα.

    και τελοσπάντων συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτο που έχουν το RUO γραμμένο κανονικά και συμπεριφέρονται εκδικητικα

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μπορείς να πας στο whatismyip.com για να δουμε αν παίρνεις IP της Tellas? (κρύψε τα τελευταία ψηφία)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-07, 12:11
  2. Πρόωρη διακοπή συνδρομής
    Από mper47 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-07, 00:20
  3. Προωρη...Διακοπη!
    Από Ximikos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 12:49
  4. Linksys Routers (ADSL over ISDN) και διακοπή τηλεφώνου
    Από Clouseau στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 20:20
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 13:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας