Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Έχω έναν δίσκο ο οποίος έχει πρόβλημα αλλά ακόμη λειτουργεί. Δεν ξέρω πότε θα βγει πλήρως εκτός λειτουργίας ή εάν θα βγει. Πάντως, έτσι όπως λειτουργεί δε με βολεύει. Και εξηγώ αμέσως...

    Όταν τον βάζω επάνω σε υπολογιστή για να πάρω backup κάποια αρχεία που θέλω, μπορώ να τα αντιγράψω. Να ενημερώσω εδώ ότι έχω πάρει backup όλα τα αρχεία που με ενδιαφέρουν, οπότε ό,τι πειράματα και να κάνω δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Έχω κατεβάσει από το site της κατασκευάστριας εταιρείας και γράψει σε cd, οπότε και το έχω κάνει bootable, το αντίστοιχο utility για να τον ελέγξω. Το util δεν τον αναγνωρίζει καν. Το παράδοξο εδώ είναι ότι τόσο στο BIOS όσο και σε Windows άλλου υπολογιστή από αυτόν που δούλευε, αναγνωρίζεται.

    Όταν τον συνδέω, λοιπόν, σε άλλο υπολογιστή από αυτόν στον οποίο δούλευε (για να πάρω το backup), δουλεύει στα περισσότερα folder που με ενδιαφέρουν. Όταν πάω να αντιγράψω από ένα συγκεκριμένο, εκεί είναι που όλος ο υπολογιστής αρχίζει να σέρνεται. Κάνω αμέσως shutdown, το οποίο διαρκεί 20-25 min, λόγω του ότι έχω προσπαθήσει να έχω πρόσβαση στο χτυπημένο σημείο του προβληματικού δίσκου.

    Έχω να ρωτήσω το εξής:Δεν πιστεύω ότι όλος ο δίσκος έχει πρόβλημα. Μπορώ με κάποιο τρόπο να τσεκάρω το δίσκο και να σημειωθούν/αχρηστευτούν τα προβληματικά του σημεία, ώστε να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπό του; Και αν ναι, πόσο θα διαρκεσει αυτό; Φαντάζομαι θα μου προτείνετε κάποια μέθοδο με util. Οπότε, εάν το util φτάσει σε αυτήν την περιοχή, θα έχω την ίδια πολύ μεγάλη καθυστέρηση όπως πριν ή, βρίσκοντας το ελαττωματικό sector το μαρκάρει αμέσως και συνεχίζει;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασε αυτό το άρθρο.
    Το λίνκ της πρώτης σελίδας, δεν δουλεύει.
    Υπάρχει εδώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έχω έναν δίσκο ο οποίος έχει πρόβλημα αλλά ακόμη λειτουργεί. Δεν ξέρω πότε θα βγει πλήρως εκτός λειτουργίας ή εάν θα βγει. ....

    ....Έχω να ρωτήσω το εξής:Δεν πιστεύω ότι όλος ο δίσκος έχει πρόβλημα.

    ...ώστε να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπό του; Και αν ναι, πόσο θα διαρκεσει αυτό;

    Αφού κατάφερες να πάρεις ότι αρχεία χρειαζόσουν από αυτόν κατά τη γνώμη μου μην σκέφτεσαι να τον χρησιμοποιήσεις σοβαρά για αποθήκευση δεδομένων. Ο συγκεκριμένος δίσκος μας έχει αποχαιρετήσει (αν όχι εντελώς, έχει ήδη κάνει checkin και είναι στην αίθουσα αναχωρήσεων )

    Τώρα αν θες απλώς να πειραματιστείς μαζί του έτσι για την πλάκα σου δοκίμασε το link που δόθηκε πιο πανω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheSwiss : 29-05-10 στις 15:40.
    DISCLAIMER
    Anyone reading my posts accepts full responsibility for use of information from my post. I do not make any representations to its completeness or appropriateness for a particular purpose. I am neither responsible nor liable for any claim, loss or damage resulting from use of information on this post.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι, για την Ιστορία, τί δίσκος είναι ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Αφου εχεις ηδη παρει τα δεδομενα σου μην ασχολεισαι αλλο. Κανε του μια αξιοπρεπη κηδεια και μετα στον καδο.
    Με διαφορα κολπακια μπορει να τον κανεις να δουλεψει λιγο καιρο ακομα, αλλα ξερεις ποτε θα χαλασει εντελως; Οταν ξεχαστεις και αποθηκευσεις εκει κατι που χρειαζεσαι...
    System error, strike any user to continue...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη (τον σουγιά δλδ) πιο πάνω : δεν είναι να τον εμπιστεύεσαι για αναντικατάστατα αρχεία δίσκο με πρόβλημα, και ΕΙΔΙΚΑ δίσκο που κολλάει το σύστημα σε τέτοιο βαθμό που είπες.
    ...Από 'κει και πέρα, διαφωνώ περί κάδου που ειπώθηκε - ένας δίσκος για 'μένα δεν πρέπει να πετιέται "ποτέ" (στη χειρότερη κράτα ή χάρισε την πλακέτα του), πόσο μάλλον δίσκος που όπως ειπώθηκε κάνει ακόμα δουλειά (έστω κι αν κολλάει σε συγκερκιμένο σημείο). Για παράδειγμα, έχω τέτοιους δίσκους, που πολλές φορές χρειάστηκα είτε για να πειραματιστώ με λειτουργικά, είτε ακόμα και για να μεταφέρω αρχεία. Χρήσεις βρίσκονται.

    Για το δε HDD Regenerator, η άποψή μου είναι πως είναι πολύ κακό για το τίποτα.

    Τουτέστιν johnyb98, σου προτείνω τα εξής : κατ' αρχάς κάνε ένα filling with zeros (είτε απ' το utility της εταιρίας του, είτε μέσω 3rd part app, όπως το LLFTool) στον δίσκο, να ξεκαθαρίσει το τοπίο από bad sectors. Στη συνέχεια, προτείνω να φτιάξεις partitions μέσα από CD των Windows (XP), και την Recovery Console (το περιβάλλον γραμμής εντολών στο οποίο βγαίνεις αν αντί να διαλέξεις εγκατάσταση με "Enter", διαλέξεις "R" - θα χρειαστεί να εισάγεις admin password, κι αν δεν είχες βάλει όταν έστηνες τα Win, απλά θα πατήσεις Enter όταν ζητηθεί), με εντολή format <drive letter>: /fs:ntfs, και να κάτσεις να βλέπεις σε ποιό σημείο (%) του formatting θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά. Αν είναι μόνο σε ένα, πχ στο 23%, και για μέχρι το 25%, υπολόγισε διαιρώντας GB/% πόσο είναι αυτό το 2% στο οποίο κολλάει (πχ 1000MB). Αν πάλι ξανακολλήσει πχ στο 28% για μέχρι το 32%, και μετά μέχρι το 100% συνεχίσει με νορμάλ ταχύτητα, τότε με το τέλος του formatting, ξαναξεκίνα το pc, πάνε για εγκατάσταση αυτή τη φορά, διάγραψε το partition που έφτιαξες, και ξαναφτιάξε ένα που να έχει μέγεθος τόσο όσο είναι πριν το 23% που παρουσιάζει το ζόρι. Μετά φτιάξε ένα που να έχει μέγεθος αντίστοιχα με το προβληματικό κομμάτι (του 2% του όλου δίσκου, το 1000MB πχ που λέγαμε. Αν ισχύει η περίπτωση να έχει κι αλλού, "κοντινά", κόλλημα, πχ στο 28%-32% που λέγαμε, υπολόγισε πόσο μας κάνει σε μέγεθος απ' το 22 έως το 33, και φτιάξε ένα partition πχ 10500MB...). Μετά φτιάξε ένα ακόμη partition με τον εναπομείναντα ελεύθερο χώρο, και τέλος ΔΙΑΓΡΑΨΕ το "ενδιάμεσο" partition, του ενός ή των 10GB (όσο σου βγήκε τεσπα) : θα μείνει σαν αδιαμόρφωτος ελεύθερος χώρος, και δε θα επηρρεάζει πουθενά.
    Για να επιβεβαιώσεις την "κοπτοραπτική" που έκανες, ξαναμπές recovery console, και δώσε εντολή chkdsk <partition letter>: /r , στα 2 partition που έφτιαξες, και παρακολούθα και τις 2 φορές πως θα "τσουλάει" το σκανάρισμα : αν δεν κολλήσει κάπου ιδιαίτερα, έκανες καλή δουλειά υπολογίζοντας, κόβοντας και ράβοντας, πριν......

    Υπάρχει φυσικά θέμα ο δίσκος να έχει αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα, και ν' αρχίσει να εμφανίζει εκ νέου BS, οπότε να τον τσεκάρεις καθημερινά με πχ το HDTune, που έχει επιλογή για σκανάρισμα με οπτικά αποτελέσματα (του BS τους βγάζει με κόκκινο), για καμμιά βδομάδα.

    Έχω δίσκο που με τις παραπάνω διαδικασίες μου είχε αποδειχθεί τελικά "λίγος" - έχω όμως κι άλλον που του είχα "κόψει" μισό προβληματικό GB, και όσο κι αν τον έλεγχα, δε συνέχισε να βγάζει BS για καιρό, οπότε υπό μία έννοια τον "έσωσα" - δεν του εμπιστεύομαι "μοναδικά" αρχεία όμως παρ' ολ' αυτά. Backup των backup μόνο - ή αρχεία που δε με καίνε κι αν χαθούν, ή για να κατεβάζω ταινίες (που παίζει να μην κρατήσω μετά) κτλ.....

  7. #7
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Από 'κει και πέρα, διαφωνώ περί κάδου που ειπώθηκε - ένας δίσκος για 'μένα δεν πρέπει να πετιέται "ποτέ"
    Ενας χαλασμενος δισκος ομως ναι. Ειδικα οταν ενας καιρουργιος εχει απο 30 ευρω. Ποιος ο λογος να κραταμε αχρηστα πραγματα;
    System error, strike any user to continue...

  8. #8
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Αν δε φανεί χρήσιμος σε μας, παίζει να φανεί χρήσιμος σε άλλους κάποια στιγμή.
    Μια σταλιά είναι άλλωστε, κι ούτε ψωμί, ούτε νερό ζητάει...

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Washcloud, θα ήθελα την γνώμη σου για το SpinRite 6.0, άν θέλεις, βέβαια να την μοιραστείς μαζί μας.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, για την Ιστορία, τί δίσκος είναι ;
    Ο δίσκος είναι Seagate 7200.10

    To HDD Regenerator μέχρι στιγμής έχει δουλέψει καλά. Θα έλεγα άψογα αλλά θα κάνω τα τελικά test αύριο και θα βγάλω συμπεράσματα. Μείνετε στο post και αύριο και θα καταλάβετε τί εννοώ, λόγω του ότι τώρα πρέπει να φύγω.

    CU guys!!

  11. #11
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Washcloud, θα ήθελα την γνώμη σου για το SpinRite 6.0, άν θέλεις, βέβαια να την μοιραστείς μαζί μας.
    ...παλιό πρόγραμμα (αρχαίο δλδ), αστέρι υποτίθεται στα νειάτα του. Το χρησιμοποίησα όταν το έμαθα πριν μερικά χρόνια, μόνο όμως σε δίσκους που βγάζανε επιθανάτιους ρόγχους, κι ενώ φαινόταν να κάνει δουλειά, δεν κατάφερε ποτέ να ολοκληρωθεί, καθώς ο δίσκος ψόφαγε με αυξητικούς ρυθμούς. Πχ όταν, απ' ότι θυμάμαι, είχε "σαρώσει" μόλις κάτι MB σ' έναν δίσκο των 1.2GB, σε 2 μέρες, και το έκλεισα. Γι' αυτό και δεν έχω ακριβή προσωπική άποψη. Θα έλεγα απλά ακούγεται καλή ιδέα να το δοκιμάσει κανείς, μπας και σώσει κα'να αρχείο δηλαδή, όχι για να "σώσει τον δίσκο" - καθώς έχω καταλάβει με τον καιρό, πως δίσκος που έχει πάρει την κάτω βόλτα, δε σώζεται με τίποτα (προφανώς αυτό που συμβαίνει σε τέτοια περίπτωση, χωρίς να βάζω χέρι στη φωτιά, είναι σταδιακή καταστροφή της επιφάνειας των platter, είτε γιατί έχει "κάτσει" ο μηχανισμός κεφαλών, είτε γιατί η "βελόνα" ανάγνωσης/εγγραφής αποσαθρώνεται αφήνοντας υλικό στην επιφάνεια. Μιλάμε τώρα για αποστάσεις και ποσότητες υλικού τραγικά μικροκοσμικές).

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το χρησιμοποιώ για να ελέγχω την υγεία δίσκων που δουλεύουν απροβλημάτιστα, ή για να ζορίσω δίσκους αχρησιμοποίητους και να "κόψω αντιδράσεις", πρίν αρχίσω να τους φοτώνω με δεδομένα.
    Το κακό, είναι οτι δεν "βλέπουν" μεγάλες χωρητικότητες.
    Μέχρι 400 Gb, αν θυμάμαι καλά.
    Έχεις κάτι πάνω σ' αυτό ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μπα όχι...Όπως σου είπα, πολλά-πολλά με το spinrite6 δεν.....Κι από δίσκους, ο μεγαλύτερος που έχω πιάσει στα χέρια μου είναι 320άρης (αυτός κι ένας "αδερφός" του που έχω...)


    (βασικά, το disk scanning με GUI, των πχ ΗDTune, HDSentinel -ειδικά αυτουνού που είναι κι αναλυτικότατο...- κτλ, δεν σου κάνει...; )

  14. #14
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενας απλος τροπος να δουλεψεις με το HDD regenerator ειναι αυτος .
    Το βαζεις να κανει σαρωση χωρις να διορθωσει τιποτα μονο να κανει καταγραφη των προβληματικων σημειων .
    (Ακομα και ενας μονο κατεστραμενος τομεας αρκει για να σου βγαλει προβλημα στην λειτουργεια του δισκου)
    Πες οτι σου βρισκει προβλημα στον τομεα 76467862 ...
    Θα το βαλεις να κανει αναζοογονηση λιγο πριν εως λιγο μετα απο τον συγκεκριμενο πχ απο 76467800 εως 76467900
    (για να μην φας και ωρες )
    το βαζεις να ελενξει παλι ξεκινοντας αυτη την φορα οχι απο την αρχη αλλα παλι λιγο πριν συναντισει το προβλημα
    Αν ολα πανε καλα κανεις επανεκκινιση στον υπολογιστη σου και μπορεις να παρεις τα αρχεια σου κανονικα , ακομα και
    να δουλεψεις τον δισκο σου κανονικα .
    Αν τωρα ο δισκος σου εχει πιο εκτεταμενη ζημια η και η αναζοογονηση αποτυχει και συνεχιζει να βρισκει σφαλμα
    στην περιοχη αυτη τοτε :
    1. πετας τον δισκο :Ρ
    2. Για να μην πεταξεις τον δισκο εαν και εφ οσον το προβλημα βρισκεται σε μια περιοχη του δισκου πχ 120GB - 140GB χωριζεις τον δισκο σε partitions και διαγραφεις το partition το οποιο περιεχει τους ελατωματικους τομεις

  15. #15
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    (βασικά, το disk scanning με GUI, των πχ ΗDTune, HDSentinel -ειδικά αυτουνού που είναι κι αναλυτικότατο...- κτλ, δεν σου κάνει...; )
    Θα τα δοκιμάσω κι' αυτά.
    Σ' ευχαριστώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. bad sectors
    Από leopal στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-10, 23:21
  2. Προβλημα με Bad Sectors
    Από zhs72 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-10, 11:16
  3. bad sectors
    Από boza στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 23:22
  4. hd bad sectors !!!!
    Από gosper στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 10:37
  5. Σκληρός δίσκος WD120GB -πρόβλημα bad sectors ή όχι;
    Από npats στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-04, 19:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας