Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    το video ομως, ειναι το πλεον hardware dependent κομματι του ιντερνετ. Ειδικα οσο ανεβαινει η αναλυση.

    Νομιζω οτι σχετικα με το flash, οι περισσοτερες εξελιξεις θα εχουν να κανουν με τις φορητες συσκευες. Εκει πρεπει, το software γενικοτερα, να ειναι optimized γιατι αλλιως μια τετοια συσκευη παυει να ειναι χρηστικη. Στα desktop/laptop η ισχυς του hardware ειναι αφθονη. Οι επεξεργαστες των smartphone αυτη τη στιγμη ειναι ιδιαιτερα πιο αργοι απο αυτους των netbook. Και σε αυτα τα τσιπακια νομιζω θα δουμε ωραια πραγματα τα επομενα 2-3 χρονια.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #17
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν δεν υπάρχει βιώσιμη εναλλακτική καλά κάνει και κρέμεται.
    Πριν φτάσουμε στο θέμα του ανοιχτού/κλειστού, θεωρώ παράλογο πολλοί να έχουμε το ένα ή το άλλο πρόβλημα με το Flash, αλλά παραταύτα να ζητάμε να επεκταθεί παντού. Όταν βλέπει η Adobe ότι βρίσκεται στο 80-90% των υπολογιστών, ποιός ο λόγος να το βελτιώσει; Είναι τυχαίο π.χ. το ότι ακόμα δεν υπάρχει 64μπιτο Flash για συστήματα εκτός από Linux και σε μη-πειραματική έκδοση;

    Σαν να διαπιστώνουμε ότι η βενζίνη εδώ είναι ακριβή και κακής ποιότητας, αλλά με τις επιλογές μας (π.χ. μεγάλα αυτοκίνητα) να εξαρτόμαστε όλο και περισσότερο από αυτήν, ευχόμενοι ότι κάπως, κάποια στιγμή θα φτηνύνει και θα βελτιωθεί δραματικά.

    Όσο για την εναλλακτική, αν όλοι οι browser υποστήριζαν SVG (περιμένουμε τον ακατονόμαστο να πάρει μπρος) και τώρα τελευταία και το canvas, θα ήταν διαφορετική η κατάσταση. Το θέμα του codec για το βίντεο λύθηκε πρόσφατα.

    Φοβάμαι ότι όσο περισσότερο απλώνει τα «πλοκάμια» του το Flash, τόσο πιο δύσκολη θα είναι η μετάβαση στην εναλλακτική.

    Θα πει κάποιος ότι οι προδιαγραφές του Flash είναι ανοιχτές και άρα μπορούν να γίνουν ανοιχτές υλοποιήσεις του (π.χ. το Gnash). Θαυμάσια, μόνο που η Adobe έχει σχέδια για DRM. Αυτά άραγε θα μπορούν να υλοποιηθούν σε ανοιχτό κώδικα; Το θεωρώ απίθανο. Αν μπουν οι σελίδες στο κόλπο και αρχίσουν να το χρησιμοποιούν, ο «μαμίσιος» player θα είναι μονόδρομος. Εκτός από κώδικα με γνωστά προβλήματα ασφάλειας και σταθερότητας, θα είμαι υποχρεωμένος να ανεχτώ και κώδικα DRM;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αρχαίο μηχάνημα και κολλάει. Δεν με ενοχλεί το flash ή το silverlight ή το ΧΨΒ πρόσθετο. Με ενοχλεί η λογική του να στηριζόμαστε σε ένα κλειστό πρότυπο το οποίο είναι κακογραμμένο. Άλλωστε εδώ μέσα κάνετε πλάκα για 8πύρηνους στο youtube. Έχω Unixάδικη λογική. Δυστυχώς... Τα .rc με έχουν στιγματίσει

    Το νετ είναι ο ΄"ορισμός" της ελευθερίας περισσότερο και απο το GNU και με θλίβει που δεν μπορώ να έχω παντού πρόσβαση λόγω μίας εταιρίας.
    Συμφωνώ απόλυτα. Το ιδανικό είναι να χρειάζεσαι μόνο τον browser (που σέβεται τα standard) για να έχεις πλήρη πρόσβαση σε όλο το περιεχόμενο του διαδικτύου, από κάθε λειτουργικό και κάθε συσκευή. Δεν φταίει η Adobe για το προϊόν της, αλλά οι σελίδες που το χρησιμοποιούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 31-05-10 στις 13:29.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η Adobe θα αναγκαστεί να βελτιώσει το flash γιατί θα έχει ανταγωνισμό από την html5.

    Αλίμονο αν βασιζόμαστε σε εταιρείες για να επιβάλλουν το σωστό! Πότε ήταν η τελευταία φορά που στείλατε e-mail στον administrator μιας σελίδας γράφοντας «θα ήθελα πολύ να δω το site σας αλλά η ανάγκη ύπαρξης του adobe flash plugin με εμποδίζει»;

    Περιμένετε από τη Nokia ή την Opera να κάνουν τη βρώμικη δουλειά για εσάς εις βάρος των πελατών τους; Αν δεν έχει flash η Nokia κάποιοι θα στραφούν στο Android. Τόσο απλά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την εναλλακτική, αν όλοι οι browser υποστήριζαν SVG (περιμένουμε τον ακατονόμαστο να πάρει μπρος) και τώρα τελευταία και το canvas, θα ήταν διαφορετική η κατάσταση. Το θέμα του codec για το βίντεο λύθηκε πρόσφατα.
    Μπορεί όλοι οι φυλλομετρητές να μην υποστηρίζουν εγγενώς SVG, αλλά μπορούν να το εγκαταστήσουν.
    Άλλωστε ποιος φυλλομετρητής υποστηρίζει εγγενώς flash;
    Όμως όταν επισκέπτονται ιστοσελίδα με χρήση flash, αναφέρουν ότι κάντε κλικ εδώ για να τον εγκαταστήσετε.
    Γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με το SVG;

  5. #20
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frenty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί όλοι οι φυλλομετρητές να μην υποστηρίζουν εγγενώς SVG, αλλά μπορούν να το εγκαταστήσουν.
    Άλλωστε ποιος φυλλομετρητής υποστηρίζει εγγενώς flash;
    Όμως όταν επισκέπτονται ιστοσελίδα με χρήση flash, αναφέρουν ότι κάντε κλικ εδώ για να τον εγκαταστήσετε.
    Γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με το SVG;
    Όταν ο φυλλομετρητής δεν υποστηρίζει SVG, το ίδιο συμβαίνει, αλλά αυτόματα. Η σελίδα φορτώνει κάποο js shim σαν το svgweb για να υποστηρίξει SVG ο Internet Explorer, ή το excanvas για canvas. :P

    Οι βιβλιοθήκες αυτές χρησιμοποιούν είτε native δυνατότητες του browser (πχ το proprietary VML) είτε flash για να αναπαράγουν standards-based δυνατότητες.

    Ο τελικός χρήστης δεν χρειάζεται να εγκαταστήσει τίποτα επιπλέον και πιθανότατα δεν καταλαβαίνει την διαφορά από flash.

    Και το φοβερό είανι ότι το svgweb προς το παρόν έχει πιο πλήρη υλοποίηση του standard από όλους τους εξής έναν παλαιολιθικούς browsers: Hai IE!

  6. #21
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το όλο σκηνικό -εξαιρώ τις διάφορες εμπορικές συμφωνίες που δεν ξέρουμε- είναι στο ότι το flash παρέχει μια μέτρια web experience στο iphone που καλώς ή κακώς σκίζει στο web sυrfing. Αυτό πρέπει να το δεχτούμε. Η Apple έβγαλε μία συσκευή για το διαδίκτυο και το flash χαλάει την όλη εμπειρία. Το έγραψα και πιο πάνω. Εδώ σε αυτό το φόρουμ αστειευόμαστε για τα 8πυρήνα θηρία. Πόσο μάλλον μία φορητή συσκευή -όποια και να είναι αυτή- που δεν έχει μπαταρία πάνω από 1500mAh.

    Υ.Γ. 1 Έχω Nokia e55 που έχει τα 1500 και νομίζω πως ελάχιστα κινητά έχουν κάτι καλύτερο σε μπαταρία.

    Υ.Γ. 2 Δεν είμαι τίποτα φανατικός της ελευθερίας ή οτιδήποτε άλλο. Θέλω να κάνω απλά τη δουλειά μου. Γι' αυτό τα 2 τελευταία χρόνια τρέχω XP και δεν σκέφτομαι την αλλαγή. Απλά όταν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα θέλω να βρίσκω τη λύση και να προχωράω με κάποιο είδος "debugging" και όχι να σταματώ εκεί διότι το κάθε τυχάρπαστο flash είναι η μοναδική λύση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiffany : 31-05-10 στις 15:44.

  7. #22
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι την μέτρια web εμπειρία στο iPhone την παρέχει ο browser του που δεν κάνει fit το κείμενο σε στήλες και για να διαβάσεις πρέπει να κάνεις δεξιά - αριστερά την οθόνη σε κάθε γραμμή κειμένου, κάτι πολύ κουραστικό.

    Επίσης η έλλειψη flash είναι και αυτή επιλογή της Apple. Ακόμη και σε άλλες πλατφόρμες που η Adobe δεν παρείχε flash plugin, οι εταιρείες έφτιαχναν έστω δικές τους light εκδοχές (HTC flash plugin, Nokia flash lite κλπ).

    Τέλος στον browser μου (που δεν τα πάει καλά με το flash), το έχω ρυθμίσει και δεν μου δείχνει κανένα flash περιεχόμενο. Μου δείχνει όμως σχετικά κουμπάκια για να ενεργοποιήσω το εκάστοτε flash content. Επομένως επιλέγω εγώ που θέλω να σπαταλήσω επεξεργαστή και μπαταρία και όχι ο Vendor του pc μου, ούτε η Adobe.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με opera και flash player
    Από mzaf στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 15:18
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-09, 10:43
  3. Kινητό Νοkia 6ετίας και βάλε
    Από hel στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 00:01
  4. Πρόβλημα με Flash Player σε ΙΕ, Firefox και Opera
    Από 21706 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 09:25
  5. opera και Macromedia Flash 9
    Από xpan στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-07, 21:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας