Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    World
    H Nokia και η Opera συντάχθηκαν με το μέρος της Adobe, παίρνοντας θέση στο στρατόπεδο του Flash. Οι δύο εταιρείες ανακοίνωσαν την Πέμπτη πως θα υποστηρίξουν το νέο Flash 10.1. Ο συνιδρυτής της Opera John von Teztchner δήλωσε πως το Flash "είναι το μόνο ιδιοκτησιακό λογισμικό για το διαδίκτυο υποστηρίζουμε".

    Τον περασμένο μήνα ο διευθύνων σύμβουλος της Apple Steve Jobs ξεκίνησε σε δημόσιο επίπεδο μία διαμάχη εφ΄όλης της ύλης εναντίον του Flash, προκειμένου να αιτιολογήσει την άρνηση υποστήριξης του στις συσκευές της εταιρείας όπως το iPhone ή το iPad. Ωστόσο η συζήτηση για την ασφάλεια, την σταθερότητα και τους ενεργειακούς πόρους του Flash διαρκεί εδώ και αρκετό καιρό.

    Η υποστήριξη της Nokia και της Opera στο Flash 10.1, μαζί με αυτήν της Google που έχει ήδη ανακοινωθεί, είναι μία σημαντική νίκη για την Adobe - που ίσως αποδειχθεί προσωρινή απέναντι στο HTML5.

    Άλλες δύο εταιρείες έχουν εκδηλώσει την υποστήριξη τους στην Adobe, η Time Warner και η NBC Universal, δηλώνοντας πως δεν επιθυμούν να μετατρέψουν το αρχείο τους σε βίντεο από Flash σε κάτι άλλο που θα είναι συμβατό με το iPad.


    Πηγή: Reuters

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.896
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Ο συνιδρυτής της Opera John von Teztchner δήλωσε πως το Flash "είναι το μόνο ιδιοκτησιακό λογισμικό για το διαδίκτυο [που] υποστηρίζουμε".
    (...)
    Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν είναι το μόνο. Ένας κρίκος στην αλυσίδα, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: Το διαδίκτυο συνεχίζει να κρέμεται από το Flash.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν είναι το μόνο. Ένας κρίκος στην αλυσίδα, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: Το διαδίκτυο συνεχίζει να κρέμεται από το Flash.
    Όταν δεν υπάρχει βιώσιμη εναλλακτική καλά κάνει και κρέμεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω οτι τελικά το HTML5 θα επικρατήσει του flash κάποια στιγμή στο μέλλον. ψιλομακρινό μέν, θα γίνει παρόλα αυτά.
    Αυτές οι κινήσεις μου φαίνονται λιγάκι σαν παιχνίδια στρατηγικής εναντίον της apple για να της κόψουν τη φόρα που έχει πάρει τελευταία και τα βάζει με όποιον νάναι.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Γκρίνιες κ τπτ άλλο.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αποκλείεται να χρησιμοποιήσουν το flash σε html5;

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    το flash μπορει να ειναι κακιστο, κακογραμμενο, ενεργοβορο κλπ, αλλα ειναι must (δυστυχως).

    Δεν μπορεις (apple) να λες οτι τα προιοντα μου προσφερουν web experience αλλα δεν υποστηριζουν flash. Να υποστηριξουν λοιπον..

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #8
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τι θέλουν να πούν υποστηρίζουν? Θα το βάλουν μέσα στον browser όπως κάνει ο chrome?

  9. #9
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Montana Εμφάνιση μηνυμάτων
    το flash μπορει να ειναι κακιστο, κακογραμμενο, ενεργοβορο κλπ, αλλα ειναι must (δυστυχως).

    Δεν μπορεις (apple) να λες οτι τα προιοντα μου προσφερουν web experience αλλα δεν υποστηριζουν flash. Να υποστηριξουν λοιπον..
    Γιατί είναι must; Για να μην μπορώ να πλοηγηθώ από το κινητό μου ή το DS μου; Βλέπω youtube από την εφαρμογή του κινητού μου διότι στο οικιακό ότι σελίδα ανοίξω κολλάει. Ή πρέπει να δω με καλό μάτι κάτι σελίδες καλλιτεχνών που σου σπάνε τα νεύρα οι μουσικές τους και τα δήθεν άλμπουμ φωτογραφιών. Όχι δεν θα πάρω. Όταν η Adobe καταλάβει την έννοια του plugin τότε τα ξαναλέμε...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Υπερβάλλεις νομίζω λέγοντας πως κολλάει το pc σου με το youtube. Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ σε νέα ή λίγο παλαιότερα μηχανήματα.

    Επίσης το flash είναι must γιατί εμένα μου αρέσουν τα tower defense games (βγαίνουν μόνο σε flash για κάποιο λόγο) και γιατί θέλω να βλέπω τα γραφήματα του google analytics ή του wordpress stats plugin.

    Τα site που έχουν flash και δεν μου αρέσουν τα αποφεύγω και έχω μάθει να είναι επιλογή μου το αν θα αποφύγω κάτι και όχι να μου επιβάλλεται για «το καλό» μου και «την ελευθερία» μου.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #11
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έχω αρχαίο μηχάνημα και κολλάει. Δεν με ενοχλεί το flash ή το silverlight ή το ΧΨΒ πρόσθετο. Με ενοχλεί η λογική του να στηριζόμαστε σε ένα κλειστό πρότυπο το οποίο είναι κακογραμμένο. Άλλωστε εδώ μέσα κάνετε πλάκα για 8πύρηνους στο youtube. Έχω Unixάδικη λογική. Δυστυχώς... Τα .rc με έχουν στιγματίσει

    Το νετ είναι ο ΄"ορισμός" της ελευθερίας περισσότερο και απο το GNU και με θλίβει που δεν μπορώ να έχω παντού πρόσβαση λόγω μίας εταιρίας.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νετ είναι ο ΄"ορισμός" της ελευθερίας περισσότερο και απο το GNU και με θλίβει που δεν μπορώ να έχω παντού πρόσβαση λόγω μίας εταιρίας.
    Υποθέτω πως εννοείς την Apple γιατί μόνο αυτή σου απαγορεύει την πρόσβαση σε flash sites. Άλλωστε τα flash sites δεν τα φτιάχνει η Adobe αλλά οι ιδιοκτήτες τους.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #13
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Όχι. Εννοώ την Adobe που έχει κακογραμμένο και "κλειστό" το flash και δεν το χρησημοποιούν όλες οι web-enabled συσκευές.

    Πιστεύω πως αν έφτιαχνε η Adobe μία "σωστή" έκδοση flash κατάλληλη για τα πάντα όλα δεν θα είχαμε πρόβλημα.

    Σίγουρα οι web devs φταίνε γιατί το 60% (τυχαίο νούμερο) είναι απόφοιτοι απο κολέγια - ιεκ που χρηματοδοτούντε από μεγάλες εταιρίες και δεν ξέρουν την τύφλα τους. Αλλά το πρόβλημα παραμένει στο ότι απο το Nokia E55 που έχω δεν μπορώ να μπώ σε αρκετά site. Και εδώ δεν φταίει το ιεκ Άνω Αετόπετρας.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αυτονόητο είναι οτι θα το υποστηρίξουν. Το μισό web σήμερα θέλει flash. Καλώς ή κακώς αυτό είναι άλλο θέμα. Και άσε το μπαρμπα-jobs να πουλάει internet devices που δεν βλέπουν σωστά τα μισά site (και τα κοροϊδα να τις αγοράζουν)

  15. #15
    Εγγραφή
    20-09-2003
    Περιοχή
    Amsterdam
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/40
    ISP
    Surfnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβάλλεις νομίζω λέγοντας πως κολλάει το pc σου με το youtube. Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ σε νέα ή λίγο παλαιότερα μηχανήματα.

    Επίσης το flash είναι must γιατί εμένα μου αρέσουν τα tower defense games (βγαίνουν μόνο σε flash για κάποιο λόγο) και γιατί θέλω να βλέπω τα γραφήματα του google analytics ή του wordpress stats plugin.

    Τα site που έχουν flash και δεν μου αρέσουν τα αποφεύγω και έχω μάθει να είναι επιλογή μου το αν θα αποφύγω κάτι και όχι να μου επιβάλλεται για «το καλό» μου και «την ελευθερία» μου.
    Επιτέλους μια σωστή, ισορροπημένη άποψη για το Flash.

    Νομίζω ότι το Flash παραμένει μακρά η καλύτερη πλατφόρμα για την ανάπτυξη διαδραστικών εφαρμογών (πχ tower defence games) για το νετ. Είναι πολύ πιο εύκολο συγκριτικά με Javascript. Τουλάχιστον από την πείρα μου. Γι' αυτό νομίζω συνεχίζει να προτιμάται κατά κόρον από τους developers.
    Για το θέμα των video στο νετ σε τι μορφή να είναι δεν με ενδιαφέρει και δεν έχω άποψη.
    and now, what ??

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με opera και flash player
    Από mzaf στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 15:18
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-09, 10:43
  3. Kινητό Νοkia 6ετίας και βάλε
    Από hel στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 00:01
  4. Πρόβλημα με Flash Player σε ΙΕ, Firefox και Opera
    Από 21706 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 09:25
  5. opera και Macromedia Flash 9
    Από xpan στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-07, 21:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας