Σελ. 25 από 176 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 2638
  1. #361
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.248
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazy Dog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια ενα λεπτο γιατι θα χασω και τα λιγοστα μαλλια που εχω ο καραφλος...

    Ειναι δικαιωμα σας να μην αναπνεετε τον καπνο μου; Σιγουρα ναι.

    Ειναι δικαιωμα μου να καπνιζω και να θελω να πεθανω; Σιγουρα ναι παλι.

    Εχετε το δικαιωμα να πατε σε ενα μαγαζι που δεν καπνιζει κανενας; Ναι

    Εχω δικαιωμα να παω σε ενα μαγαζι που δεν καπνιζει κανενας και να καπνισω; Οχι

    Εχω δικαιωμα να παω σε ενα μαγαζι που καπνιζουν ολοι και να καπνισω; Οχι γιατι δεν υπαρχει πλεον σαν επιλογη..

    Αρα οσο λαθος και αν κανω εγω ο ναρκομανης/εθισμενος/μαλακας καπνιστης, μου αφαιρειται το δικαιωμα να βγω και να διασκεδασω ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΧΩΡΙΣ βεβαια να ενοχλω αυτους που δεν καπνιζουν...

    Ειναι απλα τα πραγματα....
    Eπειδή δεν θέλω να καραφλιάσεις.
    Το λογικό λάθος σου βρίσκεται στο διαγραμμένο κείμενο.

    Το σωστό ειναι :

    "Εχω δικαίωμα να πάω σε ένα μαγαζί και να καπνίσω επιβαρύνοντας την υγεία των διπλανών μου , καπνιστών και μη καπνιστών;"
    Και η απάντηση είναι

    "Οχι γιατί δεν υπάρχει πλέον ως επιλογή".

    Τωρα φυσικά και καταλαβαίνεις το λάθος του συλλογισμού σου.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #362
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή δεν θέλω να καραφλιάσεις.
    Το λογικό λάθος σου βρίσκεται στο διαγραμμένο κείμενο.

    Το σωστό ειναι :

    "Εχω δικαίωμα να πάω σε ένα μαγαζί και να καπνίσω επιβαρύνοντας την υγεία των διπλανών μου , καπνιστών και μη καπνιστών;"
    Και η απάντηση είναι

    "Οχι γιατί δεν υπάρχει πλέον ως επιλογή".

    Τωρα φυσικά και καταλαβαίνεις το λάθος του συλλογισμού σου.
    Από πότε αλλάζοντας τις φράσεις του άλλου βρίσκουμε το δίκιο μας?

  3. #363
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.331
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Βρε arouti ειμαστε με τα καλα μας τωρα;

    Εννοειται οτι το υποτιθεμενο μαγαζι που αναφερομαι θα ηταν μονο για καπνιζοντες...

    Και για να συνεχισω το συλλογισμο μου

    Θα ειχες την υποχρεωση αν επελεγες να μπεις σε ενα μαγαζι καπνιζοντων να κλεισεις το στοματακι σου και να ανεχτεις τον καπνο μου γιατι εσυ επελεξες να βρισκεσαι σε χωρο καπνιζοντων; Σιγουρα ναι...

    Και ξαναλεω...ελα μου ομως που δεν μου δινεται αυτη η επιλογη. Οσο λαθος και να κανω καπνιζοντας, δεν εχω την επιλογη να το κανω οταν βγω να διασκεδασω χωρις να ενοχλω τους μη καπνιζοντες....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lazy Dog : 02-09-10 στις 15:34.
    Enthoo Pro | Maximus VII Hero | i7 4770K | 8GB Kingston HyperX 2400 | 290 Tri-X OC | 840 Evo | AX760

  4. #364
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazy Dog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια ενα λεπτο γιατι θα χασω και τα λιγοστα μαλλια που εχω ο καραφλος...

    Ειναι δικαιωμα σας να μην αναπνεετε τον καπνο μου; Σιγουρα ναι.

    Ειναι δικαιωμα μου να καπνιζω και να θελω να πεθανω(χωρις να υποχρεωνω αλλους να αναπνεουν τον καπνο μου); Σιγουρα ναι παλι.

    Εχετε το δικαιωμα να πατε σε ενα μαγαζι που δεν καπνιζει κανενας; Ναι

    Εχω δικαιωμα να παω σε ενα μαγαζι που δεν καπνιζει κανενας και να καπνισω; Οχι

    Ειναι υποχρεωση μου να παω σε ενα μαγαζι μη καπνιζοντων και να μην καπνισω; Ναι

    Εχω δικαιωμα να παω σε ενα μαγαζι καπνιζοντων και να καπνισω; Οχι γιατι δεν υπαρχει πλεον σαν επιλογη..

    Αρα οσο λαθος και αν κανω εγω ο ναρκομανης/εθισμενος/μαλακας καπνιστης, μου αφαιρειται το δικαιωμα να βγω και να διασκεδασω ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΧΩΡΙΣ βεβαια να ενοχλω αυτους που δεν καπνιζουν...

    Ειναι απλα τα πραγματα....
    Όπως τα λες είναι...Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν είχε δικαίωμα ο μη-καπνιστής να πάει σε ένα μαγαζί που κανείς δεν κάπνιζε γιατί δεν υπήρχε κάτι τέτοιο...Οπότε διαμαρτύρεσαι για κάτι που οι μη-καπνιστές τραβάνε εδώ και πολλά χρόνια...Η διαφορά όμως είναι η εξής...

    1) ο καπνιστής ενοχλεί το μη-καπνιστή και όχι το ανάποδο...Αν εγώ βρίσκομαι σε ένα τραπέζι δίπλα σου και δεν καπνίζω τότε η πράξη μου αυτή δεν σε ενοχλεί...Ενώ αντιθέτως εμένα με ενοχλείς...Οπότε στη περίπτωση που συγκρούονται τα δικαιώματα 2 ομάδων "κερδίζει" αυτός που δεν ενοχλεί τον άλλον...Δες πχ το να γιορτάζεις και να θες να διασκεδάσεις τα ξημερώματα με μουσική στο τέρμα ενώ ο γείτονας να θέλει να κοιμηθεί...εκεί φαντάζομαι ότι κατανοείς ότι ΕΣΥ που ενοχλείς πρέπει να σταματήσεις και όχι αυτός που θέλει να κοιμηθεί να πρέπει να μετακομίσει γιατί σου αφερεί το δικαίωμα της διασκέδασης...Εκεί κατανοείς την ύπαρξη νόμου περί κοινής ησυχίας...και σου φαίνεται και λογικό...

    2) Αν εγώ μείνω σε ένα μαγαζί με καπνιστές μου έρχεται αναγούλα, δακρύζουν τα μάτια μου και με πιάνει πονοκέφαλος...Μετά πρέπει να κάνω μπάνιο γιατί δεν αντέχω τη βρώμα και τα ρούχα μου δεν τα ξαναφοράω...Αμέσως για πλύσιμο πάνε...
    Εσύ πας κανονικά σε ένα μαγαζί...και απλά όταν θες να καπνίσεις βγαίνεις έξω...ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ? Δηλαδή συγκρίνεις το να με αρρωσταίνεις με το να ξεβολεύεσαι και να καπνίζεις έξω?

  5. #365
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazy Dog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοειται οτι το υποτιθεμενο μαγαζι που αναφερομαι θα ηταν μονο για καπνιζοντες...
    Αυτό δεν είναι η περυσινή κατάσταση που πρακτικά οδήγησε σε μαγαζιά και χώρους ΜΟΝΟ για καπνίζοντες;

  6. #366
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.331
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Όπως τα λες είναι...Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν είχε δικαίωμα ο μη-καπνιστής να πάει σε ένα μαγαζί που κανείς δεν κάπνιζε γιατί δεν υπήρχε κάτι τέτοιο...Οπότε διαμαρτύρεσαι για κάτι που οι μη-καπνιστές τραβάνε εδώ και πολλά χρόνια...Η διαφορά όμως είναι η εξής...
    Αρα προσπαθουμε να διορθωσουμε ενα λαθος με ενα άλλο λαθος...

    ο καπνιστής ενοχλεί το μη-καπνιστή και όχι το ανάποδο...Αν εγώ βρίσκομαι σε ένα τραπέζι δίπλα σου και δεν καπνίζω τότε η πράξη μου αυτή δεν σε ενοχλεί...Ενώ αντιθέτως εμένα με ενοχλείς...Οπότε στη περίπτωση που συγκρούονται τα δικαιώματα 2 ομάδων "κερδίζει" αυτός που δεν ενοχλεί τον άλλον...Δες πχ το να γιορτάζεις και να θες να διασκεδάσεις τα ξημερώματα με μουσική στο τέρμα ενώ ο γείτονας να θέλει να κοιμηθεί...εκεί φαντάζομαι ότι κατανοείς ότι ΕΣΥ που ενοχλείς πρέπει να σταματήσεις και όχι αυτός που θέλει να κοιμηθεί να πρέπει να μετακομίσει γιατί σου αφερεί το δικαίωμα της διασκέδασης...Εκεί κατανοείς την ύπαρξη νόμου περί κοινής ησυχίας...και σου φαίνεται και λογικό...
    Δεν λεω κατι διαφορετικο. Απλα λεω οτι σαν καπνιστης θα επρεπε να εχω επιλογη ποιο μαγαζι να επιλεξω. Καπνιζοντων ή μη καπνιζοντων.

    Αν εγώ μείνω σε ένα μαγαζί με καπνιστές μου έρχεται αναγούλα, δακρύζουν τα μάτια μου και με πιάνει πονοκέφαλος...Μετά πρέπει να κάνω μπάνιο γιατί δεν αντέχω τη βρώμα και τα ρούχα μου δεν τα ξαναφοράω...Αμέσως για πλύσιμο πάνε...
    Εσύ πας κανονικά σε ένα μαγαζί...και απλά όταν θες να καπνίσεις βγαίνεις έξω...ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ? Δηλαδή συγκρίνεις το να με αρρωσταίνεις με το να ξεβολεύεσαι και να καπνίζεις έξω?
    Αν υπηρχε ομως ο διαχωρισμος δεν θα ησουν αναγκασμενος να πας σε ενα μαγαζι που καπνιζουν...
    Enthoo Pro | Maximus VII Hero | i7 4770K | 8GB Kingston HyperX 2400 | 290 Tri-X OC | 840 Evo | AX760

  7. #367
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.248
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazy Dog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε arouti ειμαστε με τα καλα μας τωρα;

    Εννοειται οτι το υποτιθεμενο μαγαζι που αναφερομαι θα ηταν μονο για καπνιζοντες...

    Και για να συνεχισω το συλλογισμο μου

    Θα ειχες την υποχρεωση αν επελεγες να μπεις σε ενα μαγαζι καπνιζοντων να κλεισεις το στοματακι σου και να ανεχτεις τον καπνο μου γιατι εσυ επελεξες να βρισκεσαι σε χωρο καπνιζοντων; Σιγουρα ναι...

    Και ξαναλεω...ελα μου ομως που δεν μου δινεται αυτη η επιλογη. Οσο λαθος και να κανω καπνιζοντας, δεν εχω την επιλογη να το κανω οταν βγω να διασκεδασω χωρις να ενοχλω τους μη καπνιζοντες....
    Τώρα μάλλον δουλευόμαστε...

    Τόσα χρόνια οι μη καπνίζοντες τι κάνουν αν όχι να ...
    Θα ειχες την υποχρεωση αν επελεγες να μπεις σε ενα μαγαζι καπνιζοντων να κλεισεις το στοματακι σου και να ανεχτεις τον καπνο μου γιατι εσυ επελεξες να βρισκεσαι σε χωρο καπνιζοντων; Σιγουρα ναι...
    για να καταλάβω δλδ;

    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (και άλλοι αρκετοί) είναι πως ο νόμος πλέον έρχεται να ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ τους μη καπνίζοντες. Οταν υπήρξε η επιλογή για χωρους μη καπνιζόντων/καπνιζόντων δεν έγινε κάτι. Οταν έγινε η επιλογή σημανσης στα μαγαζιά, η επιλογή ήταν στη συντριπτική πλειοψηφια για καπνίζοντες με αποτέλεσμα οι μη καπνίζοντες να αποκλειστούν.

    Ε αυτό το πράγμα έπρεπε να τελειώσει, οχι μόνο για τους έλληνες αλλά και για τους τουρίστες εν τέλει που ερχόντουσαν στο απόλυτο τεκέ της ευρώπης (τουλάχιστον).


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #368
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διώχνω απολύτως κανέναν, παρά μόνο τη φασιστική τους συνήθεια του να προσπαθούν να μου επιβάλουν τον καπνό τους στο χώρο εργασίας μου ή διασκέδασής μου.
    Δεν είναι χώροι σου είναι χώροι τους που εσύ θέλεις να τους βγάλεις έξω απο εκεί
    Αν ρωτήσεις οποιωνδήποτε μαγαζάτορα θα σου πει ότι προτιμάει το μαγαζί του να είναι καπνιστών

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γίνεται πρακτικά αυτό, διότι δεν είσαι ο μόνος καπνιστής αλλά υπάρχουν άλλοι ~30 στον ίδιο χώρο, που ουσιαστικά σου απαγορεύουν να διαμαρτυρηθείς για τον καπνό τους στο πνεύμα του "εάν σ ενοχλεί βγές εσύ έξω, εδώ καπνίζουμε!"
    Αυτό συμβαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, δυστυχώς...
    Και που είναι το άδικο τους; Δηλαδή αν εγω πάω στα starbucks ή στα McDonald και ανάψω τσιγάρο δεν θα διαμαρτυρηθούν οι θα θαμώνες και θα μου πουν επίσης "βγές έξω εδώ δεν καπνίζουμε;"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο επιχείρημα να υπάρχουν μαγαζιά και για καπνιστές και μη καπνιστές πιστεύω να βλέπετε το αδύνατο του πράγματος. Ποιο μαγαζί θα επιλέξει να γίνει μη καπνιστών σε μια χώρα που το τσιγάρο-καφές είναι θρησκεία;
    Πρώτα να αναρωτηθείς γιατί κανένα μαγαζί δεν θέλει να γίνει μη καπνιστών
    Αν δεν βρεις την απάντηση άνοιξε εσύ ένα τέτοιο και προσπάθησε να επιβιώσεις από την... υποστήριξη των μη καπνιστών

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή δεν θέλω να καραφλιάσεις.
    Το λογικό λάθος σου βρίσκεται στο διαγραμμένο κείμενο.

    Το σωστό ειναι :

    "Εχω δικαίωμα να πάω σε ένα μαγαζί και να καπνίσω επιβαρύνοντας την υγεία των διπλανών μου , καπνιστών και μη καπνιστών;"
    Και η απάντηση είναι

    "Οχι γιατί δεν υπάρχει πλέον ως επιλογή".

    Τωρα φυσικά και καταλαβαίνεις το λάθος του συλλογισμού σου.
    Μα δεν κατάλαβα τι δουλειά έχουν οι μη καπνιστές σε μαγαζί καπνιστών ήρθαν να επιβάλουν την άποψή τους για σταυροφορία ή για πάθουν καρκίνο από τη ζημιά που θα τους κάνουν οι καπνιστές;

    Αυτό που ενοχλεί μέχρι τώρα τους μή καπνίζοντες είναι οτι δεν υπάρχουν αρκετά μαγαζιά για αυτούς, αυτό που θα ενοχλεί απο δω και πέρα τους καπνίζοντες είναι ότι δεν θα υπάρχει κανένα μαγαζί για αυτούς
    Μπορείς να μαντέψεις την χρυσή τομή;
    Μάλιστα ναι σωστά κατάλαβες πρέπει να υπάρχουν μαγαζιά και για τους 2, αλλιώς κάποιος από τους 2 θα καταπιέζεται
    Και πριν κάνεις την ερώτηση "γιατί έως τώρα δεν υπάρχουν αρκετά μαγαζιά μή καπνιστών;" προσπάθησε να δώσεις μόνος σου την απάντηση και να συνεχίσουμε την συζήτηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (και άλλοι αρκετοί) είναι πως ο νόμος πλέον έρχεται να ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ τους μη καπνίζοντες. Οταν υπήρξε η επιλογή για χωρους μη καπνιζόντων/καπνιζόντων δεν έγινε κάτι. Οταν έγινε η επιλογή σημανσης στα μαγαζιά, η επιλογή ήταν στη συντριπτική πλειοψηφια για καπνίζοντες με αποτέλεσμα οι μη καπνίζοντες να αποκλειστούν.
    Νομίζω ότι κάπου εδώ βρίσκεται το πρόβλημα και εδώ πρέπει να ψάξουμε για λύση και όχι σε αμφότερους αποκλεισμούς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 02-09-10 στις 15:46.

  9. #369
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.331
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα μάλλον δουλευόμαστε...

    Τόσα χρόνια οι μη καπνίζοντες τι κάνουν αν όχι να ...
    για να καταλάβω δλδ;

    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (και άλλοι αρκετοί) είναι πως ο νόμος πλέον έρχεται να ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ τους μη καπνίζοντες. Οταν υπήρξε η επιλογή για χωρους μη καπνιζόντων/καπνιζόντων δεν έγινε κάτι. Οταν έγινε η επιλογή σημανσης στα μαγαζιά, η επιλογή ήταν στη συντριπτική πλειοψηφια για καπνίζοντες με αποτέλεσμα οι μη καπνίζοντες να αποκλειστούν.

    Ε αυτό το πράγμα έπρεπε να τελειώσει, οχι μόνο για τους έλληνες αλλά και για τους τουρίστες εν τέλει που ερχόντουσαν στο απόλυτο τεκέ της ευρώπης (τουλάχιστον).
    Αρα επειδη τοσα χρονια γινεται κατι λανθασμενα πρεπει τωρα να φτασουμε στο αλλο ακρο....

    Και με τη λογικη σου αν ειναι να αποκλειστουν καποιοι αυτοι πρεπει να ειναι οι καπνιστες....μαλιστα

    Εγω σου λεω οτι κανενας δεν πρεπει να αποκλειεται...πρεπει να υπαρχει ιση μεταχειριση και ισες επιλογες για ολους...

    Οσο για το αν η πολιτεια το κανει γιατι νοιαζεται για τους μη καπνιζοντες....εεεε ενταξει τωρα....

    Μαλλον δουλευομαστε....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lazy Dog : 02-09-10 στις 15:50.
    Enthoo Pro | Maximus VII Hero | i7 4770K | 8GB Kingston HyperX 2400 | 290 Tri-X OC | 840 Evo | AX760

  10. #370
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που είναι το άδικο τους; Δηλαδή αν εγω πάω στα starbucks ή στα McDonald και ανάψω τσιγάρο δεν θα διαμαρτυρηθούν οι θα θαμώνες και θα μου πουν επίσης "βγές έξω εδώ δεν καπνίζουμε;"
    Το άδικο είναι ότι πρακτικά δεν αφήνουν κανένα απολύτως περιθώριο στο μη καπνιστή, επιβάλοντάς του τον καπνό τους ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΠΑΝΤΟΥ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YiannisM : 02-09-10 στις 15:53.

  11. #371
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα να αναρωτηθείς γιατί κανένα μαγαζί δεν θέλει να γίνει μη καπνιστών
    Αν δεν βρεις την απάντηση άνοιξε εσύ ένα τέτοιο και προσπάθησε να επιβιώσεις από την... υποστήριξη των μη καπνιστών
    Η απάντηση είναι απλή...Επειδή τόσα χρόνια ο μη-καπνιστής έχει μάθει να ανέχεται τον καπνιστή ενώ ο καπνιστής δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του...Οπότε θα κοιτάξει καθαρά οικονομικά το ζήτημα ο μαγαζάτορας και θα το κάνει καπνιστή...

  12. #372
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazy Dog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα προσπαθουμε να διορθωσουμε ενα λαθος με ενα άλλο λαθος...
    Αν και δε συμφωνώ ότι είναι ακριβώς λάθος η αντιμετώπιση μιας κατάστασης που συμφωνούμε ότι είναι αρρώστεια, και πάλι δε μπαινουν σε σύγκριση το ΛΑΘΟΣ με το "λάθος".

    ........Auto merged post: YiannisM πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε αυτό το πράγμα έπρεπε να τελειώσει, οχι μόνο για τους έλληνες αλλά και για τους τουρίστες εν τέλει που ερχόντουσαν στο απόλυτο τεκέ της ευρώπης (τουλάχιστον).
    Κυρίως για εμάς, που ζούμε σε μια κοινωνία που κατά πλειοψηφία θεωρεί φυσιολογικό το να φυσάει τον καπνό της στα μούτρα και τον αέρα των άλλων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YiannisM : 02-09-10 στις 15:51. Αιτία: auto merged post

  13. #373
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άδικο είναι ότι πρακτικά δεν αφήνουν κανένα απολύτως περιθώριο στο μη καπνιστή, επιβάλοντάς τους τον καπνό τους ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΠΑΝΤΟΥ.
    Αν και όχι παντού αφού υπάρχουν - έστω ελάχιστα μαγαζιά μη καπνιστών - συμφωνώ μαζί σου ότι είναι άδικο
    Έχεις να προτείνεις κάτι που δεν θα είναι άδικο εξίσου για τους άλλους;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beelzebub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση είναι απλή...Επειδή τόσα χρόνια ο μη-καπνιστής έχει μάθει να ανέχεται τον καπνιστή ενώ ο καπνιστής δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του...Οπότε θα κοιτάξει καθαρά οικονομικά το ζήτημα ο μαγαζάτορας και θα το κάνει καπνιστή...
    Και μαζί συμφωνούμε Beelzebub ας μάθει ο μή καπνιστής να μήν ανέχεται και να μήν πατάει σε τέτοια μαγαζιά
    Ας ανοίξει καινούρια ή ας υποστηρίξει τα υπάρχοντα
    Αφού δεν το κάνει όμως ποιος φταίει;
    α) Ο Μαγαζάτορας; αυτός αν δεί ότι έχει περισσότερο κέρδος ένα μαγαζί μή καπνιστών θα ανοίξει ένα τέτοιο
    β) Ο καπνιστής μήπως;

    Πρέπει να κλείσουν τα μαγαζιά καπνιστών ή πρέπει με κάποιο τρόπο να ανοίξουν περισσότερα μη καπνιστών;

  14. #374
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.331
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Αρνειστε να δειτε την αληθεια καταματα....

    Επειδη το κρατος ειναι ανικανο να επιβαλει ενα νομο σωστο και δικαιο(τον προηγουμενο δηλαδη) και επειδη λογω παντελούς έλλειψης καταλληλων ελεγκτικων μηχανισμων ωστε να μπορει να ελεγξει πια μαγαζια εχουν τους καταλληλους χωρους και τον καταλληλο εξαερισμο και ποια ειναι ακαταλληλα για διαχωρισμο, αποφασιζει να κρυψει στην ουσια αυτη την ανικανοτητα με ενα τροπο τουλαχιστον απολυταρχικο....

    Και να ρωτησω και κατι; Ολοι εκεινοι οι σωστοι(μαλακες) μαγαζατορες που ξοδεψαν χιλιαδες ευρω για εξαερισμο και καινουριες αδειες, τωρα θα κανουν τι;;;
    Enthoo Pro | Maximus VII Hero | i7 4770K | 8GB Kingston HyperX 2400 | 290 Tri-X OC | 840 Evo | AX760

  15. #375
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και όχι παντού αφού υπάρχουν - έστω ελάχιστα μαγαζιά μη καπνιστών - συμφωνώ μαζί σου ότι είναι άδικο
    Έχεις να προτείνεις κάτι που δεν θα είναι άδικο εξίσου για τους άλλους;
    Αντικειμενικά δεν είναι απλά άδικο αλλά εγκληματικό, αφού εκτός από μεγάλη ενόχληση καταλήγει κατά σημαντικό ποσοστό και σε ζήτημα υγείας κι αυτό είναι αναμφισβήτητο και ξεκάθαρο.

    Αντίθετα η απαγόρευση καπνίσματος απλά "ξεβολεύει" τους καπνιστές στην άσκηση μιας αντικειμενικά βλαβερής συνήθειάς τους.
    Ούτε τους βρωμίζει, ούτε τους αυξάνει τις πιθανότητες καρκίνου. Αντίθετα, μπορεί να τους τη μειώσει (εάν καπνίσουν λιγότερο).

Σελ. 25 από 176 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαγορευση Καπνισματος απο Ιουλιο
    Από nikoslykos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 20:38
  2. ερωτηση για την απαγορευση καπνισματος
    Από john17rx στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-09, 21:35
  3. Περισσότερα για την απαγόρευση καπνισματος
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 16:17
  4. Απαγόρευση καπνίσματος
    Από elias24 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 322
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-05, 02:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας