Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    επειδή το autocad μου πέφτει λίγο ακριβό στα 2,000 έως 5,000€ «κομπλέ», αναρωτιέμαι αν για σχέδια πολιτικού μηχανικού υπάρχει δυνατότητα να είναι κάποιος παραγωγικός με qcad.

    Υποστηρίζει .dxf αρχεία, αλλά μου λένε ότι όταν κάνεις μετατροπή από .dwg ότι γίνεται χαμός, ότι χάνεται το πάχος των γραμμών, τα χρώματα, οι διαφάνειες κλπ.

    Το έχει ψάξει κανείς το θέμα να μου πει πρωτού το (ξανά)ψάξω εξαρχής.

    Πάντως το qcad που είδα, πάει το κ...ο του ακόμα και στο «πρα-πρά» μπλέντερ που έχω για μηχάνημα (ένα p3@1ghz/1,5Gb μνήμη) ακόμα και στα 1600x1280. Για την ακρίβεια έχει ένα ΠΟΛΥ γρήγορο feeling.

    Η άλλη «τρελή» φάση είναι ότι έχει .dxf φίλτρο εισόδου το open office draw, αλλά δεν έχει .dxf εξόδου.

    Μετά υπάρχει το lx-viewer που κάνει μετατροπές, «βλέψεις» και από πολλά αρχεία σε πολλά αρχεία (.dwg, .dxf, .svg κλπ)

    Για ενημερώστε το φτωχό μπας και βγάλω κάνα χαρτζιλίκι τώρα καλοκαιριάτικα, γιατί είμαι πάλι στο ψάχνε από δουλειά.

    cheers!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    To είχα δει το qcad εδώ και καιρό . Είναι καλή προσπάθεια αλλά δυστυχώς είναι πολύ πίσω...
    Δε φταίει μόνο η έλειψη υποστήριξης dwg , αλλά και στα βαριά dxf δεν τα πάει τόσο καλά...

    Δεν μεταφέρει αρκετά labels από τα dxf αρχεία (π.χ. γραμματοσειρές, texts, διαστάσεις)
    Δεν υποστηρίζει polylines... (Tα μετατρέπει σε lines)
    Χανει αρκετά hatches...

    Και για του λόγου το αληθές δοκίμασα μόλις το εξής:
    Source: Τελικό σχέδιο Α1 όψεων σε μορφή hpgl (plt) το μετέτρεψε με το plotmaker του archicad σε dxf (~22MB αρχείο ). Στο autocad (vmware) άνοιξε το σχέδιο κανονικά χωρίς να χαλάσει τίποτα από το αρχικό plt σε περίπου 15 δεύτερα και από κει και πέρα το δούλευε κανονικά...
    Το όντως superlight qcad το άνοιξε σε περίπου 40 δεύτερα.. και έχασε όλα τα προαναφερθέντα στοιχεία με πιο ενοχλητικό φυσικά τα κειμενάκια του σχεδίου...
    Και η λειτουργία του προγράμματος μετά μόνο λειτουργία δεν λέγεται αφού σέρνεται έστω και σε ένα απλό panning...

    Το qcad είναι πολύ καλό για κανένα απλό σχεδιαγραμματάκι ή σχεδίακι για μεταφορά ως input σε κάποιο πρόγραμμα ... Από κει και πέρα παραπάνω δεν λέει και πολλά....

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αυτό νομίζω ότι είναι περιορισμός του dxf. Διότι από import filtre του open office, είχαν χαθεί οι διαστάσεις του!

    Βασικά, με ενδιαφέρει το ΑΝΑΠΟΔΟ. Όχι από autocad σε qcad, αλλά από qcad σε autocad. Οι υπόλοιποι δουλεύουν με autocad αλλά απλά δε σκοπεύω ούτε να το αντιγράψω, ούτε φυσικά να πληρώσω τα εξωτροχιακά τιμήματα που ζητά η autodesk για ένα super-bloated CAD πρόγραμμα στα 2-5,000€.

    Οπότε η ερώτηση είναι, τα αρχεία του qcad, τα βλέπουν χωρίς πρόβλημα οι χρήστες του autocad; Κυρίως, κρατάει το πάχος των γραμμών; Τις διαγραμμήσεις τις βλέπει ως γραμμές ή τις μετατρέπει σε ξεχωριστές γραμμές;

    Cheers!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Χαίρεται! Μήπως ξέρει κάποις να μου πει άν υπάρχει κάποια εφαρμογή αντιστοιχη του AutoCAD για Linux; Κάποιες που βρήκα είναι ποιό πολύ για μηχανολόγους. Ευχαριστώ!

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Ευχαριστώ Reef! Θα τα μελετίσω εκτενώς

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Σπουδάζω μηχανικός και αν και προσωπικά λατρεύω το linux δυστυχώς είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη εφαρμογή για επαγγελματίες που να είναι ελεύθερη, για πολιτικούς μηχανικούς. Υπάρχουν κάποιες εμπορικές που όμως δεν έχω δοκιμάσει, ενώ από τις ελεύθερες, το QCad είναι ότι πιο αξιόλογο έχω βρει, χωρίς όμως να φτάνει, κατά την προσωπική μου άποψη, στα standard του AutoCAD.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Κοίταξε και το QCAD

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Το προγραμμα βασικά είναι για ένα "μασόνο" ( ) φίλο μου που προσπαθώ να τον πείσω να πάει σε linux (γιατί τα win του έχουν βγάλει την πίστη, και τη δικιά μου μαζί). Αλλά το καταραμένο το AutoCAD (οι νέες εκδόσεις) θέλει το .NET framework και δεν παιζει με wine. Αλλά και αυτοί ολόκληρη autodesk και να μην έχουν εκδόσεις για linux. Ντροπή. Ούτε καν για MAC δεν είδα.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Μεχρι στιγμής το qcad ειναι η μονη free λύση για CAD στο linux και όπως αναφέρθηκε ειναι πολύ πίσω.
    Αλλο ένα free προγραμμα είναι το pythonCAD όμως μάλλον είναι ακόμα πιο πίσω και από το qcad.

    Η μονη σοβαρή λύση είναι το VariCAD το οποίο είναι μέν ένα πλήρες CAD συστημα, κοστίζει όμως περίπου 500$ (διαβάζει-γράφει dwg και υποστηρίζει 3D).
    Φθηνώτερο και πιό φτωχό σε δυνατότητες, αλλά ίσως "αρκετό" σε πολλούς είναι το LinuxCAD με κόστος περίπου 200$.
    Τέλος υπάρχει το CYCAS το οποίο ερχεται σε 3 εκδόσεις, professional, cambus και basic με κόστος 200€, 100€ και 58€ αντίστοιχα.

    Περισσότερα θα βρείτε στα site των παραπάνω προγραμμάτων και για τα περισσότερα υπάρχουν και δοκιμαστικές εκδόσεις.

    http://www.varicad.com
    http://www.linuxcad.com
    http://www.cycas.de


    YΓ: Μη ξεχάσω και το πολύ σοβαρό ΒRL-CAD το οποίο αναπτύσεται για τον αμερικανικό στρατό. Είναι free κάνει τα πάντα (μέχρι rendering) αλλά ξεφεύγει από τα όρια ενός "εμπορικού" προιόντος στο τομέα της ευχρηστίας. Δεν εχω ασχοληθεί με το BRL και έτσι δεν ξέρω περισσότερα, αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπάνω γι αυτό, ας ενημερώσει.....
    Μπορείτε επίσης να "βολευτείτε" (σαν τελευταία λύση) με την free εκδοση του Α9CAD (για win) η οποία τρέχει με wine....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 14-07-06 στις 02:03.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Ρίχνωντας μια ματιά στη παραπάνω λίστα , πολύ καλό φαίνεται το arcad ( http://www.lx-office.com/LX/products...tur/index.html ) . Μου θύμισε έντομα το archicad σε δυνατότητες ... αλλά κοστίζει 1498ευρώ!!!!...

    Όντως το varicad είναι καλούτσικο ... το είχα δοκιμάσει demo...

  12. #12
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δυστυχως το κόστος του software για τους μηχανικούς είναι υπερβολικό πια.
    Για το Linux δεν βλεπω προσπαθειες απο αλλες χώρες πλην της Γερμανίας.
    Πάντως έτσι κι αλλιώς οποίος ασχοληθεί θα δώσει πάρα πολλα χρήματα για λογισμικό αν ασχοληθεί με την μελέτη.
    Ξενικvωτας απο 2 3 χιλιάρικα χωρίς οροφη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atomgr : 18-07-06 στις 16:00.

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο PC για Autocad, ArcGIS, Photoshop, 3DSMax
    Από skar στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-08, 22:47
  2. VGA για Autocad, CADWare
    Από civil στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 12:25
  3. Για διαφθορά και μαύρο πολιτικό χρήμα μίλησε ο Κάρολος Παπούλιας
    Από 21century στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 20:34
  4. Αγορά Laptop για Autocad
    Από Giannelos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-07, 13:20
  5. Καποιος που να επισκευαζει σκληρους / μηχανικο μερος
    Από The King στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-05, 17:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας