Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    It looks like the days of buying second hand games will become a thing of the past for the PlayStation 3 if Sony has its way. According to Games Radar, high street shops have been notified by Sony that it will be illegal for consumers to sell any games they buy for the upcoming PlayStation 3.
    Sony appears to be planning to introduce a licensing model that consumers would have to agree with in order to play these upcoming games. The licensing plan would be that when a consumer purchases a PS3 game, they will be paying only for the right to play the game, but will not be entitled to sell it on as it will remain property of Sony.
    While Sony has not confirmed this, if this plan goes ahead, it will be bad news for consumers who try to cut costs by buying games second hand or selling off games they no longer use. While this would give Sony extra sales by forcing consumers to buy their games new, retailers will also lose out as a good bulk of their profit comes from the sales of used games. However, despite worries about Sony may also lock games to a given console, Sony Computer Entertainment Europe has clarified that their PS3 games will be playable on any PlayStation 3 games console. Thanks to both shimman and punan for letting us know about the following news:
    High street games shops have been told by Sony that there will be no PS3 pre-owned sections in their stores as it will be illegal for customers to sell any next-gen PlayStation games that they've bought, retail sources have revealed to GamesRadar.
    It seems that Sony is planning to adopt a licensing system that will mean gamers won't own the PS3 titles that they've paid money for. Instead, they will only be purchasing the licence to play the game and that the software itself will still be Sony property - meaning that the disc won't be the customer's to sell.
    Some further info can be read on 1up and Next Gen.
    With how much Sony is subsidising the coming PlayStation 3, it seems like they are really trying to make sure that they recover the costs of the console. For example, the last thing they want to see is someone buying a PS3 only to ever play second hand games on it. However, the plan of banning used PS3 games is going overboard, as consumers may actually be put off buying certain games they are unsure about and cannot sell off later on.
    On the other hand, if Sony is worried about losing out on consumers potentially buying 2nd hand games for their subsidised console, it looks like they have not taken into account consumers who will likely buy a PS3 as a budget Blu-ray player with no intention of ever playing any games on it, considering the cheaper PS3 model will be going for half the cheapest dedicated Blu-ray player.



    http://www.cdfreaks.com/news/13471


    Ρε δεν παμε καλα!Καθολου καλα!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλα. Νταξ'
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Καλά και μένα μ' αρέσει το κασέρι
    Θα ήθελα να δω πως θα τ καταφέρουν αυτό στην πραγματικότητα

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ειναι αξιοπιστα οσα αναφερονται? Γιατι μαλλον για αστειο ή για συμφερον ακουγονται.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.684
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/1024
    ISP
    Forthnet
    Θα ήθελα να δω πως θα τ καταφέρουν αυτό στην πραγματικότητα
    Όταν βάζεις το παιχνίδι στην κονσόλα, κρατάει κάποιον κωδικό στην μνήμη του.
    Μόλις το συνδέσεις με το νετ, το ανεβάζει σε κάποια database.
    Άμα υπάρχει 2 φορές, τότε το 2ο μηχάνημα δεν θα μπορέσει να τρέξει το παιχνίδι.

    Ο κωδικός μπορεί να γίνει generate μέσω του ίδιου του μηχανήματος (στηριγμένος στο serial ή δεν ξέρω εγώ τι) ή να είναι σε μια μορφή cd-key που θα χρειαστεί για να τρέξεις το παιχνίδι.

    Σε κάλυψα ?

    Μπορεί να το εφαρμόσουν κάπως αλλιώς, μέσα στο μυαλό τους δεν είμαι να ξέρω τι σκέφτονται
    Nobody is innocent, there are merely varying levels of guilt.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FFGR
    Όταν βάζεις το παιχνίδι στην κονσόλα, κρατάει κάποιον κωδικό στην μνήμη του.
    Μόλις το συνδέσεις με το νετ, το ανεβάζει σε κάποια database.
    Άμα υπάρχει 2 φορές, τότε το 2ο μηχάνημα δεν θα μπορέσει να τρέξει το παιχνίδι.

    Ο κωδικός μπορεί να γίνει generate μέσω του ίδιου του μηχανήματος (στηριγμένος στο serial ή δεν ξέρω εγώ τι) ή να είναι σε μια μορφή cd-key που θα χρειαστεί για να τρέξεις το παιχνίδι.
    Αυτό δεν το ξερα καν

    Σε κάλυψα ?
    Υπερ-αρκετα

  7. #7
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    @Χονολουλου@
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.959
    Downloads
    9
    Uploads
    6
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΚΟΖ
    Router
    U.S. Robotics 9108

    Ωραίες αποφάσεις βγαζει η Sony!

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Μου φαίνεται πως αν και είμαι φανατικός πλέιστασιονάς θα αρχίσω και θα συμπαθώ το x-box...
    Ας είναι της microsoft

  9. #9
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αυτά είναι φήμες των εγκάθετων για να πουλήσουν τα δικά τους!

    Σιγά μη σου απαγορέψει η SONY να πουλήσεις το παιχνίδι που πήρες στα μεταχειρισμένα.
    Πρώτ'απ'όλα με ποιο δικαίωμα θα το κάνει αυτό; Μπορεί ο άλλος να θέλει να βγάλει παιχνίδι ΤΣΑΜΠΑ για PS3 ή με δική του άδεια, πώς θα ελέγξει η SONY με τι άδεια εκδίδει ο άλλος για PS/3;

    Αυτό σαν FUD της M$ μου ακούγεται
    (Δε πουλάμε τη φόλα τη κονσόλα μας, ας πούμε για τη κονσόλα του αντιπάλου!)
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Στο link του cdfreaks εβαλε καποις την επισημη απαντηση της Sony

    I contacted Sony to dig up the truth on the nasty rumours contained herein. They are unfounded, as confirmed by Jennie Kong, UK PR Manager at SCEE. From Jennie:

    I would like to clarify that this is false speculation and that PlayStation 3 software will not be copy protected to a single machine but will be playable on any PlayStation 3 console.

    http://blogs.guardian.co.uk/games/ar...s_updated.html

    FUD ειναι οπως φαινεται

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Άν όντως το παιχνίδι που αγοράζω είναι ιδιοκτησία της sony, και πως αγοράζω το δικαίωμα να το παίζω, αυτό σημαίνει ταυτόχρονα οτι:

    1. Πρέπει να το φροντίζω απο τυχόν υλικές ζημιές γιατί είναι ιδιοκτησία της sony και άν πάθει κάτι το cd το πληρώνω;

    2. Απο τη στιγμή που αγοράζω το δικαίωμα να το παίζω, μπορώ να πάρω τσάμπα απο την sony άλλα 15 αντίτυπα αφού ήδη έχω πληρώσει το δικαίωμα να παίζω το παιχνίδι;

    3. Ο φίλος μου που θα έρθει να παίξουμε διπλό θα πρέπει να έχει πρώτα πληρώσει την άδεια χρήσης του παιχνιδιού;

    4. Για να πάω να παίξω ένα παιχνίδι tekken στο netcafe της γειτονιάς μου θα πρέπει πρώτα να έχω αγοράσει το παιχνίδι (!?!);

    5. Θα μπορώ να αντιγράφω όσες φορές θέλω το παιχνίδι και να το δίνω σε όσους φίλους μου θέλω χωρίς να είμια πράνομος αφού είναι δικό τους θέμα πλέον αν έχουν όντως αγοράσει το παιχνίδι;

    6. ΘΑ ΜΠΟΡΩ να μεταπωλήσω την άδεια χρήσης του παιχνιδιού μαζί με ένα αντίγραφο του (βλ παραπάνω);

    Λίγο FUD ακούγεται.

    Nintendo Wii FTW anyway (τώρα έτσι όπως το κάνανε και το ps3 μπορώ να ελπίζω η square να συνεχίσει τα ff για το Wii)

  12. #12
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σε κάποιο περιοδικό (πάνε χρόνια τώρα) είχα διαβάσει ότι η Microsoft είχε σύρει έναν τύπο στο δικαστήρια επειδή είχε πουλήσει σε άλλον το Office που ο ίδιος είχε αγοράσει νόμιμα. Φυσικά ο τύπος δικαιώθηκε. Άρα υπάρχει δικαστικό προηγούμενο.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/512
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    Pirelli drg a225g
    3. Ο φίλος μου που θα έρθει να παίξουμε διπλό θα πρέπει να έχει πρώτα πληρώσει την άδεια χρήσης του παιχνιδιού;


    Σοβαρα τωρα νομιζω οτι δεν πρεπει να ασχοληθουμε αλλο με αυτο το αστειο θεμα!

  14. #14
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Το τελευταίο καιρό, διαδίδονται απίστευτες μλκς υπό μορφή επιδημίας ένα πράγμα. Λες και έσπασε ωχετός παραπληροφόρησης! Παίδες, μην πιστεύετε αυτά που ακούτε, ΕΚΤΟΣ αν δείτε και σας φέρνουν στοιχεία. Ειδικά στην Ελλάδα, αυτά που ακούγονται, δε λέγονται ούτε υπό μορφή πλάκας σε γυμνάσια!

    Αν δεν δείτε στοιχεία, και υπάρχει κάποιος που κερδίζει από αυτό, τότε είναι ΣΙΓΟΥΡΑ φόλα.
    Να δείτε τώρα τι έχει ειπωθεί μέχρι σήμερα από διάφορα «γνωστά-άγνωστα» κανάλια για θέματα όπως η eurovision, οι πορείες, η πτώση του αεροπλάνου κλπ.

    Νομίζω πλέον ότι διανύουμε το έτος της συνεχούς πρωταπριλιάς.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #15
    Το avatar του μέλους Geras
    Geras Guest
    Και ειναι αρχη δεν εχει βγει καν ακομα η κονσολα, τι γινεται τοσο φοβονται την ελευση του 3 μερικοι .
    Λετε να κανει την εκπληξη η σονυ και να κερδισει ακομα και τα γραφικα των Pc θα δειξει περιμενουμε να δουμε στην πραξη.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 23:28
  2. Πώληση μεταχειρισμένων επίπλων κ.α.
    Από 8anos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 04:50
  3. πώληση μεταχειρισμένων pc parts
    Από users στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-06, 22:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας