Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Λοιπον εστω οτι μου ερχεται μια LCD οθονη και εχει ενα καμμενο pixel και δεν το καλυπτει η
    εγγυηση...

    Πως μπορω να καψω και αλλα pixels ωστε να πιανω την εγγυηση?

    Εαν δεν γινετε αυτο πως μπορω να χαλασω τελιως την LCD?

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν μπορεις χωρις να φανει οτι την χάλασες.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το pixel είναι καμμένο (μαύρο) ή κολλημένο (άσπρο, κόκκινο, πράσινο, μπλε); Στη δεύτερη περίπτωση, ίσως κάνεις δουλειά με ένα ειδικό βίντεο:
    http://www.somelifeblog.com/2007/01/...ow-to-fix.html
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Γνώμη μου,πήγαινε ευγενικά στο κατάστημα και πές οτι την πήρες για δώρο και οτι θα ήθελες αν γίνεται να την αλλάξεις με κάποια άλλη κ.τ.λ..... Με λίγη διπλωματία.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  5. #5
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    ποσο καιρο την εχεις και ποια οθονη ειναι?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προβληματίζομαι αρκετά αν πρέπει να απαντήσω ή να κλείσω το νήμα.
    Ψηφίζω υπέρ του πρώτου.

    Για να έχεις μια ολοκληρωμένη απάντηση θα πρέπει να συγκερκιμενοποιήσεις λίγο το υποθετικό σου σενάριο.
    Π.χ. μιλάς για LCD monitor? LCD TV? LCD μικροσυσκευής (GPS, PSP)? Για ηλεκτρική συσκευή (π.χ. ψυγείο).
    Η κάθε υποθετική οθόνη της κάθε υποθετικής κατηγορίας έχει και διαφορετικούς υποθετικούς τρόπους να βρεις υποθετικές λύσεις.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    μιλαω για LCD τηλεοραση

  8. #8
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    και φαινεται τοσο πολυ το 1 Pixel απο 2-3 μετρα αποσταση?

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε μια LCD λοιπόν (απ' ότι με πληροφόρησαν) μπορείς να κάψεις και άλλα pixel ανοίγοντάς την και "βραχυκυκλώνοντας μια δίοδο στην TCON".
    Πρόσεξε τώρα τις παγίδες:
    1. Πρέπει να ανοίξεις το καπάκι με απόλυτη προσοχή. Έτσι και σπάσεις κλιπσάκι, ξηλώσεις την κεραία ή κάνεις οτιδήποτε που φαίνεται την πάτησες
    2. Ο ηλεκτρονικός που θα την πας πρέπει να ξέρει που/τι είναι η TCON (εγώ δεν έχω ιδέα)
    3. Θα πρέπει να ξέρει τι να βραχυκυκλώσει. Αν π.χ. αντί για δίοδο βραχυκυκλώσει πυκνωτής και σκάσει είσαι εκτός εγγύησης
    4. Αν υποθέσουμε ότι τα κάνεις όλα σωστα και κάψεις 394 pixel κανείς δεν σου εγγυάται ότι το service που θα την πας δεν διαβάζει ήδη αυτό το νήμα. Συνήθως βέβαια δεν τους ενδιαφέρει αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σου τη βγάλουν εκτός εγγύησης και να χρειαστεί να πληρώσεις το νέο panel.

    Καλά ξεμπερδέματα
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Και για να μην ανοίγω καινούριο νήμα, αν ξέρει κάποιος ας γράψει πως μπορώ να εισπράξω ασφάλιστρα από την ασφαλιστική μου χωρίς να πάθω τίποτα και χωρίς να το καταλάβουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να μην ανοίγω καινούριο νήμα, αν ξέρει κάποιος ας γράψει πως μπορώ να εισπράξω ασφάλιστρα από την ασφαλιστική μου χωρίς να πάθω τίποτα και χωρίς να το καταλάβουν.
    Δεν είναι το ίδιο.
    Θεωρώ και εγώ άθλιο να μην υπάρχει 0 pixel εγγύηση δηλαδή να παίρνεις μια τηλεόραση να δίνεις 1000-2000€ να τη βάζεις στη πρίζα και να βλέπεις φάτσα-κάρτα ένα λευκό pixel! Και ο κατασκευαστής επειδή δεν μπορεί να έχει έλεγχο ποιότητας όπως τα παλιά χρόνια να σου λέει "δεν σε καλύπτω".

    <edit>
    Για την ακρίβεια μια πιό σωστή αναλογία είναι να πέσεις να σπάσεις το πόδι σου και επειδή στο συμβόλαιο γράφει στα ψιλά γράμματα "αν πέσετε από το 4ο σκαλί και σπάσετε το δεξία σας πόδι...δεν καλύπτεστε" να αρνούνται να πληρώσουν ασφάλιστρα!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εντάξει, αλλά την ώρα της αγοράς το γνωρίζεις, και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις να αγοράσεις από κατασκευαστή που προσφέρει εγγύηση 0 pixel (στις μεγάλες tv και σε όλες τις οθόνες).
    Αλλά εδώ φτάνουμε στο σημείο να μιλάμε και για ολοκληρωτική καταστροφή της LCD. (για να συνεχίσουμε το παράδειγμα της ασφαλιστικής, επειδή δεν καλύπτει το στραμπούληγμα του δάχτυλου, να σπάσουμε το πόδι; )

    Και εμένα με ενοχλεί ένα καμμένο pixel σε μια οθόνη, αλλά σε μια τηλεόραση είναι πολύ δύσκολο να φανεί. Σε μια LG που έχω υπήρχε υπερβολικό clouding, και τηλεφωνικά τουλάχιστον μου έλεγαν ότι δεν είναι λόγος αλλαγής και τελικά μου την άλλαξαν λόγω ενός πράσινου subpixel που φαινόταν μόνο από 20cm σε στατική μαύρη οθόνη. (Ο τεχνικός μου είχε πει οτι η tv θα πάει σε αγορά που δεν προσφέρεται εγγύηση 0 pixel)
    Από την άλλη, αν όλοι οι κατασκευαστές πουλούσαν panel με 0 pixel απορρίπτοντας τα υπόλοιπα, απλά το κόστος θα έμπαινε στην τιμή αγοράς.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, αλλά την ώρα της αγοράς το γνωρίζεις, και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις να αγοράσεις από κατασκευαστή που προσφέρει εγγύηση 0 pixel (στις μεγάλες tv και σε όλες τις οθόνες).
    Αλλά εδώ φτάνουμε στο σημείο να μιλάμε και για ολοκληρωτική καταστροφή της LCD. (για να συνεχίσουμε το παράδειγμα της ασφαλιστικής, επειδή δεν καλύπτει το στραμπούληγμα του δάχτυλου, να σπάσουμε το πόδι; )

    Και εμένα με ενοχλεί ένα καμμένο pixel σε μια οθόνη, αλλά σε μια τηλεόραση είναι πολύ δύσκολο να φανεί. Σε μια LG που έχω υπήρχε υπερβολικό clouding, και τηλεφωνικά τουλάχιστον μου έλεγαν ότι δεν είναι λόγος αλλαγής και τελικά μου την άλλαξαν λόγω ενός πράσινου subpixel που φαινόταν μόνο από 20cm σε στατική μαύρη οθόνη. (Ο τεχνικός μου είχε πει οτι η tv θα πάει σε αγορά που δεν προσφέρεται εγγύηση 0 pixel)
    Από την άλλη, αν όλοι οι κατασκευαστές πουλούσαν panel με 0 pixel απορρίπτοντας τα υπόλοιπα, απλά το κόστος θα έμπαινε στην τιμή αγοράς.
    Στο πρώτο συμφωνώ αρκεί να ξέρεις την παγίδα των 0 pixels, των Subpixels κτλ.κτλ. Μην πιστεύεις ότι το ξέρουν όλοι, ούτε καν οι περισσότεροι!

    Το καμμένο pixel εξαρτάται που είναι και πως εμφανίζεται. Αν είναι Subpixel όπως το δικό σου και μάλιστα πράσινο, δεν φαίνεται. Αν είναι pixel που καμμένο μένει λευκό κοντά στο κέντρο, σαφώς και φαίνεται!

    Όσο για το πόσο θα ανέβαινε το κόστος αν ανέβαινε ο έλεγχος ποιότητας είναι μια πολύ μεγάλη και θεωρητική συζήτηση. Σκέψου μόνο πού θα ήταν η Κίνα και που θα ήταν η ΕΕ αν θέλαμε μόνο ποιοτικά (αλλά ακριβά) προϊόντα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κάποια συγκεκριμένη μάρκα, στο θέμα εγγύησης, υποστήριξης κλπ η LG είναι η ποιο ευέλικτη.
    Bad to the Bone

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλη μια συμβουλή που μου έδωσαν από service μεγάλου κατασκευαστή είναι να βγάλεις το panel και να χτυπήσεις ελαφρά με ένα π.χ. στυλό το Pixel που δυσλειτουργεί. Ορκίζονται ότι έχουν φτιάξει πολλά panel έτσι. Ίσως εφόσον μπεις στη διαδικασία ανοίγματος να δοκιμάσεις πρώτα αυτό πριν πας σε "καταστροφικές λύσεις".
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως μπορώ να μετατρέψω μία εικόνα σε κείμενο?
    Από spiritspirit στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-10, 17:39
  2. Πως μπορώ να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα;
    Από dilio στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-09, 17:21
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 01:44
  4. Πώς μπορώ να αποθηκεύσω μια στιγμιαία εικόνα απο μια ταινία?
    Από paranoir στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 22:23
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-07, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας