Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    γιαυτό που ζήτησε φτάνει και περισσεύει και πάει και για μπάνιο
    Για την ωρα και εφ οσον η πιο βαρια εφαρμογη που τρεχει ειναι τα παιχνιδια ισχυει αυτο που λες.Αλλα ηδη κυκλοφορουν αρκετα παιχνιδια που αξιοποιουν το HT και πολυ συντομα το ποσοστο 8α αυξη8ει δραματικα.Για παραδειγμα το bf bad company 2 τρεχει αισ8ητα καλυτερα με HT επεξεργαστη ενω καποιος 8α περιμενε φαινομενικα οτι εφ οσον μιλαμε για gpu κατηγοριας 4650-5650 οι διαφορες 8α ηταν αμελητεες.

    Αν επροκειτο για desktop δεν 8α το ζοριζα το πραγμα αφου με τα 100 ευρω της διαφορας και πωληση των παλαιων ανταλλακτικων 8α εκανε στο μελλον μια πολυ ουσιαστικοτερη αναβα8μιση.Οταν μιλαμε ομως για laptop που δεν δεχεται αναβα8μισεις και μαλιστα ποιοτητας toshiba που σημαινει οτι 8α αντεξει σε βα8ος χρονων ειναι κριμα να το χαντακωσεις για 100 ευρω.Ακομα κι αν σκοπευει να το πουλησει μελλοντικα το ονομα του επεξεργαστη i3 8α του δωσει τα 50 ευρω απο τα 100 της σημερινης διαφορας κι ως τοτε 8α απολαμβανει καλυτερες επιδοσεις...

  2. #17
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Toshiba Satellite L505-111 και με τα υπόλοιπα πας ΣΚ για μπάνιο..
    συμφωνω και επαυξανω. Ειναι μια χαρα, αξιοπρεπεστατο. Θα το επαιρνα με κλειστα ματια.
    System error, strike any user to continue...

  3. #18
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Όντως είναι φοβερή προσφορά όσο το έψαξα το Toshiba Satellite L505-111!
    Όμως τελικά εγώ προτίμησα το Toshiba Satellite L505-13E για 3 λόγους..

    i) Κυρίως για την αξιοπιστία του καταστήματος. (Δεν το γνωρίζω το άλλο online shop και δεν θα ήθελα να κάνω πειραματισμούς χωρίς φυσικά να θέλω να το κατηγορήσω για κάτι.. )

    ii) Η τελική διαφορά των 65€ (μεταφορικά & αντικαταβολές) μου φάνηκε σε βάθος χρόνου να την αξίζει ο επεξεργαστής.

    iii) Προτίμησα το δωράκι από την τσάντα και το στικάκι που ήδη έχω..

    Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ!

  4. #19
    Το avatar του μέλους nikoslikos
    nikoslikos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως είναι φοβερή προσφορά όσο το έψαξα το Toshiba Satellite L505-111!
    Όμως τελικά εγώ προτίμησα το Toshiba Satellite L505-13E για 3 λόγους..

    i) Κυρίως για την αξιοπιστία του καταστήματος. (Δεν το γνωρίζω το άλλο online shop και δεν θα ήθελα να κάνω πειραματισμούς χωρίς φυσικά να θέλω να το κατηγορήσω για κάτι.. )

    ii) Η τελική διαφορά των 65€ (μεταφορικά & αντικαταβολές) μου φάνηκε σε βάθος χρόνου να την αξίζει ο επεξεργαστής.

    iii) Προτίμησα το δωράκι από την τσάντα και το στικάκι που ήδη έχω..

    Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ!
    καλορίζικο.

    Υ.Γ. το msystems είναι εδώ και χρόνια από τα γνωστά και σίγουρα μαγαζιά το άλλο...... θα δείξει ο χρόνος


    ........Auto merged post: nikoslikos πρόσθεσε 3 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ωρα και εφ οσον η πιο βαρια εφαρμογη που τρεχει ειναι τα παιχνιδια ισχυει αυτο που λες.Αλλα ηδη κυκλοφορουν αρκετα παιχνιδια που αξιοποιουν το HT και πολυ συντομα το ποσοστο 8α αυξη8ει δραματικα.Για παραδειγμα το bf bad company 2 τρεχει αισ8ητα καλυτερα με HT επεξεργαστη ενω καποιος 8α περιμενε φαινομενικα οτι εφ οσον μιλαμε για gpu κατηγοριας 4650-5650 οι διαφορες 8α ηταν αμελητεες.

    Αν επροκειτο για desktop δεν 8α το ζοριζα το πραγμα αφου με τα 100 ευρω της διαφορας και πωληση των παλαιων ανταλλακτικων 8α εκανε στο μελλον μια πολυ ουσιαστικοτερη αναβα8μιση.Οταν μιλαμε ομως για laptop που δεν δεχεται αναβα8μισεις και μαλιστα ποιοτητας toshiba που σημαινει οτι 8α αντεξει σε βα8ος χρονων ειναι κριμα να το χαντακωσεις για 100 ευρω.Ακομα κι αν σκοπευει να το πουλησει μελλοντικα το ονομα του επεξεργαστη i3 8α του δωσει τα 50 ευρω απο τα 100 της σημερινης διαφορας κι ως τοτε 8α απολαμβανει καλυτερες επιδοσεις...

    ένα 8710W με 9300 και fx 3600 με 2 χρόνια εγγύηση πόσο θα το αγόραζαν..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikoslikos : 14-06-10 στις 13:33. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλορίζικο.
    Ευχαριστώ πολύ! Η προτασή σου πάντως ήταν πραγματικά φοβερή!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. το msystems είναι εδώ και χρόνια από τα γνωστά και σίγουρα μαγαζιά το άλλο...... θα δείξει ο χρόνος
    Αλήθεια?? Δεν το γνωριζα το μαγαζί! Η φήμη του δεν έχει φτάσει στον Βόλο και την Θεσσαλονίκη φαίνεται αλλά από εδώ και πέρα θα το έχω στα υπόψιν μου..! Πάντως το Getitnow αν και τελείως νέο δεν έχω ακούσει απολύτως κανένα παράπονο από γνωστούς που είχαν αγοράσει. Για να ειμαι ειλικρινής με κέρδισε η παραλαβή από το κατάστημα..


  6. #21
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Επιβεβαιώνω και γω την καλή φήμη για την msystems.
    Έχω κάνει παραγγελία λάπτοπ από αυτό το κατάστημα και όλα οκ.Άμμεση επιβεβαίωση παραγγελιάς,ευγενικότατοι και παράδοση πολύ γρήγορη.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Όμως τελικά εγώ προτίμησα το Toshiba Satellite L505-13E για 3 λόγους...
    Πολυ καλη κινηση , καλοριζικο.
    Επιβεβαιώνω και γω την καλή φήμη για την msystems.
    +1.Τους γνωριζω απο το 2004 και ειναι καλοι.
    ένα 8710W με 9300 και fx 3600 με 2 χρόνια εγγύηση πόσο θα το αγόραζαν..?
    Δεν γνωριζω ακριβως αλλα οταν μιλαμε για μεταχειρισμενα ακριβα laptop των 1300 ευρω ειναι δυσκολο να πωλη8ουν σε σχετικα συμφερουσα τιμη.Για ενα καινουργιο laptop των 650 ευρω ο κοσμος το αγοραζει σχετικα ευκολα μεχρι 350 ευρω μεταχειρισμενο.Αλλα να βγαλεις τα αντιστοιχα 700 ευρω απο τα αρχικα των 1300 σε αυτη τη περιπτωση ειναι παρα πολυ δυσκολο ακριβως διοτι κυκλοφορουν αξιοπρεπεστατες προτασεις ολοκαινουργιων με σχεδον αντιστοιχες επιδοσεις.Μονο επαγγελματιες που χρειαζονται την εν λογω καρτα οχι απλα για παιχνιδια και που κυριως γνωριζουν και εκτιμουν την αξιοπιστια των hp μπορει να ενδιαφερ8ουν.Σε κα8ε περιπτωση δεν πιστευω να πουλη8ει πανω απο 500 ευρω... :P

  8. #23
    Το avatar του μέλους nikoslikos
    nikoslikos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........Σε κα8ε περιπτωση δεν πιστευω να πουλη8ει πανω απο 500 ευρω... :P
    πάλι καλά που το είχα πάρει απ Msystems πριν 1 χρόνο και κάτι σε προσφορά 950€,
    συμπέρασμα laptop μόνο το φτηνότερο με τα χαρακτηριστικά που θα μας καλύπτουν για 1-1,5 χρόνια max .

  9. #24
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμπέρασμα laptop μόνο το φτηνότερο με τα χαρακτηριστικά που θα μας καλύπτουν για 1-1,5 χρόνια max .
    System error, strike any user to continue...

  10. #25
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Αυτο 8α μπορουσε να ειπω8ει για σχεδον οποιοδηποτε προ'ι'ον υψηλης τεχνολογιας αλλα κανεις λα8ος διοτι οσο πιο ευαισ8ητο ειναι ενα προ'ι'ον τοσο δυσκολοτερα πωλειται μεταχειρισμενο.Αναλογως του laptop λοιπον.8υμαμαι πως ειχα αγορασει το 2004 για 900 ευρω εναν acer με amd64@2ghz/512mb ram/fx5700go@64mb.Mε win xp sp2 πηγαινε σφαιρα και αφου 3 χρονια μετα επαιζε και company of heroes ικανοποιητικοτατα ημουν υπερευχαριστημενος.Πριν 2 χρονια αναβα8μισα τη μνημη σε 1gb που μου περισσεψε απο αλλο laptop και του περασα win xp sp3.Περιττο να σου πω οτι αν δεν τα ειχε παιξει περσι το καλοκαιρι η καρτα γραφικων 8α το δουλευα ακομα.Για να συντομευω αν ειχα δωσει τοτε αντι για 900 ευρω τα 1150 για αντιστοιχο toshiba ειμαι σιγουρος οτι 8α δουλευε ακομα ρολο'ι'.Βεβαια 8α μου πεις οτι με τα 250 ευρω της διαφορας 8α εβαζες σημερα αλλα 400 και 8α περνες κατι παρα πολυ καλυτερο.Αλλα...

    α)Μπορει εκεινη την ωρα να η8ελα να κανω τη δουλεια μου με δεδομενα που 8α χρειαζομουν αμεσα κι οχι να το εχω ως δευτερο laptop για gaming.
    β)Ποιος μου εγγυαται οτι 8α ειχα τα αλλα 400 ευρω (η μαλλον ολα τα 650) οταν 8α χαλουσε το acer?
    γ)Σε αλλους τα acer τα παιξαν σε 1 χρονο,σε αλλους σε 2 η σε 4 η (οπως σε ελαχιστους) και ποτε.Μπορει καλλιστα λοιπον τα λεφτα μου να μην μου αγοραζαν απροσκοπτη χρηση για 5 χρονια οπως μου ετυχε αλλα μοναχα 2.

    Κοινως το φ8ηνοτερο δεν ειναι παντα και το πιο συμφερον.Και η8ικον διδαγμα ''Μακρυα απο acer τεκνον μου''... :P

  11. #26
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Ενταξει δε χαλανε και τοσο ευκολα τα acer. Δεν ειναι τυχαια Νο2 στον κοσμο στα λαπτοπ (βοηθαει και η τιμη σε αυτο βεβαια) Εχω και γω ενα aspire 3020 απο το 2004 και το εχω δωσει και το δουλευει η αδερφη μου τωρα. Αθανατο ειναι. Καθε πραγμα ειναι φτιαγμενο για καποια χρηση. Αν περιοριστεις στη χρηση αυτη, θα ζησει πολυ καιρο. Αν θελεις να παιξεις παιχνιδια με καυσωνα, θα τα παιξει. Λογικο ειναι.

    Δεν προκειται να δωσω τα παραπανω χρηματα για ενα τετοιο μηχανημα. Δεν ειναι μονο οτι μπορει να χαλασει απο μονο του. Μπορει να το χαλασω εγω απο ατυχημα (και εκει δε χωρανε μαρκες) Μπορει να μου πεσει, να χυσω τον καφε μου πανω του κοκ.

    Το ακριβο λαπτοπ θα το παρει ο επαγγελματιας, οχι εγω που απλα σερφαρω και κανω την πλακα μου βλεποντας καμια ταινια. Ουτε για gaming κανουν. Μπορει σε πιο βορειες χωρες να μην εχουν προβλημα, αλλα εδω θα τα παιξουν. Μπορει οχι αμεσως, αλλα σιγουρα καποια στιγμη.

    Συμπερασμα; Καθεσαι και σκεφτεσαι τι θελεις να κανεις και μετα αγοραζεις. Οσο για τη μεταπωληση... στην ελλαδα μονο ως αστειο το βλεπω.
    System error, strike any user to continue...

  12. #27
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν καταλαβες.Αποδειχ8ηκε οτι η 5700fx του acer 8α τα επαιζε σιγουρα,αργα η γρηγορα,λογω σχεδιαστικου λα8ους της acer.Εμενα που αντεξε τοσα χρονια και μαλιστα με συχνο gaming 8εωρειτο απο τα αγραφα.

    Δεν ισχυριζομαι οτι και σε αλλες μετριας ποιοτητας μαρκες (π.χ. pavilion) δεν τυχαινουν σχεδιαστικες ατελειες σε καποια συγκεκριμενα σχετικα φ8ηνα μοντελα , αλλα συνη8ως ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας.Δυστυχως ομως στα forum ανακαλυψα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των acer ανεξαρτητως μοντελου , που δια8ετει σοβαρη καρτα γραφικων εχει μεση προσδοκιμη διαρκεια ζωης τα 2 ετη.Κοινως με το που ληγει η εγγυηση η πλειοψηφια ειναι ηδη για τα σκουπιδια.

    Για παραδειγμα ο toshiba με την 7600go (που ειναι πολυ πιο 8ερμη καρτα) δουλευε αψογα για 3 χρονια κι ακομα και τωρα το ατομο που τον αγορασε παιζει κα8ημερινα cod4 και τον ειχα αγορασει μολις 120 ευρω ακριβοτερο απο τον αντιστοιχο acer.Το ιδιο μπορω να ισχυριστω και για ενα σωρο αλλα σχετικα μοντελα με 8ερμες καρτες γραφικων ακομα κι απο εταιριες με μετρια φημη οπως fuzitsu-siemens η pavilion η πιο ακριβα μοντελα αλλα 8α περιοριστω στην προσωπικη πειρα απο μοντελα των περιπου 650 ευρω.Αντι8ετα και το δικο μου acer και 3 αλλων γνωστων που ειχαν ανεξαρτητες καρτες γραφικων ψη8ηκαν και μιλαμε για 4 διαφορετικες σειρες μοντελων σε μια περιοδο 5 ετων.Μονο κατι acer με ενσωματωμενες η παναρχαιες ψυχρες καρτες γραφικων (ge force 4go) γνωριζω να δουλευουν ακομα...

    Οποτε δεν ειναι κακο να ψαχνεις τι 8α αγορασεις και να δωσεις ακομα και 20% παραπανω για ποιοτητα κατασκευης.Τωρα οσον αφορα την μεταπωληση (ειτε στην ελλαδα ειτε στο εξωτερικο) προ'ι'οντων υψηλης τεχνολογιας μην περιμενεις να λαβεις ποτε πανω απο το 30-40% της αρχικης αξιας τους.Ακομα χειροτερα δε οταν προκειται για acer laptop κι οχι αδικα... :P

  13. #28
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    εισαι πολυ διαβασμενος πανω στο θεμα.

    εχω αυτο. Η αποψη σου;
    System error, strike any user to continue...

  14. #29
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν εχω ειδικευμενη γνωμη ανα μοντελο για τα acer διοτι επαψα να ασχολουμαι με την εν λογω μαρκα εδω και χρονια κι απλα χαμογελαω κα8ε φορα που καποιος γνωστος μου αναφερει τις νεες του περιπετειες.Παντως η κατασταση ειναι πραγματικα ασχημη οταν μιλαμε για σχετικα ισχυρες και αρα 8ερμες καρτες γραφικων (π.χ. 4650) η 4570 εχει το 1/4 της δυναμης , καταναλωνει λιγοτερο απο το μισο ρευμα και αντιστοιχα παραγει σχεδον τη μιση 8ερμοτητα.Επισης εχε υποψην σου οτι γενικοτερα η ati εχουν πολυ καλυτερη αναλογια καταναλωσης (αρα και 8ερμοτητας) σε σχεση με τη δυναμη τους συγκρινομενες με τις τραγικες στον εν λογω τομεα nvidia.8α ελεγα οτι εισαι σχετικα ασφαλης οσον αφορα το να πας απο gpu.Για οτιδηποτε αλλο δεν εγγυωμαι , acer ειναι αυτη... :P

  15. #30
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    ναι σαι καλα. Ευχαριστω για την αναλυση!
    System error, strike any user to continue...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνωμες για αγορα laptop 13,3"
    Από @ST στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-10, 21:47
  2. Συμβουλή για αγορά laptop <=15"
    Από netbuster στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 13:40
  3. Αγορά Laptop 13,3"
    Από djuan1988 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-08, 13:37
  4. Αγορά Laptop 17"
    Από Gus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 01:10
  5. Αγορά laptop 17"
    Από haHa στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-06, 12:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας