Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    "ολος ο κοσμος" = ? Εσύ και ο WAn ? Μήπως λόγω κακής εμπειρίας από 1-2 μοντέλα ? Ωραία και εγώ είχα (λέμε τώρα) κακή εμπειρία πχ από μια Asrock, μια eVGA και μια Gigabyte. Πρέπει να συμπεράνω αυτόματα ότι όλα τους τα μοντέλα είναι για πέταμα ? Ήμαρτον. Επιτέλους θα πρέπει να καθοριστεί τι σημαίνει αξιοπιστία. Εγώ πχ λέω ότι σημαίνει ότι η motherboard θα λειτουργεί για Χ χρόνο χωρίς πρόβλημα (όπου Χ συνήθως μεγάλο). Άλλο αξιοπιστία άλλο το support που μπορεί να έχει ή να μην έχει (και εκεί ο WAn έχει κάποιο δίκιο αλλά το χάνει επειδή είναι υπερβολικός, η Asus ορισμένα μοντέλα δεν τα υποστηρίζει και δεν τα έχει υποστηρίξει σωστά).

    Επίσης τι πάει να πει home mobos ? Η R3x δεν είναι...server mainboard, εκτός αν εννοείς το price range της, το οποίο ναι είναι extreme (κάπου 400 ευρά πάει), κυρίως διότι είναι high end socket 1366 mobo (X58 chipset). Αυτό δεν ισχύει για όλες τις RoG, πχ η Crosshair 3 και 4 Formula που είναι sAM3 mobos έχουν την μισή τιμή ή μικρότερη. Κανείς δεν βάζει πιστόλι στον κρόταφο σε κανένα να τις αγοράσει.

    Εν πάσει περιπτώση το συγκεκριμένο thread είναι για την R3x, αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία ότι η R3x είναι αναξιόπιστη, τότε καλό θα ήταν να τα παρουσιάσεις, μπας και σωθεί κανας χριστιανός που μπορεί να σκοπεύει κάποτε να την αποκτήσει

    να την παρεις παληκαρι μου ,αλλα μην περιμενεις οτι θα μας πεισεις οτι οι asus δεν βγαζουν προβληματα .

    οπως ειπε και ο wanantilles κανενα σοβαρο bios θα βγαλουν , καμια καινοτομια θα φερουν,ή θα ειναι μια ζωη πισω απο τις gigabyte & msi ?

    y.s. πισω απο τις λεξεις extreme & only for gamer υπαρχει τιποτα σοβαρο η να εχουμε να λεμε μπας και τσιμπισουμε κανεναν ασχετο ?

  2. #17
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο αξιοπιστία άλλο το support που μπορεί να έχει ή να μην έχει (και εκεί ο WAn έχει κάποιο δίκιο αλλά το χάνει επειδή είναι υπερβολικός, η Asus ορισμένα μοντέλα δεν τα υποστηρίζει και δεν τα έχει υποστηρίξει σωστά).
    Το ίδιο πράγμα είναι.

    Ξέρεις πόσο μεγάλη ζημιά μπορεί να κάνει ένα buggy BIOS;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eπειδη την εχω την μητρικη, τι εννοειτε σοβαρο BIOS, τι της λειπει; Ισα ισα που και για την δουλεια που ειναι η μητρικη απλα τα σπαει... Μια μητρικη που παιζει στην αγορα την κοντραρει και πλεον φαινεται να χανει στα σημεια... η EVGA classified (760). Τωρα ο καθενας χωρις να εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη μητρικη λεει οτι θελει. Αλλα υποθετω ολοι βλεπουν μητρικες που εχουν 2πλο bios και την δυνατοτητα να αλλαξεις ρολογια στην μητρικη εν ωρα λειτουργιας χωρις restart. Εγω παντως εκτος απο ελαχιστες τα χαρακτηριστικα της r3x δεν τα εχω δει αλλου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euklidis : 15-06-10 στις 17:46.
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει να κανει μονο με τους ποντους και με τους διαγωνισμους... Πρωτα απο ολα κανεις την πλακα σου και μετα ολα τα αλλα...
    Την πλάκα μου κάνω εγώ που δεν με πληρώνει κανείς για να το κάνω. Πλέον το 99% όσων κερδίζουν τέτοιους διαγωνισμούς μόνο την πλάκα τους δεν κάνουν. Είναι πλέον επάγγελμα, γι αυτό έχει (για μένα) χάσει το ενδιαφέρον του να ασχολείσαι. Οχι με το overclocking φυσικά, αλλά με τα ρεκόρ και τις λίστες.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανά BIOS σωστό θα βγάλει η ASUS;
    ναι θα βγαλει.....θα εχουν πιο "γραφικο περιβαλλον" στο bios το οποιο θα δουλευει με ποντικι οχι μονο με βελακια.

    http://www.racunalniske-novice.com/i...8/Asus_EFI.jpg


  6. #21
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    "ολος ο κοσμος" = ? Εσύ και ο WAn ? Μήπως λόγω κακής εμπειρίας από 1-2 μοντέλα ? Ωραία και εγώ είχα (λέμε τώρα) κακή εμπειρία πχ από μια Asrock, μια eVGA και μια Gigabyte. Πρέπει να συμπεράνω αυτόματα ότι όλα τους τα μοντέλα είναι για πέταμα ? Ήμαρτον. Επιτέλους θα πρέπει να καθοριστεί τι σημαίνει αξιοπιστία. Εγώ πχ λέω ότι σημαίνει ότι η motherboard θα λειτουργεί για Χ χρόνο χωρίς πρόβλημα (όπου Χ συνήθως μεγάλο). Άλλο αξιοπιστία άλλο το support που μπορεί να έχει ή να μην έχει (και εκεί ο WAn έχει κάποιο δίκιο αλλά το χάνει επειδή είναι υπερβολικός, η Asus ορισμένα μοντέλα δεν τα υποστηρίζει και δεν τα έχει υποστηρίξει σωστά).

    Επίσης τι πάει να πει home mobos ? Η R3x δεν είναι...server mainboard, εκτός αν εννοείς το price range της, το οποίο ναι είναι extreme (κάπου 400 ευρά πάει), κυρίως διότι είναι high end socket 1366 mobo (X58 chipset). Αυτό δεν ισχύει για όλες τις RoG, πχ η Crosshair 3 και 4 Formula που είναι sAM3 mobos έχουν την μισή τιμή ή μικρότερη. Κανείς δεν βάζει πιστόλι στον κρόταφο σε κανένα να τις αγοράσει.

    Εν πάσει περιπτώση το συγκεκριμένο thread είναι για την R3x, αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία ότι η R3x είναι αναξιόπιστη, τότε καλό θα ήταν να τα παρουσιάσεις, μπας και σωθεί κανας χριστιανός που μπορεί να σκοπεύει κάποτε να την αποκτήσει
    Καλο θα ηταν να γνωριζεις το ποιον του αλλου πριν μιλησεις.Πριν λοιπον με κατηγορησεις για fanboy ή το οτιδηποτε αλλο,καλο θα ηταν να γνωριζεις πως στα 10 περιπου χρονια που ασχολουμαι με τους υπολογιστες εχω αλλαξει καμια 40αρια μηχανηματα intel και amd.Δεν εχω κανενα κολλημα με μαρκες,παιρνω παντα οτι με συμφερει.

    Παμε παρακατω,μαλλον φαινεται πως ο κοσμος το εχει τουμπανο και εσυ κρυφο καμαρι.Μπες ρε μαν στο site τεχνικης υποστηριξης της asus να δεις τι κραξιμο πεφτει!!!

    H asus εχει προβλημα στις μητρικες,οχι σε ολα τα προιοντα που βγαζει!

    Γιατι δεν γινεται ρε μαν,στις μισες m32n να μην δουλευει το wifi και εσυ να υποστηριζεις πως ειναι εταιρια της προκοπης η asus!!!

    Δεν γινεται να εχουν κλασει στα χερια μου 3 asus ενω απο την αλλη κατι asrock,abit,gigabyte να μην εχουν παθει το παραμικρο.

    Ακομα,δεν χρειαζεται να παιζεις με τις λεξεις,μπορεις πολυ καλα να καταλαβεις τι σημαινει home use.

    btw,εχω και ενα eeepc,πειραζει?

  7. #22
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkinp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο θα ηταν να γνωριζεις το ποιον του αλλου πριν μιλησεις.Πριν λοιπον με κατηγορησεις για fanboy ή το οτιδηποτε αλλο,καλο θα ηταν να γνωριζεις πως στα 10 περιπου χρονια που ασχολουμαι με τους υπολογιστες εχω αλλαξει καμια 40αρια μηχανηματα intel και amd.Δεν εχω κανενα κολλημα με μαρκες,παιρνω παντα οτι με συμφερει.

    Παμε παρακατω,μαλλον φαινεται πως ο κοσμος το εχει τουμπανο και εσυ κρυφο καμαρι.Μπες ρε μαν στο site τεχνικης υποστηριξης της asus να δεις τι κραξιμο πεφτει!!!

    H asus εχει προβλημα στις μητρικες,οχι σε ολα τα προιοντα που βγαζει!

    Γιατι δεν γινεται ρε μαν,στις μισες m32n να μην δουλευει το wifi και εσυ να υποστηριζεις πως ειναι εταιρια της προκοπης η asus!!!

    Δεν γινεται να εχουν κλασει στα χερια μου 3 asus ενω απο την αλλη κατι asrock,abit,gigabyte να μην εχουν παθει το παραμικρο.

    Ακομα,δεν χρειαζεται να παιζεις με τις λεξεις,μπορεις πολυ καλα να καταλαβεις τι σημαινει home use.

    btw,εχω και ενα eeepc,πειραζει?
    Η Αsrock που δεν σου εχει παθει τιποτα ειναι θυγατρικη της asus. και ναι νομιζω οτι εισαι προδιαθετιμενος με την asus. Εχω μητρικες asus απο το 775 μεχρι σημερα και ολες ηταν διαμαντια. απο p5B-vm, p5k, p5q3 deluxe wifi/ap, P6T deluxe v2, rampage extreme, rampage III extreme. Οι extreme μητρικες της asus ειναι μητρικες που με αυτες γινονται τα ρεκορ, πραγμα που σημαινει οτι παιζουν σταθερα πολυ πιο πανω απο τις υπολοιπες. Αρα μιλαμε για πιο σταθερο BIOS και πιο καλη κατασκευη. Τωρα αν εσενα σου εσκασε δεν ειναι μετρο συγκρισης οταν εχει εκατομμυρια ευχαριστημενους χρηστες. προβληματικες παρτιδες βγαινουν σε ολες τις εταιριες, αλλο το να μην παιζει σωστα 1-2 μητρικες και αλλο ολες του συγκεκριμενου μοντελου, για αυτο σου δινει και εγγυηση η εταιρια... Τα μονα προβληματα που ειχα με asus ειναι με μια P5k και μια striker extreme που ειχα παρει απο το πλαισιο στοκ μεταχειρισμενες και ξεσκισμενες στα 20 ευρω την καθε μια... Και ακομα και στην χαλια κατασταση που ηταν βγαλαν 1 τριμηνο η καθε μια σε extreme overclocking. Στα 16 χρονια πουθ ασχολουμαι με pc δεν εχω δει καλυτερο και ευκολοτερο ΒΙΟS, και σπανια βλεπω τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης...
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  8. #23
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21811/969
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 7.8(dB)
    Το προβλημα με την Asus ειναι το support. Κατι σαν το e-shop ενα πραγμα. Αν ολα δουλεψουν ειναι τελεια, αν υπαρχει προβλημα ομως την πατησες.

    Εχω ακουσει οτι το support της Evga ειναι υπερβολικα καλο αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα με την Asus ευτυχως. Αντιθετα οσους ξερω που αγορασαν μητρικη Asus με NForce chipset εχουν το ενα προβλημα μετα το αλλο. Ηταν και το NForce στα τελευταια του για τα σκουπιδια πριν το παρατησει η Nvidia αλλα και παλι, δεν ειναι δυνατον να δινεις 250E για μητρικη και να εχεις απειρα προβληματα ενω μια P45 Asus των 110Ε να μην βγαζει ποτε τιποτα.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    13,5(dB) / 18.5(dB)
    Εγώ πάλι μια ζωή ASUS μητρικές, από εποχής Northwood P4 σε socket 478 και πίνω νερό στο όνομά τους. Έχω τώρα μια P5B Deluxe, της έχω πιει το αίμα δουλεύει 4 (ή 5-δε θυμάμαι, την είχα πάρει όταν πρωτοβγήκε το P965) χρόνια κλοκαρισμένη τέζα, πήρε beta bios για να παίξει και 45nm CPU και της έβαλα μετά και τον 8400, κι αυτόν τον κλοκάρισε στα 4,1 24/7 χρήση και μάλιστα στο flight simulator (όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν ότι αυτό ισούται με cpu test ) και κανένα πρόβλημα. Σκυλί μαύρο και ακόμα αναβαθμίζεται με τους τελευταίους 775!!! Τι άλλο να ζητήσω;
    Από την άλλη, έσκασε κολλητός μου ένα κάρο λεφτά για ROG Striker 2 Formula, η μητρική ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ποιοτική αλλά το ρημαδιασμένο το nForce το 780i ήταν μέγιστο λάθος. Ούτε σοβαρό o/c μπορέσαμε να κάνουμε ούτε τίποτα. Τα χαμε τα έμπειρα "overvolt" λαμπάκια και τα κοιτούσαμε... Αφήστε που ψηνόταν το northbridge... Εν τέλει, πρέπει να σου κάτσει και καλό northbridge γιατί η υλοποίηση από μόνη της δε σε σώζει από μπανάνες σαν τα nForce...

  10. #25
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω αυτο που βλεπω καθε μερα στη δουλεια παντως ειναι οτι το 90% των μηχανηματων που φορανε P3 και p4 οσο και c2d και c2q φορανε asus και δεν εχει να κανει με τις προτιμησεις απλα ολα τα αλλα καποια στιγμη τα φτησαν, ειτε απο χτυπηματα, ειτε απο σκονη ειτε γιατι απλα μια μερα δεν ανοιξαν καθολου, το μονο που εχω να προσαψω στην asus ειναι που εβαλε το nforce, το οποιο για καθημερινη χρηση δεν ηταν ασχημο, για κατι παραπανω ομως (και κυριως για OC) ηταν χαλι...
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αsrock που δεν σου εχει παθει τιποτα ειναι θυγατρικη της asus. και ναι νομιζω οτι εισαι προδιαθετιμενος με την asus. Εχω μητρικες asus απο το 775 μεχρι σημερα και ολες ηταν διαμαντια. απο p5B-vm, p5k, p5q3 deluxe wifi/ap, P6T deluxe v2, rampage extreme, rampage III extreme. Οι extreme μητρικες της asus ειναι μητρικες που με αυτες γινονται τα ρεκορ, πραγμα που σημαινει οτι παιζουν σταθερα πολυ πιο πανω απο τις υπολοιπες. Αρα μιλαμε για πιο σταθερο BIOS και πιο καλη κατασκευη. Τωρα αν εσενα σου εσκασε δεν ειναι μετρο συγκρισης οταν εχει εκατομμυρια ευχαριστημενους χρηστες. προβληματικες παρτιδες βγαινουν σε ολες τις εταιριες, αλλο το να μην παιζει σωστα 1-2 μητρικες και αλλο ολες του συγκεκριμενου μοντελου, για αυτο σου δινει και εγγυηση η εταιρια... Τα μονα προβληματα που ειχα με asus ειναι με μια P5k και μια striker extreme που ειχα παρει απο το πλαισιο στοκ μεταχειρισμενες και ξεσκισμενες στα 20 ευρω την καθε μια... Και ακομα και στην χαλια κατασταση που ηταν βγαλαν 1 τριμηνο η καθε μια σε extreme overclocking. Στα 16 χρονια πουθ ασχολουμαι με pc δεν εχω δει καλυτερο και ευκολοτερο ΒΙΟS, και σπανια βλεπω τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης...
    φιλε μου εχω ενα asus eeepc 1000h απο το οποιο εχω τις καλυτερες εντυπωσεις.το πηρα πριν περιπου 1,5 χρονο και ακομα και σημερα ειναι ισως το καλυτερο 10αρι λαπτοπ.ακομα,αμα δεις στις αγγελιες του φορουμ πουλαω ενα pcaki το οποιο φοραει asus mobo!αρα το να με λες προδιαθετιμενο απεναντι στην asus δεν στεκει.

    ακομα,το αντικειμενο που σπουδαζω δεν εχει καμια σχεση με τους υπολογιστες,ουτε εργαζομαι σε αντικειμενο σχετικο με τους υπολογιστες!δεν εχω κανενα κολλημα με μαρκες.
    Αυτο που λεω ειναι αρνητικη προσωπικη εμπειρια απο την εν λογο εταιρια και τπτ αλλο.Αμα εσεις θελετε να το πατε αλλου,πασο....

    φιλικα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Για Rampage III extreme
    Από argi1981 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-10, 03:22
  2. Η ASUS παρουσιάζει τη Rampage III Extreme Motherboard
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-10, 08:35
  3. Asus ROG Rampage Extreme x48 s775
    Από Godaemon στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-10, 22:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας