Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Aνοίγω αυτό το νήμα ζητώντας γνώσεις αν έχετε για το θέμα ταξιδιωτικής ασφάλισης στην Ελλάδα και εξηγώ:

    Οι γονείς μου και εγώ (γονείς ηλικίας 74 ετών πατέρας και 71 ετών μητέρα) σκοπεύουμε να βρισκόμαστε ΗΠΑ αυτό το καλοκαίρι για αναψυχή για περίπου 4 εβδομάδες.

    Λόγω ηλικίας των γονέων μου, ψάχνω να βρω αν υπάρχει τρόπος να ασφαλιστούν για λόγους υγείας, δλδ κάλυψη για ατύχημα / επείγοντα και επιστροφή στην Ελλάδα.

    Είναι ασφαλισμένοι και οι δύο στον ΟΠΑΔ (λόγω του πατέρα μου ως συνταξιούχος δημ υπάλληλος) αλλά σε ερώτησή μας εκεί μας είπαν πως δεν καλύπτονται οι ΗΠΑ.

    Έτσι ψάχνω για κάποιο συμβόλαιο επί πληρωμή εννοείται.

    Έχει κανείς γνώσεις για το θέμα αυτό;

    Να τονίσω πως αναφέρομαι σε ασφάλιση κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (δλδ παραμονή στις ΗΠΑ) και όχι για το ίδιο το ταξίδι (δλδ πτήσεις από και προς ΗΠΑ) όπου ήδη τους έχω ασφαλίσει με την ασφάλεια που προσφέρουν οι US Airways (για περιπτώσεις που συμβεί ο,τιδήποτε κατά το ταξίδι).
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Οι ιδιωτικές ασφαλιστικές κάνουν τέτοια συμβόλαια, αλλά επειδή βάζεις ειδικά το θέμα υγεία, μπαίνοντας στην πλευρά του ασφαλιστη και με τα συγκεκριμένα δεδομένα, το ρίσκο είναι μεγάλο, άρα λογικά και η ασφάλεια είναι μεγάλη. Είχα κάνει δυο φορές το 1993 και το 1997, ιδιωτικό ασφαλιστήριο, που κάλυπτε εκτός αυτών περιπτώσεις απεργιών ή οποιαδήποτε περίπτωση ανωτέρας βίας ώστε να μην γίνει το αεροπορικό κανονικά (μου κάλυπταν δωμάτιο σε ξενοδοχείο του αεροδρομίου), κλοπή (είχα μια SLR) κλπ, και το κόστος ήταν χαμηλό. Ομως ήμουν νέος, και χωρίς θέματα υγείας. Στα θέματα υγείας οι ασφαλιστικές είναι περίεργες. Ακόμα και εαν δεν ρωτάνε, εαν προκύψει θέμα, το οποίο δεν τους έχει γνωστοποιηθεί ότι υπάρχει πρωθύστερο ιστορικό, νίπτουν τας χείρας τους και δεν πληρώνουν μία. Αρα η ασφαλιστική πρέπει να γνωρίζει το ιατρικό ιστορικό πλήρως, και εφόσον το γνωρίζει, θα δεχτεί ή όχι να καλύψει.

    Απο την άλλη, εφόσον οι γονείς σου καλύπτονται απο κάποιο ταμείο, πχ ΙΚΑ, μπορείς να βγάλεις την κάρτα για εξωτερικό, ώστε να έχει ιατρικές και νοσοκομειακές καλύψεις. Ξέρω ότι ισχύει για ΕΕ, οπότε μια ερώτηση χρειάζεται εαν ισχύει για ΗΠΑ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση κάνεις ένα ιδιωτικό ασφαλιστήριο μόνο για άμεση διακομιδή προς Ελλάδα με όποιες απαραίτητες συνθήκες χρειαστούν (πχ διακομιδή ειδική με φορείο και νοσοκόμο κλπ κλπ)....

    ΥΓ. Για ευρώπη υπάρχει αυτό (ασφαλισμένοι ΙΚΑ)
    http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/ekaa.cfm
    Δυστυχως για άλλες χώρες πλην ευρώπης δεν λέει τίποτα το site tου ΙΚΑ

    Δες και αυτο http://travelsafe.gr/content/view/14/38/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 23-06-10 στις 12:31.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Thanks anon, ρώτησα και έναν ασφαλιστή.

    Όντως έχεις δίκιο στο θέμα υγείας είναι περίεργα τα πράγματα στην Ελλάδα καθώς γενικά η έννοια της ιδιωτικής ασφάλισης υγείας σε ταξίδι στο εξωτερικό είναι περίεργη καθώς οι Ελληνικές εταιρείες δεν καλύπτουν τίποτε άλλο πλην ατύχημα στο εξωτερικό.

    Λογικό, γιατί με δεδομένο το ΕΣΥ μας και την υψηλή του ποιότητα () ο κάθε Έλληνας που θα πήγαινε στο εξωτερικό θα επικαλούνταν κάτι επείγον και θα έμπαινε στο John Hopkins για μεταμόσχευση ήπατος

    Το μόνο λοιπόν που μου προσφέρεται είναι ασφάλεια ατυχήματος από το ολότελα....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για δες αν σου κάνει η Mondial Assistance που σε συνεργασία με την Aegean έχουν βγάλει ένα πρόγραμμα ασφάλισης.

    https://www.secureshop.gr/POOL/mondi...hp?language=GR

    Καλύψεις και όροι:
    https://www.secureshop.gr/POOL/mondi...ds/termsGR.pdf
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Τhanks guys, έχει βρεθεί λύση λίγο-πολύ σε ό,τι έγραψε ο Wintech παραπάνω

    Ευχαριστώ όλους και πάλι για τη συμμετοχή!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    www.worldnomads.com

    Age Limit: under 66

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aνοίγω αυτό το νήμα ζητώντας γνώσεις αν έχετε για το θέμα ταξιδιωτικής ασφάλισης στην Ελλάδα και εξηγώ:

    Οι γονείς μου και εγώ (γονείς ηλικίας 74 ετών πατέρας και 71 ετών μητέρα) σκοπεύουμε να βρισκόμαστε ΗΠΑ αυτό το καλοκαίρι για αναψυχή για περίπου 4 εβδομάδες.

    Λόγω ηλικίας των γονέων μου, ψάχνω να βρω αν υπάρχει τρόπος να ασφαλιστούν για λόγους υγείας, δλδ κάλυψη για ατύχημα / επείγοντα και επιστροφή στην Ελλάδα.

    Είναι ασφαλισμένοι και οι δύο στον ΟΠΑΔ (λόγω του πατέρα μου ως συνταξιούχος δημ υπάλληλος) αλλά σε ερώτησή μας εκεί μας είπαν πως δεν καλύπτονται οι ΗΠΑ.

    Έτσι ψάχνω για κάποιο συμβόλαιο επί πληρωμή εννοείται.

    Έχει κανείς γνώσεις για το θέμα αυτό;

    Να τονίσω πως αναφέρομαι σε ασφάλιση κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (δλδ παραμονή στις ΗΠΑ) και όχι για το ίδιο το ταξίδι (δλδ πτήσεις από και προς ΗΠΑ) όπου ήδη τους έχω ασφαλίσει με την ασφάλεια που προσφέρουν οι US Airways (για περιπτώσεις που συμβεί ο,τιδήποτε κατά το ταξίδι).
    Αγαπητέ υπάρχουν λύσεις στο θέμα που σε απασχολεί. Παρακαλώ στείλε μου Π.Μ. ή επικοινώνησε μαζί μου για να σε ενημερώσω.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΠΑ: Τα ταχυδρομεία στις ΗΠΑ πέρασαν σε LINUX
    Από iant στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-09, 09:58
  2. Φορητό Internet και ταξίδι εκτός Ελλάδας
    Από snips στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-09, 19:36
  3. Ξεκινάω σύντομα ταξίδι στην δυτική ακτή τών ΗΠΑ
    Από firefox στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-08, 16:20
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-08, 13:49
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-08, 22:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας