Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2009
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας,

    θα ήθελα να φτιάξω ένα site στο οποίο θα υπάρχει κίνηση με fade in/fade out images/other sites.Δεν θέλω να γίνει με Flash αλλά με php kai Javascript.
    Θα μπορούσε κάποιος να με συμβούλευε τι ακριβώς να διαβάσω για να υπάρχει κίνηση στο site (δηλαδή η μία καρτέλα από δεξιά ή αριστερά να σκεπάζει την προηγούμενη και στα πλάγια μετά να φαίνεται μια μικρή λωρίδα η επόμενη και η προηγούμενη επιλογή). έχω κάνει attach ένα ppt παράδειγμα στο οποίο φαίνεται τι πρέπει να γίνεται όταν ο χρήστης κάνει κλικ σε κάποια από τις επιλογές. (θέλω το animation δηλαδή την κίνηση της καρτέλας να βλέπει ο χρήστης)

    Θέλω να μου πείτε τι πρέπει να διαβάσω για να υλοποιήσω αυτήν την κίνηση, αν υπάρχουν κάποια tutorials που θα με βοηθήσουν να το υλοποιήσω, οποιαδήποτε συμβουλή θα είναι πολύ χρήσιμη.

    Υ.Γ. To site με html είναι έτοιμο και χωρισμένο σε θεματικές ενότητες και templates (χρησιμοποιώ php kai mysql).Απλά θέλω να χωρίσω τις θεματικές ενότητες σε αυτά τα images
    και κάνοντας κλικ στα images να πηγαίνω στα templates του site που αντιστοιχούν, αυτό άραγε μπορεί να γίνει? είναι εφικτό?ή από πλευρά ταχύτητας θα υπάρχει καθυστέρηση???


    Ευχαριστώ
    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Φιλε , Καλησπερα

    αν θελεις κατι πολυ απλο μπορεις στο onMouseOver event του κουμπιου σου να του πεις να βαζει αλλη φωτογραφια , κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις στο google για animation μεσω Javascript υπαρχουν πολλα παραδειγματα , δεν εχω χρονο τωρα αν μπορεσω ποιο μετα θα σου στειιλω καποια links ισως και καποια παραδειγματα για να δεις τι δυνατοτητες εχεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-09-2009
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε , Καλησπερα

    αν θελεις κατι πολυ απλο μπορεις στο onMouseOver event του κουμπιου σου να του πεις να βαζει αλλη φωτογραφια , κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις στο google για animation μεσω Javascript υπαρχουν πολλα παραδειγματα , δεν εχω χρονο τωρα αν μπορεσω ποιο μετα θα σου στειιλω καποια links ισως και καποια παραδειγματα για να δεις τι δυνατοτητες εχεις.
    Δεν ξέρω αν είδες το ppt που ανέβασα,θέλω κάνοντας κλικ σε ένα image στην αρχική σελίδα να εμφανίζεται το template του site που θα έχω επιλέξει. Δηλαδή δεν πρόκειται για images αλλά για εμφάνιση συγκεκριμένης ενότητας του site (χρησιμοποιώ στο site php + mysql).υποθέτω ότι θα λειτουργεί το site χρησιμοποιώντας κινήσεις κλπ.

    Ναι αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μου στείλεις links να διαβάσω που να σχετίζονται με αυτό που θέλω να υλοποιήσω

    Σ' ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Υπάρχουν πολλές βιβλιοθήκες σε Javascript για τη δουλειά που θέλεις. Θα σου προτείνω την jQuery + jQueryUI, επειδή την έχω μάθει πια, αλλά υπάρχουν και άλλες εξίσου καλές (Prototype, Moo Tools τουλάχιστον).

    Την ακριβή λειτουργικότητα που θέλεις θα τη βρείς στα plugins (ψάξε στον κατάλογο). Από αυτά που έχω σημειωμένα σου προτείνω πρόχειρα τα: zoom tabs, apple menu, bubble up, horizontal accordeon, hslides.

    Θα βρείς πολλά tutorials στο internet.

    Καλή επιτυχία!

  5. #5
    Εγγραφή
    01-09-2009
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ,

    δηλαδή άλλος τρόπος με Javascript, CSS και PHP δεν υπάρχει?
    1. Εννοώ μπορεί κάποιος να φτιάξει αυτά τα animation χωρίς να χρησιμοποιήσει αυτές τις βιβλιοθήκες???

    2. Α επίσης σχετικά με το link http://www.portalzine.de/Horizontal_...n_2/index.html από την αρχή φαίνονται ότι στο site θα υπάρχουν τέσσερις επιλογές, εγώ θα ήθελα να υπάρχει μία "σφαιρική κατάσταση" δηλαδή αν έχουμε 5 επιλογές και είμαστε στην τρίτη επιλογή , θέλω να φαίνεται αριστερά η αμέσως προηγούμενη και δεξιά η αμέσως επόμενη. π.χ.
    έστω ότι ο χρήστης έχει επιλέξει την τρίτη επιλογή το 3, θέλω να φαίνεται το

    2 3 4

    και όχι όλες οι επιλογές που υπάρχουν 1 2 3 4 5.

    3. Σχετικά με το παραπάνω link ο κώδικας για τα examples που είναι??

    4. Όταν χρησιμοποιούμε αυτές τις βιβλιοθήκες, γίνεται να θυμάται το site τις επιλογές που είχαμε κάνει σε κάποιο από αυτά που πατάμε.
    π.χ. ας υποθέσουμε ότι στην επιλογή 1 έκανα κλικ και μου εμφανίστηκε μία εικόνα και μετά
    πάτησα την επιλογή 3, γίνεται αν πατήσω την επιλογή 1 να μου βγάλει το σημείο στο οποίο είχα μείνει???(σκέψου ότι εγώ έχω ένα site υλοποιημένο με mysql + php)

    Ευχαριστώ και πάλι

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γειά και πάλι,

    1) Εννοείς μόνο με Javascript χωρίς βιβλιοθήκες; Ναι βέβαια γίνεται. Πρίν από αυτό μάλλιστα να φτιάξεις και το ίδιο το site σε assembly χωρίς την PHP...και βάσεις δεδομένων τι σου χρειάζονται; κλπ κλπ (ελπίζω να πιάνεις τι εννοώ και να μην περεξηγήσεις το χιούμορ )

    Εν ολίγοις η δουλειά σου θα γίνει όχι μόνο πιο εύκολα αλλά και πιο σωστά με τη βιβλιοθήκη.

    2) Δεν έχω κάτι υπόψιν, ίσως όμως να βρείς αν ψάξεις στα plugins

    3) View Source και δες τα <script> (με Firefox μπορείς να πατήσεις και να σε πάει)

    4) Βεβαίως. Ένας τρόπος είναι με cookies + Javascript κώδικα.

    Και κάποιες παρατηρήσεις:

    Α) Αν φτιάχνεις site πρέπει να λάβεις υπόψη τους διαφορετικούς browsers (εδώ είναι ανεκτίμητη η βοήθεια των βιβλιοθηκών) και το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να έχει απενεργοποιήσει τη Javascript. Οπότε μη στηρίξεις βασικές λειτουργίες του site σε αυτήν, πιο πολύ χρησιμοποίησέ την για "προοδευτική βελτίωση" (progressive enhancement).

    Β) Υποθέτω ότι μάλλον είσαι αρχάριος σε JS. Αν είναι όντως έτσι ξεκίνα σιγά-σιγά με μικρά παραδείγματα, αλλιώς, αν πάς να τα βάλεις όλα μαζί, θα πελαγώσεις! Επισης στα μικρά και συγκεκριμένα μπορείς να βρείς πιο εύκολα να ζητήσεις και να βρείς βοήθεια, πχ από εδώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. PHP - πως μπορω να αλλαξω το innerHTML ενος div?
    Από NeuroN στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 19:32
  2. Πως μπορώ να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα;
    Από dilio στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-09, 17:21
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-08, 16:30
  4. συνδιασμος mysql,php και javascript
    Από katerinaa στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 11:45
  5. ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ - Πως φτιάχνω LIVESCORE ιστοσελίδα;
    Από gmantakis στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-06, 22:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας