Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Ψάχνω για ένα ultraportable laptop με οθόνη 11.6 ή 12. Δε θέλω να υπερβαίνει η τιμή τα 500 ευρώ. Θέλω να έχει καλή αυτονομία, δλδ να βγάζει 5-6 ώρες τουλάχιστον όχι βίντεο κτλ αλλά ιντερνετ και επεξεργασία κειμένου.
    Κάποιες από τις εργασίες στο οποίο θα το χρησιμοποιήσω πέρα από περιήγηση στο διαδίκτυο, είναι μεταφορά βίντεο από βίντεοκάμερα στο σκληρό δίσκο, κόψιμο μικρων βίντεο, ίσως encoding μικρών βίντεο, hardcoding υποτίτλων σε βίντεο...

    Πέρα από την μπαταρία και την αυτονομία θέλω να έχει και καλό wi-fi.
    Έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα...

    1. HP Pavilion dm1-1110ev με Intel celeron SU2300 1,2ghz διπύρινο, 2gb ram επεκτάσιμη στα 5, Intel GMA 4500MHD, 250gb hdd 7200rpm

    2. Toshiba Satellite T110-10X (specs Intel Pentium ULV SU2700 1.3 GHz μονοπύρηνο, Μνήμη: 3 GB, Σκληρός δίσκος: 320 GB, 5400rpm, kάρτα γραφικών: GMA 4500M

    3. Acer Aspire 1810TZ-412G25N Intel Core 2 Solo SU4100 1.33 GHz, Μνήμη: 2 GB, Σκληρός δίσκος: 250 GB, Κάρτα γραφικών: GMA 4500MHD Συγκριτικό με άλλα και Full specs...

    4. Acer Ferrari One AMD Athlon 64 X2 L310 1.20 GHz, Μνήμη: 3 GB, Σκληρός δίσκος: 250 GB, Κάρτα γραφικών: Radeon HD 3200, Συγκριτικό με άλλα καιFull specs...

    5. Lenovo ThinkPad X100e AMD Athlon Neo MV-40 1.60 GHz, Μνήμη: 2 GB, Σκληρός δίσκος: 160 GB, Κάρτα γραφικών: Radeon HD 3200 IPG Πλήρη στοιχεία και Συγκριτικό με άλλα

    6. Viewsonic ViewBook 120 Intel Celeron SU2300 1.2 GHz, Μνήμη: 2 GB, Σκληρός δίσκος: 250 GB, Οθόνη: 12.1 in, Ανάλυση: 1280x800 WXGA, Κάρτα γραφικών: GMA 4500M

    7. Asus UL30A Intel Core 2 Solo SU3500 1.4 GHz, Μνήμη: 4 GB, Σκληρός δίσκος: 320 GB, Οθόνη: 13.3 in, Ανάλυση: 1366x768, Κάρτα γραφικών: GMA 4500 MHD, DVD-RW


    Και δυο με 13.3 Asus UL30A vs Toshiba T135

    Στα παραπάνω θα έβαζα και το Acer Aspire 1410 αλλά βλέπω ότι είναι πιο ακριβό από το 1810... Αυτά μόνο στην Ελλάδα...

    To lenovo έχει όχι και τόσο καλή αυτονομία και πολύ μέτριο wi-fi...
    Από τα λοιπά το HP έχει διπύρινο SU2300 όπως και το Viewsonic αλλά το τελευταίο είναι 12αρι και με κάρτα GMA4500M ενώ το HP GMA4500HD... Το Viewsonic είναι ddr2.
    Mετά είναι το Toshiba T110 με τον μονοπύρηνο SU2700 στα 1,3, είναι τα AMD Lenovo και Acer Ferrari. Αυτό που μάλλον υπερέχει είναι το Acer 1810TZ με το διπύρηνο SU4100. Τα Acer έχουν καλή αυτονομία και wi-fi αλλά αυτό φεύγει λίγο πάνω από τα 500.

    To Asus αν και 13αρι εχει πολυ καλή αυτονομία και πολύ καλά specs εδώ αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο με αυτό...

    Κλίνω περισσότερο στο HP dm1 το Toshiba, το Acer 1810TZ και το Asus UL30A.
    Όποια γνώμη καλοδεχούμενη.

    ΥΓ: Το Asus παίζει μόνο αν έχει αξιοπρόσεκτη διαφορά στην απόδοση σε σχέση με τα άλλα, γιατί έχει το μείον του παραπάνω βάρους και της μεγαλύτερης οθονης... έχει 4gb ram επεκτάσιμη στα 8 αλλά είναι ddr2
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Και εγώ ψάχνω στην ίδια κατηγορία τώρα τελευταία απλά στις 13'' , και έχω καταλήξει στην σειρά timeline της acer η στην dm3 pavilion της hp. Μακριά κατά τη γνώμη μου από celeron επεξεργαστές. Τσέκαρε άν θές αυτό με ένα 30αρι παραπάνω και κοίτα το αντιστοιχo 11αρι ή 12αρι. Αν θές την γνώμη μου αφού θα ασχοληθείς με βίντεο κοίτα μόνο για su4100+su7300 επεξεργαστες.( Το acer που έχεις 3ο δεν είναι solo έιναι dual core)

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Ανάμεσα στο Αsus UL30A και το Acer Aspire 3810TZ ποιο θα διάλεγες;
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σίγουρα το acer μόνο και μόνο επειδή έχει dual core ενώ ο άλλος celeron solo. To μόνο σοβαρό asus UL30A πoυ υπάρχει είναι αυτό αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Διάβασα στο laptopmag ότι είχε κάποια θέματα υπερθέρμανσης η σειρά 3810Τ...
    http://blog.laptopmag.com/acer-recal...culv-notebooks
    πάντως κι εγώ κλίνω ανάμεσα στο 1810TZ και το 3810ΤΖ... το θέμα είναι ότι θα αγοραστεί από συγκεκριμένο κατάστημα μάλλον και εκει δεν ξερω ποια θα ειναι η διαφορα τιμής...
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μην περιμένεις καμια τρελή διαφορά πάντως, κανα 50αρι το πολύ φαντάζομαι.
    Πάντως απο αυτά που προτείνεις πάνω απίστευτο design έχει και το viewbook αν και από specs δεν λέει και πολλά

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσφατα (πρίν κάνα δύμηνο) αγόρασα το Acer Aspire 1810tz γύρω στα 450 ευρώ.

    Το χρησιμοποιώ καθημερινά και δέν έχω δέι να κολλάει κάπου σε εργασίες γραφείου, βίντεο (ναι, και 1080p) και γενικά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά απο τα νετμπουκς (έιχα ενα aspire one το όποιο μας άφησε χρόνους γιατί κάποιος αποφάσισε να του αμολήσει μια γερή μπουνιά ) λόγο διπύρηνου σοβαρού επεξεργαστή (SU4100).

    H οθόνη του μου φαίνεται σχετικά καλή, με μέτριες γωνίες θέασης αλλά ζωντανά χρώματα. Η ανάλυση είναι σχετικά μεγάλη για αυτές τις ίντσες, αλλα συνηθίζεται. (1136χ768 άν δέν κάνω λάθος)

    Το πληκτρολόγιο απο άποψη σχεδιασμού είναι αρκετά της προκοπής. Μεγάλα πλήκτρα και καλό feedback, αλλα δέν είναι ιδιαίτερα στιβαρό.

    Αυτονομία γύρω στις 6 με 6.5 ώρες. Το έχω φτάσει γύρω στις 7, αλλά με power saver profile και τα πάντα απενεργοποιημένα + την cpu να τερματίζει στο 50%. Δηλαδή να σέρνεται ασύστολα.

    Ο σκληρός, ενας κλασσικός WD 2.5 στις 5400 στροφές. Τίποτα το ιδιαίτερο.

    Ποιότητα κατασκευής μέτρια προς καλή θα την χαρακτήριζα. Τυχαίνει να έχω δουλέψει και με Thinkpads και με Dell Latitudes (που είναι απο κράμα μαγνησίου) και το πλαστικό του acer φαίνεται να αντέχει αρκετά. Κανένα πρόβλημα με τους μεντεσέδες της οθόνης.

    Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις στη διάθεση σου. Να τρέξω κάποιο bench η φωτογραφίες ή ότι άλλο θες.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  8. #8
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Σε ευχαριστώ, Yohah... κάποια benchmarks έχω δει στο laptopmag. 6 με 6,5 ώρες πραγματική αυτονομία είναι αρκετά καλό νούμερο...
    Η ανάλυση είναι τέτοια σε όλα τα 11,6 για να μη χρειάζεται να σκρολάρεις συνέχεια ειδικά όταν σερφάρεις.
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Να πώ και κάποια πράγματα που δέν μου αρέσουν στο φορητό...

    Τα κουμπιά του touchpad. Το touchpad το ίδιο είναι πολύ καλό. γρήγορη απόκριση και multitouch. Τα κουμπιά του όμως είναι λιγάκι άθλια . Όχι οτι είναι πρόβλημα, αλλά δέν μου αρέσει καθόλου το feedback που προσφέρουν και καμιά φορά τα πατάω κατα λάθος όταν είμαι ξαπλωμένος.

    Ακόμη, κάνει και 10 χρόνια να φορτίσει . Κάνει ΠΟΛΥ ώρα να φορτίσει, δέν ξέρω γιατί, αλλά κάνει. Και ο φορτιστής του είναι μικρούλης, αλλα με το καλώδιο που πηγαίνει στην πρίζα να είναι μεγάλης διαμέτρου... Κατέφυγα στην λύση του μικρού πανάλαφρου φορτιστή απο κίνα σε τιμή 5 ευρω στο ebay

    Και μια συμβουλή με τα μικρά αυτά laptops. Προσπάθησε να έχεις την οθόνη όσο πιο μακριά γίνεται, αλλιώς το μάτι κουράζεται να εστιάζει τόσο κοντά και τα βλέπεις όλα κολυώμενα μετά απο λίγο.

    Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο το μικρό, αλλα αν το ξαναέπαιρνα θα το διάλεγα λευκό (και όχι μαύρο που το έχω τώρα). Δέν το έιχαν στο μαγαζί...
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  10. #10
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Ειχα το πρώτο Asus EEE pc το 9αρι και το Hp 2133 πριν απο 2 χρονια αλλά οι 8,9 ιντσες ήταν κουραστικες οχι μονο στο μάτι αλλά και στο υπόλοιπο σώμα όταν πρέπει να πληκτρολογείς και να κοιτάς σε μια τόσο μικρή οθόνη όλο το σώμα ακολουθεί.

    Εχουν μικρούς φορτιστές για να μην είναι μεγάλο το συνολικό βάρος... για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να πειραματιστώ με linux, το ειχα κανει στα μικρά που είχα παλιότερα αλλά έχω ορισμένες εξωτερικές συσκευές που τότε μου παρουσίαζαν πρόβλημα, sony handycam και άλλες...

    λέω να ξαναδοκιμάσω μόνο αν έχει φτιάξει κάποιος drivers...
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

Παρόμοια Θέματα

  1. Ultraportable laptop και Netbook.
    Από jijiz στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 20:59
  2. Αγορά ultraportable laptop για ταινίες
    Από xaotiki_diastasi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-09, 22:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας