Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Είναι το πρώτο μου post εδώ όποτε σας ευχομαι καλό καλοκαίρι και ελπίζω να ειστε ολοι καλά.


    Λόγω κακής εσωτερικής καλωδίωσης . η αναβάθμιση ταχύτητας δεν είναι εφικτή πάνω απο 2-4 mbit μια και ο θόρυβος στο SnR Margion πέφτει οικτρά στα 6 , με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί καθόλου η σύνδεση . Σε προηγουμενη προσπάθεια αναβάθμισης μεσω οτε , ο τεχνικός μου ειπέ να βρώ καποιον να μου τραβηξει καλώδιο UTP απο το καφάσι του ΟΤΕ έξω απο το σπίτι μου(μονοκατοικία) κατευθείαν στο μόντεμ, μιας και μεχρι το καφάσι η γραμμή είναι σχεδόν τέλεια, πιάνει δηλαδή υψηλο SNR margin και χαμηλότερο LIne attuation.

    ΟΙ τεχνικοι του Οτέ μια και έχουν την τεχνική γνώση και τα εργαλεία να το κάνουν δεν είναι στις αρμοδιότητες τους, συν τοις άλλοις προσπαθώνυτας να βρω ενα τεχνικό ADSL και να του πληρώσω το μεροκάματο ως ελευθερο επαγγελματία, συνειδητοποίησα ότι είναι πιο εύκολο να βρεις το τηλεφωνο του Μπαράκ Ομπάμα παρά άνθρωπο του Οτε...

    1. ΠΟιον θα πρέπει να φωνάξω να με βοηθήσει ;Φωνάζοντας την τεχνική κλαύψη της Ελλάδος μου ειπαν δεν έχουν τα απαράιτητα εργαλεία και ούτε ξέρουν να το κάνουν.

    2 Καλωντας έναν ηλεκτρολόγο, θα έχει τερματικό να μετρήσει παράλληλα την ταχύτητα μου; Θα εχει την γνώση να κάνει την συνδεσμολογία;Η θα τα κάνει θάλασσα και θα τρέχω στο 121 πάλι;

    3. Τι επιπλέον προβληματα ενδέχεται να αντιμετωπίσω; Το καλώδιο UTp θα είναι περιπου 15 μ, θα έχω απώλεια σήματος εξαιτίας του μήκους του καλωδίου;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Ποιο καφάσι
    Bad to the Bone

  3. #3
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο καφάσι
    εννοω..ενα τηλεφωικό καφάσι με καλωδια. μια εσοχή του ότε ,στην αυλή του σπιτού μου , πριν το καλώδιο μπει στους τοίχους και αρχίζει το μπλέξιμο..

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~12000/~900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    NetFastr IAD
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το πρώτο μου post εδώ όποτε σας ευχομαι καλό καλοκαίρι και ελπίζω να ειστε ολοι καλά.


    Λόγω κακής εσωτερικής καλωδίωσης . η αναβάθμιση ταχύτητας δεν είναι εφικτή πάνω απο 2-4 mbit μια και ο θόρυβος στο SnR Margion πέφτει οικτρά στα 6 , με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί καθόλου η σύνδεση . Σε προηγουμενη προσπάθεια αναβάθμισης μεσω οτε , ο τεχνικός μου ειπέ να βρώ καποιον να μου τραβηξει καλώδιο UTP απο το καφάσι του ΟΤΕ έξω απο το σπίτι μου(μονοκατοικία) κατευθείαν στο μόντεμ, μιας και μεχρι το καφάσι η γραμμή είναι σχεδόν τέλεια, πιάνει δηλαδή υψηλο SNR margin και χαμηλότερο LIne attuation.

    ΟΙ τεχνικοι του Οτέ μια και έχουν την τεχνική γνώση και τα εργαλεία να το κάνουν δεν είναι στις αρμοδιότητες τους, συν τοις άλλοις προσπαθώνυτας να βρω ενα τεχνικό ADSL και να του πληρώσω το μεροκάματο ως ελευθερο επαγγελματία, συνειδητοποίησα ότι είναι πιο εύκολο να βρεις το τηλεφωνο του Μπαράκ Ομπάμα παρά άνθρωπο του Οτε...

    1. ΠΟιον θα πρέπει να φωνάξω να με βοηθήσει ;Φωνάζοντας την τεχνική κλαύψη της Ελλάδος μου ειπαν δεν έχουν τα απαράιτητα εργαλεία και ούτε ξέρουν να το κάνουν.

    2 Καλωντας έναν ηλεκτρολόγο, θα έχει τερματικό να μετρήσει παράλληλα την ταχύτητα μου; Θα εχει την γνώση να κάνει την συνδεσμολογία;Η θα τα κάνει θάλασσα και θα τρέχω στο 121 πάλι;

    3. Τι επιπλέον προβληματα ενδέχεται να αντιμετωπίσω; Το καλώδιο UTp θα είναι περιπου 15 μ, θα έχω απώλεια σήματος εξαιτίας του μήκους του καλωδίου;
    Μην ανησυχείς, δεν χρειάζονται πολλά πράγματα που πρέπει να γίνουν... Θα φονάξεις ένα απλό ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει ένα καλώδιο UTP από το "καφάσι" (προφανώς εννοείς τα κουτάκια του ΟΤΕ που είναι πάνω στα σπίτια κι όχι τα ΚΑΦΑΟ) μέχρι το modem σου. Εκεί θα σου βάλει μία τηλεφωνική πρίζα για συνδέσεις το modem. Αυτό μπορείς να το κάνεις κι εσύ εάν έχεις υπομονή... Γιατί εργαλεία και πολύ γνώση δεν χρειάζονται!!! Απλώς καλώδιο, σφυρί και ροκάκια.

    Μετά θα καλέσεις τον ΟΤΕ να σου ανοίξει το "καφάσι" και να συνδέσει το καινούριο καλώδιο, που μόλις πέρασες, με τη γραμμή σου. Γιατί μόνο αυτοί επιτρέπεται να ανοίγουν αυτά τα κουτιά και να πειράζουν τις γραμμές.

    Τέλος!

    Επίσης με 15 μόνο μέτρα καλώδιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς, δεν χρειάζονται πολλά πράγματα που πρέπει να γίνουν... Θα φονάξεις ένα απλό ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει ένα καλώδιο UTP από το "καφάσι" (προφανώς εννοείς τα κουτάκια του ΟΤΕ που είναι πάνω στα σπίτια κι όχι τα ΚΑΦΑΟ) μέχρι το modem σου. Εκεί θα σου βάλει μία τηλεφωνική πρίζα για συνδέσεις το modem. Αυτό μπορείς να το κάνεις κι εσύ εάν έχεις υπομονή... Γιατί εργαλεία και πολύ γνώση δεν χρειάζονται!!! Απλώς καλώδιο, σφυρί και ροκάκια.

    Μετά θα καλέσεις τον ΟΤΕ να σου ανοίξει το "καφάσι" και να συνδέσει το καινούριο καλώδιο, που μόλις πέρασες, με τη γραμμή σου. Γιατί μόνο αυτοί επιτρέπεται να ανοίγουν αυτά τα κουτιά και να πειράζουν τις γραμμές.

    Τέλος!

    Επίσης με 15 μόνο μέτρα καλώδιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...
    Ναι δεν εννοω το Καφαο του οτε xrhsto, αλλα τα κουτακια στο σππιτι που ξεκινανε οι γραμμές να μπουν μεσα.. και ευχαριστω πολύ για το post σου. ! αλλα έχω δυο απορίες.!

    Τι χρειάζεται η τηλεφωνική πρίζα εφόσον η γραμμη του ιντερνετ UTP θα πηγαινει κατεθείαν με καλώδιο στο μοντεμ,; βασικά το προωλημα μου ειναι αυτο δεν μπορω να βρω τεχνικο οτε..δεν το κανουν...σίγουρα δεν επιτρεπεται να το ανοιξει κανενας το κουτι εξω απο το σπιτι μου;..τεχνικα γινεται..απο καποιον άλλον..;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος messalius : 03-07-10 στις 13:33.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Πλ Αμερικής
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    HUAWEI HG 8145 V5 GPON
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χρειάζεται η τηλεφωνική πρίζα εφόσον η γραμμη του ιντερνετ UTP θα πηγαινει κατεθείαν με καλώδιο στο μοντεμ,; βασικά το προωλημα μου ειναι αυτο δεν μπορω να βρω τεχνικο οτε..δεν το κανουν...σίγουρα δεν επιτρεπεται να το ανοιξει κανενας το κουτι εξω απο το σπιτι μου;..τεχνικα γινεται..απο καποιον άλλον..;
    έχω κάνει κ εγώ το ίδιο σπίτι μου κυρίως για άλλους λόγους (προβλήματα αποσυνδέσεων όταν ακόμα είχαμε ISDN). Από εκεί και πέρα πάντα χρειάζεται η "πριζα" γιατί είναι εύκολος τρόπος να αλλάζεις τα καλώδια, να κάνεις μετρήσεις κ να είσαι έτοιμος για κάποια άλλη ή έκτακτη ανάγκη στο μέλλον.
    Αν θες μου στέλνεις προσωπικό μήνυμα με την περιοχή σου, μήπως κ σε βοηθήσω.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Down Under
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000/4500
    ISP
    Other
    Router
    F@ST3864AC
    SNR / Attn
    29(dB) / 10(dB)
    Μπορεις να το ανοιξεις - θεωτητικα ηλεκτρολογος -ειναι αντιστοιχο του κατανεμητη μιας πολυκατοικιας αν καταλαβα καλα. Απαγορευεται να μετακινησεις τη ρεγκλετα και το ζευγος καλωδιων που ερχεται απο τον ΟΤΕ. Φυσικα μπορεις (ο ΟΤΕ δεν το κανει) να αλλαξεις το ζευγος που μπαινει σπιτι σου.

    ΥΓ. Τραβα και μια φωτογραφια και βαλτη να δουμε πιο λεπτομερως

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~12000/~900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    NetFastr IAD
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χρειάζεται η τηλεφωνική πρίζα εφόσον η γραμμη του ιντερνετ UTP θα πηγαινει κατεθείαν με καλώδιο στο μοντεμ,;
    το modem συνδέεται με απλό τηλεφωνικό καλώδιο στο δίκτυο τηλεφωνίας. πώς το έχεις συνδέσει αυτή τη στιγμή;;;

    από το καλώδιο UTP που θα τραβήξεις θα χρησιμοποιήσεις μόνο 1 ζεύγος για να έρθει το τηλεφωνικό σήμα μέχρι το modem. την ίδια δουλειά θα έκανε κι ένα απλό δικλωνο καλώδιο, αλλά χρησιμοποιούμε UTP για καλύτερη ποιότητα. το UTP από το "καφάσι" μέχρι το modem ΔΕΝ το χρησιμοποιείς ώς καλώδιο δικτύου...

Παρόμοια Θέματα

  1. UTP ή STP καλωδιο
    Από B3rny στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-08, 01:22
  2. FTP η UTP καλωδιο
    Από Iannis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-06, 18:21
  3. Καλώδιο FTP - UTP
    Από hyperakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 23:43
  4. utp η καλωδιο τηλεφωνου;
    Από GregoirX23 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-05, 12:07
  5. πρόβλημα με utp καλωδιο
    Από Desperado στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-03, 22:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας