Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14655/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Zyxel Prestige 661HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο χώρο της τοξοβολίας (ως άθλημα) στην Ελλάδα, υπάρχει μεγάλο κενό στην ιντερνετική παρουσία του αθλήματος. Υπάρχουν κάποιες προσπάθειες, κυρίως σαν blogs και οι ιστότοποι ορισμένων συλλόγων. Όλα αυτά "πάσχουν" όμως από το φαινόμενο της διασποράς. Λείπει ένα ενιαίο, πανελλαδικό forum τοξοβολίας, από τοξότες για τοξότες (πολύ προεκλογικό αυτό, εε?) που θα μπορούσε να συγκεντρώσει απόψεις, εμπειρίες, τεχνικά θέματα (και πιστέψτε με υπάρχουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ τεχνικά θέματα στη τοξοβολία που πρέπει να αντιμετωπιστούν).
    Μια προσπάθεια που έγινε στο παρελθόν, έπαψε να υφίσταται λόγω συντεχνιακών (τι πρωτότυπο στην Ελλάδα....) αγκυλώσεων τύπου: "έγραψες αυτό για μένα, θα κινηθώ νομικά, θα σου κάνω, θα σου δείξω..." κλπ κλπ. Εγώ δεν την πρόλαβα αλλά από τα αρχεία του forum που είδα έδειχνε πραγματικά καλή προσπάθεια. Κρίμα και RIP.

    Στις γενικότερα δύσκολες εποχές που ζούμε, οι θεσμοί που δεν έχουν βαθιές ρίζες ή υπολογίσιμη δύναμη ή υποδομή ή όλα τα παραπάνω, βρίσκονται στα πρόθυρα της κατάρρευσης. Ένας τέτοιος είναι κατά την γνώμη μου και η Ε.Φ.Ο.Τ. (Ελληνική Φίλαθλος Ομοσπονδία Τοξοβολίας - http://www.archery.org.gr ). Το πως και το γιατί δεν το ξέρω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.

    Έρχομαι εγώ τώρα και εκμεταλλεύομαι εδώ την δυναμική του παρόντος forum που έχει πλέον ξεφύγει από τα στενά όρια του broadband στην Ελλάδα και έχει γίνει βήμα για πολλές, διαφορετικές (και πολλές φορές αντικρουόμενες) απόψεις αλλά τόσο παραγωγικές.
    Ελπίζω λοιπόν ότι κάποιοι συναθλητές τοξοβολίας ανά την Ελλάδα που δεν έχουν που να στραφούν και παράλληλα είναι (ή θα γίνουν) μέλη του παρόντος forum, θα βρουν το χώρο έκφρασης και ανταλλαγής απόψεων.

    Προς το παρόν βάζω το πρώτο λιθαράκι. Δεν ξεκινάω με τεχνικά θέματα, ούτε με αναφορά σε εξοπλισμό κλπ. Αυτά ας γίνουν η συνέχεια που θα "δυναμώσει" το νήμα.

    Αυτά προς το παρόν και πάμε για το κίτρινο.


    Veni, vidi, vici

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14655/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Zyxel Prestige 661HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτα ήταν το καλοκαίρι και η ραστώνη. Μετά ήρθαν οι εκλογές. Μετά πέρασαν (επιτέλους) οι εκλογές. Για την επαναδιαπραγμάτευση του χρέους, εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, ότι πει το MEGA...

    Περιέργως πως, από την προηγούμενη δημοσίευση μου, άλλαξαν κάποια πράγματα στην Ομοσπονδία, νέοι άνθρωποι ανέλαβαν και σε κόντρα των καιρών προσπαθούν να κάνουν κάτι. Ήδη, ο πρώτος αγώνας κλειστού χώρου αναγγέλθηκε για την Αθήνα και ο "βόρειος" έπεται άμεσα όπως είμαι σε θέση να γνωρίζω.

    Bump λοιπόν εδώ, σαν νέο προσκλητήριο ενδιαφέροντος. Άντε να ξεπιαστούμε...

    ΥΓ. το blog που έφτιαξα σχετικά http://www.iris-archeryclub.blogspot.com δίνει μια πρώτη ιδέα περί τίνος πρόκειται. Την επίσημη έναρξη της σαιζόν -δλδ αγώνες- περιμένω για ν' αρχίσει να γεμίζει με υλικό.


    Veni, vidi, vici

  3. #3
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε Corto καλημέρα...

    Δεν είχα προσέξει το νήμα σου...

    Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα τα παραπάνω που αναφέρεις... Έχω περάσει από απίστευτα σκαμπανεβάσματα όπου μετά από μια δεκαετία το σταμάτησα.... Ο λόγος.... έλλειψη χώρου για προπονήσεις...

    Ξεκίνησα το 1992 αν δεν κάνω λάθος, προπονητής μου ήταν και είναι ακόμα (άσχετο αν έχω διακόψει) γνωστός άνθρωπος του χώρου.
    Η αγάπη μου για το άθλημα μ' έκανε και άντεξα πολλά, κάθε λίγο και λιγάκι αλλάζαμε χώρο προπόνησης, μια μας έδιωχναν από το ένα μέρος μια από το άλλο.

    Παρ' όλα αυτά ακόμα το αγαπάω, όποτε βλέπω κάτι που μου το θυμίζει αναπολώ τις απίστευτες στιγμές που μου έχει χαρίσει, μάλιστα εδώ και μερικές ημέρες έχω σκέψεις να το αρχίσω για άλλη μια φορά μιας και μου λείπει πολύ, πάρα πολύ...
    Άρχισα να διαβάζω πάλι forum του εξωτερικού για να δω τι γίνεται με τα τόξα έτσι ώστε να δω τι θα αγοράσω, (πάντα με την καθοδήγηση του προπονητή μου), μιας και το δικό μου είχε σπάσει και είχα ένα δανεικό για να ρίχνω.

    Χαίρομαι πάρα πολύ που αναφέρεις ότι έχουν γίνει αλλαγές στον χώρο και ότι μπήκαν άνθρωποι που ενδιαφέρονται...Μακάρι να συνεχίσουν έτσι...

    Θα προσπαθήσω να πάω και σε κανένα αγώνα να αρχίσω να μπαίνω σιγά σιγά στο mood...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14655/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Zyxel Prestige 661HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η χαρά μου από την ύπαρξη ΕΝΟΣ αναγνώστη, μου είναι απερίγραπτη
    Κυριακή 28/11/2010 - ΟΑΚΑ. 2 x 18μ. Λες να προλαβαίνεις?
    Το site τηε ΕΦΟΤ (link πιο πάνω) δεν θα το έλεγες και καλοστημένο. Σου παραθέτω 2 blog, από αρκετά έως πολύ καλές προσπάθειες για να δεις:
    http://koumarianos.blogspot.com/
    http://forarchers.weebly.com/index.html

    ...και φυσικά ο φιλόσοφος Μίλτος του Πηλίου http://pelion-archer.blogspot.com/

    και σε πιο σύλλογο είπαμε ότι είσαι?


    Veni, vidi, vici

  5. #5
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τις 28 ήθελα να πάω σαν θεατής, δυστυχώς όμως θα βρίσκομαι εκτός Αθηνών οπότε το πιθανότερο είναι να μην προλάβω τον αγώνα...
    Σαν αγωνιζόμενος θα αργήσω πολύ ακόμα... Με τον νέο χρόνο θα ξεκινήσω προπονήσεις και όταν νιώσω έτοιμος μπορεί και να πάω σε αγώνα...

    Τώρα για σύλλογο...
    Ξεκίνησα στον Α.Ο.Π.Α (Παράδεισος Αμαρουσίου) και τώρα είμαι στον ΕΡΜΗ, είναι ένας σύλλογος που δημιουργήσαμε η παρέα που κάναμε μαζί προπόνηση όλα αυτά τα χρόνια...

Παρόμοια Θέματα

  1. Desktop pc και Οθόνες pc και TV's και NAS και Eνισχυτής
    Από polv στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 11:40
  2. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 14:30
  3. Τέρας έριξε βέλος σε γάτα
    Από diamond_gr στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 21:25
  4. Crypto f200 και 2mbits ή fritz.box και 1mbit ή μήπως alcatel 585 και 768kbps?
    Από cpu0 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-06, 01:35
  5. links και ebooks και γενικως βοήθεια για Κωδικα Μηχανης και...
    Από vstratis στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 11:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας