Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Question
    Καλησπέρα,

    Έπεσε στα χέρια μου ένα μεταχειρισμένο μικρό switchaκι το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιήσω σε κάποια φάση. Δουλεύει κανονικότατα αλλά έχει ένα πρόβλημα το οποίο διαπίστωσα μόνο όταν το άνοιξα να δω τι γίνεται! Λοιπόν, το τυπωμένο κύκλωμά του μπροστά (στην μπροστινή όψη) έχει ένα LED πράσινο για την κάθε ethernet port του switch, και δείχνει το activity (transmit/receive), όπως όλα τα switches και routers δηλαδή. Το θέμα είναι ότι 3 από τα 8 leds δεν υπάρχουν ή μάλλον υπάρχουν μισά! Φαίνονται δηλαδή κάποια να έχουν ξεκολήσει εντελώς από το τυπωμένο κύκλωμα και κάποια άλλα να μην έχουν το μικροσκοπικό γυαλάκι τους πάνω. Προφανώς πρέπει να έσπασαν από κάποια πτώση ή κάτι τέτοιο. Είναι εκείνα τα ledάκια που είναι ΠΑΡΑ πολύ μικρά (της τάξεως του 1mm) και είναι κατευθείαν "κολλημένα" πάνω στο circuit board (όσοι ξέρουν από αυτά θα με καταλάβουν σίγουρα, δεν ξέρω πως τα λένε καθώς δεν γνωρίζω πολλά από ηλεκτρονικά). Το δε "καπάκι" του κουτιού έχει στιν πρόσοψή του από μέσα μία σειρά από πλαστικά διαφανή "γυαλάκια" που ακουμπάνε πάνω στο μικροσκοπικό ledάκι και διαθλούν το φως μέσα τους κάνοντάς τα να λάμπουν και να φαίνεται κατά συνέπεια και έξω το φως του led. ΔΕΝ πρόκειται δηλαδή για τα κλασικά led που ξέρουμε που είναι στρογγυλά και έχουν δύο ποδαράκια. Για παράδειγμα, έχω δει τέτοιου τύπου led να χρησιμοποιούντια πάνω σε motherboard για να δείξουν ότι παίρνει ρεύμα η μητρική κλπ...

    Ξέρω ότι η παραπάνω περιγραφή είναι σαν έκθεση 10χρονου αλλά δεν μπορούσα να τα περιγράψω καλύτερα. Πάντως νομίζω ότι όποιος τα έχει δει -γιατι χρησιμοποιούνται σε ΠΑΡΑ πολλες συσκευές (ειδικά σε οποιαδήποτε σχετική με υπολογιστές)- θα καταλάβει για τι μιλάω.

    Ψάχνω λοιπόν κάποιο μαγαζί ή κάποιον μάστορα που να μπορεί με ένα κολλητήρι και καλάι να μου αντικαταστήσει τα σπασμένα αυτά ledάκια. Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό αλλά αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του θα ήθελα να μου το πει. Με τις ταπεινές μου γνώσεις πάνω σε αυτά και κοιτάζοντας την πλακέτα του switch πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, δεδομένου ότι γενικά το τυπωμένο κύκλωμα του switch δεν φαίνεται ιδιαίτερα περίπλοκο.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας ,
    Κωνσταντίνος

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Σε ποια περιοχή?

  3. #3
    Το avatar του μέλους dimitris_thass
    dimitris_thass Guest
    Δεν ξέρω κατάστημα αλλά είμαι σίγουρος ότι από την πτώση θα έχει και άλλα προβλήματα,
    Πάρε ένα καινούργιο τα ίδια λεφτά με την επισκευή θα έχει, και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

  4. #4
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση - Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Cisco
    Πού μένεις? Αν είσαι Αθήνα:

    - Μίχος (Αγία Παρασκευή)
    - Ράδιο Κατουμάς (Κέντρο)
    - Ξενοφών Βενιέρης (Κέντρο)
    - Ξενοφών Βενιέρης (Περιστέρι)

    Νομίζω ότι αν είσαι Αθήνα, όλο και κάποιο από τα παραπάνω σου κάνει.
    Αν όχι, κάνε μία αναζήτηση για ηλεκτρονικά στο google και κάτι θα βρεις σίγουρα.

    Αν έχεις κολλητήρι, μπορείς να τα κολλήσεις μόνος σου. Δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο στο κόλλημα και φαίνεται που πήγαιναν από την πλακέτα. Μόνο όταν πάς να τα αγοράσεις, πάρε το switch μαζί σου με το τροφοδοτικό, γιατί βγαίνουν σε κάποιες αποχρώσεις (το ίδιο χρώμα, αλλά διαφορετική εταιρεία κατασκευής). Είμαι σίγουρος ότι δεν θες το switch να μοιάζει με Χριστουγεννίατικο δέντρο.
    Αν δεν έχεις κολλητήρι, 5-15€ στο Praktiker ή σε κάποιο από αυτά τα μαγαζιά.

    Μπάμπης
    If it's not broken, fix it until it is.


  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα LED που περιγράφεις είναι επιφανιακής στήρηξης (SMD == Surface Mounted Devices) και δεν υπάρχουν στη λιανική. Μπορούν βέβαια να γίνουν παραγγελία σε αποθήκες εξωτερικού, αλλά δε νομίζω πως συμφέρει σε μια αγορά των $3 να πληρώσεις $40++ σε μεταφορικά... Επίσης, είναι ελάχιστοι αυτοί που γνωρίζουν να χρησιμοποιήσουν σωστά το κολλητήρι στα SMD.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ενα switch την σημερόν ημέρα κάνει 14-20 ευρώ, ενας μάστορας για να ασχοληθεί θα πάρει τουλάχιστον 30 ευρώ..............

    Μπά θα πάρω καινουργιο !

  7. #7
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    σιγουρα δεν αξιζει τον κοπο να κανεις επισκευη, παρε καινουργιο,

    στις μερες μας γενικα δεν αξιζει να επισκευαζεις ηλεκτρονικα, πεταμα και αγορα καινουργιου εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων

  8. #8
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά...Μάλλον θα το αφήσω ως έχει τελικά αφού δεν με συμφέρει και δεν καίγομαι να το χρησιμοποιήσω και άμεσα. Απλά όπως είπα βρέθηκε στα χέρια μου τυχαία. Οπότε πάει και αυτό στο ντουλάπι με τα stock parts από pc

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονος επισκευης κινητου
    Από Kurozuka στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 16:20
  2. Πρόγραμμα ελέγχου και επισκευής των σειρών Sony VAIO
    Από nnn στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 22:20
  3. Καταστημα επισκευης σταθερων συσκευων τηλεφωνιας
    Από Insomniac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-07, 23:14
  4. you.gr ηλεκτρονικό κατάστημα
    Από golity στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 12:36
  5. Κατάστημα με μπαταρίες;
    Από aesir στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-05, 11:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας