Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Καλημέρα,
    πάλι με ένα καινούριο πρόβλημα.Μου ζήτησαν να φτιάξω έναν email server εκεί που δουλεύω.Έχουν έναν σερβερ με windows server 2003 for small business.Έχει κανείς καμία ιδέα;Είναι κάτι δύσκολο ή όχι;domain έχουν αγοράσει.

    βρήκα αυτό http://www.ilopia.com/Articles/Windo...ailServer.aspx
    αλλά δεν βρίσκω το Manage Your Server.Υπάρχει μόνο το server management στο Administrative Tools
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alanis : 06-07-10 στις 13:10. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Κανονικά μέσα στο Administrative tools, υπάρχει το link "Manage your server".

    Εκτός από την λύση του να στηθεί ένας mail server σε windows 2003, υπάρχουν λύσεις για hosting των e-mail accounts χωρίς την χρήση δικού σου e-mail server. Μία από αυτές είναι το Google Apps, που έχει δωρεάν ή επι πληρωμή πακέτα.

    Αντίστοιχα, υπάρχουν και πακέτα Microsoft Exchange, χωρίς όμως το δωρεάν option όπως αυτό της Google.

    Βασίλης

  3. #3
    Δεν υπάρχει όμος εκεί που κοιτάω.Μπορεί κάποιος να μου δώσει το .msc αυτού;
    Επιπλέον αυτοί θέλουν στο σέρβερ τους να τα έχουν.αν είναι μεγάλη ιστορία δεν πειράζει,απλά δεν το κάνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Να συμβουλέψω κάτι, χωρίς διάθεση να προσβάλλω: Επειδή προφανώς δεν έχεις ιδέα από mail server, ΜΗΝ το κάνεις. Είναι μεγάλη ιστορία ένας σωστός mail server και αν υποθέσουμε ότι τον καταφέρνεις να λειτουργήσει σε μια βασική κατάσταση (που και γι' αυτό αμφιβάλλω), μετά.. καλό μπλέξιμο.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο το .msc

    Θα συμφωνήσω με τον χρήστη konc παραπάνω για την άποψή του για τον e-mail server. Τα προβλήματα του στυλ "έστειλα ένα mail αλλά δεν έφτασε ποτέ" θα είναι αρκετός μπελάς και τις περισσότερες φορές ο e-mail administrator πρέπει να βγάζει το φίδι από την τρύπα για λάθη χρηστών και όχι δικά του.

  6. #6
    Λοιπόν.Τα πράγματα έχουν ως εξής.Έχουν αγοράσει domain και χώρο για hosting.
    Με έχουν προσλάβει για ένα μήνα και τους έφτιαχνα τα pc δίκτυα και μλκίες.Και τώρα θέλουν να σηκώσω ένα mail server.Όντως δεν έχω ιδέα.Αλλά ρε φίλε ξέρεις πως είναι οι εργοδότες.Θα μου πρίζει τα @@.οπότε εγώ θα το σηκώσω και ας πάει να κάνει ότι θέλει.Έτσι κ αλλιώς τελικά δεν θέλει να το hostarw από το σέρβερ της εταιρίας αλλά από το χώρο που έχει αγοράσει.Δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει μετά, αρκεί να δουλεύει

  7. #7
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν.Τα πράγματα έχουν ως εξής.Έχουν αγοράσει domain και χώρο για hosting.
    Με έχουν προσλάβει για ένα μήνα και τους έφτιαχνα τα pc δίκτυα και μλκίες.Και τώρα θέλουν να σηκώσω ένα mail server.Όντως δεν έχω ιδέα.Αλλά ρε φίλε ξέρεις πως είναι οι εργοδότες.Θα μου πρίζει τα @@.οπότε εγώ θα το σηκώσω και ας πάει να κάνει ότι θέλει.Έτσι κ αλλιώς τελικά δεν θέλει να το hostarw από το σέρβερ της εταιρίας αλλά από το χώρο που έχει αγοράσει.Δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει μετά, αρκεί να δουλεύει
    Πολύ συνοπτικα (δε προκειται να επεκτείνω παραπάνω), πρέπει

    α) Να ορίσεις στον domain provider σου MX records για το domain σου πχ

    πχ paparia.gr. IN MX 10 mail.paparia.gr.

    Πρόσεξε τις τελείες στο τέλος!!!

    δες εδώ: http://www.petri.co.il/configure_mx_...il_traffic.htm

    β) Αν έχεις ΔΙΚΟ σου DNS θα το κάνεις στο δικό σου DNS server

    γ) θα ορίσεις επίσης στο DNS (το δικό σου ή του domain provider σου) IP για
    τα mail.paparia.gr και smtp.paparia.gr

    δ) Θα σηκώσεις windows 2003 στο συγκεκριμένο μηχανάκι που όρισες τα ip
    στο βήμα (γ)

    ε) Θα σετάρεις τον email server http://www.ilopia.com/Articles/Windo...ailServer.aspx

    Να ξέρεις ότι

    1. ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ πολλά θα έχεις τόνους τρύπες
    2. Τα MX records θελουν ώρες για propagation, μη περιμένεις mail τη 1η μέρα
    3. Αν είσαι πίσω από router/firewall ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις forward τα SMTP/POP3
    ports στο server ή να τον βάλεις DMZ.

    Αυτά
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι κ αλλιώς τελικά δεν θέλει να το hostarw από το σέρβερ της εταιρίας αλλά από το χώρο που έχει αγοράσει.
    Τότε δεν έχουν καμία σχέση αυτά που λέμε εδώ. Μιλάς στο τηλέφωνο με την εταιρία που έχει αγοράσει το χώρο, επιβεβαιώνεις ότι το πακέτο περιέχει και κάμποσα emails και ζητάς τα στοιχεία του control panel για να τα διαχειριστείς. Απλά και ωραία πράγματα, θα δουλεύει σίγουρα και εσύ δεν θα φταις σε τίποτα. Μην μπερδεύεσαι με mail servers, είναι εντελώς άλλο πράγμα αυτό που λες ότι τελικά θέλεις να κάνεις.

  9. #9
    Το avatar του μέλους alqui
    alqui Guest
    Το να εχεισ εσυ ομως την διαχειριση του mail server ειναι πολυ καλυτερο.
    Αν τα κανεισ host εξω και δημιουργηθει προβλημα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τι και πως.
    Εξαλλου και με την διαχειριση των mail μιας εταιρειας κατα καποιο τροπο "δενεις" τον πελατη σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Αν στήσεις Mail server χωρις να ΞΕΡΕΙΣ τι κάνεις, θα παρακαλάς να τον είχες έξω..

  11. #11
    Το avatar του μέλους alqui
    alqui Guest
    ναι συμφωνω σε αυτο, καλο θα ηταν να ριξει αρκετο διαβασμα πριν στησει αλλα λιγο πολυ οι windows based mail server δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows 2003 Server License σε αντικατάσταση server
    Από antonopn στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 13:37
  2. Windows Server 2003 - DNS Server Issue
    Από wintech2003 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-06, 04:31
  3. DNS Server σε Windows 2003 Enterprise Server
    Από wintech2003 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-03, 18:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας