Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Έχω γράψει διάφορα θέματα εδώ μέσα για μπλε οθόνες στον φορητό μου και για λύσεις. Και νόμιζα ότι φταίνε κυρίως τα Vista. Μετά από αλλαγή μητρικής, για διόρθωση του συνεχόμενου και αδιόρθωτου σφάλματος ACPI event 13, τελικά βρήκα μόνος μου την αιτία. Κανένας από τους "ειδικούς" τεχνικούς δεν το αντιλήφθηκε βέβαια και έφαγα μεγάλη απογοήτευση από την Dell. Ο λόγος; Ο λόγος είναι ότι όλα αυτά τα συνεχόμενα σφάλματα προέρχονταν από την τελευταία αναβάθμιση των BIOS που προτείνει επίσημα η Dell..
    Με την αλλαγή μητρικής τα BIOS ήταν σε αρχική έκδοση. Αναβαθμίζοντας στην τελευταία διαθέσιμη, το σφάλμα επανήλθε πλήρως! Βγάζοντας την και βάζοντας την αμέσως προηγούμενη, το σφάλμα εξαφανίστηκε. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Καλά μην περιμένεις από τους τεχνικούς να βρούνε όλες τις ασυμβατότητες των BIOS.
    Δεν το λέω ειδικά για την DELL, αλλά αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε τεχνικός άλλης εταιρείας θα μπορούσε να βρει τέτοιο πρόβλημα...
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13-15Mb/1Μb
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Για τι laptop μιλάμε γιατί και εγώ έχω κάποια παρόμοια μάλλον θέματα με ένα studio 1535 αλλά σε τυχαίες τελείως στιγμές.

    Πάντως μπορεί και κανένας τεχνικός να μην έβρισκε τίποτε. Γενικά η dell έχει από τις καλύτερες αντιμετωπίσεις στο service.
    Μια φορά και έναν καιρό...


  4. #4
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αλλαγή μητρικής τα BIOS ήταν σε αρχική έκδοση. Αναβαθμίζοντας στην τελευταία διαθέσιμη, το σφάλμα επανήλθε πλήρως! Βγάζοντας την και βάζοντας την αμέσως προηγούμενη, το σφάλμα εξαφανίστηκε.
    Για αυτό και ΟΛΟΙ (ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΟΛΟΙ) οι κατασκευαστές ΔΕΝ προτείνουν αναβάθμιση
    στο BIOS/firmware σε μια συσκευή που λειτουργεί κανονικά. Προτείνουν αναβάθμιση
    ΜΟΝΟ αν παρατηρείται ζήτημα που λύνει ειδικά η αναβάθμιση. Επειδή όμως όλοι είμαστε
    "μανιακοί" τα αναβαθμίζουμε, ξέροντας το ρίσκο.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  5. #5
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μην περιμένεις από τους τεχνικούς να βρούνε όλες τις ασυμβατότητες των BIOS.
    Δεν το λέω ειδικά για την DELL, αλλά αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε τεχνικός άλλης εταιρείας θα μπορούσε να βρει τέτοιο πρόβλημα...
    Ναι, η απογοήτευσή μου είναι από το software της Dell κυρίως. Αλλά και οι τεχνικοί, δεν θα μπορούσαν έστω να τους περάσει από το μυαλό να μου το προτείνουν;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι laptop μιλάμε γιατί και εγώ έχω κάποια παρόμοια μάλλον θέματα με ένα studio 1535 αλλά σε τυχαίες τελείως στιγμές.

    Πάντως μπορεί και κανένας τεχνικός να μην έβρισκε τίποτε. Γενικά η dell έχει από τις καλύτερες αντιμετωπίσεις στο service.
    Μιλάμε για ένα Studio 1737. Τι ακριβώς θέμα έχεις, μήπως το έχω συναντήσει κι εγώ. Οι τεχνικοί της Dell δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν πρόθυμοι να με βοηθήσουν. Αλλά την ευθύνη για τις αναβαθμίσεις των διάφορων BIOS την έχει σαφώς η Dell σαν εταιρεία και μόνο αυτή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό και ΟΛΟΙ (ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΟΛΟΙ) οι κατασκευαστές ΔΕΝ προτείνουν αναβάθμιση
    στο BIOS/firmware σε μια συσκευή που λειτουργεί κανονικά. Προτείνουν αναβάθμιση
    ΜΟΝΟ αν παρατηρείται ζήτημα που λύνει ειδικά η αναβάθμιση. Επειδή όμως όλοι είμαστε
    "μανιακοί" τα αναβαθμίζουμε, ξέροντας το ρίσκο.
    Πράγματι ρε φίλε, τώρα που το λες μου ακούγεται πολύ λογικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ από την Dell να προτείνεται έτσι. Έχει μια σελίδα για αναβαθμίσεις και λέει, άϊντε κατεβάστε και αναβαθμίστε. Οπότε ΟΧΙ δεν είμαι "μανιακός", και δεν είχα επίγνωση κανενός ρίσκου. Επίσης, δεν μου ανέφερε ΤΙΠΟΤΑ τέτοιο κάποιος τεχνικός της Dell. Με ρωτούσαν εάν έχω κάνει αναβάθμισει το BIOS και τους έλεγα (τρομάρα μου) "μα φυσικά, εδώ και ένα χρόνο". Kαι ήταν αυτή ακριβώς η αναβάθμιση που είχα κάνει που μου γ#μούσε τη σταθερότητα του συστήματος εδώ και ένα χρόνο! Και μιλάμε για φορητό που τον χρησιμοποιώ πολύ. Οπότε τι έχουμε εδώ, έχουμε μια εταιρεία που υποτίθεται σε βοηθάει με αναβαθμίσεις, να με έχει κάνει τόσο καιρό να έχω χάσει ΠΟΛΛΕΣ ώρες από τη ζωή μου, για να διορθώσω μπλε οθόνες και κρασαρίσματα, με τα συνεπαγόμενα, δημιουργία αντιτύπων ασφαλείας, κλπ κλπ.
    Και εκτός των άλλων, εγώ μπορεί να ξέρω πέντε πράγματα, αλλά μπορεί να είμαι και τσομπάνος, που μπαίνει στο facebook και ψάχνει για τσομπάνα να του κάνει παιδιά. Με υποχρεώνει κανείς να αντιληφθώ, ότι ΙΣΩΣ υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας με την αναβάθμιση των BIOS που υποτίθεται ΛΥΝΕΙ όλα τα προβλήματα; Δεν μπορούσε ένας έστω τεχνικός να το προτείνει σαν λύση;

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε φορητό υπολογιστή μετά από αναβάθμιση μνήμης .
    Από trelos_AM στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 17:43
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-09, 21:41
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 16:54
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 17:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας