Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας
    Παρα το οτι υπαρχουν ηδη αρκετα θεματα σχετικα με το θεμα, ανοιγω ενα καινουργιο καθως με ενδιαφερει περισοτερο ο τροπος αποστολης του βιογραφικου, καθως αρχιζει σιγα σιγα spaming προς ευρεση εργασιας

    Για να στειλω βιογραφικα ενω δεν εχει ανακοινωθει καποια θεση τι πρεπει να γραψω?

    Πρεπει να στελνω συνοδευτικη επιστολη (αυτην πως την στελνω?)

    Τι να γραφω στο κειμενο του email ενω εχω επισυναψει το βιογραφικο? (πχ για μελλοντικη χρηση)

    Στο θεμα του email? ενα απλο ''βιογραφικο σημειωμα ταδε'' κανει?

    Με ενδιαφερει πιο πολυ ο ''σωστος'' και τυπικος τροπος, κυριως για μεγαλες ''σοβαρες'' εταιριες εσωτερικου αλλα και εξωτερικου

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λόγω του ότι λαμβάνω καθημερινά βιογραφικά στη δουλειά μου, που κακώς τα στέλνουν στο δικό μου email και δεν κάνουν τον κόπο μέσα από το site της εταιρείας να βρουν το HR, έχω αποκτήσει κάποια ας το πούμε πείρα.
    Θα έλεγα κατ΄ αρχήν να βρεις το σωστό email. Εγώ τα στέλνω στο HR, αλλά άλλοι?
    Μετά καλό είναι να μην έχεις απλά το βιογραφικό συνημμένο, γιατί κάποιος μπορεί να μην το προσέξει καν, αλλά να γράψεις και δυο λογάκια.
    Τι θα γράψεις? Περίπου αυτά που γράφεις στο βιογραφικό σου περιληπτικά, έτσι ώστε να κεντρίσεις το ενδιαφέρον του άλλου να το διαβάσει.
    Βάλε και σάλτσα, ότι σε ενδιαφέρει σαν εταιρεία και θα ήθελες να δουλέψεις σε αυτή αν υπάρξουν κενές θέσεις κλπ.
    Στο θέμα ναι, βάλε βιογραφικό τάδε.
    Καλή επιτυχία!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #3
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστω

    Δηλαδη στο κειμενο του βιογραφου αντι κατι του στυλ ''Σας αποστελνω το βιογραφικο μου σημειωμα για την ταδε θεση/ για αποθηκευση και μελλοντικη χρηση'' να γραψω και κατι σαν περιληψη του βιογραφικου?

    Πχ ονομαζομαι ταδε αποφοιτος ταδε και σας στελνω το βιογραφικο μου σημειωμα ....?

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περισσότερο να γράψεις για τη θέση που σε ενδιαφέρει και βάλε και κάτι από το βιογραφικό σου, όπως πχ "όπως θα δείτε και στο βιογραφικό μου έχω αυτές τις σπουδές και αυτή την εμπειρία, οπότε θα με ενδιέφερε αυτή η θέση..."
    Είναι πολύ καλύτερο από το ξερό συνημμένο που είναι σα spam ή το "σας στέλνω το βιογραφικό μου, καλή σας μέρα".
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Είναι πάρα πολύ θετικό να γράψεις και για πιο λόγο θες να δουλέψεις στην εταιρία που το στέλνεις:
    πχ θέλω να δουλέψω στη Blizzard γιατί γουστάρω τα παιχνίδια που βγάζεις (σε πιο formal μορφή)
    είναι πάρα πολύ καλό να καταλάβει ο άλλος ότι ενδιαφέρεσαι πραγματικά και να σε ξεχωρίσει από τα spam email που λαμβάνει.

  6. #6
    Θεωρώ ότι η συνοδευτική επιστολή δεν πρέπει να είναι απλά μια περίληψη του βιογραφικού σου αλλά να επιχειρηματολογείς γιατί θέλεις να δουλέψεις για τη συγκεκριμένη εταιρεία και γιατί πιστεύεις ότι ταιριάζουν τα προσόντα/προϋπηρεσία σου.

    Βέβαια, για να λέμε και όλη την αλήθεια αν έχεις τούμπανα προσόντα, και να μη στείλεις συνοδευτική 99% θα προτιμηθείς απο κάποιον άλλον με σούπερ συνοδευτική και λιγότερα προσόντα. Μου έχουν τύχει ουκ ολίγες εταιρείες που με κάλεσαν για συνέντευξη με ένα απλό "καλημέρα σας, θα ήθελα να δουλέψω στην εταιρεία σας, ορίστε το βιογραφικό μου". Αλλά ναι καλό είναι να υπάρχει

  7. #7
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστω πολυ χρησιμες συμβουλες

    Στην ουσια το κειμενο του email θα εχει τον χαρακτηρα συνοδευτικης επιστολης?

    Το ξερω οτι ειναι ''λεπτομερειες'' αυτα απλα θελω να εχω οσο το δυνατον πιο καλη παρουσιαση του βιογραφικου και οχι ακομα ενα email που απλα θα εχει ενα συνημενο pdf και δεν θα μπουν καν στον κοπο να το κατεβασουν

    Και επειδη το βιογραφικο μου ειναι σχετικα φτωχο θελω να κανω οσο το δυνατον καλυτερη εντυπωση απο την εισαγωγη

  8. #8
    Προσωπικά βάζω συνημμένα τη συνοδευτική και το βιογραφικό, και την συνοδευτική τη συντάσσω με μορφή επίσημου γράμματος/φαξ. Δηλαδή πάνω πάνω αποστολέας, πιό κάτω παραλήπτης, θέμα κτλ κτλ. Το κάνω γιατί "λογικά" θα εκτυπωθεί και θα δωθεί στον HR ή στον Hiring Manager...οπότε θα κάνει καλύτερη εντύπωση απο ένα εκτυπωμένο e-mail. Βέβαια δεν έχω δεί ποτέ κάποιον να έχει τη συνοδευτική επιστολή στο γραφείο του κατα τη διάρκεια συνέντευξης

    Στο κείμενο του e-mail βάζω ένα απλό "θα ήθελα να εκδηλώσω το ενδιαφέρον μου για τη Χ θέση και σας αποστέλλω βιογραφικό σημείωμα και συνοδευτική επιστολή". Κάτι τέτοιο...εντάξει όχι τοοοσο φτωχο, αλλά το πολύ 3 γραμμές.

    Απο την άλλη, ίσως και να ήταν καλό να ήταν απευθείας στο κείμενο...γιατί όταν ο HR διαβάσει το 100ο e-mail της ημέρας που ζητάει δουλειά, πολύ πιθανό να βαριέται να ανοίξει 2 word. Οπότε μερικά πράγματα απλά δεν είναι ασπρο/μαύρο.

    Να ξέρεις ότι μεγάλες εταιρείες (IBM/HP Κτλ) ίσως και να βάζουν κατευθείαν το βιογραφικό σου στο Software που ψάχνει λέξεις κλειδιά για να φιλτράρει τα πρώτα 1000 βιογραφικά

    Γενικότερα...κατα τη γνώμη μου όσο μικρότερη η εταιρεία (ειδικά αν δεν έχει HR και αποφασίζει ο ίδιος ο διευθυντής) τόσο πιό σημαντική η συνοδευτική

    A...και μη στέλνεις PDF γιατί είναι δύσκολο να το καταχωρήσουν στο οποιοδήποτε software έχουν για τη διαχείριση των CV's
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Valhalla : 12-07-10 στις 22:16.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά βάζω συνημμένα τη συνοδευτική και το βιογραφικό, και την συνοδευτική τη συντάσσω με μορφή επίσημου γράμματος/φαξ. Δηλαδή πάνω πάνω αποστολέας, πιό κάτω παραλήπτης, θέμα κτλ κτλ. Το κάνω γιατί "λογικά" θα εκτυπωθεί και θα δωθεί στον HR ή στον Hiring Manager...οπότε θα κάνει καλύτερη εντύπωση απο ένα εκτυπωμένο e-mail. Βέβαια δεν έχω δεί ποτέ κάποιον να έχει τη συνοδευτική επιστολή στο γραφείο του κατα τη διάρκεια συνέντευξης

    Στο κείμενο του e-mail βάζω ένα απλό "θα ήθελα να εκδηλώσω το ενδιαφέρον μου για τη Χ θέση και σας αποστέλλω βιογραφικό σημείωμα και συνοδευτική επιστολή". Κάτι τέτοιο...εντάξει όχι τοοοσο φτωχο, αλλά το πολύ 3 γραμμές.

    Απο την άλλη, ίσως και να ήταν καλό να ήταν απευθείας στο κείμενο...γιατί όταν ο HR διαβάσει το 100ο e-mail της ημέρας που ζητάει δουλειά, πολύ πιθανό να βαριέται να ανοίξει 2 word. Οπότε μερικά πράγματα απλά δεν είναι ασπρο/μαύρο.

    Να ξέρεις ότι μεγάλες εταιρείες (IBM/HP Κτλ) ίσως και να βάζουν κατευθείαν το βιογραφικό σου στο Software που ψάχνει λέξεις κλειδιά για να φιλτράρει τα πρώτα 1000 βιογραφικά

    Γενικότερα...κατα τη γνώμη μου όσο μικρότερη η εταιρεία (ειδικά αν δεν έχει HR και αποφασίζει ο ίδιος ο διευθυντής) τόσο πιό σημαντική η συνοδευτική

    A...και μη στέλνεις PDF γιατί είναι δύσκολο να το καταχωρήσουν στο οποιοδήποτε software έχουν για τη διαχείριση των CV's


    Οχι pdf για το βιογραφικο ε?
    Μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι ειναι πολυ καλυτερα απο αρχειο word (βασικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχουν καν word αρχεια σε περιπτωσεις που δεν επεξαργοζονται αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα )

    Οποτε ενα word > pdf για βιογραφικα?

  10. #10
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    1)ελαχιστες εταιριες κρατουν βαση με βιογραφικα για να καλυψουν μελλοντικη θεση. Αν προκυψει θεση τη βγαζουν αγγελια
    2)Παιζει ομως να ψαχνονται για μερικες θεσεις οποτε να εισαι στο σωστο χρονο με το σωστο βιογραφικο
    3)Παντα σε word και οχι docx μιας και μερικες εταιριες δεν ασχολουνται καν και τα διαγραφουν με αυτο το φορματ
    4)Οχι πανω απο 2 σελιδες το βιογραφικο και οχι πανω απο μια η συνοδευτικη
    5)Μη βαζεις ασχετα με τη θεση που ενδιαφερεσαι στοιχεια στο βιογραφικο (κερδισα μεταλλιο ζωγραφικης, επαιζα μπασκετ σε ομαδα) καλυτερα να βαλεις προντζεκτ σε σχολη(ες) παρα αυτα
    6)Στη συνοδευτικη να εχεις επισημο υφος και να αναφερεις 2-3 πραγματα για την εταιρια και το λογο που θες να εργαστεις σε αυτην

    αυτα....για την ωρα

  11. #11
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    καποια πραγματα και από μενα...

    Αν μπορει να στειλει συνοδευτική επιστολή καλο ειναι να το κανεις...μην γραψεις ομως αντιγραφη του βιογραφικού, γραψε 1η παραγραφο για την εταιρεια, 2η παραγραφο για εσενα - τετοια πραγματα που να ταιριαζουν με την εικονα της εταιρειας, και 3η παραγραφο για το πως νομιζεις πως θα βοηθησεις την εταιρεια...

    η γλώσσα του βιογραφικού και της συνοδευτικης θα πρπει να ειναι απαραιτητα στην γλώσσα της αγγελίας που στελνεις, αν δεν υπάρχει αγγελία την στελνεις βασει τη εικονας που εχεις για την εταιρεια, αν ειναι πολυεθνική οπωσδηποτε στα αγγλικα, αν ειναι ελλήνικη στα ελληνικα...

    μεχρι 2 σελίδες το βιογραφικό, μεχρι 1 η συνοδευτική...

    ΜΗΝ τα γραψεις ολα στο βιογραφικό, ασε κατι να τονισεις οταν θα σε καλεσουν για συνενετυξη (εννοω ολες τις λεπτομερειες)...η χειροτερη τακτικη ειναι αυτη που στην συνεντευξη, παπαγαλίζεςι το βιαγραφικό...

    αντε και καλη τυχη!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 15:14
  2. Template σε latex για βιογραφικό;
    Από dvm στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-07, 20:27
  3. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-06, 23:40
  4. ADSL & PSTN FaxModem - Αποστολή & Λήψη FAX
    Από dimgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-05, 23:53
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-05, 13:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας