Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχήν να χαιρετήσω όλους εδώ, καθώς είναι το πρώτο μου ποστ.
    Προσπαθώ να υλοποιήσω τη δυνατότητα call through του Fritzbox 7140. Στη θέση Fon1 έχω συνδέσει ένα τηλέφωνο με VOIP, ενώ στη θέση Fon2 σύνδεσα την «έξοδο» από το Sagem RL300. Έχω κάνει επίσης τις ρυθμίσεις στην καρτέλα Call through του Fritzbox και έχω απενεργοποιήσει το pin από την κάρτα καρτοκινητής που έχω τοποθετήσει στο Sagem. Έχω δύο προβλήματα:
    A. Το πρώτο είναι ότι μόλις συνδέσω το Sagem RL300 με το Fritzbox, αναβοσβήνει το φωτάκι του Sagem που δείχνει ότι το τηλέφωνο «μιλάει» και πράγματι ακούς σήμα κατειλημένου αν καλέσεις τον αριθμό της καρτοκινητής που είναι στο Sagem.
    B. Δεν είμαι σίγουρος πώς πρέπει να δηλώσω τον αριθμό του καρτοκινητού στην καρτέλα Extensions του Fritzbox. Πέρα από τη σύνδεση VOIP, ουσιαστικά σου δίνει τη δυνατότητα να δηλώσεις αριθμό ως Fixed Line Numbers, είτε ISDN είτε Analog. Δοκίμασα και τα δύο, δίνοντας τον αριθμό της καρτοκινητής με τη μορφή 003069.................. Είναι σωστό; Και αν ναι, θέλει κάποια επιπλέον ρύθμιση;

  2. #2
    Το avatar του μέλους binary_dreamer
    binary_dreamer Guest
    καλησπέρα.
    το Sagem RL300 έχει έξοδο fxs, επίσης η έξοδος fon2 του fritz είναι fxs. Οπότε αυτό πας να κάνεις είναι λάθος, δεν πρόκειται να παίξει.

    Για να συνδέσεις το Sagem RL300 θα πρέπει να γίνει με άλλο τρόπο και να πάει στη θύρα (τη λευκή) fxo του fritz.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    FritzBoxFon 7050
    Το σίγουρο είναι ότι και θέση Fon2 είναι έξοδος!!!!
    Η έξοδος του RL300 πρέπει να συνδεθεί στην αναλογική είσοδο του 7140.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ και τους δυο. Σύνδεσα το Sagem στην είσοδο phone (το μαύρο καλώδιο) του καλωδίου Υ που συνοδεύει το Fritz και πλέον δέχεται κανονικά κλήσεις. Το περίεργο είναι ότι ενώ το πρωί έφαγα καμια-δυο ώρες προσπαθώντας να κάνω το call through να δουλέψει, είτε με ρυθμίσεις στο Fritz είτε βαζο-βγάζοντας καλώδια, αυτό δεν δούλευε με τίποτα. Τα παράτησα έχοντας αποφασίσει να κάνω αναβάθμιση στο λογισμικό του Fritz. Γύρισα τελικά σπίτι το μεσημεράκι, και είπα να ξανακάνω μια δοκιμή. Έβαλα στη θέση του στο Sagem το μαύρο άκρο του καλωδίου Υ (γιατί το είχα βγάλει προτού φύγω...) και ως διά μαγείας το call through δούλεψε με τις ίδιες ρυθμίσεις που το πρωί δεν δούλευε!!! Τι να πω; Γκρέμλινς........ Ελπίζω να συνεχίσει να δουλεύει...

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα κάτι στη συνδεσμολογία που έκανες, ρωτώ:
    1. Το μαύρο καλώδιο που κανονικά θα έπρεπε να το συνδέσεις στη γραμμή του ΟΤΕ, ώστε να έχεις τηλεφωνία, εσύ το σύνδεσες με το Sagem.
    2. Με τον τρόπο αυτό πέτυχες να γίνεται call through μεταξύ κάποιου voip πάροχου και της sim κάρτας του Sagem.
    3. Η τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ πως γίνεται;

  6. #6
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικά με τις παραπάνω ερωτήσεις:
    1. Κατάλαβες σωστά. Έχω συνδέσει στο Sagem το μαύρο καλώδιο που κανονικά θα έπρεπε να συνδεθεί στη γραμμή του ΟΤΕ (για την ακρίβεια στη δική μου περίπτωση είναι Forthnet) για να έχω τηλεφωνία.
    2. Ναι, με τον τρόπο αυτό πετυχαίνω να καλώ από το κινητό μου (σύνδεση Vodafone) το καρτοκινητό (πάλι Vodafone) του οποίου τη sim κάρτα έχω βάλει στο Sagem, και μέσω του call through να βγάζω γραμμή σε voip πάροχο (Easycall), τα στοιχεία του οποίου είναι περασμένα στο Fritzbox, από τον οποίο στη συνέχεια καλώ σταθερά τηλέφωνα. Πρακτικά σημαίνει ότι κάνω από το κινητό μου τις κλήσεις προς σταθερά ουσιαστικά δωρεάν (μόνο το κόστος του voip παρόχου, περίπου 4 Ε το μήνα στη δική μου περίπτωση), καθώς το κινητό μου με το καρτοκινητό "μιλάνε" μεταξύ τους δωρεάν (αυτό το προσφέρει για τη σύνδεσή μου η Vodafone)
    3. Τη γραμμή τηλεφωνίας της Forthnet την παίρνω από το splitter και την οδηγώ πρώτα σε ένα πολυμηχάνημα-φαξ, πάνω στο οποίο συνδέω ένα ασύρματο τηλέφωνο. (Ουσιαστικά δηλαδή η γραμμή τηλεφωνίας είναι ξέχωρη από το σύστημα του Fritzbox....)

    Το όλο σύστημα λειτουργεί, μόνο που είναι μία σχετική μανούρα τα τηλεφωνήματα που γίνονται με αυτόν τον τρόπο. (Καλείς το καρτοκινητό, περιμένεις ένα χαρακτηριστικό ήχο, δίνεις pin, μετά πατάς 0, και όταν ακούσεις το σήμα του voip πληκτρολογείς το νούμερο που θέλεις να καλέσεις....) Βέβαια αν πρόκειται να μιλήσεις για αρκετή ώρα, αξίζει τον κόπο...

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Εάν έβγαζες το pin τελείως και ενεργοποιούσες την επιλογή του να δέχεται call through αιτήσεις μόνο από τον αριθμό του κινητού σου; Κάτι θα γλιτώσεις σε κόπο εάν παίζει οκ.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apersei Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ουσιαστικά δηλαδή η γραμμή τηλεφωνίας είναι ξέχωρη από το σύστημα του Fritzbox....
    OK μου έλυσες την απορία, γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω τη συνδεσμολογία σου καθώς προηγούμενα δεν είχες αναφέρει κάτι σχετικό. Ουσιαστικά για να τα έχεις όλα θέλεις 2 FXO θύρες (1 του ΟΤΕ και 1 του Sagem), κάτι που δεν το έχει το Fritz.

    Όσον αφορά την υπόλοιπη λειτουργία, τη γνωρίζω από πρώτο χέρι.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έβγαζες το pin τελείως και ενεργοποιούσες την επιλογή του να δέχεται call through αιτήσεις μόνο από τον αριθμό του κινητού σου; Κάτι θα γλιτώσεις σε κόπο εάν παίζει οκ.

    Δυστυχώς το Fritzbox δεν δέχεται να είναι κενό το πεδίο του pin. Εκείνο που προσπαθώ είναι να επιταχύνω το "voip σκέλος", "ανασύροντας" για παράδειγμα το νούμερο του σταθερού από τον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού. Ωστόσο, δεν φαίνεται να δουλεύει: αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς γίνεται, στο κινητό μου η αρχική κλήση προς το καρτοκινητό μπαίνει σε αναμονή και μάλλον καλείται ξεχωριστά το νούμερο του σταθερού, και το ίδιο φαίνεται και στη λίστα τηλεφωνημάτων στο Fritzbox όπου δεν καταχωρείται η κλήση προς το σταθερό. (Αν το κάνει κανείς κανονικά, πληκτρολογώντας το σταθερό αριθμό προς αριθμό, στη λίστα εμφανίζονται δύο διαδοχικά τηλεφωνήματα, ένα εισερχόμενο προς το καρτοκινητό και ένα εξερχόμενο προς το σταθερό...)
    Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2009
    Περιοχή
    κομοτηνη
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΥΔΙΑ
    Router
    AVM fritzboxfon7140
    SNR / Attn
    31,(dB) / 12(dB)
    φιλε μου μπορεις να βαλεις στη μνημη του κινητου σου σε ενα αλλο πεδιο τα τηλεφωνα των επαφων σου με την παρακατω μορφη :
    69ΧΧΧΧΧΧΧΧpΧΧΧΧ0p210XXXXXXX
    το καρτοκινητο\pause(για Nokia)\pin fritz\κληση σε voip λογαρ.\pause\τελικο νουμερο
    τωρα αν εχεις αλλη μαρκα κινητο ο χαρακτηρας για pause αλλαζει.
    με αυτον το τροπο αυτοματοποιεις τις κλησεις των επαφων του κινητου σου.

    το χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο και βολευει παρα πολυ

  11. #11
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από damanatidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου μπορεις να βαλεις στη μνημη του κινητου σου σε ενα αλλο πεδιο τα τηλεφωνα των επαφων σου με την παρακατω μορφη :
    69ΧΧΧΧΧΧΧΧpΧΧΧΧ0p210XXXXXXX
    ........
    Εκπληκτική και πολύ "κομψή" λύση... Νάσαι καλά....

    Στο μεταξύ παρουσιάστηκε νέο πρόβλημα (για την ακρίβεια δεν είναι νέο, απλώς εγώ το πήρα τώρα χαμπάρι...): το call through δεν δουλεύει μόνο από το καρτοκινητό προς το voip, αλλά και αντίστροφα!!!!! Συγκεκριμένα έχω συνδεδεμένο στη FON1 ένα ασύρματο τηλέφωνο για να κάνω τηλεφωνήματα από το σπίτι μέσω VOIP. Είχα προσέξει εδώ και καιρό να αναβοσβήνει το λαμπάκι κλήσης του Sagem όταν έκανα τηλεφωνήματα από αυτό το ασύρματο, αλλά θεώρησα ότι δεν είχε ιδιαίτερη σημασία. Σήμερα λοιπόν το πρωί έπαθα πλάκα όταν, καλώντας από το ασύρματο (δηλ. θεωρητικά μέσω voip) ένα σταθερό νούμερο, άκουσα το αυτόματο μύνημα της vodaphone ότι οι μονάδες μου είχαν τελειώσει κ.τ.λ. (Είχα βάλει στην κάρτα 10 Ε όταν την αγόρασα πριν μερικές ημέρες...) Όταν καλώ μέσω softphone στον υπολογιστή, η κλήση διεκπεραιώνεται κανονικά... Πιθανότατα είναι κάποια ρύθμιση στο Fritzbox, αλλά ποιά;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην επιλογή "Outgoing calls", στις ιδιότητες του FON1, πρέπει να έχεις επιλέξει τη voip σύνδεση.

    Μήπως κατά τις δοκιμές που έκανες, γύρισε στη default εξωτερική γραμμή, που στη δικιά σου περίπτωση είναι το Sagem;

  13. #13
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην επιλογή "Outgoing calls", στις ιδιότητες του FON1, πρέπει να έχεις επιλέξει τη voip σύνδεση.

    Μήπως κατά τις δοκιμές που έκανες, γύρισε στη default εξωτερική γραμμή, που στη δικιά σου περίπτωση είναι το Sagem;
    Αυτό ήταν φίλε μου... Αβλεψία μου... Τώρα όλα φαίνονται να λειτουργούν σωστά.Σ' ευχαριστώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως θα βαλουμε "ελληνικο" dial tone στο Fritz 7140?
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 20:11
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-07, 10:57
  4. Βλέπετε την τηλεοπτική σειρά "Στο Παρα Πεντε" στο MEGA;
    Από nxenos στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 110
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 16:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας