Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Σκοπεύω να εμπλουτίσω τη βιβλιοθήκη μου με τα εργά των αρχαίων Ελλήνων και αναρρωτιέμαι πού θα έπρεπε να στραφώ. Έχω υπόψη μου τις σειρές του Κάκτου, του Ζήτρου και τη Βιβλιοθήκη των Ελλήνων.

    Για τη σειρά του Κάκτου έχω ακούσει ότι περιέχει μεταφράσεις από τα αγγλικά και όχι από το πρωτότυπο. Η σειρά του Ζήτρου μου φαίνεται αρκετά ποιοτική αλλά κρίνοντας μόνο με βάση το ευπαρουσίαστο του τελικού προϊόντος, χωρίς να μπορώ να επιχειρηματολογήσω επιστημονικά υπέρ ή κατά. Η Βιβλιοθήκη των Ελλήνων νομίζω ότι είναι ανατύπωση παλαιότερων έργων με ξεπερασμένα σχόλια και παλαιομοδίτικη μετάφραση.

    Ισχύουν τα σχόλιά μου; Υπάρχουν άλλες αξιολογότερες σειρές που μου διαφεύγουν; Ποια σειρά θα προτείνατε λαμβάνοντας υπόψη την πληρότητα, την ποιότητα και την τιμή της;

    Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να στραφώ σε ηλεκτρονικές εκδόσεις αφού θα ήθελα βιβλία για διάβασμα και όχι απλά για ηλεκτρονική αναζήτηση αλλά θα ήταν χρήσιμο να έχουμε προτάσεις και σε αυτή την κατεύθυνση.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να στραφώ σε ηλεκτρονικές εκδόσεις αφού θα ήθελα βιβλία για διάβασμα και όχι απλά για ηλεκτρονική αναζήτηση αλλά θα ήταν χρήσιμο να έχουμε προτάσεις και σε αυτή την κατεύθυνση.
    Thesaurus Linguae Graecae

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως για την Ιστορία του Θουκυδίδη, εδώ και πολλά χρόνια, αντικειμενικά μακράν καλύτερη θεωρείται η μετάφραση του Άγγελου Βλάχου.

    Νομίζω τώρα το εκδίδει το "Βιβλιοπωλείο της Εστίας".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Yπηρχαν δυο παλιες κλασικες σειρες του Λαδια -συλλεκτικη πλεον- με μονο το μεταφρασμενο κειμενο απο διασημους ελληνες λογοτεχνες και του Ζαχαροπουλου που ηταν πιο κοντα στο πρωτοτυπο με σχολια και μαζι με το αρχαιο κειμενο.
    Ολοκληρωμενη σειρα απο αποψη εργων και βιβλιογραφιας, ισως ειναι του Κακτου
    αλλα παντα ειναι θεμα επιλογων ιδιως στα βιβλια.
    Γνωμη μου μην αγορασεις μια πληρη σειρα απο εναν εκδοτη, εκτος αν την θες για στολισμα στο επιπλο,
    αλλα μεμονωμενα τα βιβλια που ενδιαφερεσαι αναζητωντας προσεκτικα αυτο που σε ικανοποιει
    και οπωσδηποτε με βαση οχι την εμφανιση ή το ποσο γνωστο σου ειναι ονομα του μεταφραστη!
    Κυκλοφορουν αψογα εξωτερικα τομοι με γελοια μεταγλωττιση -ετσι ακριβως-,
    καθως επισης και αθλια μεταφρασμενα εργα απο καταξιωμενους συγγραφεις...
    υγ
    ΚΑΙ μη ζητησεις την γνωμη καθηγητων φιλολογων, μακρια τους, στην πλειοψηφια ειναι ασχετοι!
    Ο Κυριακος Ντελοπουλος που συνεργαζοταν με την Εστια και ηταν συνηθως στο υπογειο ηξερε περισσοτερα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 18-06-06 στις 11:39.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Ως συνηθως το θεμα ειναι τελειως υποκειμενικο γι'αυτο ξεκινα με περιοδικα που ασχολουνται με το θεμα και δες τι σ'ενδιαφερει, εχει αρκετες προτασεις.
    Εγω παιρνω συνηθως Εκδοσεις Ζητρος.
    why do you have to open graves to find girls to fall in love?

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gf
    Πράγματι, πρόκειται για καταπληκτική δουλειά κυρίως γιατί παρουσιάζει σε μια βάση δεδομένων τόσο τους βυζαντινούς όσο και τους αρχαίους συγγραφείς... κι όποιος αντέξει!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Νομίζω τώρα το εκδίδει το "Βιβλιοπωλείο της Εστίας".
    Ίσως θα πρέπει να κατεβώ καμιά βόλτα στην Αθήνα για να ρίξω μια ματιά και στα βιβλιοπωλεία σας... Τι να κάνουμε; Μερικά πράγματα δεν αλλάζουν στις "μικρές επαρχιακές πόλεις".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou
    Ο Κυριακος Ντελοπουλος που συνεργαζοταν με την Εστια και ηταν συνηθως στο υπογειο ηξερε περισσοτερα...
    Για μια στιγμή τρόμαξα γιατί εμείς εδώ πάνω ξέρουμε μόνο τον Βελόπουλο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από away
    Ως συνηθως το θεμα ειναι τελειως υποκειμενικο γι'αυτο ξεκινα με περιοδικα που ασχολουνται με το θεμα και δες τι σ'ενδιαφερει, εχει αρκετες προτασεις.
    Εγω παιρνω συνηθως Εκδοσεις Ζητρος.
    Υποκειμενικές θεωρώ τις προσωπικές επιθυμίες του καθενός από μας ως προς τα "παρελκόμενα" μιας έκδοσης: εικονογράφηση, ποιότητα χαρτιού, βιβλιοδεσία κλπ. Η ποιότητα της μεταγλώττισης ή των σχολίων μπορούν, νομίζω, να "ζυγιστούν" με αυστηρά επιστημονικά κριτήρια. Όσον αφορά τα περιοδικά, πάντοτε είμαι επιφυλακτικός γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποια εκδοτικά συμφέροντα κρύβονται από πίσω.

    Πάντως, ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις και ανυπομονώ να διαβάσω περισσότερα σχόλια.

    ΥΓ: Κύριοι μοδεράτορες, κάτι πρέπει να γίνει με το ευχαριστήριον κομβίον. Είναι, πιστεύω, γενικότερη η απαίτηση της συμπερίληψής του και σε αυτό το κομμάτι της αγοράς.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Το 'ΒΗΜΑ' έχει αρχίσει εδώ και δυο εβδομάδες και δίνει καθημερινά κείμενα απο τις εκδοσεις Ζήτρος. Τα βιβλια που δινει δεν είναι καλης ποιότητας (εννοώ βιβλιοδεσια, χαρτι κτλ) αλλά το περιεχόμενο...

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Και η Ελευθεροτυπια εδινε παλια την σειρα του Κακτου. Ειχα παρει μερικα.
    Στα βιβλια -ιδιως τα ξενα ή τα μεταφρασμενα- ρισκαρεις, αν δεν κανεις συγκρισεις.
    Η εμφανιση ενδιαφερει πιο πολυ τους συλλεκτες κι αυτους που θελουν διακοσμηση για το επιπλο τους...
    Ομολογω δεν εχω δει κατι απο τις εκδοσεις Ζητρος. Μερικα απο αυτα που ειχε βγαλει ο Ζαχαροπουλος μου αρεσαν πολυ. ΟΧΙ ομως ολα και γι αυτο λεω μην πεφτετε στην παγιδα της γενικευσης.
    Μπορει καποιες σειρες να ειναι πιο επιμελημενες σαν εκδοσεις και ισως να αρεσουν στους καθηγητες
    σαν σημειο αναφορας, ΟΜΩΣ η μεταφραση ειναι πολυ αχαριστη δουλεια.
    Μοιαζει σαν την μεταφορα απο το χαρτι στην μεγαλη/μικρη οθονη και ακομη χειροτερα...
    Η πιστη κατα λεξιν μεταφραση -καμμια φορα- χανει το πνευμα του ==αρχαιου== συγγραφεα
    και ισως ηταν ο λογος, που μερικοι προτιμουσαν τις διασκευες σαν κι αυτες της σειρας Φεξη/Λαδια.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    προτείνω την σειρά του Ζαχαρόπολου.
    Έχει μεταφράσεις απο γνωστούς έλληνες λογοτέχνες και φιλόλογους, επιμελημένη εισαγωγή και σχόλια.
    ειδικά οι εισαγωγές είναι σημαντικό στοιχείο εξοικείωσης και κατανόσης των όσων πρόκειται να διαβάσεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Smile
    Θεωρώ ότι αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον για την αρχαία ελληνική πραγματεία, θα έπρεπε κανείς να ανατρέξει στη μελέτη της αρχαίας ελληνικής γλώσσας αρχικά, και στη συνέχεια στον αρχαίο ελληνικό λόγο όπως χρηστεύεται.
    Επιπλέον θεωρώ ότι ο Κάκτος, δεν εξαντλεί όλο το επίπεδο που διατείνονταν κάποτε ότι κατέχει. Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα επί του θέματος Κάκτου. Βέβαια ο Κάκτος, έχει προσέξει το στύλ της επιφάνειας, που αποτελεί και αυτό μια τέχνη.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    επίσης και κάποιες εκδόσεις της Εστίας με την επίβλεψη της Ακαδημίας Αθηνών, σε μετάφραση-επιμέλεια Ι. Συκουτρή αξίδει να έχει κανείς.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Τώρα, αν εκφράσω μια απορία , ελπίζω να μην με πάρετε με τις πινακίδες .
    Εκτός των προαναφερθέντων εκδοτικών οίκων, δεν είδα να αναφέρει κανείς τις Εκδόσεις Γεωργιάδη, που ασχέτως των πολιτικών πεποιθήσεων του πρωτότοκου υιού Γεωργιάδη και της τακτικής των τηλεπωλήσεων που ακολουθεί ο συγκεκριμμένος κύριος, απ'όσο γνωρίζω είναι από τους παλαιότερους εκδοτικούς οίκους που ασχολούνται με την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Γνωρίζω λάθος για αυτήν τους την ενασχόλιση ή οι εκδόσεις τους δεν αξίζουν αναφοράς?

    Υ.Γ. Διευκρινίζω ότι ουδεμία σχέση έχω με τον συγκεκριμμένο εκδοτικό οίκο, ούτε αποτελώ υποστηρικτή των συγκεκριμμένων εκδόσεων - απλά και μόνο διατυπώνω την συγκεκριμμένη απορία.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Αναφέρθηκε στο αρχικό μου μήνυμα... "Η Βιβλιοθήκη των Ελλήνων" είναι των εκδόσεων Γεωργιάδη. Το θέμα είναι κατά πόσον θεωρούνται ξεπερασμένες από πλευράς σχολίων και μεταγλώττισης ή όχι. Έχει κανείς προσωπική άποψη;

  14. #14
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Αναφέρθηκε στο αρχικό μου μήνυμα... "Η Βιβλιοθήκη των Ελλήνων" είναι των εκδόσεων Γεωργιάδη. Το θέμα είναι κατά πόσον θεωρούνται ξεπερασμένες από πλευράς σχολίων και μεταγλώττισης ή όχι. Έχει κανείς προσωπική άποψη;
    Το διάβασα αλλά δεν αναφερόμουν στην συγκεκριμμένη σειρά (την οποία έχουμε στην οικογένεια εδώ και 3 δεκαετίες, και αν δεν έχει αλλάξει και απλά πρόκειται για ανατύπωση, μάλλον τότε θα είναι ξεπερασμένη και από πλευράς σχολίων αλλά και μετάφρασης), αλλά στις νεώτερες εκδόσεις τους, οι οποίες αν δεν κάνω λάθος είναι ξεχωριστές και δεν αποτελούν μια εννιαία σειρά με αυτόν τον τίτλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εχει απολυτο δικιο, ηταν παραλειψη και εγω τουλαχιστον την εκανα εσκεμμενα.
    Με την χειροτερη των εννοιων (και) για τους λογους που ανεφερες!
    Δεν την εχω καθολου σε υποληψη, δεν μου αρεσε καθολου η παλαια σειρα τους.
    Για να διορθωσω το ... ρατσιστικο λαθος μου, μια γευση απο την ιστο σελιδα τους:
    http://www.georgiadesbooks.com/home.php

    http://www.georgiadesbooks.com/home.php?cat=6 (αρχαιοι συγγραφεις)
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Με ποια σειρά μπαινουν τα βυσματα απο τα ηχεια;
    Από spartacus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 02:08
  2. 24. Ποιά είναι η γνώμη σας για τη σειρά;
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 11:25
  3. Ποιά θεωρείτε την καλύτερη σειρά Star Trek;
    Από WAntilles στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 12:11
  4. Ποια είναι η αγαπημένη σας θρησκευτική ταινία / σειρά;
    Από pcman στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-06, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας