Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να μου πείτε ο,τι γνωρίζετε σχετικά με τις θέσεις εργασίας στον ΟΤΕ. Ένας φίλος μου (2α λυκείου) το ίδιο τρελαμμένος με εμένα όσο αναφέρουμε τις τηλεπικοινωνίες θέλει, μαζί και εγώ, να προσανατολιστεί επαγγελματικά όσο μπορεί εκεί. Αναφέρετε λίγο τι σπουδές χρειάζονται και για ποιές θέσεις. Λίγο σχετικές με εγκαταστάσεις (dslam, κέντρων κλπ.).

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Όταν λες "εκεί", τι εννοείς; Τον ΟΤΕ ή τις τηλεπικοινωνίες γενικότερα; Καλό είναι να μην συνδέεις το μέλλον σου με μια συγκεκριμένη εταιρεία αλλά με τομείς δράσης.

    Βέβαια, ό,τι είδους πληροφορίες λάβεις από το φόρουμ θα είναι αποσπασματικές αφού δεν δίνεις περισσότερες πληροφορίες για σένα τον ίδιο αλλά και τις επιθυμίες σου. Παρακολουθείς μαθήματα σε Ενιαίο Λύκειο ή σε ΤΕΕ; Επιθυμείς να συνεχίσεις με θεωρητικές ή εφαρμοσμένες σπουδές; Ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για σπουδές τηλεπικοινωνιών ή τις εντάσεις μέσα σε ένα ευρύτερο πλαίσο "νέων τεχνολογιών";

    Θα μπορούσα να συνεχίσω με πολλές ακόμη ερωτήσεις αλλά με κανέναν τρόπο δεν θα μπορούσα να αντικαταστήσω την προσωπική επαφή και επικοινωνία. Θα πρότεινα, λοιπόν, αφού συλλέξεις όσες πληροφορίες κρίνεις χρήσιμες από το φόρουμ να επικοινωνήσεις με το κοντινότερο Γραφείο ΣΕΠ (αν είσαι μαθητής Ενιαίου Λυκείου -- λειτουργούν μέχρι 30 Ιουνίου) ή Γραφείο Σύνδεσης (αν είσαι μαθητής ΤΕΕ) στην περιοχή σου. Μπορείς να ξεκινήσεις με μια επίσκεψη στον ιστοχώρο του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Νομού Χαλκιδικής (το γραφείο λειτουργεί μέχρι 10 Ιουλίου).

    Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, στείλε pm.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχήν. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να απαντήσω και εγώ τώρα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Όταν λες "εκεί", τι εννοείς; Τον ΟΤΕ ή τις τηλεπικοινωνίες γενικότερα;
    Εννοώ τις τηλεπικοινωνίες γενικότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Παρακολουθείς μαθήματα σε Ενιαίο Λύκειο ή σε ΤΕΕ;
    Εγώ είμαι στην 1η τάξη ενιαίου λυκείου (του χρόνου 2α), ο φίλος είναι 2α τάξη ΤΕΕ Ηλεκτρολόγων (του χρόνου 3η).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Επιθυμείς να συνεχίσεις με θεωρητικές ή εφαρμοσμένες σπουδές;
    Τι εννοείς? Αν κατάλαβα καλά εφαρμοσμένες σπουδές. Επέλεξα για την επόμενη χρονιά τεχνολογική κατεύθυνση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για σπουδές τηλεπικοινωνιών ή τις εντάσεις μέσα σε ένα ευρύτερο πλαίσο "νέων τεχνολογιών";
    Τείνω περισσότερο στο πρώτο αλλά και το δεύτερο μ' αρέσει.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR
    Εγώ είμαι στην 1η τάξη ενιαίου λυκείου (του χρόνου 2α), ο φίλος είναι 2α τάξη ΤΕΕ Ηλεκτρολόγων (του χρόνου 3η).
    Συνεπώς εσύ έχεις περισσότερες επιλογές από τον φίλο σου. Μπορείς να εισαχθείς και σε πανεπιστημιακές σχολές (ΑΕΙ) ενώ ο φίλος σου μόνο σε ΤΕΙ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR
    Τι εννοείς? Αν κατάλαβα καλά εφαρμοσμένες σπουδές. Επέλεξα για την επόμενη χρονιά τεχνολογική κατεύθυνση.
    Οπότε στην Γ΄ Λυκείου θα πρέπει να επιλέξεις και κύκλο σπουδών (Τεχνολογίας και Παραγωγής ή Πληροφορίκής και Υπηρεσιών) κι εκεί θα αρχίσουν τα δύσκολα γιατί για σπουδές τηλεπικοινωνιών σίγουρα θα χρειαστείς γνώσεις ηλεκτρολογίας (κύκλος τεχνολογίας) και πληροφορικής (κύκλος πληροφορικής) και θα πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο. Μπορείς, όμως, να καλύψεις την έλλειψη του ενός από τα δύο μαθήματα αν επιλέξεις εγκαίρως μαθήματα επιλογής που να σχετίζονται με τις σπουδές που θα ήθελες να κάνεις στο μέλλον, π.χ. εφαρμογές πληροφορικής (Α΄ Λυκείου), εφαρμογές υπολογιστών (Β΄ Λυκείου), πολυμέσα-δίκτυα (Γ΄ Λυκείου), εφαρμογές λογισμικού (Γ΄Λυκείου) κλπ.

    Καλό είναι να μην επιλέξεις μαθήμα επιλογής επειδή απλά θεωρείται εύκολο. Σκέψου μακροπρόθεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR
    Τείνω περισσότερο στο πρώτο αλλά και το δεύτερο μ' αρέσει.
    Μια κατηγορία σχολών όπου μπορείς να λάβεις τις γνώσεις που χρειάζεσαι είναι τα Πολυτεχνεία. Στο πρώτο/δεύτερο έτος κάνεις εισαγωγικά μαθήματα που σε βάζουν στο "πνεύμα" της σχολής και κατόπιν εξειδικεύεσαι σε κάποιον τομέα. Απ' όσο ξέρω, οι περισσότερες σχολές Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή Μηχανικών Υπολογιστών έχουν και τομέα Τηλεπικοινωνιών. Αλλιώς θα πρέπει να κατευθυνθείς σε κάποιο ΤΕΙ Ηλεκτρονικής, Πληροφορικής ή Τηλεπικοινωνιών. Θα βρεις αρκετά αν ρίξεις μια ματιά στις σχολές του 4ου επιστημονικού πεδίου. Μια λίστα με τις σχολές μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Οπότε στην Γ΄ Λυκείου θα πρέπει να επιλέξεις και κύκλο σπουδών (Τεχνολογίας και Παραγωγής ή Πληροφορίκής και Υπηρεσιών) κι εκεί θα αρχίσουν τα δύσκολα γιατί για σπουδές τηλεπικοινωνιών σίγουρα θα χρειαστείς γνώσεις ηλεκτρολογίας (κύκλος τεχνολογίας) και πληροφορικής (κύκλος πληροφορικής) και θα πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο. Μπορείς, όμως, να καλύψεις την έλλειψη του ενός από τα δύο μαθήματα αν επιλέξεις εγκαίρως μαθήματα επιλογής που να σχετίζονται με τις σπουδές που θα ήθελες να κάνεις στο μέλλον, π.χ. εφαρμογές πληροφορικής (Α΄ Λυκείου), εφαρμογές υπολογιστών (Β΄ Λυκείου), πολυμέσα-δίκτυα (Γ΄ Λυκείου), εφαρμογές λογισμικού (Γ΄Λυκείου) κλπ.
    Απο υπολογιστές ξέρω αρκετά, όχι όμως απο δίκτυα κλπ, απο ηλεκτρολογικά πάλι ξέρω μερικά πράγματα. Λέω στην Γ' Λυκείου να επιλέξω κύκλο πληροφορικής και υπηρεσιών και επιλογής το πολυμέσα-δίκτυα. Μάλλον για ΤΕΙ το βλέπω και έτσι ας μείνουμε σε αυτό, δηλαδή απο αυτό τι να περάσω για αυτού του είδους την δουλειά?

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Σ' αυτό θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι σύμβουλοι των Γραφείων ΣΕΠ και του ΚΕΣΥΠ Χαλκιδικής, που ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα. Θα πρέπει να ψάξετε μαζί τι είδους μαθήματα προσφέρει κάθε σχολή και πού μπορούν να απορροφηθούν οι απόφοιτοί τους. Εναλλακτικά, μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο με τις σχολές και να ψάξεις να δεις αν έχουν κάποια ιστοσελίδα με σχετικές πληροφορίες (οι περισσότερες δυστυχώς δεν έχουν).

    Εάν το επιθυμείς, μπορείς να μου στείλεις pm με τη διεύθυνσή σου για να σου στείλω σχετικό CD-ROM με πληροφορίες για όλες τις σχολές για να ξεκινήσεις από κάπου. Βλέπεις, είμαι κι εγώ σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού σε κάποιο Γραφείο ΣΕΠ κάπου στην Κεντρική Μακεδονία.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σου έστειλα ΠΜ. Θα ρωτήσω τα σχετικά στο ΣΕΠ.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να υπάρχει κάτι σχετικό στα
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39421
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36799
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Εισαι πολυ μικρος ακομα για να γνωρισεις τι θα σπουδασεις απο αυτη την ηλικια .Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να ρωτησεις καποιους καθηγητες σου ή φοιτητες (συγγνενεις ισως )που εχουν σπουδασει. Και για τον ΟΤΕ που αναφερεις ειναι δυσκολο να μπεις ,και δεν εχει και κανενα τρομερο ενδιαφερον εκει η δουλεια.Κοιτα να περασεις σε ενα καλο πανεπιστημειο και να ψαξεις λιγο περισσοτερο τι προγραμμα σπουδων εχει...Οσο για τις εγκαταστασεις δικτυων θα ειναι το τελευταιο πραμα που θα πρεπει να μαθεις ως φοιτητης υπαρχουν πολλα αλλα που πρεπει να προυγηθουν
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τοπικό Δίκτυο & Θέσεις Δικτύου των Windows
    Από zavarakatranemia στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-08, 14:08
  2. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-07, 20:58
  3. οτε & Θέσεις εργασίας
    Από zerlan στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 13:15
  4. Ε.Ε.: 1 εκατ. θέσεις εργασίας στο Διαδίκτυο
    Από babality στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-06, 15:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας