Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Το avatar του μέλους pinelopi vogiatzi
    pinelopi vogiatzi Guest
    Καλημέρα σας και καλό μήνα. Χαίρομαι που βρίσκομαι στην όμορφη παρέα σας.

    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

    Είμαι 40 ετών, παντρεμένη, με 1 γιό 20 ετών. Μένουμε και τα 3 μέλη της οικογένειας σε σπίτι 100 τ.μ. το οποίο είναι στο όνομα μου.

    Σκεφτόμαι να αγοράσω ένα δυάρι 50-60 τ.μ.το οποίο να το κάνω γονική παροχή στον γιό μου (να του το δώσω με πλήρη κυριότητα).

    Η ερώτηση ειναι η εξής : Με συμφέρει απο "φορολογικής" πλευράς μια τετοια κινηση; Τι φόρο δηλαδή θα πληρώσω;

    Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    μια πολύ καλη σελίδα για τις ερωτησεις σας είναι το www.taxheaven.gr. Μπείτε στο φόρουμ της και θα βρείτε τις απαντήσεις που ζητάτε

  3. #3
    Το avatar του μέλους pinelopi vogiatzi
    pinelopi vogiatzi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo_digital Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια πολύ καλη σελίδα για τις ερωτησεις σας είναι το www.taxheaven.gr. Μπείτε στο φόρουμ της και θα βρείτε τις απαντήσεις που ζητάτε
    Oπως χαρακτηριστικά αναφέρει το site που μου παραθέσατε,

    "Προχωρήστε στην εγγραφή μόνο εάν Ασχολείστε με το επάγγελμα του λογιστή φοροτεχνικού ή του οικονομολόγου ή έχετε οποιαδήποτε άλλη σχέση με αυτόν τον κλάδο (Υπάλληλος υπουργείου -ελεγκτής - Λογιστής - ορκωτός , δικηγόρος κλπ.)
    !!! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εγγραφή Σε Ιδιώτες.
    "....

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pinelopi vogiatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας και καλό μήνα. Χαίρομαι που βρίσκομαι στην όμορφη παρέα σας.

    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

    Είμαι 40 ετών, παντρεμένη, με 1 γιό 20 ετών. Μένουμε και τα 3 μέλη της οικογένειας σε σπίτι 100 τ.μ. το οποίο είναι στο όνομα μου.

    Σκεφτόμαι να αγοράσω ένα δυάρι 50-60 τ.μ.το οποίο να το κάνω γονική παροχή στον γιό μου (να του το δώσω με πλήρη κυριότητα).

    Η ερώτηση ειναι η εξής : Με συμφέρει απο "φορολογικής" πλευράς μια τετοια κινηση; Τι φόρο δηλαδή θα πληρώσω;

    Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.
    Κατ'αρχήν, εφόσον έχεις στο όνομα σου ένα διαμέρισμα, δεν έχεις απαλαγή φόρου πρώτης κατοικίας. Αν έχεις υπόψη την τιμή των διαμερισμάτων που κοιτάς, καλό είναι να απευθυνθείς σε συμβολαιογράφο.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δεν είπα να κάνετε εγγραφή, να κάνετε ερώτηση ως επισκέπτης.

    Εδώ πρέπει να είναι
    http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showforum=26

  6. #6
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν, εφόσον έχεις στο όνομα σου ένα διαμέρισμα, δεν έχεις απαλαγή φόρου πρώτης κατοικίας. Αν έχεις υπόψη την τιμή των διαμερισμάτων που κοιτάς, καλό είναι να απευθυνθείς σε συμβολαιογράφο.
    Γιατι δεν εχει απαλλαγη; Αφου θα το παρει στο ονομα του γιου. Για τον γιο θα ειναι πρωτη κατοικια. Για την ιδια δεν θα ειναι κατοικια αφου δεν θα ειναι στο ονομα της.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν εχει απαλλαγη; Αφου θα το παρει στο ονομα του γιου. Για τον γιο θα ειναι πρωτη κατοικια. Για την ιδια δεν θα ειναι κατοικια αφου δεν θα ειναι στο ονομα της.
    Έτσι ειναι αφου ο γιος της φίλης μας θα έχει την πλήρη κυριότητα...

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    t
    Όμως με της μαμάς τα λεφτά,και όχι του γιου.

  9. #9
    Το avatar του μέλους pinelopi vogiatzi
    pinelopi vogiatzi Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IoStefo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως με της μαμάς τα λεφτά,και όχι του γιου.
    Εδω ίσως είναι το σημείο-κλειδί της υπόθεσης. Το σπίτι θα το αγοράσω με δικά μου λεφτά και θα είναι αξίας μέχρι μάξιμουμ 100.000 Ευρώ. Κατόπιν, θα το μεταβιβάσω με γονική παροχή στο γιό μου.

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση

  10. #10
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εφ'όσον ο γιός σου -λογικά- δεν έχει εισοδήματα που να δικαιολογούν την αγορά κατοικίας, δε μιλάμε για πρώτη κατοικία του παιδιού, αλλά για δεύτερη δική σου. Για την αγορά 2ης κατοικίας δεν ισχύει η απαλλαγή φόρου, αφού η 1η καλύπτει τις οικογενειακές σας ανάγκες. Όσο για το φόρο μεταβίβασης, συμβουλεύσου έναν συμβολαιογράφο γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν απαλλαγές και για τί ποσά, ούτε αν σε συμφέρει να του δώσεις πρώτα ψιλή κυριότητα και μετά επικαρπία.
    Κάπου άκουσα οτι στα ακίνητα με άδεια ανέγερσης μετά το 2006 επιβάλλεται ΦΠΑ.

    Καθώς προβλέπεται γενναία αύξηση των αντικειμενικών, ίσως θα έπρεπε να το ψάξετε και να προχωρήσετε τάχιστα.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ'όσον ο γιός σου -λογικά- δεν έχει εισοδήματα που να δικαιολογούν την αγορά κατοικίας, δε μιλάμε για πρώτη κατοικία του παιδιού, αλλά για δεύτερη δική σου. Για την αγορά 2ης κατοικίας δεν ισχύει η απαλλαγή φόρου, αφού η 1η καλύπτει τις οικογενειακές σας ανάγκες. Όσο για το φόρο μεταβίβασης, συμβουλεύσου έναν συμβολαιογράφο γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν απαλλαγές και για τί ποσά, ούτε αν σε συμφέρει να του δώσεις πρώτα ψιλή κυριότητα και μετά επικαρπία.
    Κάπου άκουσα οτι στα ακίνητα με άδεια ανέγερσης μετά το 2006 επιβάλλεται ΦΠΑ.
    Καθώς προβλέπεται γενναία αύξηση των αντικειμενικών, ίσως θα έπρεπε να το ψάξετε και να προχωρήσετε τάχιστα.
    Aυτο που λες στην αρχη, οτι δηλαδη προκειται ουσιαστικα για 2η κατοικια της μητερας και οχι για 1η κατοικια του γιου, αρα δεν απαλλασσεται απο φορο, το ξερεις για βεβαιο; Εισαι του χωρου; Μεσιτης, φοροτεχνικος, συμβολαιογραφος κλπ;; Ή απλα καπου ακουσες, καποιος σου ειπε, καποτε, καπως, οπως λες αργοτερα;;

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν εχει απαλλαγη; Αφου θα το παρει στο ονομα του γιου. Για τον γιο θα ειναι πρωτη κατοικια. Για την ιδια δεν θα ειναι κατοικια αφου δεν θα ειναι στο ονομα της.
    Να το ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙ λέει. Η αγοραπωλησία θα γίνει από την ίδια όπως και η συμβολαιογραφική πράξη μεταξύ πωλητή/αγοραστή. Το λέει ξεκάθαρα. Άρα, μιλάμε για 2η κατοικία κι επομένως για μη απαλλαγή.

    ........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 6 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    http://www.zotouakinita.gr/useful.asp?lng=&id=30

    Tα αναφέρει αναλυτικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 03-08-10 στις 15:47. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ'όσον ο γιός σου -λογικά- δεν έχει εισοδήματα που να δικαιολογούν την αγορά κατοικίας, δε μιλάμε για πρώτη κατοικία του παιδιού, αλλά για δεύτερη δική σου.
    Αυτό που λες δεν ισχύει. Το 2005 μου αγόρασαν σπίτι και εγώ είχα εκκαθαριστικό 0€ (μηδέν). Την φοροαπαλλαγή για 1η κατοικία την πήρα κανονικότατα. Απλά καλό θα είναι για "πόθεν έσχες" να δηλωθεί η δωρεά των χρημάτων απο τον γονέα.

    Με λίγα λόγια σε συμφέρει να του δώσεις τα χρήματα να το αγοράσει.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες δεν ισχύει. Το 2005 μου αγόρασαν σπίτι και εγώ είχα εκκαθαριστικό 0€ (μηδέν). Την φοροαπαλλαγή για 1η κατοικία την πήρα κανονικότατα. Απλά καλό θα είναι για "πόθεν έσχες" να δηλωθεί η δωρεά των χρημάτων απο τον γονέα.

    Με λίγα λόγια σε συμφέρει να του δώσεις τα χρήματα να το αγοράσει.
    Εσένα το αγόρασαν κατ' ευθείαν στο όνομά σου, γι' αυτό και πήρες τη φοροαπαλλαγή, ενώ αυτή ρωτάει να το αγοράσει στο δικό της (άρα δεύτερη κατοικία γι' αυτήν) και μετά να κάνει τη μεταβίβαση.

    Σε κάθε περίπτωση, είτε δωθούν χρήματα είτε μεταβιβαστεί η κατοικία, αυτό μειώνει ή εξαντλεί το αφορολόγητο για γονικές παροχές. Αν θέλουν να σου μεταβιβάσουν κάτι στο μέλλον έχει ήδη αναλωθεί ή περιοριστεί το αφορολόγητο.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η δωρεά δεν φορολογείται; Έτσι είχαν πει ότι θα γίνει. Απλά δεν ξέρω αν έχει ψηφιστεί.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά πρώτης κατοικίας
    Από elina_77 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 18:00
  2. Aγορα πρωτης κατοικιας, πολυτιμη η βοήθεια σας.
    Από takis222 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-06, 19:50
  3. Απιαστο όνειρο γίνεται ακόμα και η αγορά πρώτης κατοικίας για τους Ελληνες
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-06, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας