Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους PhysioPoint
    PhysioPoint Guest
    Arrow
    Καλησπέρα σε οποιονδήποτε διαβάσει την ανάρτηση μου.

    Διάβασα κάποιες αναρτήσεις από το 2008, σχετικές με το θέμα μου, οπότε ελπίζω ότι κάποια συμβουλή θα ψαρέψω κι εγώ!

    Είμαι Φυσιοθεραπεύτρια εγγεγραμμένη στο ΤΕΒΕ και χρησιμοποιώ μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών χωρίς ΦΠΑ (ακόμα από όσο ξέρω δεν προστέθηκε το ΦΠΑ στα ιατρικά επαγγέλματα). Στις αποδείξεις μου λοιπόν γράφω ότι εισέπραξα χρήματα για φυσιοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Πρόκειται να διδάξω σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο (10 ώρες την εβδομάδα επί ένα εξάμηνο). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Πρέπει να αλλάξω μπλοκάκι για να διδάξω ή μπορώ να εκδίδω αποδείξεις στο Κολλέγιο από το ισχύον μπλοκ; Και τι γράφω, ότι εισέπραξα το ποσό μηνιαία για παροχή διδασκαλίας;

    Επίσης, δεν έχω καταλάβει πότε υπάρχει παρακράτηση φόρου. Έως τώρα δεν έχω ποτέ πληρώσει κάτι τέτοιο (ήμουν και πάντα στο αφορολόγητο όριο βέβαια), κόβωντας αποδείξεις μόνο σε ασθενείς-ιδιώτες πελάτες.

    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους Asas
    Asas Guest
    Αυτές οι ερωτήσεις καλύτερα να γίνουν στους αρμόδιους φορείς...


    Είσαι σε λάθος κατηγορία...

  3. #3
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PhysioPoint Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε οποιονδήποτε διαβάσει την ανάρτηση μου.

    Διάβασα κάποιες αναρτήσεις από το 2008, σχετικές με το θέμα μου, οπότε ελπίζω ότι κάποια συμβουλή θα ψαρέψω κι εγώ!

    Είμαι Φυσιοθεραπεύτρια εγγεγραμμένη στο ΤΕΒΕ και χρησιμοποιώ μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών χωρίς ΦΠΑ (ακόμα από όσο ξέρω δεν προστέθηκε το ΦΠΑ στα ιατρικά επαγγέλματα). Στις αποδείξεις μου λοιπόν γράφω ότι εισέπραξα χρήματα για φυσιοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Πρόκειται να διδάξω σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο (10 ώρες την εβδομάδα επί ένα εξάμηνο). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Πρέπει να αλλάξω μπλοκάκι για να διδάξω ή μπορώ να εκδίδω αποδείξεις στο Κολλέγιο από το ισχύον μπλοκ; Και τι γράφω, ότι εισέπραξα το ποσό μηνιαία για παροχή διδασκαλίας;

    Επίσης, δεν έχω καταλάβει πότε υπάρχει παρακράτηση φόρου. Έως τώρα δεν έχω ποτέ πληρώσει κάτι τέτοιο (ήμουν και πάντα στο αφορολόγητο όριο βέβαια), κόβωντας αποδείξεις μόνο σε ασθενείς-ιδιώτες πελάτες.

    Σας ευχαριστώ!
    Οι αποδειξεις ειναι θεωρημενες?
    Τι ακριβως χρειαζεσαι την αποδειξη στο κολλεγιο?
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον αν απαλλάσσεσαι από την υποχρέωση ΦΠΑ για διδασκαλία, θα πρέπει να ρωτήσεις την εφορία σου, γιατί άλλο οι ιατρικές υπηρεσίες, άλλο η διδασκαλία και υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Επίσης, τα πράγματα απο το 2008 μέχρι σήμερα άλλαξαν άρδην.
    Μέχρι τώρα, δεν είχες παρακράτηση φόρου (ανεξαρτήτως της φορολογικής κλίμακας που ανήκεις) γιατί οι αποδείξεις που έκοβες προορίζονταν μόνο για τους πελάτες/ασθενείς σου.
    Το κολλέγιο θα σου κάνει παρακράτηση φόρου 20% τον οποίο θα αποδίδει στην εφορία. Αρχές κάθε χρόνου θα σου δίνει βεβαίωση των παρακρατηθέντων ποσών ώστε να τα συμπεριλάβεις στη δήλωσή σου και ανάλογα με τα έσοδα και τις δαπάνες σου θα έχεις επιστροφή ή θα πρέπει να πληρώσεις εξτρά.
    Εννοείται οτι το μπλοκάκι σου θα πρέπει να είναι θεωρημένο απο την εφορία. Το κολλέγιο είναι επιχείρηση, έχει έσοδα και έξοδα, οπότε η απόδειξη που θα κόβεις εσύ θα ισοσκελίζει την αμοιβή που σου δίνουν.

    Κι επειδή πλέον τα πράγματα γίνονται αρκετά απαιτητικά με την τήρηση των βιβλίων σου, ζήτα -αν δεν το'χεις κάνει ήδη- τη βοήθεια λογιστή.

  5. #5
    Το avatar του μέλους PhysioPoint
    PhysioPoint Guest
    Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

    Το μπλοκ μου είναι θεωρημένο αν τα ξέρω σωστά. Μου το 'τρύπησαν' στην εφορία και θεώρησαν και το βιβλίο εσόδων εξόδων μου. Από αυτό κόβω αποδείξεις και στους ασθενείς μου.

    Την απόδειξη θα την δίνω στο Κολλέγιο που θα με πληρώνει για τις υπηρεσίες μου ως καθηγήτρια και φαντάζομαι ότι θα αναφέρω ότι οι υπηρεσίες μου είναι αντίστοιχου περιεχομένου, όχι φυσιοθεραπευτικές. Γι'αυτό αναρωτιέμαι αν πρέπει να αλλάξω κατηγορία αποδείξεων και αν το κολλέγιο ζητήσει κάτι σαν τιμολόγιο από εμένα...

    Θα φροντίσω να επικοινωνήσω με το Λογιστήριο του Κολλεγίου απλά ήθελα να έχω μια γενική ιδέα των πραγμάτων καθώς δεν έχω (ακόμα) λογιστή/στρια.

    Σας ευχαριστώ και πάλι

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για ηλεκτρονική απόδειξη
    Από wesker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 22:39
  2. πως κοβουμε την wireless εκπομπή??
    Από nikraven στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-09, 14:15
  3. Ζητείται απόδειξη για WD5000KS
    Από kanenas3 στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 16:04
  4. Ζητώ απόδειξη για WD 500Gb
    Από eniac στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-08, 20:34
  5. πώς κόβουμε mp3;
    Από Skakinen στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 08:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας