Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    CISCO 887VA-M-K9
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ήδη ένα χρόνο και κάτι το αυθεντικό TEMPUR. Απίστευτο στρώμα. Πολύ ακριβό αλλά τα αξίζει τα λεφτά του. Βρήκα την υγειά μου με τη μέση μου. Παλιά σηκωνώμουν το πρωί και ήμουν σαν να με έχει πατήσει φορτηγό. Τώρα καμία σχέση. Τα έσκασα (Νομίζω πάνω από χιλιάρικο ήταν - διπλό βέβαια καθότι παντρεμένος!) και ησύχασα!! Βέβαια σε αυτό το στρώμα δεν μπορείς να κοιμηθείς μπρούμυτα. Μόνο πλάγια και ανάσκελα... Αλλά χαλάλι. Δεν δυσκολεύτηκα να αλλάξω τον τρόπο που κοιμόμουν (μπρούμυτα).
    Gaming Rig: Kolink Stronghold|Coolermaster G750M|Gigabyte Z390-UD|Intel Core i5 9600K|Be Quiet Pure Rock Slim|16GB G.Skill RipJaws V 3200|Sapphire Radeon RX590 8GB|Kingston S2000 NVme 500GB|

  2. #17
    Εγγραφή
    08-06-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα είδα χθες στα Notos Home και ψήθηκα. Της Tempur είναι, κοστίζουν 1673e το 160Χ200Χ15cm και 1939e το 160Χ200Χ20cm και μέχρι τέλος Αυγούστου έχουν 20% έκπτωση, δλδ 1338e και 1551e αντίστοιχα.
    Έχει και το ΙΚΕΑ τύπου Tempur πολύ πολύ φτηνότερα περίπου 470 ευρώ αλλά από μια μικρή έρευνα στο google φαίνεται ότι έχει σημασία η πυκνότητα αυτού του υλικού που λέγεται memory foam και είναι από 1 - 6 lb/ft3 (16–95 kg/m3). Το Tempur είναι 5,5 lb/ft3 ενώ του ΙΚΕΑ 3 lb/ft3 εξ ου και η μεγάλη διαφορά τιμής.
    Ακριβό δε λέω, αλλά δεν κοιμάμαι καλά με αυτό που έχω και ξυπνάω σχεδόν κάθε πρωϊ μουδιασμένος. Το παραγγέλνω και ενημερώνω...

  3. #18
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλά τα € κύριοι.
    Η λύση είναι Τερζοstrom

  4. #19
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ένα στρώμα γεμάτο χρυσάφι... Ευχαριστώ δεν θα πάρω...

  5. #20
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19xxx/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    USR 9107
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 11.0(dB)
    Εχω 3 μερες που παρελαβα το 20αρι και μεχρι στιγμης ειμαι απιστευτα απογοητευμενος.Οχι απλα δεν κανουμε τον απιστευτο υπνο που μας λεγανε τοσο οι πωλητες οσο και οι γνωστοι που το εχουν, αλλα καθε πρωι ξυπναμε και οι δυο με πονους στην πλατη και στη μεση.Ενω και το αλλο που μας ελεγαν οτι δεν νοιωθεις τις κινησεις του διπλανου σου επισης δεν ισχυει.
    Σημερα θα παω στο καταστημα να δω τι συμβαινει.Ελπιζω τουλαχιστον να μπορει να γινει αλλαγη αν δεν φτιαξει η κατασταση γιατι ειναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα και προβλεπεται να χτυπαω για τον επερχομενο χειμωνα το κεφαλι μου στον τοιχο καθε πρωι για να αυτοτιμωρηθω.

  6. #21
    Είναι λίγο χαζή ερώτηση αλλά το έχεις βάλει απο τη σωστή πλευρά; .

    Πάντως όντως καταλαβαίνεις τις κινήσεις του διπλανού, αυτό είναι αλήθεια.

  7. #22
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19xxx/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    USR 9107
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 11.0(dB)
    Το στρωμα παταει στην πλευρα που ειναι πιο σκληρο το καλυμμα.Ειμαι 100% σιγουρος οτι αυτη ειναι η σωστη.
    Δεν ξερω αν ισχυει οτι χρειαζεται καποιο χρονο προσαρμογης ετσι ωστε να μαλακωσει το στρωμα.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν αποκλείεται να είναι και ως ένα ποσοστό μύθος η αποτελεσματικότητα αυτών των στρωμάτων ειδικά με το οικονομικό ρίσκο που πρέπει να πάρεις.

    Πάντως είναι και θέμα να τα συνηθίσεις. Για 30 χρόνια, για πρακτικούς λόγους, κοιμόμουν σε καναπέ-κρεβάτι, ότι χειρότερο δηλαδή, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τελευταία αγόρασα κανονικό κρεβάτι και στρώμα με ελατήρια από το Praktiker (stromatex RELAX, 150 ευρώ) και επίσης ανατομικό μαξιλάρι.

    Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν με έπαιρνε ο ύπνος και το πρωί ξυπνούσα με ενοχλήσεις στη μέση και στους ώμους (που ανακουφίζονταν... λίγες ώρες μετά), και με αίσθηση ενός καθόλου ικανοποιητικού ύπνου, σαν να μισοκοιμώμουν όλη την νύχτα.

    Αλλά σιγά-σιγά άρχισα να συνηθίζω και σήμερα και κανονικά κοιμάμαι και οι ενοχλήσεις έχουν σχεδόν εξαφανισθεί. Αν και εξακολουθώ να αισθάνομαι μια πίεση στην μέση, αλλά όσο την αποδέχομαι τόσο χάνεται ή εν πάσει περιπτώσει δεν δημιουργεί μυική ένταση και επομένως ενοχλήσεις.

    Είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα να συνηθίσεις τις νέες συνθήκες και να χαλαρώσεις.

    Αλλά η αγορά ενός τέτοιου στρώματος, σαν το tempur, είναι πολύ μεγάλο ρίσκο. Και αν δεν το συνηθίσεις ποτέ; Ή θα λειτουργήσει το "αφρίζει-ξαφρίζει τον παρά μου έδωκα" και θα συνηθίσεις θέλεις δεν θέλεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 14-08-10 στις 12:26.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-04-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19xxx/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    USR 9107
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 11.0(dB)
    Αν δεν καταφερω να το αλλαξω μαλλον ετσι θα γινει.
    Ισα που σε κανα χρονο απο τωρα αν ρωτησει κανενας εδω θα του το προτεινω ανεπιφυλακτα

  10. #25
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Επειδη εχω και εγω προβλημα με τη μεση, οταν ξεκινησα το 2008 να ψαχνω για καινουριο στρωμα, οσοι ορθοπεδικοι επισκεφτηκα για εξεταση (τρεις τον αριθμο) και ολοι οι φυσιοθεραπευτες (3 επισης) μου ειπαν με ενα στομα μια φωνη, μακρια απο στρωματα τυπου Tempur, memory foam κτλ.

    Η μεση πρεπει να στηριζεται οπως και ολο κορμι απο το στρωμα και οχι εσυ να βουλιαζεις μεσα σε αυτο.

    Δεν λεω ενα τελειως σκληρο στρωμα αλλα ενα ενδιαμεσης σκληροτητας.

    Αφου εφαγα 10 ημερες επισκεπτομενος ολα τα "καλα" γνωστα μαγαζια στη Φιλολαου και τους γυρω δρομους και δοκιμαζοντας ολα τα στρωματα (ακομα και τα τελειως ακριβα) γιατι ειχα φρικαρει με το προβλημα στη μεση, συζητησα με τους ορθοπεδικους και τους φυσιοθεραπευτες και κατεληξα στην Candia Strom, στο Onar το ημισκληρο.

    Επισκεφτηκα και την κεντρικη εκθεση/αποθηκη καπου στην Καντζα, εκανα και επιτοπιο τεστ drive 2ο, μιλησα και με το διευθυντη παραγωγης και κατεληξα στο Onar. Το εχω ηδη 2 χρονια και 3 μηνες. Στην αρχη μου φαινοταν "σκληρο" γιατι το παλιο στρωμα ηταν 15+ χρονων και ειχε διαλυθει και βουλιαζα. Τωρα δεν το αλλαζω με τιποτα.

    Αρκει να πω οτι το ιδιο στρωμα αγορασα στον αδερφο μου και τους γονεις μου οι οποιοι επισης δεν το αλλαζουν με τιποτα και βριζουν που δεν το ειχαν αλλαξει νωριτερα.

    Παντως μακραν το καλυτερο στρωμα στο οποιο εχω κοιμηθει ποτε ηταν στον Αστερα Βουλιαγμενης. Δεν ξερω τι στρωμα ηταν και εκανα βλακεια που δεν ειχα ρωτησει. Σημασια εχει οτι ειχα κοιμηθει μολις 6 ωρες και σηκωθα ξεκουραστος και με μια αισθηση φρεσκαδας λες και μου ειχαν κανει μολις μασαζ.

    Αν εχουμε κανενα εντος του Αστερα να μας διαφωτισει

    Δικλινο λουξ δωματιο ηταν, αμα θελετε βρισκω και το νουμερο

  11. #26
    Δεν μου λέει τίποτα που στο είπαν φυσιοθεραπευτές. Η αντίληψη της παλιάς σχολής είναι ότι
    όσο πιό σκληρό τόσο το καλύτερο. Σαφέστατα τότε ήταν πολύ καλύτερα απο αυτά που βουλιάζουν.

    Το Tempur δεν βουλιάζει μόνο αλλά παίρνει και το σχήμα του σώματος δίνοντας απόλυτη στήριξη σε όλα τα σημεία του σώματός σου, όπως και αν κοιμάσαι.

    Προσωπικά έχω και εγώ προβλήματα με τη μέση όταν είχα ένα παλιοστρώμα με 100€ και μετά το memory foam εξαφανίστηκαν δια μαγείας

  12. #27
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10/1
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Εγώ ψάχνω ακόμα. Έχω απορρίψει τα στρώματα με ελατήρια, αλλά είμαι μεταξύ memory foam και latex.
    Τα latex στηρίζουν επίσης το σώμα ομοιόμορφα, και έχουν καλύτερη αίσθηση επαναφοράς, δηλαδή όταν σηκώνεσαι δε μένουν βουλιαγμένα και μπορείς να γυρίσεις ευκολότερα. Επίσης διάβασα ότι αντέχουν περισσότερο, αερίζονται καλύτερα και είναι φθηνότερα από το tempur. Το tempur θα το αφήσω για να το ξαναδοκιμάσω τελευταίο, γιατί μου είχε αρέσει περισσότερο από όλα αρχικά.
    Έχω ρίξει άπειρες ξάπλες τελευταία, σε ό,τι στρώμα κυκλοφορεί. Θα σας ενημερώσω όταν καταλήξω.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πάντως αν υπάρχει μεγάλο οικονομικό ρίσκο, όπως αυτή του tempur, κανονικά θα πρέπει να σου δίνεται η δυνατότητα να το δοκιμάσεις για 1 ή δυο μήνες και αν δεν σου κάνει να το επιστρέψεις με πλήρη επιστροφή χρημάτων. Εφόσον μάλιστα υποστηρίζεται ότι είναι τόσο καλά. Εξετάστε αν παρέχεται τέτοια δυνατότητα.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  14. #29
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ πάντως όταν έψαχνα για στρώμα κατέληξα σε cocomat περίπου στην ίδια τιμή.

    Α, και αν νομίζετε ότι τα tempur είναι ακριβά κάντε και μια βόλτα από την duxiana.

  15. #30
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά, αυτά ξεφεύγουν πολύ...
    Νομίζω όμως οτι η Dux δε βγάζει σκέτα στρώματα, σωστά? Πρέπει να πάρεις και το υπόστρωμα μαζί κι αν προσθέσεις επίστρωμα και κεφαλάρι, αγοράζεις καινούριο σπίτι!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στρώμα Ύπνου
    Από da59190 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 16:03
  2. Φθηνο και καλο Στρωμα κρεβατιου
    Από weedness στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 22:11
  3. Αγορα στρώματος Cocomat Mediastrom ή Tempur
    Από Iannis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 21:22
  4. Χαρίζεται Ξυλινο Κρεβάτι (μονό μαζί με Στρώμα) + Κομοδίνο
    Από manicx στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-09, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας