Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231055743

    Με δεδομένο ότι χρυσοπληρώνουμε τα προιοντα στα ελληνικα σουπερ μάρκετ σε παρα πολλά είδη, και με δεδομένη την ακρίβεια στην χωρα μας(κερδοσκοπία, απουσία ελεγχων στην αγορα, συνεχεις αυξήσεις ΦΠΑ κλπ), θα ήθελα να καταγράψουμε εδώ εναλλακτικές προτάσεις για online αγορα προϊόντων super market, από χώρες της ευρωπαικης ένωσης(προφανώς όχι είδη ψυγείου), ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα δασμων/τελωνειου, και να επωφελούμαστε από χαμηλότερες τιμές.
    Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα για τετοιες αγορές και δεν υπάρχει κάποιο εμπόδιο, θα μπορούσε κανεις να 'συγκεντρώνει' τις παραγγελιες του και μια φορα το μηνα να κάνει το 'σουπερ μάρκετ του' δικτυακά, από χωρα της Ευρώπης, πληρώνοντας κάποια 'μεταφορικά' και γλυτωνοντας αρκετά χρήματα.

    Το έχει ψάξει κανεις το θέμα? Έχει κάνει κανείς παραγγελια προιοντων για το νοικοκυριό σε είδη σουπερ μάρκετ? Ξέρω ότι υπάρχει και το lidl σε κάθε γωνια, αλλα νομίζω ότι ακόμη κι αυτό πουλα ακριβότερα στην Ελλάδα απ'οτι πουλα στην υπολοιπη Ευρώπη! Αφήστε που δεν έχει πλήρη γκάμα προιοντων που έχει ένα κλασικό σουπερ μάρκετ.

    Αναφέρομαι-διευκρινίζω- σε είδη κλασικού σουπερ μάρκετ που σημαίνει σχετικά μαζική παραγγελια ανομοιογενών προιοντων (απορρυπαντικά, τρόφιμα εκτος ψυγείου, είδη νοικοκυριού κλπ), δηλαδή πράγματα καθημερινά που αγοράζουμε από ένα σουπερ μάρκετ, διότι δεν είναι εφικτό να κάνει κανεις μεμονωμένες παραγγελιες ηλεκτρονικά για κάθε προϊόν ξεχωριστά! Το κόστος σε χρόνο και χρήμα(μεταφορικά) ακυρώνει κάθε όφελος σε αυτή την περίπτωση!

    Πείτε ότι ξέρετε για το θέμα, πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις από το εξωτερικό, στην εποχή του internet και του online shopping, από το να μας γδύνουν οι εγχώριες αλυσίδες!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    είδη σουπερμαρκετ απο το Internet;
    όχι, τα ψώνια στο supermarket, έχουν και αυτό το αλλό, οτι κάνεις την βόλτα σου,
    ακόμα πόσο θα είναι τα μεταφορικά, ειδικά αν μιλάμε για είδη που θέλουν ψυγείο

    Αλλά σκέψου οτι τα aldi έχουν δηλώσει οτι θα κλείσουν, για σκέψου να κλείσουν και τα αλλά, μετά δεν θα υπάρχουν λεφτά για να αγοράσεις μεσω του ιντερνετ που δεν θα έχεις γιατί δεν έχεις λεφτά να πλήρωσεις

    μήπως να ψάξεις καλύτερα το πως θα κάνεις τις αγορές σου απο εδώ, πχ τα μεγάλα super έχουν καλύτερες τιμές συνήθως

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα μεγαλα supermarket που δεχονται παραγγελιες online, προσφερουν καλυτερες τιμες?

  4. #4
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Δεν υπάρχει supermarket a la e-shop όμως, όλα τα SM ανεξαιρέτως ακόμα και στο online order το μόνο που πρακτικά κάνουν είναι να στέλνουν έναν υπάλληλο να σου μαζεύει τα προιόντα από τα ράφια τους και να στα στέλνει σπίτι...

    Δεν γλυτώνουν κάπου κόστος δηλαδή με αυτή την κίνηση, τουλάχιστον όχι όσο θα γλύτωνε ένα e-shop έναντι ενός παραδοσιακού καταστήματος.

    Επίσης, θεωρώ ανέφικτο να βρεις κάτι "οικονομικό" από εξωτερικό με μεταφορικά, γιατί το 1 απορρυπαντικό που λες και εσύ μπορεί να είναι 2-3-5 κιλά, και αν για τα 5 κιλά σου ζητήσουν π.χ. 30 Ε, εννοείται δεν βγαίνει φθηνά.

    Λύσεις αν σου φαίνονται ακριβά τα SM υπάρχουν, ως εξής:

    1) Ψώνια από φθηνότερο SM

    2) Ψώνια από πρατήρια χονδρικής κτλ που μπορεί να έχουν απορρυπαντικά και άλλα που λες φθηνότερα από τη λιανική...αλλά βέβαια θα σου πουν να πάρεις τουλάχιστον 2-3 μαζί, όχι 1-1.

    3) Ταξίδι σε Βουλγαρίες / Ρουμανίες / κτλ για φθηνότερα (συγκεκριμένα) προιόντα

    Διάλεξε και πάρε
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.306
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ κάποια πραγματάκια όπως μπαταρίες, αρωματικά, ξυραφάκια που τα αγοράζω εδώ και μήνες μόνιμα από ebay.
    Εννοείται καλύτερες τιμές και γλυτώνω και την φασαρία από το να τρέχω στο ΣΜ.
    Βέβαια η λίστα με τα πράγματα είναι αρκετά μικρή που αξίζει να αγοράσεις μέσω ίντερνετ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    H αναζητηση συνεχιζεται...
    και δεδομενων των συνθηκων, νομιζω αξιζει τον κοπο.

    Εχει ψωνισει κανεις απο εδω?
    http://www.britsuperstore.com/
    http://www.mysupermarket.co.uk/

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Στο 1ο link που βάζεις, θα ήμουν περίεργος να μας πεις τι βρήκες φτηνότερο και ίδιας ποιότητας από ελληνικό σούπερ μάρκετ, σε είδη που αγοράζουμε εμείς οι Έλληνες, χώρια τα μεταφορικά. Στο 2ο που βάζεις, κάτι δεν κατάλαβες, είναι σαν το ελληνικό shopnsave, δεν πουλά τίποτα.

    Σε αυτά που λέει ο Rastaviper να συμφωνήσω 100% και να βάλω και μερικά άλλα εξειδικευμένα: Κάψουλες για τους αιμοδότες της Nespresso και συναφών κλεφτών, κενά δισκάκια. Μπαταρίες πήρα σήμερα από τον AB, έχει προσφορά στις δικές του αλκαλικές, είμαι καλυμμένος για αρκετό καιρό.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάψουλες για τους αιμοδότες της Nespresso και συναφών κλεφτών
    καψούλες βρίσκεις αυθεντικές σε φτηνότερες τιμές ή παίρνεις τις άδειες και τις γεμίζεις εσυ; (ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα)

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κανένα από τα 2, πίνω καφέ εκτός του συστήματος Αλλά έψαχνα για καφετιέρα και με αποθάρρυνε το κόστος που έχουν οι κάψουλες. Φτηνότερες βρήκα στο amazon και κάποια εξειδικευμένα sites -δεν έχω κρατήσει λεπτομέρειες- και είχα καταλήξει ότι το καλύτερο είναι οι ESE αφού παίρνεις μηχανή μάρκας Χ και βάζεις κάψουλες μάρκας Ψ και έτσι δεν εξαρτάσαι από τον καθένα κατασκευαστή. Αλλά και πάλι ήταν εκτός του προϋπολογισμού μου. Αν ήμουν φίλος των έτοιμων περίεργων ροφημάτων ίσως να τσίμπαγα, είμαι όμως του σκέτου, σε διάφορες παραλλαγές. Υπάρχει και ειδικό πολύ ζωντανό thread για τους λάτρεις, νομίζω στα εκτός θέματος.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    μπορεί να είναι ακριβές, αλλά οι ατιμες είναι άλλο φρούτο.... κρίμα και νόμιζα ότι είχες βρει καμιά φτηνή λύση για nespresso... και χάρηκα

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα απο εδω,
    http://www.britsuperstore.com
    εχει ψωνισει κανεις, να του στειλουν στην ελλαδα?

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραδοση Connx απο Παραγγελία μέσω Internet
    Από Influence στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-10, 14:22
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 19:17
  3. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-08, 15:48
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-07, 21:27
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-06, 03:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας