Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομιζω οτι στο internet μπορει να βρει κανεις τα παντα και να παραγγειλει τα παντα, αλλα μαλλον εκανα λαθος.

    Επειδη συνηθιζω να αγοραζω απο το σουπερ μαρκετ τα 'κορν φλεικς' της Quaker, και αυτο το κανω συνεχως επι χρόνια, σκεφτηκα αν θα μπορουσα να κανω μια μαζικη παραγγελια, με eshop ή οτι αλλο, απο το ιντερνετ, απο το εξωτερικο, ωστε να μου ερθει πιο φτηνα απο οτι το πουλανε στο ραφι του σουπερ μαρκετ. Εξαλλου δεν ειναι τροφιμο που να απαιτει ψυγειο, ουτε εχουν καποια ιδιαιτερη ευπαθεια η νιφαδες βρωμης.

    Ενδεικτικα, το ξενο site ειναι
    http://www.quakeroats.com/home.aspx

    Ωστοσο, δεν βλεπω να μπορω να κανω μια τετοια παραγγελια.
    Εχω ψαξει στο ebay ποικιλοτροπως. Καποιοι προσφερουν πακετα να αγορασεις, αλλα δεν στελνουν ελλαδα. Για αγορα μεμονωμενων κουτιων, δεν συμφερει, ουτε και με ενδιαφερει βεβαια.

    Μετα πηγα στο amazon. Ωραιες προσφορες. Αλλα τι συμπτωση! Δεν στελνουν οι προμηθευτες στην Ελλαδα!

    Επισης, σε ψαξιμο στο google, δεν βρηκα καποιο ευρωπαικο eshop με αντικειμενα ευρειας χρησης και διατροφης, να το προσφερει.

    Κι ετσι, στην εποχη του ιντερνετ, του ηλεκτρονικου εμποριου, οπου μπορει κανεις να αγορασει ηλεκτρονικα, απο ελεφαντα μεχρι κινητηρα αεροπλανου, εξακολουθω να ειμαι εγκλωβισμενος στο ραφι του ελληνικου σουπερ μαρκετ.

    Απομυθοποιω τα περι ηλεκτρονικου εμποριου και ελευθερης διακινησης αγαθων κλπ κλπ

    Αν καποιος εχει καποια ιδεα, ή κατευθυνση να δωσει, ας το πει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στείλε τους ένα εμαιλ τότε, μην περιμένεις να το έχουν στην σελίδα τους για τον λόγο που ούτε εσύ σκέφτεσαι να αγοράσεις 1 με 5 κομμάτια

  3. #3
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολλά κομμάτια από τέτοιο προϊόν= ογκώδης συσκευασία. Κατά πάσα πιθανότητα θα το σταματήσουν στο τελωνείο και στο τέλος θα σου βγουν ακριβότερα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Τελωνείο απο χώρα της ΕΕ δεν θα έχει αλλα τα μεταφορικά για τόσο ογκώδες εμπόρευμα θα εξανεμίσουν το όφελος που θα έχεις στην τιμή

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελωνείο απο χώρα της ΕΕ δεν θα έχει αλλα τα μεταφορικά για τόσο ογκώδες εμπόρευμα θα εξανεμίσουν το όφελος που θα έχεις στην τιμή
    The Quaker Oats Company
    P.O. Box 049003
    Chicago, IL 60604-9003
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδη εχω δικιο, ειναι αδιεξοδο?

    Δεν ειμαι κανενας χονδρεμπορας, απλος πελατης λιανικης ειμαι, απλα το αγοραζω συνεχεια.
    Κι ειπα μηπως εχω καποια διεξοδο απο το ηλεκτρονικο εμποριο, να αγορασω κι εγω σε καλυτερες τιμες απο αυτες που μας χρεωνουν στην ελλαδα.

    Εκτος αν πρεπει να καταλαβω οτι ηλεκτρονικο εμποριο=μονο για 'ψιλολόγια'. Κανενα κινητο, καμια μπαταρια, κανενα πουκαμισο και that's all.
    (οκ, δεν θελω να παραγγειλω αυτοκινητο ενος τόνου, λιγα κιλα quaker θα ηθελα μονο...)

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη εχω δικιο, ειναι αδιεξοδο?

    Δεν ειμαι κανενας χονδρεμπορας, απλος πελατης λιανικης ειμαι, απλα το αγοραζω συνεχεια.
    Κι ειπα μηπως εχω καποια διεξοδο απο το ηλεκτρονικο εμποριο, να αγορασω κι εγω σε καλυτερες τιμες απο αυτες που μας χρεωνουν στην ελλαδα.

    Εκτος αν πρεπει να καταλαβω οτι ηλεκτρονικο εμποριο=μονο για 'ψιλολόγια'. Κανενα κινητο, καμια μπαταρια, κανενα πουκαμισο και that's all.
    (οκ, δεν θελω να παραγγειλω αυτοκινητο ενος τόνου, λιγα κιλα quaker θα ηθελα μονο...)
    το πρόβλημα με τις Online αγορές είναι οτι έχουν μεταφορικά, τα μεταφορικά πάνε συνήθως ανα κιλό και ανα όγκο.
    τα quaker δυστυχώς έχουν μεγάλο όγκο, οπότε αν δεν πάρεις κάποιο φορτηγό δεν συμφέρει

    Δεν χάνεις όμως κάτι να τους ρωτήσεις με ενα email αν κάνουν κάτι τέτοιο

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    The Quaker Oats Company
    P.O. Box 049003
    Chicago, IL 60604-9003
    Quaker Oats Ltd,
    FREEPOST NAT21737,
    PO Box 7757,
    Leicester,
    LE4 8YZ

    http://quaker.co.uk/

    Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό: http://www.britsuperstore.com/acatalog/Quaker_Oat.html

    Δεν ξέρω κατα ποσο είναι αξιόπιστο αλλα λένε οτι δεν έχουν ελάχιστο ή μέγιστο όριο παραγγελίας:
    Here is an overview of the services we offer here at Britsuperstore. We have no minimum or maximum order amount.

    Parcel Force International : - This is the service we recommend. This is at least 50% cheaper than what your friends or family can send it to you, and without the hassle. This air mail service aims to deliver within 2 to 10 working days after dispatch depending on location. All parcels must be signed for and a tracking number will be e-mailed to you. The cost depends on the total weight and destination of the goods. Postage rates become more economical the more you order.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Quaker Oats Ltd,
    FREEPOST NAT21737,
    PO Box 7757,
    Leicester,
    LE4 8YZ

    http://quaker.co.uk/

    Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό: http://www.britsuperstore.com/acatalog/Quaker_Oat.html

    Δεν ξέρω κατα ποσο είναι αξιόπιστο αλλα λένε οτι δεν έχουν ελάχιστο ή μέγιστο όριο παραγγελίας:
    Φαινεται πολυ 'ελπιδοφορο'!!!
    Θα το κοιταξω, ευχαριστω!

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Ακόμα μια επιλογή, απο το Amazon αυτή τη φορά:

    Quaker Oats 3 kg Econopack (Pack of 4)

    Υπάρχει και η δυνατότητα συνδρομής, σου στέλνουν την ποσότητα που ορίζεις ανα τακτά διαστήματα και έχεις έκπτωση 10%. Αυτό σημαίνει οτι μπορείς να έχεις 24 (2x3kgx4 πακέτα) κιλα το μήνα ή το τρίμηνο με €45 περίπου

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μια επιλογή, απο το Amazon αυτή τη φορά:

    Quaker Oats 3 kg Econopack (Pack of 4)

    Υπάρχει και η δυνατότητα συνδρομής, σου στέλνουν την ποσότητα που ορίζεις ανα τακτά διαστήματα και έχεις έκπτωση 10%. Αυτό σημαίνει οτι μπορείς να έχεις 24 (2x3kgx4 πακέτα) κιλα το μήνα ή το τρίμηνο με €45 περίπου
    Περιεργο! Οταν ειχα δοκιμασει πριν λιγο καιρο στο amazon, φαινονταν οτι δεν στελνει ελλαδα. Τωρα προχωρησα λιγο στο checkout και φαινεται οτι στελνει! Λες????
    Λες να φανει ασπρη μερα και για μας τους ελληνες που πληρωνουμε κερατιατικα τιμες;

    Να σαι καλα phantom77!!!!! Θα το δω οπωσδηποτε κι αυτο!!

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    To Amazon στέλνει, ίσως όμως το προϊόν που είδες να το διέθετε κάποιος τρίτος έμπορος που δεν έχει διεθνή αποστολή.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Amazon στέλνει, ίσως όμως το προϊόν που είδες να το διέθετε κάποιος τρίτος έμπορος που δεν έχει διεθνή αποστολή.
    To amazon στελνει, αλλα οταν δεν το στοκαρει το amazon και οι προμηθευτες μεσα δεν στελνουν, το βλεπεις, το κοιτας, το θες, αλλα δεν μπορεις να το παρεις!
    Μαλλον αυτο εγινε.
    Για να δουμε, μηπως τωρα αυτοι ειναι νεοι προμηθευτες και στελνουν και ελλαδα.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Αυτό που σου πρότεινα ειναι "Dispatched from and sold by Amazon.co.uk." οπότε έχεις και δωρεάν αποστολή αν η παραγγελία ειναι πάνω απο 25 λίρες

  15. #15
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου πρότεινα ειναι "Dispatched from and sold by Amazon.co.uk." οπότε έχεις και δωρεάν αποστολή αν η παραγγελία ειναι πάνω απο 25 λίρες
    Χίλια ευχαριστω!

    ........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 8 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το μονο 'ασχημο' ειναι οτι δεν υπαρχει μια σταθεροτητα σε οσα παρεχει το αμαζον, τουλαχιστον στα quaker που ψαχνω καιρο.
    Δηλαδη πριν κανα διμηνο, τετοια πακετα παρειχαν μονο ανεξαρτητοι προμηθευτες, που δεν εστελναν ελλαδα. (κι ενιωθα και σαν πολιτης β κατηγοριας...και χρηματα εχανα ακουμπωντας τα στα ελληνικα σουπερ μαρκετ)
    Τωρα τα δινει και το αμαζον.
    Εβαλα παραγγελια, τελικα απο αμαζον, αλλα οταν θα ξαναχρειαστει να παραγγειλω, μπορει τοτε να μην τα παρεχει το αμαζον.
    Βεβαια σε αυτη την περιπτωση θα δω το britsuperstore.
    Αλλα δεν ειναι πχ. σαν αλλα προιοντα, που επι χρονια τα αγοραζω online απο τον ιδιο προμηθευτη.
    Εδω θελει καθε φορα ψαξιμο απο την αρχη, κι ειναι λιγακι σπαστικο αυτο, γιατι μπορει να καταληξεις να μην μπορεις να παραγγειλεις(για αμαζον μιλαω παντα).

    Βεβαια, οπως ειπα, θα δω σε αυτη την περιπτωση και το britsuperstore.
    Προχειρα που το ειδα:
    - ναι μεν στελνει ελλαδα
    - απαιχτες τιμες, δεν το συζητω
    αλλα μεταφορικα δεν μπορεσα να δω.
    Πρεπει να συμπληρωσω ολα τα στοιχεια μου (εκει δηλωνεις και χωρα), και αφου κανω υποβολη, μετα θα μου εμφανισει μεταφορικα;
    Φοβαμαι μην 'κλειδωσει' καμια παραγγελια με μεταφορικα που δεν συμφερουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 03-12-11 στις 00:03. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραγγελια προϊοντων super market, μεσω internet, απο την Ευρώπη
    Από cool11 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 23:11
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-10, 11:32
  3. Παραδοση Connx απο Παραγγελία μέσω Internet
    Από Influence στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-10, 14:22
  4. Μαζική μετονομασία αρχείων μέσω cmd
    Από Lucky Luke στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 19:30
  5. Μαζική παραγγελία adsl συνδρομών
    Από nikgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-05, 02:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας