Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Security
    Ο Ron Clarkson, αντιπρόεδρος της CoreTrace Corporation, δήλωσε ότι απ' όταν οι προγραμματιστές κακόβουλου λογισμικού έβαλαν ως στόχο τα μεγάλα οικονομικά οφέλη, αποτελούν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα. Οι hacker παραμένουν μπροστά από τους διώκτες τους, τους κατασκευαστές antivirus, σύμφωνα με το περιοδικό Infosecurity.

    Το κακόβουλο λογισμικό δεν έχει γίνει μόνο περισσότερο πολυμήχανο, αλλά έχει αυξηθεί τόσο σε πλήθος όσο και σε ποικιλία, σε ανεξέλεγκτους ρυθμούς. Τα τελευταία είκοσι χρόνια το παιχνίδι της γάτας (antivirus) με το ποντίκι (hackers) είναι διαρκές. Όταν η μία πλευρά εφεύρισκε κάτι καινοτόμο, η άλλη πλευρά πάντα έβρισκε κάτι να το αντιμετωπίσει άμεσα. Τις περισσότερες φορές η διαμάχη ήταν ένας ήπιος ανταγωνισμός, ανάμεσα στους hacker που έψαχναν για κωδικούς και στους προγραμματιστές που προσπαθούσαν να τους δυσκολέψουν.

    Αν και οι εταιρείες ασφαλείας έχουν εντοπίσει αυτές τις περίτεχνες επιθέσεις και τις αντιμετωπίζουν, οι ειδικοί σε ζητήματα ασφαλείας, όπως ο Golden Richard III, καθηγητής πληροφορικής στο University of New Orleans, ισχυρίστηκε ότι οι κατασκευαστές antivirus χάνουν τη μάχη. Οι ιοί κερδίζουν, μιας και η άμυνα δε δρα αποτελεσματικά. Επιπλέον, οι hacker είναι πραγματικά έξυπνοι και έχουν στη διάθεσή τα απαραίτητα μέσα.

    Ο Danny Quist, ειδικός στο κακόβουλο λογισμικό στο LLC, είπε ότι το σύγχρονο επιβλαβές λογισμικό χρησιμοποιεί ποικίλες τεχνικές απόκρυψης της ταυτότητάς του. Ακόμα και η πιο εξελιγμένη έκδοση antivirus μπορεί να ανιχνεύσει μόνο το 40 έως 70% του κακόβουλου λογισμικού. Επίσης είπε ότι κάποια malware παρουσιάζονται ως ασφαλής κώδικας, ο οποίος μπορεί να ανιχνευθεί ως ύποπτος από το antivirus μόνο όταν εκτελεστεί. Τότε όμως θα είναι πολύ αργά. Άλλα malware μπερδεύουν τον ίδιο τους τον κώδικα και καταστρέφουν τα σημεία που αναζητά το antivirus. Αξιοσημείωτο είναι ότι ορισμένα malware δεν περιέχουν επικίνδυνο κώδικα, αλλά τον κατεβάζουν από ιστοσελίδα αφού πρώτα περάσουν τον έλεγχο του antivirus. Άλλες κατηγορίες κακόβουλου λογισμικού, κάνουν όλα τα προαναφερθέντα κι ακόμη περισσότερα.

    Οι ειδικοί ασφαλείας συμβουλεύουν τους χρήστες να προστατεύουν πλήρως τον υπολογιστή τους ενάντια σε τέτοιες επιθέσεις. Οφείλουν να περιηγούνται προσεκτικά στο διαδίκτυο, εκτός από την εγκατάσταση anti-virus και όλων των ενημερώσεων ασφαλείας του λειτουργικού συστήματος και των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν.



    Πηγή: SPAMfighter

  2. #2
    Το avatar του μέλους junior21
    junior21 Guest
    Τα antivirus δε μπορούν να αντιμετωπίσουν επαρκώς όλα τα σύγχρονα malware
    Φυσικό είναι....Αφου ο αριθμός παραγωγής antivirus(καθώς και ενημερώσεων αυτών) είναι πολύ μικρότερος από τον αριθμό malware που προτοεμφανίζονται καθημερινά στο διαδίκτυο...

  3. #3
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Freeware antivirus και προσοχή από τη μεριά του χρήστη,
    διαφορετικά είναι πεταμένα λέφτα...

    Μην βάζετε ξένα φλασάκια στον υπολογιστή σας!!!
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βάζετε ξένα φλασάκια στον υπολογιστή σας!!!
    Πολύ σημαντική η νύξη σου για τους ιούς που μεταδίδονται σωρηδόν με τα flash disks, αλλά είμαι κατά της αποστροφής. Αντιθέτως προτείνω την απενεργοποίηση της αυτόματης εκτέλεσης του autorun.inf. Σε όποιο υπολογιστή πηγαίνω, είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που ρυθμίζω.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι ευκολότερο να αρνείσαι να βάλεις ξένα φλασακια από το να απενεργοποιείς το autorun σε ΚΆΘΕ
    υπολογιστή που πας...
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ευκολότερο να αρνείσαι να βάλεις ξένα φλασακια από το να απενεργοποιείς το autorun σε ΚΆΘΕ
    υπολογιστή που πας...
    Με αυτή τη λογική "είναι ευκολότερο να μη χρησιμοποιείς υπολογιστή, παρά να ασχολείσαι με το πώς θα τον προστατέψεις". Η αποστροφή δεν είναι η βέλτιστη λύση. Τα flashάκια είναι πολύ χρήσιμα για το διαμοιρασμό δεδομένων.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι μωρέ το ξέρω, απλώς προσπαθώ να είμαι εριστικός

    Η Intel αγόρασε την McAfee για $7.68 δισ. !!!!!!!
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  8. #8
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Aκολουθείται λοιπόν κι εδώ η φυσική πορεία των πραγμάτων;

    Σοβαρά τώρα, έχει χιλιοειπωθεί, το καλύτερο αντιβιοτικό είναι ο ίδιος ο χρήστης.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι ευκολότερο να γράψεις ένα καλό antivirus από το να εκπαιδεύσεις καλούς χρήστες...
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή τη λογική "είναι ευκολότερο να μη χρησιμοποιείς υπολογιστή, παρά να ασχολείσαι με το πώς θα τον προστατέψεις". Η αποστροφή δεν είναι η βέλτιστη λύση. Τα flashάκια είναι πολύ χρήσιμα για το διαμοιρασμό δεδομένων.
    Σύμφωνοι αλλά η απενεργοποίηση του autorun, δεν αποτρέπει έναν μολυσμένο Η/Υ που θα συνδέσεις το flashάκι να σου μολύνει τα αρχεία και έπειτα να μεταφερθεί ιός σε άλλους Η/Υ.

    Ε και δε γίνεται να σκανάρεις καθε Η/Υ φίλου/γνωστού, προτού συνδέσεις το flashάκι. Εγώ γενικά δεν είμαι flash fan, αφού τα περισσότερα αρχεία που χρειάζομαι προτιμώ να τα έχω κλειδωμένα στο εταιρικό laptop (που κουβαλάω ούτως ή άλλως) ή σε private online storage.
    Τι να κάνουν και τα antiviruses.. ο χρήστης πρέπει να είναι προσεκτικός. Εγώ έχει τύχει για πάνω από χρόνο να μην έχω antivirus και να μην τσιμπήσω ιούς, διότι πρόσεχα παρανοϊκά. Όταν έβαλα, έπιασα ιούς που δεν είχαν ακόμα βγει ενημερώσεις διότι ήμουν απρόσεκτος και άνοιγα οτιδήποτε.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ με τον psyxakia
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  12. #12
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Στα Windows 7 υπαρχει πολύ καλύτερος τρόπος αυτόματης από το σύστημα αντιμετωπίσης του autorun, αφου "παιρνει" χαμπάρι οτι ενα "ασχετο" app παει να παρει privilated permissions.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Επίσης στα windows 7 υπάρχει εύκολος τρόπος απενεργοποίησης του autorun.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #14
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι αλλά η απενεργοποίηση του autorun, δεν αποτρέπει έναν μολυσμένο Η/Υ που θα συνδέσεις το flashάκι να σου μολύνει τα αρχεία και έπειτα να μεταφερθεί ιός σε άλλους Η/Υ.

    Ε και δε γίνεται να σκανάρεις καθε Η/Υ φίλου/γνωστού, προτού συνδέσεις το flashάκι. Εγώ γενικά δεν είμαι flash fan, αφού τα περισσότερα αρχεία που χρειάζομαι προτιμώ να τα έχω κλειδωμένα στο εταιρικό laptop (που κουβαλάω ούτως ή άλλως) ή σε private online storage.
    Τι να κάνουν και τα antiviruses.. ο χρήστης πρέπει να είναι προσεκτικός. Εγώ έχει τύχει για πάνω από χρόνο να μην έχω antivirus και να μην τσιμπήσω ιούς, διότι πρόσεχα παρανοϊκά. Όταν έβαλα, έπιασα ιούς που δεν είχαν ακόμα βγει ενημερώσεις διότι ήμουν απρόσεκτος και άνοιγα οτιδήποτε.
    ++
    Συμφωνώ και υπογράφω. Είμαι σίγουρος, ότι πολλοί χρήστες, ασχέτως εμπειρίας ή/και γνώσης, την έχουν πατήσει για τον ίδιο ακριβώς λόγο - έλα μωρέ, έχω το τούμπανο antivirus, ας δω και τίποτα εκπαιδευτικό/κατεβάσω καμιά ταινιούλα

    ........Auto merged post: tzelen πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης στα windows 7 υπάρχει εύκολος τρόπος απενεργοποίησης του autorun.
    Thanks for the guide!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzelen : 19-08-10 στις 19:24. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σημαντική η νύξη σου για τους ιούς που μεταδίδονται σωρηδόν με τα flash disks, αλλά είμαι κατά της αποστροφής. Αντιθέτως προτείνω την απενεργοποίηση της αυτόματης εκτέλεσης του autorun.inf. Σε όποιο υπολογιστή πηγαίνω, είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που ρυθμίζω.
    Λογω αγνοιας,μπορεις σε παρακαλω να πεις τι ειναι αυτο,και πως το βαζουν;
    Εγω εχω Win7 64bit,και antivirus Windows essentials.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. anti-virus και anti-spam?
    Από feel.good στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 11:30
  2. κουφαθείτε επαρκώς τώρα!!!
    Από Wolverine στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-05, 23:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας