Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 83
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η πατέντα λέει δεν είναι συγκεκριμένα για το jailbreak αλλά γενικά για μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση στη συσκευή. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και προστασία από μη εξουσιοδοτημένο jailbreak γιατί χωρίς αυτό όποιος κλέβει ένα iPhone θα το κάνει jailbreak και θα λήγει το θέμα της προστασίας.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω εισαι υπερβολικος.. δεν ειναι και πολυ δυσκολο να δεις τι φευγει απο τον υπολογιστη σου!βεβαια οπως ειναι πλεον τα κινητα ειναι επικινδυνα για την ιδιωτικοτητα μας

    απορω παντως τι θελει αυτες τις περιττες σαλτσες η apple !
    Καθολου υπερβολικος. Εφοσον ο κωδικας ενος λογισμικου ειναι κλειστος, δεν μπορεις να ξερεις πως λειτουργει και τι σκοπο εχει.
    Και σε συνδιασμο με αυτη την ειδηση, η Apple ειναι ενα κλικ μακρια και επισημα πλεον απο το να σε παρακολουθει πλεον για οποιαδηποτε δικαιολογια.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    PATRA
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    224
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Wind - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    NetFaster IAD2
    Ευχαριστα ΝΕΑ..... ΔΩΡΕΑΝ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ........ Εγω λεω να τους στειλω προχειρα τα ούρα μου για εξεταση ........ Αρε ποσος κοσμακης θα γλυτωσει απο αυτα τα "ευχαριστα νεα"......ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως υπερβάλλετε. Η πατέντα είναι για unauthorized users και όχι για unauthorized uses, δηλαδή εστιάζει σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες και όχι χρήσεις. Άλλωστε εφόσον στις ΗΠΑ το jailbreak θεωρείται πλέον νόμιμο, η Apple δεν έχει δικαίωμα -λογικά- να το απαγορεύσει με τέτοιους τρόπους.

    Το πιο πιθανό imo είναι αν ανιχνευθεί ύποπτη συμπεριφορά η Apple να προσπαθεί να ταυτοποιήσει το χρήστη ώστε αν το κινητό είναι κλεμμένο να το κλειδώνει. Δεν είναι άσχημο, προφανώς θεωρούν πως η εγκληματικότητα μάλλον θα ανέβει αντί να πέσει!
    Καλά κρασιά. Κάπως πρέπει να δικαιολογήσει την ύπαρξη της. Άλλωστε επειδή είναι νόμιμο το jailbreaking στην αμερική δε σημαίνει οτι ξαφνικά επιτρέπεται παντού. Ουσιαστικά στις περισσότερες χώρες είναι gray area. Οπότε η apple σε κλείνει και άντε να βρεις άκρη.

    Άκου να βγάλεις τη sim... ρε το θείο Steve τον ρώτησες πρώτα; Έχε χάρη που η apple δεν έχει ακόμα εφεύρει την ενσωματωμένη sim.

  5. #20
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πραγματικά που είναι το περίεργο; Ακόμη και σε ένα Nokia 15 χρονών μπορείς να επιλέξεις αν αλλάξεις sim να σου ζητήσει κωδικό ασφαλείας πέρα από το pin ώστε το κινητό να είναι άχρηστο σε ένα κλέφτη. Είναι λογικό σήμερα αυτή η προστασία να πάει ακόμη παραπέρα.

    Αυτό που συμβαίνει σε αυτό το νήμα είναι πως οι περισσότεροι δημιουργούν σενάρια στο μυαλό τους για το πως θα χρησιμοποιήσει η Apple αυτή τη τεχνολογία και αρχίζουν να κατηγορούν και να χαρακτηρίζουν πάνω σε αυτό.

    Το σωστό είναι να δούμε την τελική υλοποίηση και μετά να τη κρίνουμε. Οι προκαταλήψεις μόνο κακό κάνουν και δεν αρμόζουν imo σε ανθρώπους που αγαπούν τη τεχνολογία.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά που είναι το περίεργο; Ακόμη και σε ένα Nokia 15 χρονών μπορείς να επιλέξεις αν αλλάξεις sim να σου ζητήσει κωδικό ασφαλείας πέρα από το pin ώστε το κινητό να είναι άχρηστο σε ένα κλέφτη. Είναι λογικό σήμερα αυτή η προστασία να πάει ακόμη παραπέρα.

    Αυτό που συμβαίνει σε αυτό το νήμα είναι πως οι περισσότεροι δημιουργούν σενάρια στο μυαλό τους για το πως θα χρησιμοποιήσει η Apple αυτή τη τεχνολογία και αρχίζουν να κατηγορούν και να χαρακτηρίζουν πάνω σε αυτό.

    Το σωστό είναι να δούμε την τελική υλοποίηση και μετά να τη κρίνουμε. Οι προκαταλήψεις μόνο κακό κάνουν και δεν αρμόζουν imo σε ανθρώπους που αγαπούν τη τεχνολογία.
    Η αρχή είναι το ήμισυ του παντώς, και όταν παίζουν $$$$ τότε πολλά πράγματα ξεκινάνε αθώα και μετά αφού πετύχει το πείραμα, πλασσάρονται σαν καινοτομίες κιόλας.....

  7. #22
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και app!
    Αυτο πιθανον να χρειαζεται σε καποιους που εμφανιζουν καποιες αρρυθμιες,και στελνουν στο γιατρο τους,που εχει την καταλληλη συσκευη τον παλμο,για να δει τι ειδους αρρυθμια ειναι,και αν χρειαζεται αμεσως απινιδωτη η βηματοδοτη.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ερωτω εγω χαζα τωρα

    Το κινητο το αγορασα. Ειναι δικο μου. Απο που και ως που η καθε Apple θα αποκτα εν αγνοια μου απομακρυσμενα προσβαση στο κινητο ΜΟΥ, θα ελεγχει τι εχω κανει ή κανω με το κινητο ΜΟΥ και θα με φωτογραφιζει, ηχογραφει και δεν ξερω και γω τι αλλο???

    Ειμαστε σοβαροι???? Εγω μπορει να ειμαι βιτσιοζος,μαζοχας, να αγορασα το Iphone και να το πεταξω κατευθειαν στην αποχευτεση. Ειμαι παρανομος??? Απαγορευεται??? Απο τη στιγμη που το φυσικο προϊον περασε στα χερια μου ειναι δικο μου. Το σπαω, το καιω, το διαλυω, του βγαζω τα ματια, αλλαζω λειτουργικο αν μπορω κτλ κτλ.

    Ειναι σαν να αγοραζω καινουριο αυτοκινητο Toyota πχ και να μου απαγορευει η Toyota να αλλαξω προγραμμα, φιλτρο, σκουπα, τελικο, μεσαιο, καταλυτη, δισκοπλακες, σωληνακια υψηλης, δαγκανες, τακακια, γιατι "εβαλα χερι" στο αμαξι της και απομακρυσμενα να το κανει shut down.
    Γνωριζω οτι ακυρωνω την εγγυηση (αν δεν εχει ληξει) αλλα αν εχει ληξει ή δεν γουσταρω να εχω εγγυηση γιατι θα πηγαινω σε δικο μου μηχανικο και θα πληρωνω και δεν προκειται να εχω αξιωσεις, τι την νοιαζει την καθε Toyota και καθε Apple τι στον κορακα κανω εγω με το προϊον που αγορασα και ειναι πλεον στην κυριοτητα μου????

    Δεν παιρνω το iphone με χρονομισθωση ή χρησιδανειο και να υποχρεωθω να το επιστρεψω ή εξαγορασω στην ληξη οποτε απαγορευεται να βαλω χερι.

    Πχ στο ρουτερ της ΝετΟνε που ειναι χρησιδανειο, ναι "απαγορευεται" θεωρητικα να βαλω χερι γιατι δεν ειναι δικο μου. Αν ομως ημουν στον ΟΤΕ,4νετ κτλ, με δικο μου αγορασμενο ρουτερ, θα μου απαγορευε η κατασκευαστρια του ρουτερ να περασω custom firmware??? Θα μου ελεγχε απομακρυσμενα το ρουτερ?? Τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα???

    Ασχετα που πιστευω οτι ολα αυτα ειναι απλα για εκφοβισμο. Το iphone εχει γινει 3 φορες πιο διασημο με το jailbreak και το unlock και ειμαι βεβαιος οτι εχουν πωληθει πολυ περισσοτερα κινητα λογω αυτου του γεγονοτος. Γιατι πλεον και η κουτση Μαρια μπορει να παρει iphone και να το κανει jailbreak σε 5 λεπτα και να εχει επανω τα παντα. Τι θελει ο καθε θειος Steve τα ζεστα λεφτα 300-400-500 ευρω απο το καθε iphone ή να περιμενει αν και ποτε θα αγορασεις μια εφαρμογη απο το App Store (που αν ειναι jailbreak δεν θα αγορασεις)??? Την 500ρου στην πηρε με την αγορα του κινητου, ζεστο χρημα. Δεν περιμενει νομιζω να "ζησει" απο τις εφαρμογες ή τα τραγουδια που θα πουλησει απο το App Store.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θελει ο καθε θειος Steve τα ζεστα λεφτα 300-400-500 ευρω απο το καθε iphone ή να περιμενει αν και ποτε θα αγορασεις μια εφαρμογη απο το App Store (που αν ειναι jailbreak δεν θα αγορασεις)??? Την 500ρου στην πηρε με την αγορα του κινητου, ζεστο χρημα. Δεν περιμενει νομιζω να "ζησει" απο τις εφαρμογες ή τα τραγουδια που θα πουλησει απο το App Store.
    Και τα δύο θέλει ο θείος σου. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη Sebu και από τις εφαρμογές.
    Average iPhone user spends $80 on iPhone Apps
    http://www.geek.com/articles/mobile/...-apps-2009097/

    Η παραπάνω εκτίμηση είναι λίγο αισιόδοξη, αλλά είναι γεγονός ότι οι Αμερικάνοι ξοδεύουν 10άδες δολάρια κάθε μήνα σε apps. Σε ένα-δύο χρόνια βγάζει ο θείος σου από τις εφαρμογές που πληρώνει ένας χρήστης, όσα βγάζει από την πώληση της συσκευής. Το στοίχημα με το mobile store πέτυχε. Ο κόσμος έχει καταναλωτική μανία κι αν του δώσεις τη δυνατότητα κατανάλωσης στο δεξί του χέρι (με το αριστερό χάνεται το σήμα ) με 2 "φανταστικά" κλικ, έχεις να κερδίσεις πολλά.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #25
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Περιοχή
    Bologna, Italy
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Infostrada
    το ανησυχητικό είναι πως αυτή η φακελοποίηση έρχεται αμέσως μετά τις πρακτικές της RIM σε Ινδία και UAE

  11. #26
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δύο θέλει ο θείος σου. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη Sebu και από τις εφαρμογές.

    http://www.geek.com/articles/mobile/...-apps-2009097/

    Η παραπάνω εκτίμηση είναι λίγο αισιόδοξη, αλλά είναι γεγονός ότι οι Αμερικάνοι ξοδεύουν 10άδες δολάρια κάθε μήνα σε apps. Σε ένα-δύο χρόνια βγάζει ο θείος σου από τις εφαρμογές που πληρώνει ένας χρήστης, όσα βγάζει από την πώληση της συσκευής. Το στοίχημα με το mobile store πέτυχε. Ο κόσμος έχει καταναλωτική μανία κι αν του δώσεις τη δυνατότητα κατανάλωσης στο δεξί του χέρι (με το αριστερό χάνεται το σήμα ) με 2 "φανταστικά" κλικ, έχεις να κερδίσεις πολλά.
    Και εγω θεωρω τα 80 υπεραισιοδοξα

    Παντως προσωπικα δεν εχω αγορασει εφαρμογη απο το App Store γιατι οσες εχω δοκιμασει free ή με αλλους τροπους οι 9 στις 10 δεν αξιζουν ουτε το 1 σεντ.
    Αντιθετα τα παιχνιδια αξιζουν τα λεφτα τους (οσα εχω παρει τουλαχιστον). Παντα ομως τα εχω δοκιμασει και ποτε δεν θα σκασω λεφτα σε κατι επειδη το ειδα εμφανισιακα στο App Store ή εχει καλα σχολια. Μπορει για τα δικα σου κριτηρια κατι να μην σου αρεσει.

  12. #27
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτω εγω χαζα τωρα
    Το κινητο το αγορασα. Ειναι δικο μου. Απο που και ως που η καθε Apple θα αποκτα εν αγνοια μου απομακρυσμενα προσβαση στο κινητο ΜΟΥ, θα ελεγχει τι εχω κανει ή κανω με το κινητο ΜΟΥ και θα με φωτογραφιζει, ηχογραφει και δεν ξερω και γω τι αλλο???
    Αυτή είναι η apple... Αγοράζεις τα προϊόντα της και αυτομάτως υπάγεσαι στο οικοσύστημα που η apple ελέγχει απόλυτα, καθορίζοντας το τι θέλεις και τι χρειάζεσαι, χωρίς εσένα, για σένα
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  13. #28
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Με την ιδια λογικη αυτος ειμαι και εγω. Ως καταναλωτης οποια οικιακη συσκευη αγοραζω μου ανηκει και την κανω οτι θελω (εφοσον δεν επιθυμω την εγγυση της). Ειναι δικο μου περιουσιακο στοιχειο. Σημερα ειναι μαυρη αυριο της βαζω πουα βουλες. Σημερα ειναι ως οχι αυριο ειναι jailbroken γιατι θελω bluetooth, mms κτλ.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ιδια λογικη αυτος ειμαι και εγω. Ως καταναλωτης οποια οικιακη συσκευη αγοραζω μου ανηκει και την κανω οτι θελω (εφοσον δεν επιθυμω την εγγυση της). Ειναι δικο μου περιουσιακο στοιχειο. Σημερα ειναι μαυρη αυριο της βαζω πουα βουλες. Σημερα ειναι ως οχι αυριο ειναι jailbroken γιατι θελω bluetooth, mms κτλ.
    Συμφωνώ, αλλά η apple δεν το βλέπει έτσι. Θέλει να ελέγχει απόλυτα τι θα μπορείς να κάνεις (όχι τι -δεν- μπορείς να κάνεις, γιατί ως γνωστόν "the apple way" είναι να μπορείς να κάνεις μόνο ότι σου επιτρέπεται και τίποτε άλλο).
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  15. #30
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Μην αρχίσετε πάλι να "κατατάσσετε" τους αγοραστές/χρήστες της Apple, έτσι?

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 15:01
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-08, 12:51
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 23:32
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-07, 14:37
  5. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-06, 22:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας