Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-83 από 83
  1. #76
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Σε ένα επαγγελματικό κινητό ακόμη και η λίστα των επαφών μπορεί να έχει τεράστια αξία.
    Πρέπει να έχουμε δημοσιεύσει και εδώ είδηση πριν λίγα χρόνια όπου άτομα αγόραζαν κλεμμένα κινητά blackberry (χρησιμοποιούνται κυρίως επαγγελματικά) όχι για να τα χρησιμοποιήσουν αλλά για να αντλήσουν πληροφορίες για τους κατόχους τους: επαφές, μηνύματα και email με άλλους επιχειρηματίες/επαγγελματίες, διάφορα αρχεία.

    Ακόμη όμως και εκτός της επαγγελματικής χρήσης, ΝΑΙ, κατηγορηματικά θέλω να μπορώ να πληρώνω από το κινητό μου και να αποθηκεύω σε αυτό ευαίσθητες πληροφορίες γιατί η ζωή μου γίνεται πιο εύκολη! Αυτό είναι το νόημα της τεχνολογίας και εκεί βαδίζουμε. PDA = Personal Digital Assistant για όσους δεν θυμούνται. Τι βοηθός είναι αν δεν μπορεί να κρατήσει ευαίσθητες πληροφορίες;

    Επίσης ΝΑΙ, η Apple είναι και εταιρεία που πουλάει ασφάλεια (και η Microsoft, η Google ή η Nokia επίσης για τον ίδιο σκοπό).
    Γιατί; Καταρχήν έχει χιλιάδες ακριβοπληρωμένους υπαλλήλους που ασχολούνται με την ασφάλεια των προϊόντων της: iOS, Safari, iTunes κλπ. Η εταιρεία security (για την ακρίβεια τηλεφωνικό κέντρο είναι μόνο), που πιστεύετε ότι δεν μπορεί να συγκριθεί, πόσους υπαλλήλους έχει; 15; 20; 30; Είναι εξειδικευμένοι; Ακριβοπληρώνονται;
    Ακόμη η Apple κάνει πωλήσεις βασιζόμενη στην ασφάλεια των προϊόντων της: μια επιχείρηση δεν θα εξοπλίσει τους εργαζομένους της με iPhones ή Macs αν δεν τα θεωρεί ασφαλή (γιατί τόσα χρόνια πουλούσαν τα blackberry; ). Μια κυβερνητική υπηρεσία ή ο στρατός παρομοίως δεν θα προμηθευτούν προϊόντα Apple αν δεν καλύπτουν κάποιες προϋποθέσεις ασφαλείας.

    Τέλος θα το ξαναπώ: όταν είσαι μια εταιρεία δισεκατομμυρίων δολαρίων και στην περίπτωση της Apple βασίζεις μεγάλο μέρος της αξίας σου στην εικόνα σου, δεν θα ρισκάρεις να τη χαλάσεις για ψύλλου πήδημα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #77
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    London, UK
    Μηνύματα
    647
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntsili Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα θεωρείται ύποπτο πράγμα η αλλαγή της κάρτας SIM?? Με βάση ποιο νόμο?
    Και θα σου έρχεται mail ότι άλλαξες την SIM??? Οι άνθρωποι είναι άρρωστοι...
    Ύποπτο ότι σου το κλέψανε και το email θα το στέλνει σε εσένα για να σου πει ότι ενδέχεται να σου το κλέψανε! Δεν χρειάζεται κανένας νόμος γι'αυτό, δεν θα στέλνει email στην αστυνομία, στον χρήστη θα το στέλνει ώστε αν πράγματι του το έχουν κλέψει να μπορεί να κάνει remote wipe ή να το απενεργοποιήσει!

    Διάβασε την είδηση πρώτα...

  3. #78
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η εταιρεία όμως δεν έχει ανάγκη να σε φωτογραφίζει, δεν θα αυξήσει τα κέρδη της με τη φωτογραφία σου ούτε είσαι τόσο όμορφος -υποθέτω- που θέλει ο Steve Jobs να σε βάλει σε κορνίζα στο γραφείο του. Αντιθέτως θα είναι μια επικίνδυνη υπηρεσία για την εταιρεία η οποία σε περίπτωση κακής χρήσης μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπη με τεράστια πρόστιμα ή -ακόμη χειρότερα- με κατεστραμμένο image που θα χρειαστεί να πληρώσει τεράστια ποσά σε διαφημίσεις και PR για να το διορθώσει.

    Πάντως αυτά που προσάπτεις στην Apple (πως θα σε φωτογραφίζει και θα σε παρακολουθεί και μάλιστα εν αγνοία σου) είναι επίσης στη σφαίρα του φανταστικού προς το παρόν.
    Απο τα λεγομενα στο παρον thread ομως αν η συσκευη ανιχνευσει jailbreak θα τραβαει φωτογραφια τον χειριστη εν αγνοια του για να την στελνει λεει στην Apple για αντιπαραβολη λεει με τη φωτο του χρηστη.

    Και απο που και ως που θα ξερει τη φατσα μου η οποια Apple για να το αντιπαραβαλει. Εγω πχ το Iphone το αγορασα καινουριο αλλα απο φιλο στην Αγγλια επειδη ειχε ηδη 2ο και δεν το ηθελε. Πως θα ξερει η οποια Apple οτι εγω ειμαι νομιμος ιδιοκτητης, ποια ειναι η φατσα μου, το υψος μου, το βαρος μου κτλ.

    Και στην τελικη τι την νοιαζει??? Κανενα σοβαρο στελεχος σε εταιρεια (με οσες εχω συνεργαστει κατα καιρους) δεν εχει για εταιρικο κινητο το iphone για να τον νοιαζει η ασφαλεια κλοπης και δεδομενων. Οι περισσοτεροι εχουν Blackberry ή Pdas.

    Και στην τελικη μπορουν ευκολα με το IMEI να εντοπισουν μια συσκευη. Δεν χρειαζονται τη φατσα του χειριστη ή το αποτυπωμα του ή το χτυπο της καρδιας του. Αν το δηλωσω κλεμμενο, ψαχτο με το ΙΜΕΙ και μολις θα ανοιξει και θα συνδεθει σε καποιο δικτυο κινητης και εντοπιστει, μπουζουριασε τον.

  4. #79
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    London, UK
    Μηνύματα
    647
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιλικρινά, εσύ πιστεύεις οτι το σύστημα φωτογράφισης θα λειτουργεί ΜΟΝΟ σε περίπτωση κλοπής και ΜΟΝΟ κατόπιν εισαγγελικής εντολής?
    Χρειάζεσαι εισαγγελική εντολή για να φωτογραφίσεις κάποιον που χρησιμοποιεί το κινητό σου χωρίς την άδειά σου;

    Αν αναφέρεσαι τώρα στο ότι η Apple θα φωτογραφίζει αδιακρίτως τους χρήστες της προς τέρψιν της αδιακρισίας της, τότε δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι ούτε τη vodafone π.χ. η οποία μπορεί να ακούει τις συνομιλίες σου για να σπάει πλάκα...

  5. #80
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @Sebu
    Τα λεγόμενα σε αυτό το νήμα είναι φανταστικά. Η Apple κατέθεσε μια πατέντα. Δεν γνωρίζουμε όχι απλά πως θα την υλοποιήσει αλλά ούτε καν αν θα την υλοποιήσει.

    Εγώ ισχυρίζομαι λοιπόν -και το πιστεύω- πως όχι, δεν θα σε παίρνει φωτογραφία αν κάνεις jailbreak.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #81
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmmour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι εισαγγελική εντολή για να φωτογραφίσεις κάποιον που χρησιμοποιεί το κινητό σου χωρίς την άδειά σου;
    Σαφώς και δεν μπορείς να φωτογραφίζεις αδιάκριτα οποιονδήποτε, οπουδήποτε ανεξάρτητα απο το αν είναι εγκληματίας.

    Αν αναφέρεσαι τώρα στο ότι η Apple θα φωτογραφίζει αδιακρίτως τους χρήστες της προς τέρψιν της αδιακρισίας της, τότε δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι ούτε τη vodafone π.χ. η οποία μπορεί να ακούει τις συνομιλίες σου για να σπάει πλάκα...
    Το οτι η μια πράξη είναι παράνομη κάνει μια άλλη αντίστοιχη να σταματά να είναι?

    To "authorized user" που αναφέρεται μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο την apple για τους χρήστες που δεν έχουν jailbroken τη συσκευή τους και να χαρακτηρίζει "unauthorized users" τους υπόλοιπους. Έτσι παρακάμπτει την εξαίρεση του jailbreaking απο την DMCA. Με λίγα λόγια αυτά που γράφει ο editor του cnet έχουν βάση.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  7. #82
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι γιατί το βρίσκω όλο αυτό ένα κορυφαίο επικοινωνιακό τρυκ της Apple;

    I love to hate είναι ένα πολύ ισχυρό καταναλωτικό συναίσθημα αν σκεφτείτε την Μ$ με τη διαφορά πως ποτέ δεν το έπαιξε έτσι το παιχνίδι όπως έξυπνα το παίζει η Apple. (Ίσως η Ryanair να το κάνει αλλά σε άλλο τομέα ).

    Δεν πιστεύω σε φωτογραφίες, σφυγμούς, κλπ, πολύ απλά γιατί logistically αυτό θα είναι οικονομικός εφιάλτης και γιατί αν όντως το πράξει θα κάνει πολλούς χρήστες πλούσιους από μηνύσεις κλπ.

    Δέστε εδώ πόσο καταναλώνουμε σε συζήτηση και πόσο αυτή η κίνηση ανεβάζει την (μυθική) αξία του Iphone....

    Μπράβο στην Apple αλλά αυτό εννοείται μόνο από επικοινωνιακής πρακτικής και marketing καθώς εμένα δε νομίζω να με δει ποτέ σαν πελάτη.

    Εκτός και αν βρω κανένα Iphone πεταμένο αλλά ποτέ μου δεν θα στρέψω την κάμερα κατάφατσα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #83
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    London, UK
    Μηνύματα
    647
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και δεν μπορείς να φωτογραφίζεις αδιάκριτα οποιονδήποτε, οπουδήποτε ανεξάρτητα απο το αν είναι εγκληματίας.



    Το οτι η μια πράξη είναι παράνομη κάνει μια άλλη αντίστοιχη να σταματά να είναι?

    To "authorized user" που αναφέρεται μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο την apple για τους χρήστες που δεν έχουν jailbroken τη συσκευή τους και να χαρακτηρίζει "unauthorized users" τους υπόλοιπους. Έτσι παρακάμπτει την εξαίρεση του jailbreaking απο την DMCA. Με λίγα λόγια αυτά που γράφει ο editor του cnet έχουν βάση.
    Oι νομικές σου γνώσεις πάντως σπάνε κόκαλλα...

    Όλα τα παραπάνω (τι μπορεί να κάνει η εταιρεία με το remote access κτλ.) αναφέρονται στο end user agreement και είναι ανοιχτά τόσο στο χρήστη που το αποδέχεται όσο και σε διερεύνηση της νομιμότητάς τους... Εκεί αναφέρεται και το σχόλιό μου περί vodafone, ότι στη σχέση μου μία εταιρεία, πάντα είσαι το αδύναμο μέρος που αναγκαστικά δεν έχει έλεγχο επί των τεχνικών λεπτομερειών και δυνατοτήτων της εταιρείας. Το ότι κάποιος έχει τη δυνατότητα να κάνει κάτι, δεν σημαίνει ότι νομιμοποιείται να το κάνει και ότι θα το κάνει και αυτό ισχύει σε όλες τις σχέσεις σου με εταιρείες και γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή!
    Τώρα, το να φωτογραφίσεις αυτόν που σου έκλεψε το κινητό με το κινητό που σου έκλεψε, ναι είναι νόμιμο, so simple! Όπως είναι νόμιμο να μπορείς να εντοπίσεις και να ακινητοποιήσεις το αυτοκίνητο που σου έχουν κλέψει, όπως είναι νόμιμο να φωτογραφίζεις κάποιον που βρίσκεται έξω από την είσοδο της οικείας σου (ένα κομμάτι του δημοσίου χώρου μπροστά από το σπίτι σου) κτλ κτλ κτλ...

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 15:01
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-08, 12:51
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 23:32
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-07, 14:37
  5. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-06, 22:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας