Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 99
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παμε για την αγορά σπιτιού 10ετιας...
    ΚΑι επειδή ειναι ενα τεραστιο βήμα, είμαι χεσμενος, και ψάχνω τα παντα...

    1) εντιχοιζόμενα επιπλα κουζίνας, σε τι τιμές κυμαίνονται?
    Εννοώ, βρηκα σε διάφορα καταστηματα στο ιντερνετ, να εχουν 5-6.000.
    Εμαθα οτι στο πράκτικερ εχουν 1.500-2000...
    Ποσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχουν στην ποιότητα? Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή? (στην εγκαθιστα αυτός από τον οποίο την αγοράζεις? ακόμα και αν ειναι απο το πρακτικερ?)

    2) Καλοριφέρ : Είναι σε 2 σημεία που δε βολεύουν την χωροταξική τακτοποιηση του σαλονιού μου. Μου πρότεινε ο μεσίτης να βάλω όχι τις κλασσικές φέτες που εχει το σπίτι, αλλά καποιες αλουμινίου, που μπαίνουν και στο πάτωμα, αλλά δεν εχουν ίδια απόδοση...
    Ποσο μεγαλες διαφορές σε αποδοση εχουν? και κόστος ξερει κανεις?

    3) Τεντες: για να βαλεις ρυθμιζόμενες με μοτέρ, σε μια φάτσα καπου 12 μετρα?

    4) Σημαντικό: Κόστος εγκ/σης μπόιλερ... Ποσο περίπου πάει (το σπίτι ειναι στον 4ο)? απαιτεί μηχανικό?

    5) Συναγερμός...Οι προηγούμενοι τον άφησαν μέσα, αλλα ξηλωμένο σε κάποια σημεία.
    2 ερωτησεις εδώ: Το κεντρικό κουτί μπορεί να μεταφερθεί ΄κάπου αλλου, γιατι εκεί με εμποδίζει χωροταξικά? και 2η: Σε ποιον απευθυνομαι για να τον ξαναενωσει σωστα?

    6) Η πόρτα είναι ασφαλείας, αλλά το κλειδί το έχουν ήδη 2 μεσίτες, ιδιοκτήτης κ ενοικιαστής! οποτε η κλειδαριά πρέπει να αλλαξει οπωσδήποτε. Χρειάζεται ειδική κλειδαριά για πορτα ασφαλείας? ή κανει κ αυτή η κλειδαριά ασφαλείας που εχω στο τωρινό μου σπίτι? (not so important issue!)!

    7) ο ημιυπαιθριος (κλεισμένος-θα τακτοποιηθεί), τρώει τρελλό ήλιο. τι ειναι πιο εύκολο, και με λιγότερο κόστος, να μπει? παντζούρι, εξω από το τεράστιο τζάμι (μισος τοιχος καλύπτεται απο τζάμι) , ή τεντες?

    8) αναμεσα σε πορτα (αλουμινιου) και παντζούρι(αλουμινίου) δεν εχει χώρο για σίτα. Υπάρχει εύκολος τρόπος να μπει? ή χρειαζεται αυτοκρατορικά έξοδα?

    9) Ξυλινα πατώματα. Θελουν σίγουρα τρύψιμο. Μηπως θα ήταν προτιμότερο να βαλω αυτα τα ξυλινα πατώματα που "κολλάνε" πανω στο προηγ.πάτωμα?? (Αυτα που συνηθιζονται σε ιατρεία κλπ)!

    10) τι αλλο θεωρείτε ότι πρέπει να προσέξω/ψάξω ?

    (πω πω, σεντονι εγραψΑ)!

    ........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 39 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    (ξερετε κανά...φόρουμ σχετικό με αυτα?)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antreas9 : 27-08-10 στις 10:50. Αιτία: auto merged post
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα σου απαντήσω στο 9 και στο 6.

    Για το πάτωμα, ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. Μην το διανοηθείς. Τα ξύλινα πατώματα τρίβονται, στοκάρονται και ξαναγίνεται παρκέ ευκολότατα. Μάλιστα, αν θέλεις να τους αλλάξεις και χρώμα (φαντάζομαι είναι ανοιχτά δρύινα τώρα; ) μπορείς. Το ξύλινο πάτωμα συντηρείται. ΟΧΙ laminate.

    Για τη κλειδαριά, μπορείς να βάλεις μια καλή κλειδαριά ασφαλείας, δεν χρειάζεται να είναι συγκεκριμένη. Τουλάχιστο σε όσες πόρτες ασφαλείας έχω δει, δεν έχω δει καμία με συγκεκριμένη κλειδαριά. Πήγαινε σε έναν κλειδαρά και πες του. Συνήθως σε πόρτες ασφαλείας, οι κλειδαριές δεν έχουν βίδες εξωτερικά και πρέπει να έρθει κάποιος κλειδαράς να την αλλάξει εκτός και αν ξέρεις τι κάνεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    H μητερα μου ασχολειται με αυτα (και ειναι αρκετα καλη) εγω δε θα σου δωσω λεπτομεριες που και πως αλλα γενικα
    καταρχην πρεπει να εχεις ενα κονδυλι ειτε αυτο ειναι απο δανειο ειτε απο εσενα γιατι δε γινεται να αρχισεις να φτιαχνεις σπιτι και να φτιαχνεις κατι και μετα απο καιρο κατι αλλο γιατι θα το πληρωσεις πολυ περισσοτερο. Καλυτερα να εχεις τα λεφτα ετσι ωστε οταν τελειωνει ο ενας να μπαινει ο αλλος,
    απαντησεις
    1)Οντως ειναι αρκετα φτηνο στην αγορα αλλα καλυτερα να πας σε καποιο ελληνα ή ξενο μαστορα/βιοτεχνη, μπορει να πληρωσεις τα ιδια ή λιγο περισσοτερα αλλα η ποιοτητα θα ειναι κλασεις ανωτερη και επιπλεον θα τη φτιαξει αναλογα με τις αναγκες σου. Το καταστημα στη παραδιδει σπιτι απο εκει και περα στη καλυτερη να σου προτεινει μαστορα
    2)Εχει δικιο και μαλιστα καλο ειναι να βαλεις και μεγαλυτερα σωματα οπου σε περνει χωροταξικα, κοστος εξαρταται απο εταιρια αλλα γενικα κανα 100ρι το σωμα (μεσαιο)
    4)Δε θελει αλλα καλο ειναι να υπαρχει(σχεδιο σιγουρα πρεπει να υπαρχει απο μηχανικο). Επισης πρεπει να υπαρχει και καποια εγκατασταση πυροσβεσης πλεον και μετρητης. Κοστος κοκ σε πμ. Μηπως ομως σε συμφερει ηλιακος?(εκτος αν θες και θερμανση)
    5)Ισως να σε συμφερει να βαλεις καινουργιο(περισσοτερες δυνατοτητες), οι καλωδιωσεις και η μεταφορα δεν ειναι κατι σημαντικο (εξοδο)
    7)Τεντα (για εξοδα)
    8)Μπαινει εξω απο παντζουρι οχι σημαντικο εξοδο
    9)Καλυτερα να φτιαξεις το πατωμα απλως πρεπει να βρεις καλο μαστορα. Μπορει σε μειρκα σημεια να θελει ξυλωμα και αντικατασταση και σιγουρα βερνικωμα.

    Ηλεκτρικα(διακοπτες/πινακα) μονωσεις (αν χρειαζεται) υδραυλικα (μπαταριες νιπτηρες ή πιο συγχρονα στηλη υδρομασαζ κοκ) anyway μπορεις να κανεις ενα σπιτι αγνωριστο αναλογα με τα χρηματα

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πάτωμα, ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. Μην το διανοηθείς. Τα ξύλινα πατώματα τρίβονται, στοκάρονται και ξαναγίνεται παρκέ ευκολότατα. Μάλιστα, αν θέλεις να τους αλλάξεις και χρώμα (φαντάζομαι είναι ανοιχτά δρύινα τώρα; ) μπορείς. Το ξύλινο πάτωμα συντηρείται. ΟΧΙ laminate.
    αν και ομολογώ ότι η τόσο κατηγορηματική αρνηση σου, με πείθει, γιατι τοσο δυνατά ΟΧΙ??
    (ναι, ειναι ανοιχτό δρύινο, αλλά δ εμου αρέσει και τόσο και το"Σχεδιο"!)!
    Πήγαινε σε έναν κλειδαρά και πες του. Συνήθως σε πόρτες ασφαλείας, οι κλειδαριές δεν έχουν βίδες εξωτερικά και πρέπει να έρθει κάποιος κλειδαράς να την αλλάξει εκτός και αν ξέρεις τι κάνεις.
    καλα,αυτό εννοειται! ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω δε θα κανω μονος μου!
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σου προτείνω στα παντζούρια να μην βάλεις συρόμενα.
    Χρόνια ζούσα σε παλιό σπίτι με παντζούρια που ανεβοκατέβαιναν και όταν έβλεπα τα πιο σύγχρονα σπίτια με τα συρόμενα που φαινόντουσαν παλιατζούρες.

    Όταν έμεινα όμως σε σπίτια με συρόμενα συνειδητοποίησα πόσο εύχρηστα είναι τα παλιά σε σημείο που απορώ γιατί σταμάτησαν να τα χρησιμοποιούν μετά από ένα σημείο. Νομίζω είναι η τιμή και ότι δεν μπορείς να έχει συρόμενο παράθυρο.

    Τα πλεονεκτήματα όμως είναι τρομερά. Φως όσο θες και όχι on-off όπως επίσης να αερίζεται το δωμάτιο και να φυσάει χωρίς να σε βλέπουν απέξω.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαντησεις
    1)Οντως ειναι αρκετα φτηνο στην αγορα αλλα καλυτερα να πας σε καποιο ελληνα ή ξενο μαστορα/βιοτεχνη, μπορει να πληρωσεις τα ιδια ή λιγο περισσοτερα αλλα η ποιοτητα θα ειναι κλασεις ανωτερη και επιπλεον θα τη φτιαξει αναλογα με τις αναγκες σου. Το καταστημα στη παραδιδει σπιτι απο εκει και περα στη καλυτερη να σου προτεινει μαστορα
    Το customization είναι αρκετά σημαντικό, πράγματι, και πρέπιε να το πληρώσεις παραπάνω.
    Στην ποιότητα όμως, παίζει ρόλο πχ μονο η ποιότητα του ξύλου?
    (αλήθεια...εχει κανείς να συστήσει κάποιον βιοτέχνη ή μαστορΑ?)
    Και μιλαμε λογικά για ένα κόστος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5.000 ε?
    2)Εχει δικιο και μαλιστα καλο ειναι να βαλεις και μεγαλυτερα σωματα οπου σε περνει χωροταξικα, κοστος εξαρταται απο εταιρια αλλα γενικα κανα 100ρι το σωμα (μεσαιο)
    Δηλαδή, κόστος εγκ/σης, και εστω 3 σώματα πχ, σύνολο να παει κανα 500αρι? Και θα αποδίδει το ίδιο πε΄ριπου με 2 σώματα καλοριφέρ ?

    4)Δε θελει αλλα καλο ειναι να υπαρχει(σχεδιο σιγουρα πρεπει να υπαρχει απο μηχανικο). Επισης πρεπει να υπαρχει και καποια εγκατασταση πυροσβεσης πλεον και μετρητης. Κοστος κοκ σε πμ. Μηπως ομως σε συμφερει ηλιακος?(εκτος αν θες και θερμανση)
    ναι,θελω να ζεσταινεται απο την θερμανση!
    5)Ισως να σε συμφερει να βαλεις καινουργιο(περισσοτερες δυνατοτητες), οι καλωδιωσεις και η μεταφορα δεν ειναι κατι σημαντικο (εξοδο)
    χχχμμμ...δεν το εχω ψάξει βεβαια, αλλά έλεγα να μείνω με τον υπάρχοντα. εξαρταται βεβαια και το κόστος του καινουργιου!
    7)Τεντα (για εξοδα)
    πως στο διαολο θα τη βαλει ο μαστορας ρε? δεν εχει χώρο να πατήσει, μόνο παράθυρο (πολύ μεγάλο) εχει!
    Την ιδια απορία έχω και για το a/c που θα βάλω στον ημι-υπαιθριο. ΠΩς θα κρεμαστεί η εξωτ.μοναδα?
    8)Μπαινει εξω απο παντζουρι οχι σημαντικο εξοδο
    ααα,βαζεις ράγες κάτω, και μπαίνει απέξω? το ειχα σκεφτεί,αλλά δεν ήξερα αν γίνεται!
    9)Καλυτερα να φτιαξεις το πατωμα απλως πρεπει να βρεις καλο μαστορα. Μπορει σε μειρκα σημεια να θελει ξυλωμα και αντικατασταση και σιγουρα βερνικωμα.
    2 στους 2 υποστηρίζουν το ίδιο! οποτε...
    Ηλεκτρικα(διακοπτες/πινακα) μονωσεις (αν χρειαζεται) υδραυλικα (μπαταριες νιπτηρες ή πιο συγχρονα στηλη υδρομασαζ κοκ) anyway μπορεις να κανεις ενα σπιτι αγνωριστο αναλογα με τα χρηματα
    ο πινακας εινια μια χαρά, μονώσεις δεν εχω ιδέα αν χρειάζεται, μπαταρίες θελει παντού.
    ΚΑι εχει ενα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μικρό μπάνιο, και σκέφτομαι μήπως βγαλω την καινουργια και ομορφη μπανιέρα που έχει, για να κανω ντους , να κερδίσω χώρο.
    (θα αλλαξω και την πόρτα που ανοιγει με τον κλασσικό τρόπο για να μην ανοιγει πια προς τα μεσα)!

    ........Auto merged post: antreas9 πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου προτείνω στα παντζούρια να μην βάλεις συρόμενα....
    το σπιτι των δικών μου εχει τα παλια πατζουρια, και το σπιτι που μενω τώρα, τα καινούργια! εχω αποφασίσει οτι θελω τα καινουργια !
    αλλωστε, εκει που θα το πάρω μάλλον, απεναντι δεν εχει ψυχή, (κοντα) οπότε, δεν εχω πρόβλημα!

    ΥΓ: Ξερει κανεις το κόστος για τέντες με μηχανισμό φυσικα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antreas9 : 27-08-10 στις 11:44. Αιτία: auto merged post
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και ομολογώ ότι η τόσο κατηγορηματική αρνηση σου, με πείθει, γιατι τοσο δυνατά ΟΧΙ??
    (ναι, ειναι ανοιχτό δρύινο, αλλά δ εμου αρέσει και τόσο και το"Σχεδιο"!)!
    To ξύλινο πάτωμα είναι για μια ζωή. Αν δεν σου αρέσει το σχέδιο, βρεις καλό μάστορα και βάλε πάλι ξύλινο, όχι laminate αλλά θα σου στοιχίσει. Το κλασσικό ξύλινο πάτωμα δεν αντικαθίσταται με τίποτε και αυτή η ζεστασιά που δίνει δεν συγκρίνεται. Απλά θέλει προσοχή. Τα laminate πατώματα συνήθως τα βάζουν όταν δεν έχουν την επιλογή του κανονικού ξύλινου πατώματος (πχ πάνω από μωσαϊκό). Στα υπόψη ότι αν βάλεις laminate πάνω από άλλο πάτωμα, το πάτωμα θα σηκωθεί κοντά στα 1-2εκ οπότε για να μην πηγαίνεις σε ένα δωμάτιο με πιο ψηλό πάτωμα (έχω μείνει σε ενοικιαζόμενο σπίτι που το είχαν κάνει μόνο σε 1 δωμάτιο) ίσως θα πρέπει να κάνεις δουλειά και στα άλλα πατώματα.

    ........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, για την μπανιέρα, αν κατάλαβα λες να την βγάλεις και να βάλεις ντουζιέρα; Αν δεν έχεις παιδιά και σκοπεύεις να κάνεις, μην βγάλεις την μπανιέρα γιατί θα βλαστημήσεις την ώρα που το έκανες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 27-08-10 στις 11:48. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    ρε συ, αυτό με την μπανιέρα το σκεφτηκα και εγω για τα (μελλοντικά) παιδιά και το ποσο δύσκολο θα ειναι το μπανιο τους....
    Υποθέτω ότι θα πρέπει να "ζήσω" με αυτό το ελαττωμα (τρομερα μικροί χώροι στο μπάνιο,αλλά με μπανιερα) σε αυτό το σπιτι!
    για πατωμα laminate ( thanks για την ορολογία), μου το πρότειναν σε αλλο σπιτι, που ειχε πράγματι μωσαικό!
    Μαλλον αν καταληξω σε αυτό, θα φωνάξω μάστορα για να το συντηρησει....
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις περισσότερες κλειδαριές από πόρτες ασφαλείας αλλάζει το κλειδί μόνο, αγοράζεις ένα σετάκι με κλειδιά και το αλλάζεις μόνος σου. Μόνο να πεις στον κλειδαρά τη μάρκα από την κλειδαριά.
    Ντουλάπια κουζίνας είχα πάρει από το Praktiker και τα έβαλα μόνος, κόστος πολύ χαμηλό και είναι μια χαρά!
    Για την μπανιέρα θα διαφωνήσω με αυτό που λέει ο manicx, μακάρι να την είχα βγάλει και να είχα βάλει ντουζιέρα, έχει πιαστεί η μέση της συζύγου με το να κάνει μπάνιο τα μωράκια μας. Δεν ξέρω φυσικά πως θα είναι όταν μεγαλώσουν λιγάκι, αλλά τώρα η ντουζιέρα θα μας βόλευε πολύ καλύτερα.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κι εμένα το σπίτι έχει μικρό μπάνιο. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά στο κάτω-κάτω, την ανάγκη μου κάνω εκεί κι ένα ντουζ, δεν θα θα κοιμηθώ κιόλας.. Μπορείς να βάλεις ντουζιέρα μελλοντικά. Εγώ έτσι το σκέφτομαι.

    Γιώργο, φαντάσου πόσο θα είχε πιαστεί η μέση της γυναίκας σου αν έπρεπε να έχει λεκάνη μέσα σε ντουζιέρα για να κάνει μπάνιο το μωρό. Μελλοντικά αλλάζεις. Όταν μιλάμε για μωρά παιδιά η μπανιέρα είναι μονόδρομος.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σπιτι των δικών μου εχει τα παλια πατζουρια, και το σπιτι που μενω τώρα, τα καινούργια! εχω αποφασίσει οτι θελω τα καινουργια !
    αλλωστε, εκει που θα το πάρω μάλλον, απεναντι δεν εχει ψυχή, (κοντα) οπότε, δεν εχω πρόβλημα!
    Που να έρθω να χτίσω απέναντι σου με τα σούπερ πατζούρια μου???
    Σωστός πάντως αν μένεις χωρίς ενοχλητικά μάτια
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, φαντάσου πόσο θα είχε πιαστεί η μέση της γυναίκας σου αν έπρεπε να έχει λεκάνη μέσα σε ντουζιέρα για να κάνει μπάνιο το μωρό. Μελλοντικά αλλάζεις. Όταν μιλάμε για μωρά παιδιά η μπανιέρα είναι μονόδρομος.
    Σκέφτηκα πως με ντουζιέρα θα μπορεί να κάθετε σε ένα καρεκλάκι και να τα μπανιάρει, ενώ τώρα με την μπανιέρα πρέπει να σκύβει μέσα στην μπανιέρα που έχει τη λεκανίτσα.
    Έχουμε και το πρόβλημα πως η μπανιέρα είναι η μισή σε εσοχή, δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα αν την είχαμε μπροστά μας.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να έρθω να χτίσω απέναντι σου με τα σούπερ πατζούρια μου???
    Σωστός πάντως αν μένεις χωρίς ενοχλητικά μάτια
    στη μεταμόρφωση, όπου υπάρχει μια πολυκατοικία που *(θα) με βλέπει (Αν το παρω) στα 50μ αποσταση (ουτε την κοιλιά μου δε θα ξεχωριζουν απο εκεί) , και γύρω γύρω, τίποτα ή μονοκατοικίες που δε μπορούν να χτιστούν για διάφορους λόγους!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις περισσότερες κλειδαριές από πόρτες ασφαλείας αλλάζει το κλειδί μόνο, αγοράζεις ένα σετάκι με κλειδιά και το αλλάζεις μόνος σου. Μόνο να πεις στον κλειδαρά τη μάρκα από την κλειδαριά.
    ερωτηση υποθέτω νιουμπικη:
    μα αν δεν αλλαξεις την κλειδάρια, δε θα μπορούν να την ανοίξουν και τα παλια κλειδιά?
    ή θα της αλλαξει ο κλειδαράς και την υποδοχή ?
    Ντουλάπια κουζίνας είχα πάρει από το Praktiker και τα έβαλα μόνος, κόστος πολύ χαμηλό και είναι μια χαρά!
    ποσο καιρό τα έχεις βρε γιωργο?
    απο ποιότητα, εχεις τις γνώσεις να ξεχωρίσεις πράγματα? (γιατι εμενα, περαν της ομορφιάς, όλα ίδια μου φαίνονται).
    customization παιζει καθόλου στο πράκτικερ, ή εμείς δίνουμε αυτό το πάκετο, παρτο και καντο οτι θες?
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα πως με ντουζιέρα θα μπορεί να κάθετε σε ένα καρεκλάκι και να τα μπανιάρει, ενώ τώρα με την μπανιέρα πρέπει να σκύβει μέσα στην μπανιέρα που έχει τη λεκανίτσα.
    Έχουμε και το πρόβλημα πως η μπανιέρα είναι η μισή σε εσοχή, δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα αν την είχαμε μπροστά μας.
    Για να μην το σκίσουμε το θέμα του παιδιού, υπάρχουν ωραιότατα καθίσματα μπανιέρας που πιάνουν δεξιά-αριστερά της μπανιέρας και ρυθμίζονται ανάλογα το πλάτος. Σε συνδιασμό και μα κάθισμα για μωρά, είναι το πιο ξεκούραστο και ανθρώπινο για μια μαμά.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλλάζει ο "συνδιασμός" της κλειδαριάς. 'Εχει ένα μικρό "κλειδάκι" εκεί που είναι η γλώσσα,το γυρίζεις με ένα κλειδί που σου δίνουν στο σετάκι και μετά βάζεις το νέο κλειδί και είσαι οκ!
    Μετά αν θες το αλλάζεις ξανά για τα παλιά κλειδιά κοκ.
    Τουλάχιστον για τις CISA που έχω ισχύει, αλλά υποθέτω και για άλλες μάρκες.
    Τα ντουλάπια τα έχω 5 χρόνια, MDF και μελαμίνες είναι όπως τα περισσότερα της αγοράς και δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητά τους, πέρα από το ότι έκανα λαλακία και δεν έβαλα καλούς μεντεσέδες, ήταν Αύγουστος που ήταν κλειστά όλα και δεν έβρισκα και αυτοί του Praktiker δεν ήταν και τόσο σόι, θα μπορούσα να βάλω καλύτερους, ειδικά σε κάτι 60άρια κρεμαστά που έβαλα και που έχουν βάρος τα πορτάκια
    Έχει στάνταρ διαστάσεις, αυτό είναι το κακό

    ........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κάποια άλλη φορά που χρειάστηκε να φτιάξω κουζίνα και ήθελα δικές μου διαστάσεις είχα παραγγείλει από εδώ http://www.xyloefarmoges.gr/Xyloefarmoges_main.html στα μέτρα μου και σε καλές τιμές και ποιότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giwrgosth : 27-08-10 στις 12:48. Αιτία: auto merged post
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες για αγορά GPS για αυτοκίνητο (από τελείως αρχάριο...)
    Από praxitelison στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-10, 15:02
  2. αποριες για αγορα μνημης ram
    Από woody_alex στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-09, 07:02
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 18:36
  4. Μάστορες για Ανακαίνιση
    Από arys στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-09, 12:09
  5. Γνωμες για Αγορα Σπιτιου (Μαλλον Αυθαιρετο)
    Από mookie στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 10:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας