Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Εμαθα οτι ο τεχνικος για να ερθει σπιτι μου και να μου βαλει το dsl modem με χρεωνει 50 ευρω. Εκτος απο συνδεση (Hardware ) κανει και τις απαραιτητες ρυθμισεις και για το software?Αν ναι ξερετε αν γνωριζουν linux ? (εχω το mandrake 9.2)? Μπορω να αγορασω ενα οποιοδηποτε μοντεμ dsl που να πληρει τις προδιαγραφες της συνδεσης μου και φωναξω τον τεχνικο του οτε να κανει την παραπανω διαδικασια ?

  2. #2
    Εγγραφή
    19-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άν το συνεργείο που θα έρθει είναι του ΟΤΕ, δεν ξέρουν και πολλά πράγματα ή μάλλον ξέρουν τα πολύ βασικά. Αν έρθει κάποιος άλλος φορέας, φαντάζομαι ότι θα το ψάξουν περισσότερο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους xenbast_
    xenbast_ Guest
    ...την τύφλα τους ξέρουν...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το "συνεργείο" που θα έρθει είναι της Sparknet. Καμία σχέση με ΟΤΕ... Και δε ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΤΕ αν παίρνεις Sparknet! Τεστάρουν ΟΛΕΣ τις συνδέσεις (και όχι μόνο σε 1ο επίπεδο)
    Απ' ότι ξέρω, ξέρουν για Linux.
    Αν έχεις πρόβλημα, κράτα όνομα και στείλε PM. Θα βοηθούσε επίσης αν τους έλεγες ότι θέλεις να το στήσουν σε Linux, όπως και το μοντέλο του modem/router που θα βάλουν. Υποθέτω ότι θα σου δώσουν ADSL router, όποτε οι ρυθμίσεις στο PC σου είναι απλά να δηλώσει τον router ως gateway (default route)

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Για forthnet ενδιαφερομουνα αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο ΟΤΕ δεν υποστηριζει προς το παρον DSL για τη γραμμη μου (ISDN) στην περιοχη που μενω (Αργυρυπολη!)! Παλι τριτοκοσμικοι!
    Anyway ευχαριστω πολυ φιλε yiapap και σου εχω αλλη μια ερωτηση : για linux εμαθα οτι το καλυτερο θα ειναι να αγορασω ενα dsl modem PPPoE με routing και οχι bridging . Εχω πολυ μεγαλη πειρα με υπολογιστες ( εχω ακομα τον αθανατο C64 ! ) και αν δεν μου κανει τιποτα ιδιαιτερο ο τεχνικος (απλα δηλαδη για να συνδεσει ο τεχνικος το μοντεμ στη πριζα και στη καρτα δικτυου!) πιστευω οτι τζαμπα θα πληρωσω τα 50 ευρω! Ειναι τοσο δυσκολη η διαδικασια? (πιστευω οτι αρκει να συνδεσω το μοντεμ και επειτα να κανω autoconfig τη συνδεση στο δικτυο μεσω ethernet).

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Braveheart1980
    Εμαθα οτι ο τεχνικος για να ερθει σπιτι μου και να μου βαλει το dsl modem με χρεωνει 50 ευρω. Εκτος απο συνδεση (Hardware ) κανει και τις απαραιτητες ρυθμισεις και για το software?Αν ναι ξερετε αν γνωριζουν linux ? (εχω το mandrake 9.2)? Μπορω να αγορασω ενα οποιοδηποτε μοντεμ dsl που να πληρει τις προδιαγραφες της συνδεσης μου και φωναξω τον τεχνικο του οτε να κανει την παραπανω διαδικασια ?
    Καλό το Linux.....αλλά πολλές εντολές θέλει ρε παιδιά, τεχνικός του ΟΤΕ και να ξέρει από Linux;Μία στο δισεκατομμύριο €.
    Μές του τσιγάρου το καπνό
    και του πιοτού τη ζάλη,
    έρχεσαι μές στη σκέψη μου
    και με παιδεύεις πάλι.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    AEKAAAAAAAAAAAAAAPAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Braveheart1980
    Anyway ευχαριστω πολυ φιλε yiapap και σου εχω αλλη μια ερωτηση : για linux εμαθα οτι το καλυτερο θα ειναι να αγορασω ενα dsl modem PPPoE με routing και οχι bridging . Εχω πολυ μεγαλη πειρα με υπολογιστες ( εχω ακομα τον αθανατο C64 ! ) και αν δεν μου κανει τιποτα ιδιαιτερο ο τεχνικος (απλα δηλαδη για να συνδεσει ο τεχνικος το μοντεμ στη πριζα και στη καρτα δικτυου!) πιστευω οτι τζαμπα θα πληρωσω τα 50 ευρω! Ειναι τοσο δυσκολη η διαδικασια? (πιστευω οτι αρκει να συνδεσω το μοντεμ και επειτα να κανω autoconfig τη συνδεση στο δικτυο μεσω ethernet).
    1. Η Sparknet παίζει με PPPoA. Οπότε, παίρνεις ένα ADSL Router (Zyxel, Planet) και στο Linux ή στα άλλα μηχανήματα, απλά το δηλώνεις ως gateway (default route)
    2. Το σετάρισμα, προφανώς δεν είναι τίποτε. Στο forum θα βρεις τα σεταρίσματα (που πάνω-κάτω είναι standard) για όλα τα μοντέλα και γίνονται μέσω HTTP Interface
    3. Ο Τεχνικός για τα δίκο σου (μας ) επίπεδο απλά σου εγγυάται ότι δε θα φας όλη τη μέρα να ψάχνεις τζάμπα τι έκανες λάθος στις ρυθμίσεις, επειδή δε σε δρομολογεί ο ΟΤΕ! Έχει στο τηλέφωνό του και τον ΟΤΕ και τη Sparknet, οπότε παίρνει έναν αριθμό και μαθαίνει ακριβώς που είναι το πρόβλημα. Μετά, καλώς εχόντων των πραγμάτων το λύνει. Αν αξίζει; Εξαρτάται: Αν το μόντεμ κουμπώσει με την πρώτη, σίγουρα όχι. Αν όμως δεν κουμπώσει... πόσο τιμολογείς τη δική σου ώρα που θα ψάχνεις σαν την άδικη κατάρα;

  9. #9
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109957kbps/10996kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ 267Ν
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 5.9(dB)
    Εχεις δικιο φιλε yiapap! Θα προτιμισω να το παιδεψω καμμια μερουλα και αν δεν πιασει χαλαλι τα 50 ευρω! Thanx buddy!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τεχνικος της Forthnet για βραχυκυκλωμα
    Από puteolana στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-08, 22:55
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-07, 17:09
  3. Ζητηση : Τεχνικός για σεταρισμα Routers Cisco 876
    Από garfieldakos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-06, 13:10
  4. Τεχνικός για PS2 στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από Yngwiedis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-05, 08:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας