Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Παιδια καλησπερα!
    Σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο αν θα ηταν καλυτερο να μετακομισω απο την vodafone στην cosmote.Εχω το iPhone 3G και ειδικα απο την στιγμη που εμαθα για το τελος του free tethering απο την vodafone,με απασχολει ακομα περισσοτερο το συγκεκριμενο θεμα.Θα ηθελα μια βοηθεια ομως σε καποια πραγματα που με προβληματιζουν...Απο 3G καλυψη και ταχυτητες στο internet,ειτε με GPRS/EDGE ειτε με 3G,η cosmote υπερτερει της vodafone?Ισχυει αυτο που λενε οτι οι κεραιες της cosmote εκπεμπουν λιγοτερη ακτινοβολια απο οτι των υπολοιπων κινητων δικτυων?Οι ποιοτητα κλησεων της cosmote ειναι καλυτερη ή χειροτερη απο την vodafone?Γενικα πιστευετε οτι αξιζει μια τετοια αλλαγη???
    Οι περισσοτεροι τι θα λεγατε?

    Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Περί κεραιών και ακτινοβολίας, όχι δεν ισχύουν. Ολοι έχουν κεραίες σε όλες τις συχνότητες
    Περί ταχυτήτων data, βγήκαν από το PC world κάτι μετρήσεις από διάφορα σημεία στην Αττική, με την vodafone κατά 33% (αν θυμάμαι καλά) ταχυτερη κατά τά μέσο όρο από την κοσμοτέ
    Η vodafone επίσης είναι η μόνη που αυτή τη στιγμή μπορεί να αντιμετωπίσει θέματα σήματος σε κλειστό χώρο (vag)

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από merkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα!
    Σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο αν θα ηταν καλυτερο να μετακομισω απο την vodafone στην cosmote.Εχω το iPhone 3G και ειδικα απο την στιγμη που εμαθα για το τελος του free tethering απο την vodafone,με απασχολει ακομα περισσοτερο το συγκεκριμενο θεμα.Θα ηθελα μια βοηθεια ομως σε καποια πραγματα που με προβληματιζουν...Απο 3G καλυψη και ταχυτητες στο internet,ειτε με GPRS/EDGE ειτε με 3G,η cosmote υπερτερει της vodafone?Ισχυει αυτο που λενε οτι οι κεραιες της cosmote εκπεμπουν λιγοτερη ακτινοβολια απο οτι των υπολοιπων κινητων δικτυων?Οι ποιοτητα κλησεων της cosmote ειναι καλυτερη ή χειροτερη απο την vodafone?Γενικα πιστευετε οτι αξιζει μια τετοια αλλαγη???
    Οι περισσοτεροι τι θα λεγατε?

    Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!
    Αυτό με την ακτινοβολία ξέχνα το,γενικά όσο καλύτερο σήμα λαμβάνει το κινητό σου τόσο λιγότερο ακτινοβολία εκπέμπει,το κινητό σε νοίαζει γιατί αυτό έχεις εκατοστά από το κεφάλι σου και όχι την κεραία.Επίσης να χρησιμοποιείς bluetooth.Σε γενικές γραμμές η Cosmote έχει πολύ καλύτερη κάλυψη και από τις άλλες δύο στο 3g ειδικά στην επαρχία,βέβαια υπάρχουν κάποιες περιοχές ειδικά μέσα στην αθήνα που λόγω ξηλώματος κεραιών(δημοτικές εκλογές έρχονται) υπάρχουν προβλήματα.Σε ποιές περιοχές βασικά θα κινείσαι?Επίσης οι ταχύτητες είναι κάτι πολύ σχετκό και έχει να κάνει άμεσα με το πόσοι χρήστες είναι συνδεδεμένοι στην κεραία και τι χρήση κάνουν.Επίσης σε γενικές γραμμές για mobile browsing δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsour_ee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με την ακτινοβολία ξέχνα το,γενικά όσο καλύτερο σήμα λαμβάνει το κινητό σου τόσο λιγότερο ακτινοβολία εκπέμπει,το κινητό σε νοίαζει γιατί αυτό έχεις εκατοστά από το κεφάλι σου και όχι την κεραία.Επίσης να χρησιμοποιείς bluetooth.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsour_ee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές η Cosmote έχει πολύ καλύτερη κάλυψη και από τις άλλες δύο στο 3g ειδικά στην επαρχία,βέβαια υπάρχουν κάποιες περιοχές ειδικά μέσα στην αθήνα που λόγω ξηλώματος κεραιών(δημοτικές εκλογές έρχονται) υπάρχουν προβλήματα.
    Αυτό είναι μια άποψη που έχει "παγιωθεί" από παλιότερα που όντως ήταν κάπως έτσι τα πράγματα, και συντηρείται με πολύ διαφήμιση... Αμφιβάλλω αν ισχύει ακόμα όμως...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αυτό είναι μια άποψη που έχει "παγιωθεί" από παλιότερα που όντως ήταν κάπως έτσι τα πράγματα, και συντηρείται με πολύ διαφήμιση... Αμφιβάλλω αν ισχύει ακόμα όμως...
    Μιλώντας καθαρά προσωπικά θα σου πω ότι εγώ αυτό έχω βιώσει,συγεκριμένα ένα παράδειγμα το χωριό μου που είναι έξω από τη Ναύπακτο,ημιορεινά καλύπτεται από 3κεραίες 3g όταν Voda-Wind έχουν πρόβλημα ακόμα και σε 2G.Τεσπα,το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις εκεί που θα κινείσαι περισσότερο αν έχει σήμα η cosmote και να κρίνεις εσύ.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsour_ee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας καθαρά προσωπικά θα σου πω ότι εγώ αυτό έχω βιώσει,συγεκριμένα ένα παράδειγμα το χωριό μου που είναι έξω από τη Ναύπακτο,ημιορεινά καλύπτεται από 3κεραίες 3g όταν Voda-Wind έχουν πρόβλημα ακόμα και σε 2G.
    το θέμα είναι ότι το προσωπικό μας παράδειγμα δεν αποτελεί απαραίτητα και την γενική εικόνα, σωστά?

    Τεσπα,το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις εκεί που θα κινείσαι περισσότερο αν έχει σήμα η cosmote και να κρίνεις εσύ.
    αυτό είναι γενικά σωστό, συνυπολογίζοντας βέβαια και τα διάφορα έξτρα της κάθε εταιρίας (χρεώσεις, πακέτα, παροχές, συνοδευτικό υλικό, υπηρεσίες κλπ)...

  7. #7
    Το avatar του μέλους junior21
    junior21 Guest
    Εγώ προτιμώ την Cosmote επειδή έχει καλύτερο σήμα...


    Από τιμές είναι όλες το ίδιο χάλια...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι ότι το προσωπικό μας παράδειγμα δεν αποτελεί απαραίτητα και την γενική εικόνα, σωστά?


    αυτό είναι γενικά σωστό, συνυπολογίζοντας βέβαια και τα διάφορα έξτρα της κάθε εταιρίας (χρεώσεις, πακέτα, παροχές, συνοδευτικό υλικό, υπηρεσίες κλπ)...

    Συμφωνώ και στα δύο φίλε lyk

  9. #9
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και γενικά έχε υπόψη σου ότι τελευταία στην Cosmote απαιτούν και εγγυήσεις 150 ευρώ ανά σύνδεση(για νέες συνδέσεις ή μεταφορά από άλλη εταιρεία)
    Σου μιλάω σαν "παθών" και χωρίς να έχω ιστορικό "κακοπληρωτή"...

    Η ξαφνική εισροή πελατών μετά από την επιτυχία της διαφήμισης "σήμα καμπάνα" τους έχει κάνει λίγο υπερόπτες...

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vhal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γενικά έχε υπόψη σου ότι τελευταία στην Cosmote απαιτούν και εγγυήσεις 150 ευρώ ανά σύνδεση(για νέες συνδέσεις ή μεταφορά από άλλη εταιρεία)
    Σου μιλάω σαν "παθών" και χωρίς να έχω ιστορικό "κακοπληρωτή"...

    Η ξαφνική εισροή πελατών μετά από την επιτυχία της διαφήμισης "σήμα καμπάνα" τους έχει κάνει λίγο υπερόπτες...
    Εάν ισχύει αυτό τότε τα γκολντεν ζούν και βασιλεύουν εκει μέσα

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί ταχυτήτων data, βγήκαν από το PC world κάτι μετρήσεις από διάφορα σημεία στην Αττική, με την vodafone κατά 33% (αν θυμάμαι καλά) ταχυτερη κατά τά μέσο όρο από την κοσμοτέ
    μιας και ξανάπεσα πάνω στο σχετικό άρθρο, να με διορθώσω για την κακή μου μνήμη, και να αντιγράψω ότι
    ...γεγονός που καθιστά τη Vodafone 25% ταχύτερη στο download και 14% ταχύτερη στο upload...
    http://www.pcw.gr/Article/Telecommun.../243-5186.html

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η δική μου εμπειρία με καθημερινή χρήση και των δύο είναι ότι το σήμα της Cosmote υπερτερεί όπου και αν έχω δοκιμάσει, εντός και εκτός Αθηνών. Ακόμα και κατά στις διακοπές, σε ολόκληρο νησί δεν έπιασα πουθενά 3G με Vodafone (και σε κάποια σημεία εκτός δικτύου) ενώ με Cosmote είχα παντού σήμα και 3G δίκτυο (ευτυχώς), σε σημείο που αναγκάστηκα να πάρω Cosmote καρτοιντερνετ. Σε καμία περίπτωση όμως, μία και μόνο εμπειρία δε μπορεί να θεωρηθεί στατιστικό δείγμα.

    Τώρα όσον αφορά τιμές/πακέτα κτλ, θεωρώ και των δύο απαράδεκτα αλλά το καρτέλ καλά κρατεί.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμα δουμε καθαρα σαν value for money θεωρω οτι τα Απεριοριστα τις cosmote με τα ιδια λεφτα προσφερουν περισσοτερα απο αυτα της vodafone

  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και κατά στις διακοπές, σε ολόκληρο νησί δεν έπιασα πουθενά 3G με Vodafone (και σε κάποια σημεία εκτός δικτύου)
    Για ποιο νησί μιλάς? (από περιέργεια, γιατί το 2010 να μην υπάρχει "πουθενά 3G" μου φαίνεται απίστευτο... και με δεδομένη την δική μου φετινή εμπειρία από Ζάκυνθο με 4/5 3G στην μέση του κάμπου και λιώσιμο του vodafone καρτο-ίντερνετ...)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 19:27
  2. Αξιζει η αλλαγή από On σε Hol?
    Από LaryHimura στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 15:04
  3. Αλλαγη απο forthnet σε otenet,Αξιζει?
    Από socratis10 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 14:16
  4. Υποχρεωτική Αλλαγή συμβολαίου από cosmote
    Από Manolis_karas στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-08, 20:14
  5. αξιζει η αλλαγη απο 4thnet -> teledome?
    Από p3tr4n στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-05, 17:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας