Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Περιοχή
    Κατερίνη, Πιερία
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από omnio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρη διευκρινηση γιατι ειναι δικο μου το λαθος. Εννοουσα 160mb/min και οχι ανα sec. Επισης το δικτυο πριν κανω καποιες αλλαγες (απλα προσθεσα ενα καλωδιο δικτυου για να βαλω ενα επιπλεον switch) επαιζε κανονικα. Στο linux και στο mac που βλεπω κανονικα τα νουμερα ηταν 5-6mb/sec. Ξαφνικα παρουσιαστηκε αυτο το προβλημμα. Φυσικα οι καρτες ειναι ολες 1000αρες και δεν εχω αλλαξει απολυτως τιποτα στο hardware

    @ giatros.net: με 100αρι δικτυο μεχρι να παρουσιαστει το προβλημμα επαιζα με samba ανετοτατα ταινιες hd ακομα και 30gb (Sin City, Lord of the rings) 1080p με dts.
    Αν το δίκτυο όπως ήταν δεν σε προβλημάτιζε είναι κρίμα να δώσεις τζάμπα λεφτά για να πάρεις άλλο switch.

    Πρέπει να ξεκινήσεις την αντιμετώπιση του προβλήματος ακριβώς από αυτή την αλλαγή που περιγράφεις εδώ, δηλαδή τσεκάρισμα του καλωδίου που πρόσθεσες.

    Επιπλέον, κάτι δεν μας λες σωστά: Αρχικά λες ότι έχεις XP, server 2008 και mac και μετά μας πετάς και ένα linux . Δώσε λίγο καλύτερες πληροφορίες για την τοπολογία. Και να μας πεις ποιό μηχάνημα πρόσθεσες με το νέο καλώδιο. Το TCP/IP των windows (σίγουρα των XP, δεν ξέρω για τα 2008) είναι κακορυθμισμένο από τη μαμά του με αποτέλεσμα να βγάζει χάλια απόδοση. Ψαξε λίγο για tcp optimizer

  2. #17
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    7(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακομα και ετσι οπως τα λες να ειναι, το προβλημμα δεν ειναι οτι δεν παιζει καλα. Το προβλημμα ειναι οτι δεν παιζει ενω επαιζε. Αρα καπου εχω κανει πατατα. Θυμαμαι πριν απο λιγο καιρο στο γραφειο αλλαξα ενα καλωδιο δικτυου σε εναν συναδελφο. Επειδη ελειπε στο εξωτερικο δεν ειχα κανενα προβλημμα στο δικτυο. Με το που ηρθε ομως και ανοιξε τον υπολογιστη επεφτε ΟΛΟ το δικτυο της εταιρειας Δεδομενο οτι ειχε περασει και καιρος απο τοτε που το αλλαξα δεν πηγε το μυαλο μου στο καλωδιο. Μετα απο πολυ ψαξιμο εβγαλα το καλωδιο και με πολυ προσοχη το ανοιξα. Ηταν βραχυκυκλωμενο σε ενα σημειο. Μαλλον λογω ζεστης ελιωσαν τα συνεστραμενα ζευγη και εξαιτιας αυτου γονατιζαν τα παντα. Αν συμβαινει κατι παρομοιο τοτε φανταζομαι ο μοναδικος τροπος να τα πιασω ειναι με καποια εφαρμογη που κανει ουσιαστικα οτι κανει το εργαλειο πιστοποιησης

  3. #18
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν απαντάς όμως σ' αυτά που σε ρωτάνε και έτσι είναι δύσκολη η συνεννόηση.

    ........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 23 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείς τα σωστά σύμβολα:
    B = byte
    b = bit
    M = mega
    m = milli
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 21706 : 07-09-10 στις 12:22. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    7(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ουπς. Δεν ειχα δει το μηνυμα σου γι αυτο δεν απαντησα. Το linux ειναι ενα laptop το οποιο συνδεεται ασυρματα. Δεν παιζει κανενα ρολο στην τοπολογια απλα μεσω αυτου βλεπω καλυτερα τα νουμερα. Η τοπολογια ειναι σχετικα απλη.
    3ος οροφος
    xp, 3com switch και κατεβαινουν δυο cat6
    2ος οροφος
    server 2008, 3com switch και συνδεεται το ενα cat6 απο τον 3ο
    1ος οροφος
    mac, 3com switch και συνδεεται το δευτερο cat6 απο τον 3ο
    Ολα συνδεονται μεσω cat6 patch cords
    Η αποστασεις μεταξυ των switch ειναι μικρες (max 20 μετρα)
    Τα καθετα καλωδια και στις δυο πλευρες ειναι τερματισμενα σε panduit cat6 connectors.

    Προφανως εχω τσεκαρει το καλωδιο που προσθεσα αλλιως απο την στιγμη που εχω καει μια φορα δεν υπηρχε περιπτωση να την πατησω λογω του ιδιου προβληματος ξανα. Δεν προσθεσα μηχανημα, απλα ο server και το xp ηταν στον ιδιο οροφο (3ο). Τωρα που ο server κατεβηκε εβαλα ενα switch ωστε να εχω δυνατοτητα να προσθεσω και κατι αλλο στο μελλον.

    Το ολο θεμα ειναι αν μπορει η τοπολογια να μετρηθει. Ετσι κι αλλιως για 100αρι (που το βλεπω σε ολα τα μηχανηματα) χρησιμοποιει τα 2 ζευγη. Ακομα και καποιο να εχει προβλημμα το πολυ πολυ αν βαλω 1000αρι θα τρεχω με 100. Τοτε θα δω τι θα κανω. Εδω ομως το προβλημμα ειναι οτι εχω 1/3 της ταχυτητας που θα επρεπε να εχω οντας στο 100αρι........
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omnio : 07-09-10 στις 17:35.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Τοπικό δίκτυο
    Από teopanta1 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-09, 18:04
  2. τοπικο δικτυο;
    Από george83 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-09, 01:36
  3. Τοπικό δικτυο
    Από ataraxos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 21:11
  4. Τοπικό Δικτυο
    Από baroque στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 23:42
  5. τοπικο δίκτυο
    Από nasoshat στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-05, 21:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας