Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου: Aπό 01/9/2010, η εκπομπή ψηφιακού σήματος σταθμών περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας

    Συνεχίζοντας την επιτυχημένη πορεία της ψηφιακής μετάβασης, η DIGEA ξεκίνησε την εκπομπή ψηφιακού σήματος των τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής εμβέλειας 0-6 TV , ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON και SPORT TV, καλύπτοντας ένα μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου Αττικής.
    Συγκεκριμένα, η DIGEA ξεκίνησε την ψηφιακή μετάδοση από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας του προγράμματος των σταθμών: ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON στη συχνότητα 54 (738 MHz) και 0-6 TV ,MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV στη συχνότητα 63 (810 MHz), στα πλαίσια των διατάξεων που αφορούν στη ψηφιακή μετάβαση*. Διευκρινίζεται ότι οι τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας εξακολουθούν να εκπέμπουν και αναλογικά στο λεκανοπέδιο Αττικής.

    Οι ανωτέρω τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της Digea, με κωδικοποίηση MPEG4. Προκειμένου οι τηλεθεατές να μπορέσουν να απολαύσουν ψηφιακά τους παραπάνω τηλεοπτικούς σταθμούς θα χρειαστεί να διαθέτουν τηλεόραση ή εξωτερικό αποκωδικοποιητή που να υποστηρίζει την τεχνολογία MPEG4 και να επανασυντονίσουν τα κανάλια τους στις συχνότητες 54 και 63. Για τη λήψη του σήματος συνιστάται ο προσανατολισμός της κεραίας τους προς το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

    Ο CEO της DIGEA, κ. Γιώργος Μαθιός, επεσήμανε: «Είμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι που οι οκτώ τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας μας τίμησαν με την εμπιστοσύνη τους και τους καλωσορίζουμε στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Μέσω της DIGEA γίνεται ακόμη ένα σημαντικό βήμα στην μετάβαση της Ελλάδας στην ψηφιακή εποχή.»

    *Σημειώνεται ότι ο δίαυλος συχνότητας και το κέντρο εκπομπής περιγράφονται στις σχετικές αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) ενώ οι υποχρεώσεις ως προς τις τεχνικές παραμέτρους ψηφιακής εκπομπής προδιαγράφονται στο άρθρο 14, του Νόμου 3592/2007, σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008.


    Η DIGEA, είναι η εταιρία που έχει συσταθεί από τα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας ALPHA, ALTER, ANTENNA, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, ΣΚΑΪ και STAR και έχει αναλάβει την ψηφιακή εκπομπή των τηλεοπτικών προγραμμάτων τους καθώς και όποιων άλλων σταθμών επιλέξουν τις υπηρεσίες της.
    Εκτός από τους 7 ιδιωτικούς σταθμούς εθνικής εμβέλειας, ανέλαβε πρόσφατα και την ψηφιακή εκπομπή 8 τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής 0-6TV ,ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, MAD TV, MTV Greece, NICKELODEON και SPORT TV στο λεκανοπέδιο της Αττικής.

    Δ.Τ.Digea

  2. #2
    Εγγραφή
    19-05-2010
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15256/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    NetFaster_WLAN
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γνωρίζουμε τι θα γίνει με τα κανάλια της ΕΡΤ και πότε θα γίνει αυτό?

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    απο εδω Κυψελη δεν πιανω τα EXTRA3, HIGH-TV, ATTICA TV και NICKELODEON, προφανως γιατι εχω την κεραια μου στην Παρνηθα. Για τα υπολοιπα (MTV,MAD,SPORT,0-6), τα βλεπω οριακα, με ποιοτητα σηματος 36-37. Μαλλον εχουν ποιο δυνατους πομπους απο Αιγινα και τα λαμβανω κ γω...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίδιοι πομποί είναι και στα δύο κανάλια, απλά στο κανάλι που είναι αυτά που δεν πιάνεις υπάρχει παρεμβολή
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  5. #5
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βρε παιδια, εδω και λιγη ωρα εχω χασει την ληψη απο MEGA,STAR,SKAI !Ξερει κανεις τι συμβαινει?? Η μονο εγω εχω αυτο το προβλημα??Μενω κυψελη και η κεραια μου ειναι γυρισμενη στην Παρνηθα. Ολα τα υπολοιπα, συν και αυτα ποθ ανεφερα παραπανω, τα ειχα με ποιοτητα σηματος 94-95! Τι εγινε ξαφνικα?

  6. #6
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    προβλημα και εδω με τα ιδια καναλια σε περιοχη Πειραια. Εχουν διακοπες ανα μερικα δευτερολεπτα..

    και επι του θεματος τωρα απορια: καμια ιδεα γιατι δεν πιανω τα 8 περιφερειακα καναλια της digea ενω πιανω τα υπολοιπα αψογα; περιοχη πειραιας (καμινια)

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδια, εδω και λιγη ωρα εχω χασει την ληψη απο MEGA,STAR,SKAI !Ξερει κανεις τι συμβαινει?? Η μονο εγω εχω αυτο το προβλημα??Μενω κυψελη και η κεραια μου ειναι γυρισμενη στην Παρνηθα. Ολα τα υπολοιπα, συν και αυτα ποθ ανεφερα παραπανω, τα ειχα με ποιοτητα σηματος 94-95! Τι εγινε ξαφνικα?
    Το περίεργο είναι που τα έπιανες πριν, και όχι που τα έχασες τώρα. Η Πάρνηθα δεν εκπέμπει ψηφιακά την Digea. Μόνο τα ψηφιακά της ΕΡΤ.

  8. #8
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Υμηττο γιατι δεν τα βγαζουν? Δεν ειναι ετοιμοι? Δε βλεπω και κατι για Υμηττο στην ανακοινωση...
    Να γραφουμε και κανενα βιντεοκλιπ με το PVR

  9. #9
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τους έστηλα email και μου απάντησαν οτι δεν προβλέπετε απο το νόμο να εκπέμψουν ψηφιακά απο τον υμητό αλλα μονο απο αίγινα.Παντως η απαντηση μουφα μου φάνηκε

  10. #10
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το email να το στείλεις στα κανάλια και όχι στην Digea. Τα κανάλια πρέπει να φροντίσουν να τα εκπέμψει η Digea που είναι πάροχος δικτύου.
    Για να σου δώσω να καταλάβεις, είναι σα να μην έχει online στο internet το πρόγραμμά του ένα κανάλι και να ρωτάς τον πάροχό σου πότε και αν θα βάλει.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-10, 01:46
  2. Η ΕΡΤ στην νέα ψηφιακή εποχή!
    Από treli@ris στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 12:38
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-10, 16:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας