Εμφάνιση 1-15 από 15

Θέμα: Web Hosting

  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    4(dB) / 28(dB)
    Καλημέρα παιδιά και καλό χειμώνα να έχουμε,

    ενδιαφέρομαι να βρω κάποια υπηρεσία για web hosting μικρών sites η οποία να μου δίνει τη δυνατότητα και επιλογής domain με την κατάλληξη .gr στο τέλος.

    Ξέρω κάποια στο εξωτερικό τα οποία όμως δε δίνουν αυτή την κατάλληξη. Επομένως φαντάζομαι ότι η μοναδική λύση είναι μέσω κάποιου ελληνικού server.

    Υπάρχει κάποια υπηρεσία εδώ η στο εξωτερικό που να παρέχει κάτι τέτοιο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος simeon.mattes : 05-09-10 στις 10:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δες εδώ, εδώ και εδώ.
    Με την αγορά κάποιου πακέτου* σου δίνει δώρο domain με κατάληξη .gr

    *Ανάλογα με το πακέτο που θα επιλέξεις.Τα απλά πακέτα συνήθως δεν σου δίνουν δώρο το domain.
    Η κατοχύρωσή του είναι γύρω στα 9-10 ευρώ το χρόνο για gr.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    4(dB) / 28(dB)
    To tophost και το 1host τα είχα βρει και εγώ...ευχαριστώ και για το 3ο. Έχεις μήπως κάποια εμπειρία για αυτά; Κατά πόσο αξιόπιστα είναι, αν είναι συνεργάσιμοι κλπ;

    Γενικά από την αγορά οι περισσότεροι αγοράζουν dedicated servers στο εξωτερικό λόγω μειωμένου κόστους από τη μία και μεγαλύτερης υποτίθεται αξιοπιστίας από την άλλη.

    Επίσης ήθελα να ρωτήσω η αγορά του domain με κατάλληξη .gr μπορεί να γίνει μόνο από ελληνική εταιρία;

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    ΜΗΝ αγοράσεις το domain name σου ως "δώρο" από επιλογή πακέτου hosting!

    Να θεωρείς πάντα ένα web site ώς 2 (τουλάχιστον) διακριτές αγορές: αυτή του ονόματος χώρου και αυτή της υπηρεσίας hosting.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    4(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΗΝ αγοράσεις το domain name σου ως "δώρο" από επιλογή πακέτου hosting!

    Να θεωρείς πάντα ένα web site ώς 2 (τουλάχιστον) διακριτές αγορές: αυτή του ονόματος χώρου και αυτή της υπηρεσίας hosting.
    Ναι η αγορά ενος website είναι όντως 2 διακριτές αγορές...αλλά τι εννοείς μην αγοράσω το domain name ως δώρο από επιλογή πακέτου hosting; Αφού το παρέχουν...Δεν ισχύει και είναι μόνο για promotion;

    Απ'ότι έχω δει στις υπηρεσίες που μου έγραψε ο Spod, μπορείς να έχει απεριόριστα domain αν αγοράσεις μια συγκεκριμένη υπηρεσία. Φαντάζομαι ότι εννοεί ότι μπορώ να έχω με τη δημιουργία ενός καινούριου site και ένα domain name της δική μου επιλογής. Δεν το έχω ψάξει βέβαια ιδιαίτερα αλλά έτσι το καταλαβαίνω.

    Σε web hosting του εξωτερικού απ'όσο έχω δει αγοράζεις τις υπηρεσίες του hosting και μετά για κάθε domain name πληρώνεις ένα μικρό ποσό για 2 περίπου χρόνια.

    Απ'όσο δηλ. το έχω στο μυαλό μου είναι το εξής:

    1. Φτιάχνεις κάποιο site
    2. Το κάνεις hosting σε κάποιο server
    3. H υπηρεσία σου δίνει κάποια συγκεκριμένη ip, port
    4. Και σου παρέχει και τη δυνατότητα αγοράς κάποιου domain name

    Έχω λάθος;

    Και κάτι άλλο. Η κατάλληξη .gr παρέχεται μόνο από ελληνικούς οργανισμούς; Δηλ θα μπορούσα να αγοράσω κάπου web hosting και να μου παρέχει επίσης και domain στο εξωτερικό; Η θα μπορούσα να αγοράσω web hosting στο εξωτερικό και από κάποιο ελληνικό οργανισμό να έχω το domain που θέλω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος simeon.mattes : 05-09-10 στις 12:33.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Επειδή το domain είναι η ταυτότητά σου, καλό είναι να το αγοράσεις ξεχωριστά και να το έχεις στο όνομά σου εσύ και μόνο εσύ... Και όχι να βρίσκεται στο όνομα του hoster και αν εσύ αποφασίσεις να φύγεις από αυτόν, ο τελευταίος να μην στο δίνει...

    .gr αγοράζεις αποκλειστικά από ελληνικό οργανισμό/εταιρεία αλλά το site σου μπορεί να βρίσκεται όπου ανα τον κόσμο θέλεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    4(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το domain είναι η ταυτότητά σου, καλό είναι να το αγοράσεις ξεχωριστά και να το έχεις στο όνομά σου εσύ και μόνο εσύ... Και όχι να βρίσκεται στο όνομα του hoster και αν εσύ αποφασίσεις να φύγεις από αυτόν, ο τελευταίος να μην στο δίνει...

    .gr αγοράζεις αποκλειστικά από ελληνικό οργανισμό/εταιρεία αλλά το site σου μπορεί να βρίσκεται όπου ανα τον κόσμο θέλεις.
    Επομένως αυτό που μου λες είναι να κάνω το εξής:

    1. Να βρω μια υπηρεσία για hosting ελλάδα ή εξωτερικό
    2. Να αγοράζω κάθε φορά το domain από την κάθε χώρα που είναι υπεύθυνη για την κατάλληξη του domain, π.χ. για .gr από Ελλάδα, για .co.ck από Αγγλία, .de από Γερμανία κλπ.

    Επομένως να ξανα θέσω το ερώτημά μου αλλιώς

    1. Ποια υπηρεσία για hosting Ελλάδα ή εξωτερικό είναι αξιόπιστη και σχετικά φθηνή για το hosting προσωπικών sites και διάφορων φίλων/γνωστών.
    2. Από που αγοράζω το domain, υπάρχει μόνο ένας οργανισμός κλπ;

    Επίσης απ'όσο έχω δει από τις υπηρεσίες hosting Ελλάδας ή εξωτερικού μαζί με το hosting σου παρέχουν και domain. Δηλ. θα έχω τη δυνατότητα σε αυτές τις υπηρεσίες να το διαπραγματευτώ και να τους πω ότι θέλω μόνο hosting και το domain name το αναλαμβάνω εγώ;

  8. #8
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simeon.mattes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως αυτό που μου λες είναι να κάνω το εξής:

    1. Να βρω μια υπηρεσία για hosting ελλάδα ή εξωτερικό
    2. Να αγοράζω κάθε φορά το domain από την κάθε χώρα που είναι υπεύθυνη για την κατάλληξη του domain, π.χ. για .gr από Ελλάδα, για .co.ck από Αγγλία, .de από Γερμανία κλπ.
    Ναι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simeon.mattes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως να ξανα θέσω το ερώτημά μου αλλιώς
    1. Ποια υπηρεσία για hosting Ελλάδα ή εξωτερικό είναι αξιόπιστη και σχετικά φθηνή για το hosting προσωπικών sites και διάφορων φίλων/γνωστών.
    2. Από που αγοράζω το domain, υπάρχει μόνο ένας οργανισμός κλπ;
    1) Τι θεωρείς "φθηνό"? Έχεις κάποια κλίμακα τιμής? Απο μένα πάντως θα ακούσεις μόνο προτάσεις εξωτερικού... Έχω καεί από τις Ελληνικές (λυπάμαι που το λέω, αλλά...).
    2) Υπάρχουν πολλές εταιρείες. Υπάρχει λίστα στην ΕΕΕΤ, αλλά το site της είναι κάτω και δεν μπορώ να σου δώσω link. Προσωπικά, έχω ξαναδηλώσει ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες του papaki.gr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simeon.mattes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης απ'όσο έχω δει από τις υπηρεσίες hosting Ελλάδας ή εξωτερικού μαζί με το hosting σου παρέχουν και domain. Δηλ. θα έχω τη δυνατότητα σε αυτές τις υπηρεσίες να το διαπραγματευτώ και να τους πω ότι θέλω μόνο hosting και το domain name το αναλαμβάνω εγώ;
    Κοίτα, είναι άλλο ο hoster που θα επιλέξεις να σου παρέχει και την δυνατότητα να αγοράσεις / ανανεώσεις domain μέσω αυτού (με πληρωμή) και άλλο να στο κάνει "δώρο". Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις την διαφορά...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν,
    κατ' αρχάς έχει δίκιο το παιδί όσον αφορά το domain. Εγώ που έψαξα για .gr δεν βρήκα φτηνότερα από το papaki. Για .com βρήκα αμερικάνικα site τα οποία έχουν 1,5 ευρώ χαμηλότερη τιμή. Όμως επειδή δεν τα ξέρω θα προτιμήσω κάτι ελληνικό, το οποίο το έχω ακουστά εδώ και 4 χρόνια στο χώρο αυτό. Η διαφορά μικρή στα χρήματα. Εγώ το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί πρεπει να πληρώσω παραπάνω για να γίνει Prive το domain . Γιατί δεν θέλω ρε αδερφέ να φαίνονται το όνομα και επίθετο στο whois.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spod : 05-09-10 στις 13:32.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simeon.mattes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά και καλό χειμώνα να έχουμε,

    ενδιαφέρομαι να βρω κάποια υπηρεσία για web hosting μικρών sites η οποία να μου δίνει τη δυνατότητα και επιλογής domain με την κατάλληξη .gr στο τέλος.

    Ξέρω κάποια στο εξωτερικό τα οποία όμως δε δίνουν αυτή την κατάλληξη. Επομένως φαντάζομαι ότι η μοναδική λύση είναι μέσω κάποιου ελληνικού server.

    Υπάρχει κάποια υπηρεσία εδώ η στο εξωτερικό που να παρέχει κάτι τέτοιο;
    Καλημέρα,εγώ χρησιμοποιώ το www.isites.gr και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    4(dB) / 28(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Θα ήθελα όμως να καταλήξω κάπου.

    1.Hosting στο εξωτερικό...έχετε να μου προτείνετε κανένα; Αυτό το οποίο μου έχουν πει ως καλό είναι το dreamhost.com , http://www.multimania.co.uk/.

    2. Domain απ'ότι βλέπω το papaki.gr παρέχει κα hosting, αλλά όπως είπαμε τα ελληνικά hosting τα αποφεύγουμε (Γενικά όσους ξέρω hosting κάνουν στο εξωτερικό.). Φαντάζομαι για τον EEET που μου λες εννοείς το Ονοματοδοσία στο Διαδίκτυο. Ψάχνω να βρω και τη λίστα που μου λετε αλλά δε τη βρίσκω. Βλέπω όμως ότι μπορείς ν ακάνεις απευθείας αίτηση για domain από εκεί.

    Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις συμβουλές ήταν κατατοπιστικές...θα προσπαθήσω αν είναι να ψάξω και εγώ για hosting στο εξωτερικό και να είναι θα παραθέσω και τα link
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος simeon.mattes : 05-09-10 στις 19:12.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simeon.mattes Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Domain απ'ότι βλέπω το papaki.gr παρέχει κα hosting, αλλά όπως είπαμε τα ελληνικά hosting τα αποφεύγουμε (Γενικά όσους ξέρω hosting κάνουν στο εξωτερικό.).
    Δεν "είπαμε", εγώ είπα! Για να μην παρεξηγηθούμε. Άλλοι προτιμούν το ελληνικό hosting και έχουν τους λόγους τους. Και μικρο-οικονομικά να το δείς, καλύτερο είναι να πάνε τα λεφτά σου εντός παρά έξω. Εγώ όμως έχω καεί...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simeon.mattes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι για τον EEET που μου λες εννοείς το Ονοματοδοσία στο Διαδίκτυο. Ψάχνω να βρω και τη λίστα που μου λετε αλλά δε τη βρίσκω. Βλέπω όμως ότι μπορείς ν ακάνεις απευθείας αίτηση για domain από εκεί.
    Άλλαξε το site της βλέπω (έχω καιρό να μπώ). To link είναι εδώ: http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...oumenon.html#1 αλλά δεν δουλεύει...

    Τέλος πάντων, οι εταιρείες με άδεια καταχωρητή ξεκινούν από τις εταιρείες-θηρεία (π.χ. ΟΤΕ, ΦΟΡΘΝΕΤ) μέχρι μικρές επιχειρήσεις. Είναι πάμπολες.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    4(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν "είπαμε", εγώ είπα! Για να μην παρεξηγηθούμε. Άλλοι προτιμούν το ελληνικό hosting και έχουν τους λόγους τους. Και μικρο-οικονομικά να το δείς, καλύτερο είναι να πάνε τα λεφτά σου εντός παρά έξω. Εγώ όμως έχω καεί...



    Άλλαξε το site της βλέπω (έχω καιρό να μπώ). To link είναι εδώ: http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...oumenon.html#1 αλλά δεν δουλεύει...

    Τέλος πάντων, οι εταιρείες με άδεια καταχωρητή ξεκινούν από τις εταιρείες-θηρεία (π.χ. ΟΤΕ, ΦΟΡΘΝΕΤ) μέχρι μικρές επιχειρήσεις. Είναι πάμπολες.
    Τα προβλήμα με το ελληνικό hosting τα έχω ακούσει γενικότερα. Δεν ξέρω γιατί βέβαια. Φαντάζομαι ότι έχεις μια καλή εμπειρία να μας διηγηθείς. Εν τούτοις το να ενισχύσουμε τις ελληνικές εταιρίες είναι κάτι που με προβληματίζει και δεδομένου ότι θέλω hosting σε μικρά sites...το ψιλοσκέφτομαι...αλήθεια γιατί δεν εμπιστεύεσαι το ελληνικό hosting;

  14. #14
    Το avatar του μέλους georgebou
    georgebou Guest
    Φίλε ριξε μια ματιά εδώ.
    http://www.mydomain.com

    Δεν έχει κατοχύρωση .gr αλλα γλιτώνεις πολλά λεφτα.

    Εαν λοιπόν δεν ανοίγεις κανα ελληνικό κατάστημα online θα σου πρότεινα να κατοχυρώσεις το com ή κάποια απο τα άλλα που έχει και να γλιτωσεις πολλά λεφτα.

    Εγω εκει έχω κατοχυρώσει 2 ονόματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ θα πρότεινα να πας σε .com. Άσε τα .gr μην έχεις προβλήματα από το πουθενά. Δες το λίνκ να καταλάβεις τι εννοώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. web hosting
    Από nicolasdr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 11:54
  2. Web Hosting
    Από ic3man στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 15:16
  3. Web Hosting και E-mail hosting
    Από kpkmp33 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-07, 01:05
  4. Web Hosting
    Από foncastel στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 14:09
  5. Web Hosting
    Από christos1 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-06, 23:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας