Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σε αυτά τα δύο θέματα μιας και δεν γνωρίζω και πάρα πολλά.
    Το πρώτο που θέλω να κάνω είναι να επεκτείνω την εκπομπή του internet. Έχω το NetFaster 2 και επειδή λόγω τοίχων κλπ δεν έχει καλό σήμα σε όλο το σπίτι θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα άλλο router που έχω το DLink DI-524 να εκπέμπει και εκείνο ασύρματα internet ώστε να έχω σε όλο το σπίτι. Το θέμα είναι ότι θέλω να τα συνδέσω ασύρματα τα δύο router μεταξύ τους και να συνδέεται ο ένας φορητός στο netFaster και ο άλλος στο Dlink και να πέρνουν απο κει ιντερνετ. Γίνεται κάτι τέτοιο???

    Το δεύτερο που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω τους δύο φορητούς μου μεταξύ τους ώστε να μπορώ να στέλνω αρχεία από τον έναν στον άλλο ασύρματα πάλι μιας και έχουν και n και πιστεύω θα είναι ποιο γρήγορα από το g. Οι φορητοί είναι ίδιοι και είναι HP με Windows 7 Home 64bit. Δοκίμασα κάτι αλλά είναι οικιακή ομάδα με κοινόχρηστους φακέλους και χρησιμοποιηεί το router (το NetFaster δλδ) για τη μεταφορά τψν αρχείων απο τους κοινόχρηστους φακέλους κάτι που κάνει απιστευτα αργή τη μεταφορά αρχείων. Θα ήθελα αν γίνεται να συνδέσω τους δύο υπολογιστές μεταξύ τους για να μεταφέρω τα αρχεία αλλά χωρίς την παρέμβαση του router (NetFaster) αλλά επίσης να είναι συνδεμένοι και στο ρουτερ για να πέρνουν ιντερνετ...

    Σόρρυ αν σας κούρασα και θενξ για όποιον μπορέσει να με βοηθήσει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hritso : 06-09-10 στις 04:18.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.467
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γινεται να εχεις συνδεδεμενο το ενα λαπτοπ με το ενα ρουτερ και το αλλο με το αλλο.
    Αυτο που δεν γινεται ειναι να συνδεσεις τα 2 ρουτερ μεταξυ τους ασυρματα, γιατι δεν ειναι access points.

    Μπορεις ομως να τα συνδεσεις ενσυρματα και κανοντας τις καταλληλες αλλαγες για ip κλπ, να εχεις συνδεδεμενο το netfaster στην γραμμη σου, να το περναει μετα στο dlink και απο εκει στο λαπτοπ σου.

    Σχετικα με το 2ο προβλημα. Για να εκμεταλευτεις την ταχυτητα της n συνδεσης που μπορει να δεχτει το καθε λαπτοπ πρεπει και το ιδιο το ρουτερ να ειναι σε n. Αυτο μονο αρκει να σε ριξει σε g.

    Επισης, καλο ειναι το ρουτερ να εκπεμπει σε g μονο, ωστε αν απομακρυνθει καποιος αρκετα απο αυτο να μην τον ριξει σε b.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άλλαξα το router να εκπέμπει μόνο σε g και ελπίζω να λυθεί λίγο το πρόβλημα. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθούν τα δύο λάπτοπ μαζί τους χωρίς τν παρέμβαση του router?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.467
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, εφοσον συνδεθουν στο ιδιο ρουτερ και εχουν (στα windows τους) το ιδιο worggroup.
    ديميتريس

Παρόμοια Θέματα

  1. Δύο ρούτερ στην ίδια σύνδεση;
    Από Takis9 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-09, 16:20
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-06, 01:50
  3. Netroute2 και σύνδεση δύο υπολογιστών
    Από groove54 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 03:01
  4. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-05, 09:32
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-05, 16:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας