Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34

Θέμα: ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ

  1. #1
    Το avatar του μέλους olg
    olg Guest
    Καλησπέρα σε όλους,

    θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει με μια απορία που έχω γιατί μέχρι στιγμής δε βγάζω άκρη. Είμαι νέα φιλόλογος και δουλεύω σε ένα φροντιστήριο. Ο εργοδότης μου, μου λέει να διαλέξω αν θέλω να μου βάζει ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. Στο ΙΚΑ θα χρειαστούν 2 χρόνια για να πάρω το καλοκαίρι που απολύομαι επίδομα ανεργίας. Μήπως όμως το ΤΕΒΕ έχει τις ίδιες κρατήσεις με το ΙΚΑ και καλύτερη ιατροφαρμακευτική ασφάλιση;Επομένως με συμφέρει καλύτερα;
    ΥΓ. ο εργοδότης τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον θα μου πληρώνει το ΤΕΒΕ και αργότερα ένα ποσό από αυτό.

    ευχαριστώ πολύ.:

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΡΑΝΙΔΙ
    Στο ΤΕΒΕ πληρωνεις λιγοτερα αλλα εχεις χειροτερη ιατροφαρμακευτικη ασφαλιση
    ΙΚΑ και μονο ΙΚΑ πολυ περισσοτερα προνομια

    ........Auto merged post: jhon_mers πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και κατι αλλο δωρα η επιδοματα απο το ΤΕΒΕ ξεχασετα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jhon_mers : 06-09-10 στις 13:59. Αιτία: auto merged post

  3. #3
    Πράγματι το ΤΕΒΕ είναι κατα πολύ χειρότερο για τον εργαζόμενο.
    Αλλά μπορείς να διαπραγματευτείς τους όρους. Θα ζητήσεις στη σύμβαση να έχεις ότι δικαίωμα έχει και το ΙΚΑ. Δηλαδή άδειες, 14 μισθούς και ίσως λίγο υψηλότερο μισθό αφού τα γλιτώνει ο εργοδότης σου απο το ΙΚΑ.

    Έχε υπόψη σου ότι πρέπει να ανοίξεις βιβλία, και να πληρώνεις λογιστή να στα κρατάει (αν δεν έχεις όρεξη να το κάνεις μόνη σου). Δεν είναι πολύ αλλα δεν παύει να είναι κόστος.

    Σε ότι αφορά το επίδομα ανεργίας μπορείς αν απολυθείς να δηλώσεις ΑΔΡΑΝΕΙΑ στην εφορία και δικαιούσαι επίδομα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εαν η σχέση εργασίας είναι μόνο με έναν συνεργάτη (στην περίπτωση ΤΕΒΕ), μπορεί με έλεγχο να θεωρηθεί σχέση εξηρτημένης εργασίας, που κανονικά πρέπει να ειναι με ΙΚΑ. ΤΕΒΕ μπορείς να έχεις μόνο εαν κόβεις και σε άλλους αποδείξεις με το μπλοκάκι.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.560
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά το επίδομα ανεργίας μπορείς αν απολυθείς να δηλώσεις ΑΔΡΑΝΕΙΑ στην εφορία και δικαιούσαι επίδομα.
    αυτό ακούγεται ενδιαφέρον και δεν το γνώριζα! πως γίνεται η διαδικασία? παίρνει πολύ καιρό να γίνει? και μετά πως τη σταματάς την ΑΔΡΑΝΕΙΑ? υπάρχει κάποιο κόστος σε αυτό το σταμάτα - ξεκίνα?

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό ακούγεται ενδιαφέρον και δεν το γνώριζα! πως γίνεται η διαδικασία? παίρνει πολύ καιρό να γίνει? και μετά πως τη σταματάς την ΑΔΡΑΝΕΙΑ? υπάρχει κάποιο κόστος σε αυτό το σταμάτα - ξεκίνα?
    Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά απ'όσο ξέρω γίνεται με μια απλή δήλωση στην εφορία. Το είχα διαβάσει στο γνωστό λογιστικό φόρουμ.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Εννοείται ότι θα επιλέξεις ΙΚΑ.

    Άλλωστε νομίζω δεν είναι πλέον επιλογή σου, ούτε του εργοδότη σου. Εφόσον είσαι καθηγήτρια σε φροντιστήριο το ΙΚΑ είναι υποχρεωτικό.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    ΙΚΑ φυσικά...

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Προσωπικά διαφωνώ με το ΙΚΑ. και δεν συμφωνώ στην καλύτερη ιατροφαρμακευτική! Απλά συγκρίνω το ΤΕΒΕ με αυτό που είδα εγώ το 2003-2005.
    Έχει ξαναγίνει η συζήτηση νομίζω και ειδικές αναλύσεις πάνω στα κόστη.

    Ανεξαρτήτως το ΤΕΒΕ δεν πάει για συγχώνευση στο ΙΚΑ?
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά διαφωνώ με το ΙΚΑ. και δεν συμφωνώ στην καλύτερη ιατροφαρμακευτική!
    δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης
    υπάρχουν ολόκληροι νομοί χωρίς ειδικότητες γιατρών για ΤΕΒΕ ή με ένα - δύο μόνο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεξαρτήτως το ΤΕΒΕ δεν πάει για συγχώνευση στο ΙΚΑ?
    το ΤΕΒΕ έχει συγχωνευτεί στον ΟΑΕΕ
    Βασικά πάει για λουκέτο, το 35% των ασφαλισμένων δεν πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης
    υπάρχουν ολόκληροι νομοί χωρίς ειδικότητες γιατρών για ΤΕΒΕ ή με ένα - δύο μόνο
    Δεν το γνώριζα αυτό. Δυστυχώς είναι ένα κακό μου να μην έχω εμπειρίες από μη μεγάλα αστικά κέντρα.
    Πάτρα όταν ημουν πάντως ήταν κυριλέ.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Μήπως γνωρίζει κανείς το εξής:

    Οι διάφοροι φορείς σχετιζόμενοι με Δήμους που ζητάνε κόσμο για ένα χρόνο (ή λιγότερο) με ΣΜΕ (συμβάσεις μίσθωσης έργου) ασφαλίζουν υποχρεωτικά για αυτό το διάστημα τον προσλαμβανόμενο στο ΙΚΑ; Ή πάει αναλόγως με τη θέση και τη φύση της εργασίας;

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωρίζει κανείς το εξής:

    Οι διάφοροι φορείς σχετιζόμενοι με Δήμους που ζητάνε κόσμο για ένα χρόνο (ή λιγότερο) με ΣΜΕ (συμβάσεις μίσθωσης έργου) ασφαλίζουν υποχρεωτικά για αυτό το διάστημα τον προσλαμβανόμενο στο ΙΚΑ; Ή πάει αναλόγως με τη θέση και τη φύση της εργασίας;
    Νομίζω οτι πάνε στο ΙΚΑ.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-09-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εννοείται ΙΚΑ μη σε ξεγελάνε με ότι ακολυγεται.Από προσωπική πείρα με το τεβε έλεγε ο εργοδότης μου οτι θα το πλήρωνε και φυσικά εδώ και 5 μήνες δεν έχει δώσει μια.(να σημειωθεί ότι έχει να πληρώσει 4 2μηνα και μετά με απέλησε,από τότε πέρασαν 5 μήνες που ψάχνω δουλειά και αυτός ακόμη να δώσει τα λεφτά του τεβε,που εννοείται ότι τα έχω πληρώσει εγώ διότι τ τεβε δεν κάνει πλάκα.2000 ευρώ είναι αυτά)

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koutsouni Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείται ΙΚΑ μη σε ξεγελάνε με ότι ακολυγεται.Από προσωπική πείρα με το τεβε έλεγε ο εργοδότης μου οτι θα το πλήρωνε και φυσικά εδώ και 5 μήνες δεν έχει δώσει μια.(να σημειωθεί ότι έχει να πληρώσει 4 2μηνα και μετά με απέλησε,από τότε πέρασαν 5 μήνες που ψάχνω δουλειά και αυτός ακόμη να δώσει τα λεφτά του τεβε,που εννοείται ότι τα έχω πληρώσει εγώ διότι τ τεβε δεν κάνει πλάκα.2000 ευρώ είναι αυτά)
    Το ίδιο μπορεί να κάνει και με το ΙΚΑ. Συγκεκριμένα πρέπει να ελέγχεις αν τα ένσημα σου έχουν μπει. Η διαφορά είναι ότι μπορεί να σε δηλώνει αλλά πχ να μην του πληρώνει και τότε καταντάει πρόβλημα ΙΚΑ και εργοδότη.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΟΡΙΑ ΤΕΒΕ
    Από psipsini στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 23:39
  2. Απορίες ΤΕΒΕ
    Από dba στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-10, 15:26
  3. Πρόβλημα με τις Εισφορές στον Ο.Α.Ε.Ε (ΤΕΒΕ)
    Από Kiro09 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 15:51
  4. Εισφορες ΟΑΕΕ (παλιο τεβε)
    Από JERY στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-09, 14:06
  5. ΤΕΒΕ και συνταγή γυαλιών
    Από dvm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας