Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34

Θέμα: ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ

  1. #16
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο μπορεί να κάνει και με το ΙΚΑ. Συγκεκριμένα πρέπει να ελέγχεις αν τα ένσημα σου έχουν μπει. Η διαφορά είναι ότι μπορεί να σε δηλώνει αλλά πχ να μην του πληρώνει και τότε καταντάει πρόβλημα ΙΚΑ και εργοδότη.
    Ναι μπορεί...με τη διαφορά ότι αν δεν σου βάλει ΙΚΑ πας και του κάνεις ωραία καταγγελία. Ενώ το ΤΕΒΕ το πληρώνεις ΕΣΥ...οπότε αν σε απολύσει δεν έχει καμία σχέση μαζί σου. Εγώ ξέρω άτομο που χρώσταγε 15.000 ΤΕΒΕ!!!

    Απο την άλλη αν έχεις ΤΕΒΕ με έδρα το σπίτι σου μπορείς να δικαιολογήσεις ρεύμα/θέρμανση κτλ στην εφορία.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορεί...με τη διαφορά ότι αν δεν σου βάλει ΙΚΑ πας και του κάνεις ωραία καταγγελία. Ενώ το ΤΕΒΕ το πληρώνεις ΕΣΥ...οπότε αν σε απολύσει δεν έχει καμία σχέση μαζί σου. Εγώ ξέρω άτομο που χρώσταγε 15.000 ΤΕΒΕ!!!

    Απο την άλλη αν έχεις ΤΕΒΕ με έδρα το σπίτι σου μπορείς να δικαιολογήσεις ρεύμα/θέρμανση κτλ στην εφορία.
    Ναι γιατί το ΙΚΑ είναι μισθωτή εργασία ενώ το ΤΕΒΕ όχι. Η προσωπική μου διαφωνία με τον ΙΚΑ είναι τα απίστευτα λεφτά για άθλιες και χειρότερες ιατρικές υπηρεσίες από το ΤΕΒΕ. Στο ΙΚΑ πληρώνεις λεφτά με ποσοστά. Αν βάλεις το συνολικό κόστος του εργοδότη τότε απλά δεν υπάρχει η διαφορά αν τα έδιναν όλα σε σένα.

    Για παράδειγμα ένας φίλος δούλευε χρόνια σε μια εταιρία. Απολύθηκε και του έδωσαν 18000 αποζημίωση. Εγώ του υπολόγισα ότι αν η εταιρία του έδινε όλο το κόστος του και κάτι λιγότερο στο χέρι τότε οκ δεν θα είχε αποζημίωση αλλά θα είχα κερδίσει 60000 ευρώ. Από την στιγμή που είναι κόστος για τον εργοδότη γιατί να μην εισόδημα για σένα. Με 5000 ευρώ το χρόνο νομίζω κάνεις ιδιωτική ιατροφαρμακευτική και σε έχουν βασιλιά για να μην το πω αλλιώς! Μόλις ξεπεράσεις ένα ποσό της τάξης των 1200 μικτά το ΙΚΑ γίνεται ασύμφορο για μένα, αλλά δυστυχώς σαν μεγάλος νταβατζής είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις.

    Εγώ θέλω επιλογή. Ναι κύριε είμαι ασφαλισμένος συνταξιοδοτικά και ιατροφαρμακευτικά! Σε αυτόν που θέλω εγώ και προτιμώ εγώ και όχι στο ταμείο που η δωρεάν εξέταση κοστίζει τελικά το 50 στον ιδιωτικό. Αν είναι έτσι πάω σε όποιον θέλω και οκ πληρώνω το 20% όπως πχ στο ΤΣΜΕΔΕ. Έτσι και αλλιώς θα πληρώσω.
    Και άλλα πολλά
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-09-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τουλάχιστον στο ικα μπορεί και να βγάλεις άκρη.Με το τεβε στην δική μου περίπτωση δεν βγάζεις και το τεβε τα ζητάει από μένα φυσικά τα λεφτά.Το καλύτερο για μένα είναι να μην μπέξεις με κανένα αλλά αν μπεις στο χορό πρέπει να χορέψεις.

    ........Auto merged post: koutsouni πρόσθεσε 5 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    έχεις δίκαιο Demelene
    γιατί να μην μπορεί ο καθένας να διαλέξει ότι θέλει ως ασφάληση?????αυτό που σε αναγκάζουν να πας σε κάποιες συγκεκριμένες......???????????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koutsouni : 09-09-10 στις 14:42. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένας αποκλειστικά ασφαλιστικός φορέας για όλους, ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, εργαζόμενους και ελεύθερους επαγγελματίες, δημοσιογράφους κλπ.
    Ούτε να παίρνει ο εργαζόμενος με ΙΚΑ μισθό, και να πληρωνει χώρια ο εργοδότης, που μόνο σκοπό αυτή η πράξη έχει να μην φαίνονται πόσα τελικά πληρώνει ο εργαζόμενος στο ΙΚΑ. Αφού ούτως ή άλλως στον εργοδότη, το κόστος του εργαζόμενου είναι όλα όσα πληρώνει με δικές του ή μη-δικές τους ασφαλιστικές εισφορές, αφού όλα αυτός τα πληρώνει ως κόστος για τον εργαζόμενο.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koutsouni Εμφάνιση μηνυμάτων

    έχεις δίκαιο Demelene
    γιατί να μην μπορεί ο καθένας να διαλέξει ότι θέλει ως ασφάληση?????αυτό που σε αναγκάζουν να πας σε κάποιες συγκεκριμένες......???????????

    Γιατι ο μονος λογος που τα συμβολαια ιδιωτικης ασφαλισης υγειας ειναι ακομη "προσιτα"* ειναι ακριβως επειση υπαρχουν απο πισω δομες οπως το ΕΣΥ και τα ασφαλιστικα ταμεια οι οποιες, εστω κακην-κακως καλυπτουν σημαντικες αναγκες (και αρα δαπανες) της υγειονομικης περιθαλψης του πλυθησμου.

    Για να γινω πιο συγκεκριμενος, τα περισσοτερα συμβολαια δεν καλυπτουν φαρμακευτικη περιθαλψη, και αυτα τα λιγα που την καλυπτουν κοστιζουν ενα σκασμο λεφτα. Επισης, απο μια νοσηλεια σε ιδιωτικο ιδρυμα που θα καλυφθει φαινομενικα εξ'ολοκληρου απο την ιδιωτικη ασφαλεια, τα εξοδα που αφορουν σε εργαστηριακες και απεικονιστικες εξετασεις θα κατατεθουν εν αγνοια του ασφαλισμενου (αλλα εξ'ονοματος αυτου) στο ασφαλιστικο του ταμειο προς καλυψη, μειωνοντας ετσι το πραγματικο κοστος για την εταιρεια (πραγμα που συνυπολογιζεται κατα τον υπολογισμο των ασφαλιστρων).

    Εαν δεν υπηρχε το διχτυ ασφαλειας αυτο απο πισω, αλλα η ιδιωτικη ασφαλιση ηταν μονοδρομος για ολους, να ειστε σιγουροι οτι οι τιμες των συμβολαιων θα εκτινασσονταν σε δυσθεωρητα για τους περισσοτερους υψη και θα ζουσαμε στιγμες John Q καθημερινα.

    Εκτος αυτου, ξεχνατε οτι καμια ιδιωτικη ασφαλεια δεν καλυπτει συγγενη νοσηματα (αρα αμα κανεις κανα παιδακι που εχει καποιο προβλημα υγειας βραστα Χαραλαμπε), προϋπαρχοντες της συναψης του συμβολαιου παθησεις (αρα αμα αρρωστησεις απο κατι μετα κολλησες στην συγκεκριμενη εταιρεια ή ακομα χειροτερα αν εισαι ηδη αρρωστος κανεις δεν αναλαμβανει να σε καλυψει τουλαχιστον για το συγκεκριμενο προβλημα) κ.ο.κ.

    Τελος, ας μην ξεχναμε οτι προκειται για κερδοσκοπικα ιδρυματα που καθοριζουν τα ασφαλιστρα και τις παροχες αναλογως των δαπανων, σε αντιθεση με τα δημοσια ασφαλιστικα ταμεια που ειναι ανταποδοτικα (ασχετως αν μεσα στο χρονο λεηλατηθηκαν πρωτα και επιδοτουνται αντιστοιχως κατοπιν) και, last but not least, μπορουν να πεσουν εξω και να πτωχευσουν. Ειδατε τι γινεται με τους ασφαλισμενους της Ασπις Προνοια που απλα χασανε καποια λεφτα, σκεφτειτε να ειχαν μεινει και επι ξυλου κρεμαμενοι στην ιατροφαρμακευτικη τους περιθαλψη τι θα ειχε γινει.

    Ο σκοπος λοιπον πρεπει να ειναι η εξυγιανση και σωστη λειτουργια των ταμειων και του ΕΣΥ, οχι η καταργηση τους.




    *η λεξη θελει μεγαλη κουβεντα για το τι ειναι προσιτο και τι προσφερει πραγματικα το προσιτο συμβολαιο τελικα, μην ακουτε μονο τι λενε οι ασφαλιστες, διαβαστε κανα συμβολαιο και θα εκπλαγειτε απο τους ορους που υπαρχουν (πχ τα νεα συμβολαια μεγαλης ασφαλιστικης εταιρειας δεν καλυπτουν ατυχηματα με μηχανη >250 κυβικα, τα "προσιτα" συμβολαια αλλης τεραστιας ασφαλιστικης εχουν 15.000 ευρω απαλασσομενο ποσο, της παραδιπλα καλυπτει μονο νοσηλειες για οξεα συμβαματα και οχι παρακλινικο ελεγχο, κανενα συμβολαιο δεν καλυπτει επιληψια ή ψυχιατρικες παθησεις κτλ).

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    xouzouris. Τα λέω και ξαναλέω στους νεοφιλελεύθερους ντεμέκ ότι μια αποκλειστικά ιδιωτική υγεία, είναι υγεία για λίγους. Πολύ λίγους. Το παιδί μου γεννήθηκε με παλινδρόμηση ούρων, και έπαθε ουρολοίμωξη 40 ημερών. Ενώ συνέχεια με ενοχλούν ασφαλιστικές για να κάνουμε ιδιωτικά ασφαλιστήρια υγείας, οικογενειακά κλπ, μόλις ακούν το ιστορικό, το παιδί δεν το καλύπτουν. Οχι μονο για το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν το καλύπτουν καθόλου! Επιπλέον πριν σε καλύψουν οι ιδιωτικές πρέπει να περάσεις ιατρικές εξετάσεις, να καταθέσεις ότι ιατρικό περιστατικό πρόβλημα υγείας έχεις περάσει. Σε περίπτωση που δεν τους αρέσει το ιστορικό σου, δεν καλύπτεσαι. Σε περίπτωση που καλυφθείς και δεν γνωρίζουν ότι πέρασες κάτι (πχ πυρετό υψηλο, πάνω απο 40 με σπασμούς όταν ήσουν παιδί, τυχαίο το παράδειγμα), και το ανακαλύψουν εκ των υστέρων, εχουν δικαίωμα να σταματήσουν το συμβόλαιο, και να αξιώσουν πίσω όσα χρήματα έχουν ξοδέψει για σένα σε νοσήλεια κλπ που μπορεί να σχετίζεται (και σίγουρα θα το κάνουν να σχετίζεται), με το παλιό περιστατικό ή νόσημα που δεν δήλωσες εξαρχής....

  7. #22
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Με 5000 ευρώ το χρόνο νομίζω κάνεις ιδιωτική ιατροφαρμακευτική και σε έχουν βασιλιά για να μην το πω αλλιώς!
    Βλέπε ΑΣΠΙΣ-ΠΡΟΝΟΙΑ, Commercial

    Τα λέω και ξαναλέω στους νεοφιλελεύθερους ντεμέκ ότι μια αποκλειστικά ιδιωτική υγεία, είναι υγεία για λίγους.
    Σε άλλα κράτη για να μην χρησιμοποιήσω διάφορους άλλους χαρακτηρισμούς, στην Ελλάδα;;;;;
    Εκτός αν εννοείς ότι δεν είμαι ασφαλισμένος και αν τύχει κάτι πληρώνω μετρητά!

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένας αποκλειστικά ασφαλιστικός φορέας για όλους, ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, εργαζόμενους και ελεύθερους επαγγελματίες, δημοσιογράφους κλπ.
    Ούτε να παίρνει ο εργαζόμενος με ΙΚΑ μισθό, και να πληρωνει χώρια ο εργοδότης, που μόνο σκοπό αυτή η πράξη έχει να μην φαίνονται πόσα τελικά πληρώνει ο εργαζόμενος στο ΙΚΑ. Αφού ούτως ή άλλως στον εργοδότη, το κόστος του εργαζόμενου είναι όλα όσα πληρώνει με δικές του ή μη-δικές τους ασφαλιστικές εισφορές, αφού όλα αυτός τα πληρώνει ως κόστος για τον εργαζόμενο.
    Και εγώ έτσι θα προτιμούσα. Αλλά όταν επιτρέπεις την ποικιλία γιατί να μην επιτρέπεις και την επιλογή? Στην τελικά ας βάλει ένα ενιαίο ασφαλιστικό φορέα, ένα ενιαίο σύστημα υγείας και όποιος θέλει ιδιωτικά μεγιά του και χαρά του.
    Το έχω και το έχουμε ξαναπεί παλαιότερα.
    Αυτοί η πληθώρα ασφαλιστικών ταμείων και εργατικών τάξεων είναι από τις βασικότερες αιτίες δημιουργίας όλων αυτών των προβλημάτων στον εργασιακό τομέα, κυρίως γιατί δεν προσφέρουν την αίσθηση της εργατικής αλληλεγγύης ειδικά σε ένα εγωπαθή λαό όπως ο Ελληνικός.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μετά φωνάζουμε και λέμε πληρώνω πολλά στο ΙΚΑ, θέλω τα λεφτά μου, κάποιοι άλλοι όμως δεν έχουν δώσει αυτά τα χρήματα και έχουν πρόβλημα.

    τελικά αλήθεια τι θέλουμε;

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  11. #26
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά φωνάζουμε και λέμε πληρώνω πολλά στο ΙΚΑ, θέλω τα λεφτά μου, κάποιοι άλλοι όμως δεν έχουν δώσει αυτά τα χρήματα και έχουν πρόβλημα.

    τελικά αλήθεια τι θέλουμε;
    Δεν βρήκες κάτι ποιο δύσκολο να ρωτήσεις; Μα να πληρώνουν μόνο οι άλλοι και να πληρωνόμαστε με πολλά εμείς... Αυτό δεν είναι που μας έφερε σε αυτήν την κατάσταση;
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  12. #27
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένας αποκλειστικά ασφαλιστικός φορέας για όλους, ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, εργαζόμενους και ελεύθερους επαγγελματίες, δημοσιογράφους κλπ.
    Ναι, έτσι έπρεπε να είναι. Απλά γιατί οι ανάγκες ιατρικής περίθαλψης είναι οι ίδιες κατά μέσο όρο ανεξάρτητα από το επάγγελμα.

    Σε ένα τραγικό παράδειγμα, ανοίγουμε ένα ασφαλιστικό ταμείο για τις καθαρίστριες και ένα για τους ορθοπαιδικούς χειρούργους. Και μόνο ο διαχωρισμός, είναι σαν να λέω ότι η μέση οικονομική ανάγκη λόγω προβλημάτων υγείας στις καθαρίστριες θα πρέπει να καλύπτεται από το εισόδημα της καθαρίστριας και η μέση οικονομική ανάγκη λόγω προβλημάτων υγείας στους γιατρούς θα πρέπει να καλύπτεται από το εισόδημα του γιατρού.

    Προφανώς αυτό είναι τελείως χαζό. Τα προβλήματα υγείας δεν κάνουν διάκριση, εμφανίζονται σε όλους τους ανθρώπους κατά τον ίδιο τυχερό ή άτυχο τρόπο.

  13. #28
    Το avatar του μέλους olg
    olg Guest
    Ευχαριστώ πολύ όλους!

  14. #29
    Να ρωτήσω κάτι τώρα. Ο ΦΠΑ απο τί δαπάνες εκπίπτει; Έχω ακούσει ότι π.χ μπορείς να γλιτώσεις το ΦΠΑ του κινητού σου, άλλοι βάζουν ψώνια απο το σούπερ μάρκετ κτλ

  15. #30
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    382
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι τώρα. Ο ΦΠΑ απο τί δαπάνες εκπίπτει; Έχω ακούσει ότι π.χ μπορείς να γλιτώσεις το ΦΠΑ του κινητού σου, άλλοι βάζουν ψώνια απο το σούπερ μάρκετ κτλ
    Εφόσον συνεχιστεί το μέτρο της περαίωσης,μην προβληματίζεσαι,όλα εκπίπτουν.....

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΟΡΙΑ ΤΕΒΕ
    Από psipsini στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 23:39
  2. Απορίες ΤΕΒΕ
    Από dba στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-10, 15:26
  3. Πρόβλημα με τις Εισφορές στον Ο.Α.Ε.Ε (ΤΕΒΕ)
    Από Kiro09 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 15:51
  4. Εισφορες ΟΑΕΕ (παλιο τεβε)
    Από JERY στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-09, 14:06
  5. ΤΕΒΕ και συνταγή γυαλιών
    Από dvm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας