Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μου εχει συμβει μια-δυο φορες να κλεισει ο υπολογιστης αλλα ο ανεμιστηρας να συνεχιζει να λειτουργει!Π.χ. κατεβαζα σημερα τραγουδια,εχοντας προγραμματισει τον download manager να κλεισει το pc μετα το περας του κατεβασματος!Πραγματι,εκλεισε το pc αλλα οπως προανεφερα,ο ανεμιστηρας συνεχισε να λειτουργει.Περιμενα μερικα λεπτα κι αφου εβλεπα οτι δεν σταματαει,πατησα παρατεταμενα το κουμπι στον πυργο και σταματησε!Οταν επαννεκινησα,to pc λειτουργησε κανονικα,χωρις να βγαλει οθονη με μηνυμα για "κανονικη εκκινηση" ή οτιδηποτε αλλο!Θελω να ρωτησω,ως σχετικα ασχετος,αν αυτο συνεβη προγραμματισμενα,επειδη τον ειχα ανοιχτο αρκετη ωρα και πιθανως υπερθερμανθηκε,οποτε μπηκε σε εφαρμογη ας πουμε μια λειτουργια...αυτοσυντηρησης και ψυξης!Σημειωνω επισης,οτι τον εχω λειτουργησει πολυ περισσοτερες ωρες συνεχομενα στο παρελθον και με θερμοκρασια καυσωνα,χωρις προβλημα.Δεν κατεβαζα ομως τιποτα,απλη χρηση!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    λογω του προγραμματος μενει ανοιχτο...μαλλον το προγραμμα δεν τον κλεινει εντελως τον βαζει σε κατασταση idle

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...και τι ακριβως ειναι αυτη η κατασταση idle (εαν και εφοσον δε σε κουραζω);Ηθελα να προσθεσω ακομα-για να διευκολυνω ολους οσους εχουν την καλη διαθεση να βοηθησουν-
    οτι χτες το πρωι,ο internet download manager δεν εκλεισε αυτοματα το pc,μαλλον λογω του screen saver!Ο υπολογιστης ειχε παρεμεινει ανοιχτος,με καποιο σχετικο μηνυμα στην οθονη!Δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο ή μπλοκαρει κατι...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    το idle σημαινει οτι μπαινει σε αναμονη...για να δεις αν μπαινει..οταν το κανει αυτο πατα καπιο κοθμπι απο το ποντικι..η απο το πρηκτολογιο...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...πατησα αρκετα κουμπια,αλλα...τιποτα!Και μαλλον θα αναθεωρησω γι αυτο που ειπα στο πρωτο μηνυμα μου,οτι ο υπολογιστης εκλεισε επειδη ειχα προγραμματισει τον download manager να τον σβησει μετα το κατεβασμα των τραγουδιων!Μολις πριν απο λιγα λεπτα,μου ξανασβησε ξαφνικα απο μονος του κι ο ανεμιστηρας εξακολουθησε να λειτουργει!Πιθανον και την προηγουμενη φορα να εγινε ετσι!Παιζει καμια περιπτωση να ειναι ιος;

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μήπως ο download manager δεν κάνει τίποτα και τελικά το λειτουργικό τον βάζει αυτόματα σε λειτουργία standby (αυτό που είπε ο kikostaki);

    Ανάλογα με τη μητρική και τις ρυθμίσεις της, μπορεί να μην αντιδρά στο πληκτρολόγιο ή το ποντίκι, αλλά να χρειάζεται πάτημα (σύντομο!) του διακόπτη στο κουτί για να επανέλθει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 07-09-10 στις 22:18.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Περιοχή
    Κατερίνη, Πιερία
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.5(dB)
    Αυτό που κάνεις είναι αναστολή λειτοργίας. Αν πας στο πινακα ελέγχου->επιλογές ενέργειας και δεις τη συμπεριφορά των επιλογών εξοικονόμησης ενέργεις, θα δεις τι ακριβώς συμβαίνει. Μπορεί βέβαια αυτό να συμβαίνει και απο επιλογή του download manager, οποτε έλεγξε πρώτα τις επιλογές του.

    Από τη στιγμή που λειτουργούν οι ανεμιστήρες κλπ, και ρεύμα καίς, και τα τσιπάκια-cpu κλπ ζεσταίνονται. Αν είναι να κρατήσεις το μηχάνημα standby ίσως είναι καλύτερο να επιλέξει αδρανοποίηση και όχι αναστολή.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-08-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...απο την ωρα που το πηρα το pc,παντα κανω κανονικο τερματισμο λειτουργιας,κι οσο αφορα το θεμα περι διαχειρισης ενεργειας,ειναι στην "εξισορροπιση" χωρις αναστολες λειτουργιας του υπολογιστη κι απενεργοποιηση οθονης!Αυτα τα περι αδρανοποιησης ,αναστολης λειτουργιας κτλ δεν με ενδιαφερουν και τοσο,απλος χρηστης ειμαι,οχι υπαλληλος εταιριας!Δεν μου ειναι κοπος να τον ανοιγοκλεινω καθε που θελω να τον χρησιμοποιησω!
    Προ ημερων,εγινε στην περιοχη μου ενα black-out κι ενω εχω pc και monitor συνδεδεμενα σε UPS,ο υπολογιστης εκλεισε αμεσως (οπως κι η οθονη),αλλα ο ανεμιστηρας εξακολουθησε να λειτουργει!Δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο σε κατι!Το θυμαμαι,γιατι μου εκανε εντυπωση και παροτι δηλωνω σχετικα ασχετος,ξερω οτι δεν θα επρεπε να συμβει αυτο αφου το ups κραταει καποια ενεργεια για να προλαβαινεις να κλεισεις τον υπολογιστη κανονικα!

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pit1969_Kiato Εμφάνιση μηνυμάτων
    χτες το πρωι,ο internet download manager δεν εκλεισε αυτοματα το pc,μαλλον λογω του screen saver!Ο υπολογιστης ειχε παρεμεινει ανοιχτος,με καποιο σχετικο μηνυμα στην οθονη!Δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο ή μπλοκαρει κατι...
    μήπως ήταν μπλε οθόνη ? τι έγραφε το μήνυμα αυτό ?

  10. #10
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πινακας ελεγχου/επιλογες ενεργειας/εξισοροπηση στα μπλε γραμματα αλλαγη ρυθμισεων σχεδιου/αλλαγη ρυθμισεων για προχωρημενους/κουμπια ενεργοπιησης και καπακι/ενεργεια κομπιου ενεργοποιησης/βαλε την ρυθμιση ''τερματισμος λειτουργιας''/πατα το οκ.

    αν θελεις βαλε στο απενεργοποιηση της οθονης και στο μεταβαση του υπολογιστη σε αναστολη λειτουργιας στην επιλογη ''ποτέ'' (τελευταια).

    Πατησε αποθηκευση.

    Αυτες ειναι οι καλλιτερες ρυθμισεις αν εχεις τον υπολογιστη συνεχως με το ρευμα 220ν και οχι με την μπαταρια.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-08-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ,ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ UPS ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΡΙΖΑ ΤΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ....Ω!!!ΕΣΒΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ Η ΟΘΟΝΗ ΚΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΩ Ο ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΑ!ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ UPS!ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ;ΛΑΘΟΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ;
    ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ;

    ........Auto merged post: Pit1969_Kiato πρόσθεσε 7 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Οχι,δεν ηταν μπλε η οθονη!Το μηνυμα στο περιπου ελεγε οτι εγραψα και παραπανω,οτι ο υπολογιστης δεν εκλεισε επειδη καποιο προγραμμα εμποδιζε το κλεισιμο!Τoτε,το απεδωσα προς στιγμην στον screen saver (ηταν ο μονος που συνλειτουργουσε εξαλλου μαζι με τον download manager,τουλαχιστον στο προσκηνιο!),αλλα με μεταγενεστερους αναλογους πειραματισμους το εχω αποκλεισει!

    ........Auto merged post: Pit1969_Kiato πρόσθεσε 18 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    πινακας ελεγχου/επιλογες ενεργειας/εξισοροπηση στα μπλε γραμματα αλλαγη ρυθμισεων σχεδιου/αλλαγη ρυθμισεων για προχωρημενους/κουμπια ενεργοπιησης και καπακι/ενεργεια κομπιου ενεργοποιησης/βαλε την ρυθμιση ''τερματισμος λειτουργιας''/πατα το οκ.

    αν θελεις βαλε στο απενεργοποιηση της οθονης και στο μεταβαση του υπολογιστη σε αναστολη λειτουργιας στην επιλογη ''ποτέ'' (τελευταια).

    Πατησε αποθηκευση.

    Αυτες ειναι οι καλλιτερες ρυθμισεις αν εχεις τον υπολογιστη συνεχως με το ρευμα 220ν και οχι με την μπαταρια.
    ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΦΙΛΕ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ!ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΣΕ UPS!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pit1969_Kiato : 09-09-10 στις 10:11. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 22:19
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 23:37
  3. st780(i) και λειτουργια στο δικτυο του οτε
    Από makis_dr στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 01:58
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-08, 14:29
  5. Λειτουργία ανεμιστήρα laptop
    Από MOBIL1 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-06, 18:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας