Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά domain και η χρήση για την οποία προορίζεται είναι να φτιάξω emails της μορφής όνομα@επίθετο.com (Γύρω στα 2-3 email)
    θέλω να ρωτήσω τα εξής:
    1) Η αγορά domain συνεπάγεται την απόκρυψη των πληροφοριών του ατόμου που κάνει την κατωχύρωση εαν το επιθυμεί;Επιπλέον υπάρχει πρόβλημα εαν δηλώσω ψευδή στοιχεία κατά την εγγραφή, για να γλυτώσω το spamming?
    2)Μια free λύση αξίζει για αυτή τη δουλειά; Μετά από ένα χρόνο που λίγει το δωρεάν hosting μπορώ να μεταφέρω τα παλιά email στον καινούριο πάροχο Hosting?
    3)Μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτό κάποια υπηρεσία παροχής email χρησιμοποιώντας την δική μου διεύθυνση;
    Γενικά κάποιες συμβουλές για αυτό που θέλω να κάνω θα ήταν ευπρόσδεκτες.
    Φιλικά,
    Spod

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    1) Απόκρυψη: Ναι για τα ελληνικά (μάλλον και τα ευρωπαικά), με πληρωμή (extra υπηρεσία δηλ.) για τα διεθνή. Να ΜΗΝ δηλώσεις ψευδή στοιχεία!

    2) Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για email, δες την δωρεάν έκδοση του Google Apps (http://www.google.com/apps/intl/en/group/index.html). Διαφορετικά, ένα standard πακέτο hosting θα σου δώσει και email accounts. Υπάρχουν και εξειδικευμένες λύσεις μόνο για email (π.χ. Google Apps Premiere, Rackspace email hosting κτλ). Η μεταφορά email από hoster σε hoster παίζει να γίνεται (πρέπει να έχουν το ίδιο control panel κτλ)... συνήθως, ακολουθώντας αυτή την λύση, θα χρησιμοποιήσεις π.χ. Thinderbird ώστε να παίρνεις τα emails σου τοπικά στο PC σου.

    3) Σχεδόν όλες οι υπηρεσίες παροχής email δύνανται να δουλέψουν με το δικό σου domain. Οι περισσότερες όμως απαιτούν πληρωμή για την ενεργοποίηση αυτού του feature.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα τότε, μόνο και μόνο για την απόκρυψη στοιχείων;
    Όταν θα αγοράσω το domain μου, πως θα μπορέσω να φτιάξω 3 email της μορφής user/user1/user2@epitheto.com ? Αυτό γίνεται από το panel του hoster;

    * Μόλις είδα ότι αν το αγοράσω μέσω της Google ,για ένα χρόνο όμως, έχω Private domain registration to protect against spam at no extra cost με την αξία του domain στα 10$.

    *Επίσης πως σας φαίνετε το πακέτο αυτό; οικονομικό δεν είναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spod : 07-09-10 στις 12:04.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Συνήθως όλοι δίνουν ένα χρόνο δωρεάν απόκρυψη - μετά πληρώνεται. Εγώ "ψωνίζω" ξένα domains από namecheap.com, και αυτός ακολουθεί αυτή την διαδικασία.

    Οπότε αν θες απόκρυψη στοιχείων (εσύ το ξέρεις αυτό), τότε θα πρέπει να πληρώσεις από τον δεύτερο χρόνο.

    Όταν θα αγοράσω το domain μου, πως θα μπορέσω να φτιάξω 3 email της μορφής user/user1/user2@epitheto.com ? Αυτό γίνεται από το panel του hoster;
    Ναι.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για να γίνει αυτό πρέπει να το αγοράσεις 1 χρόνο; Επιπλέον αν το πάρω για ένα χρόνο και μετά κάνω ανανέωση ανα ένα έτος δεν ισχύει; Τέλος τι θα μου πρότινες για εμαιλ hosting που θέλω;Δε έχω τρελές απιτήσεις.2 email θέλω να φτιάξω. και όχι ότι θα δέχομαι και τα τρελά.προσωπικό θα είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spod : 07-09-10 στις 14:11.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Στην namecheap.com ισχύει δωρεάν για τον πρώτο χρόνο. Μετά πληρώνεις. Και για 10 χρόνια αρχική καταχώρηση να κάνεις, ένα χρόνο δωρεάν απόκρυψη θα έχεις.

    Προτείνω την free έκδοση του Google Apps που σου είπα παραπάνω.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αξίζει σαν υπηρεσία ή είναι τσάμπα λεφτά;

  8. #8
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Ε? Μα είναι τσάμπα έτσι και αλλιώς! Το Gmail είναι, "κρυμμένο" πίσω από το δικό σου domain.

    Μάλλον κάπου χαθήκαμε...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν αγόρασα domain και χρησιμοποίησα αυτό με το gmail. Πολύ ευχαριστημένος από τα email.Τώρα το μόνο που θέλω είναι να κάνω μια αρχική σελίδα με μια εικόνα όπως το Under construction. Αλλά δεν καταλαβένω πως να την βάλω. Μήπως ξέρεις? Έχω έτοιμη την εικόνα.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Πότε πρόλαβες???

    To Google Apps δεν έχει "στανταρντ" χώρο για σελίδες. Αντί αυτού, προσφέρει αυτό που λέει Google Sites το οποίο σου επιτρέπει να φτιάξεις σελίδες και να γυρίσεις και το domain σου εκεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι το ξέρω. Αλλά εγώ θέλω να έχει μόνο μια εικόνα. Όχι πρότυπα ιστοσελίδας που σου προτίνει.. γίνεται κάτι γι αυτό;

  12. #12
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Νομίζω ότι δεν γίνεται πια αυτό.
    Παλαιότερα ο Γούγλης επέτρεπε να ανεβάσεις html στον Page Creator, αλλά τώρα δεν...

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    oπότε αναγκαστηκά θα ψάξω εναλλακτική... αν έχεις καμία πρόταση καλή στείλε μου ένα Pm.ευχαριστώ για τη βοήθεια

  14. #14
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το email στο Google Apps και εφόσον θες standard παροχή χώρου, βρες ένα φθηνό hoster και βάλε εκεί τις σελίδες σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γίνεται να έχω αλλού το mail Και αλλού την σελίδα?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. email customer service
    Από kage στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 11:19
  2. Forward Fax σε email free service?
    Από therock003 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-10, 01:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας