Σελ. 27 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 467

Θέμα: Linux Mint Debian

  1. #391
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μπορεί το συγκεκριμένο πρόβλημα να ειναι H/W! δοκιμασες μια αλλη διανομή από live cd/dvd να δεις αν παιζουν τα USB ?
    το LMDE το εχω στον λαπτοπ αρκετες μερες και ειναι τελειο! κανενα προβλημα! ειναι πολυ καλη διανομη αψογη για καθημερινη desktop αλλα και laptop χρηση! απορω που σου ετυχε αυτο!



    Y.Γ Και τα windows την αλλη μερα δεν ηξερες αν θα εκανες την δουλεια σου απο τους ιους που κολαγαν! ελεος???? και εκει μου εχουν τυχει προβληματα με usb, drivers και αλλα τετοια!

  2. #392
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί το συγκεκριμένο πρόβλημα να ειναι H/W! δοκιμασες μια αλλη διανομή από live cd/dvd να δεις αν παιζουν τα USB ?
    το LMDE το εχω στον λαπτοπ αρκετες μερες και ειναι τελειο! κανενα προβλημα! ειναι πολυ καλη διανομη αψογη για καθημερινη desktop αλλα και laptop χρηση! απορω που σου ετυχε αυτο!




    Y.Γ Και τα windows την αλλη μερα δεν ηξερες αν θα εκανες την δουλεια σου απο τους ιους που κολαγαν! ελεος???? και εκει μου εχουν τυχει προβληματα με usb, drivers και αλλα τετοια!


    τα εχουμε πει και σε αλλο ποστ...ολες οι διανομες λινουξ σε εσενα δεν εμφανιζουν προβληματα, γιατι ψαχνεις, διαβαζεις και μαθαινεις πραγματα, ενω εγω που βαριεμαι να το κανω εχω προβληματα...εεε, λοιπον σε ενημερωνω πως με τα 7 ΔΕΝ ειχα ποτε προβληματα με usb, ιους, ηχους κουμπι shutdown, ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να σκεφτεις...και νια, συνεχιζω να εχω dual boot μια διανομη λινουξ, αυτη την στιγμη ειμαι με openSUSE 12.1, και δεν μου εχει παρουσιασει θεμα...αλλα την εχω μερικες μερες μονο...

  3. #393
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mην ξεφεύγετε off topic με το παραμικρό. Ο άνθρωπος είπε ότι δοκίμασε live cd και δουλεύουν κανονικά τα usb.
    Άρα είναι θέμα της συγκεκριμένης διανομής.
    Νίκο, αν δεν έκανες καμία αναβάθμιση που (πιθανώς) να σου "έσπασε" κάποιες εξαρτήσεις, ψάξου σε προγράμματα που εγκατέστησες τελευταία.

  4. #394
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν ειναι το παρον θεμα να κανουμε συγκρισεις, αλλα μην λεμε και συνεχεια τα ιδια, οποιος νομιζει οτι δεν μπορει με linux καθεται με windows, οποιος δεν τα χρειαζεται οπως και εγω δεν ασχολουμαστε μαζι τους. Δεν μπορουμε ομως να κατηγορουμε το linux οτι δεν κανει για καθημερινη χρηση, ή οτι δεν κανει για desktop, laptop κτλ επειδη σε καποιους κατι ετυχε και επειδη δεν ηξεραν δεν μπορουσαν να το φτιαξουν! μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα! ειναι απλά....και τα windows συνεχεια χαλανε απο ιους οχι σε ολους παλι, τι θα πει δλδ αυτο οτι δεν ειναι για συνεχη χρηση? γιαυτο λεω.. και για να γυρισουμε στο θεμα μας δοκιμασε ο φιλος μας ενα dmesg να δει τι μυνηματα γραφει σχετικα με τα USB ?

  5. #395
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εεε, λοιπον σε ενημερωνω πως με τα 7 ΔΕΝ ειχα ποτε προβληματα με usb, ιους, ηχους κουμπι shutdown, ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να σκεφτεις....
    χε, χε Ta win σταμάτησαν να αναγνωρίζουν το κινητό (σύνδεση usb) και μετά από ΑΠΕΙΡΟ googlarisma και προσπάθειες, η λύση βρέθηκε από ένα καλόπαιδο (σβύσιμο υπολογιστή, εκτός ρεύματος για μισή ώρα, σε laptop βγάζεις και την μπαταρία) και θαύμα τα win αναγνώρισαν το κινητό

    Για τον φίλο με το lmde
    Χωρίς πληκτρολόγιο και ποντίκι, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
    Βρες ένα άλλο πληκτρολόγιο ή βάλε μια live διανομή, για να δείς αν τα υπάρχοντα λειτουργούν
    To lmde είναι semi-rolling διανομή, και αν στα repos σου έχεις και κάτι άλλο εκτός από lmde (πχ debian testing) εύκολα μπορείς να πάρεις το σύστημα στο χέρι σε κάποιο update, ιδίως αν δεν ξέρεις/προσέχεις

    Εντολές που μπορείς να τρέξεις (όταν βρείς πληκτρολόγιο)
    dmesg (ψάξε για λάθη)
    lsusb
    lsusb -v

    Αν στον grub σου εμφανίζονται και άλλες ενδείξεις (kernels) μπες σε κάποια άλλη και πες μας αν δουλεύουν

  6. #396
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εεε, λοιπον σε ενημερωνω πως με τα 7 ΔΕΝ ειχα ποτε προβληματα με usb, ιους, ηχους κουμπι shutdown, ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να σκεφτεις....
    χε, χε Ta win σταμάτησαν να αναγνωρίζουν το κινητό (σύνδεση usb) και μετά από ΑΠΕΙΡΟ googlarisma και προσπάθειες, η λύση βρέθηκε από ένα καλόπαιδο (σβύσιμο υπολογιστή, εκτός ρεύματος για μισή ώρα, σε laptop βγάζεις και την μπαταρία) και θαύμα τα win αναγνώρισαν το κινητό

    Για τον φίλο με το lmde
    Χωρίς πληκτρολόγιο και ποντίκι, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
    Βρες ένα άλλο πληκτρολόγιο ή βάλε μια live διανομή, για να δείς αν τα υπάρχοντα λειτουργούν
    To lmde είναι semi-rolling διανομή, και αν στα repos σου έχεις και κάτι άλλο εκτός από lmde (πχ debian testing) εύκολα μπορείς να πάρεις το σύστημα στο χέρι σε κάποιο update, ιδίως αν δεν ξέρεις/προσέχεις

    Εντολές που μπορείς να τρέξεις (όταν βρείς πληκτρολόγιο)
    dmesg (ψάξε για λάθη)
    lsusb
    lsusb -v

    Αν στον grub σου εμφανίζονται και άλλες ενδείξεις (kernels) μπες σε κάποια άλλη και πες μας αν δουλεύουν

    Όπως προείπα, δοκίμασα 2 live διανομες και όλες οι usb θύρες δούλευαν άψογα, οπότε δεν είναι θέμα hardware. Δεν έχω προσθέσει άλλα repos και έχει μόνο 1 kernel. Πώς μπορώ να μπω σε cl για να δοκιμάσω τις εντολές που έγραψες;
    Υ.Γ. Ασχέτως αυτού πάντως, απορώ με κάποιους, οι οποίοι γράφουν ότι αν δεν μπορείς να μάθεις μην ασχολείσαι. Δεν είχα την ώρα και τη διάθεση να ασχοληθώ φανατικα και να παίζω την κονσόλα στα δάχτυλά μου, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξαναγυρίσω στα windows, τα οποία εγκατέλειψα προ σχεδόν 3 ετών; Ωραίος τρόπος να πείσουμε τον μέσο χρήστη για το ανοιχτο λειτουργικό!
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #397
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    χε, χε Ta win σταμάτησαν να αναγνωρίζουν το κινητό (σύνδεση usb) και μετά από ΑΠΕΙΡΟ googlarisma και προσπάθειες, η λύση βρέθηκε από ένα καλόπαιδο (σβύσιμο υπολογιστή, εκτός ρεύματος για μισή ώρα, σε laptop βγάζεις και την μπαταρία) και θαύμα τα win αναγνώρισαν το κινητό
    Και εσύ από αυτή τη διαδικασία συμπέρανες ότι έφταιγε το λειτουργικό;

    Έχει πλάκα πως για τα windows ΠΑΝΤΑ ακούγονται χίλιες δύο ανακρίβιες όταν είναι να τα κατηγορήσουμε.
    Ε λοιπόν ο ιός δε κολλάει μόνος του, τα cracks είναι παράνομα και οι επίσημοι drivers έχουν αντίστοιχες υπογραφές.

    Δε μπορείς να παραπονιέσαι αν κάτι σπάσει στα windows εκτός και αν είσαι σε όλα νόμιμος και τα έχεις κάνει όλα by the book, δεν κάνεις accept σε τυχαία εκτελέσιμα που ζητάνε permissions και όλοι οι driver σου είναι signed. Μετά απ'όλα αυτά και εφόσον δε φταίει ο driver κάποιου κατασκευαστή (κάτι που δεδομένα γίνεται πολύ πιο σπάνια σε σχέση με το Linux για καθημερινή χρήση -> δε μιλάω για gaming κλπ. γιατί έχει ήδη χάσει το Linux) και εφόσον εννοείται πως δε φταίει το hardware όπως και εσείς υποθέτετε αρκετές φορές σε περίπτωση προβλήματος στο Linux, τότε το ξανασυζητάμε.

    Μέχρι τότε, τυχαία προβλήματα από οποιονδήποτε χωρίς πλήρη αναφορά σε όλα τα παραπάνω δεν είναι αποδεκτά ως προβλήματα του λειτουργικού συστήματος. Αν έπρεπε να δώσω ένα ρεαλιστικό ποσοστό χρηστών που ικανοποιούν ταυτόχρονα όλες τις παραπάνω προδιαγραφές, βάση αυτών που έχω δει, είναι δεν είναι ένα 3 - 5%...

    Είναι σα να έρχεται κάποιος να σου λέει "εκτέλεσα το τάδε τυχαίο εκτελέσιμο ως root και από τότε έχασα όλο το /home μου, τι κακό λειτουργικό αυτό το LMDE...".

  8. #398
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν έχεις άλλο πληκτρολόγιο ενσύρματο, όχι usb, δεν μπορείς (θα μπορούσες με απομακρυσμένη σύνδεση από άλλο pc πχ με ssh αλλά πάει μακριά η βαλίτσα)

    Αν δεν έχεις ώρα ή δεν θέλεις να ασχοληθείς, μια διανομή που δεν είναι rolling, θα σου βγάλει λιγότερα προβλήματα

    Εχω πάντως lmde και σε laptop και σε desktop, τελευταία με xfce, κανένα πρόβλημα

    Μια ιδέα, μήπως είχες gnome 2 και τώρα με τις αναβαθμίσεις πέρασες σε gnome3 ή mate ή cinnamon και σούβγαλε αυτό το πρόβλημα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ από αυτή τη διαδικασία συμπέρανες ότι έφταιγε το λειτουργικό;

    ".
    Δεν το συμπέρανα εγώ, το έλεγε ο τύπος που έδινε και την λύση που δούλευε, και είχε να κάνει με τον τρόπο που κόβουν το ρεύμα (energy saving) τα win στα usb

    Ηρέμησε, μην αρπάζεσαι, δεν σου θίξαμε το λειτουργικό..

  9. #399
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε λοιπόν ο ιός δε κολλάει μόνος του
    Ούτε τα worms;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα cracks είναι παράνομα
    Από πότε είναι παράνομο κάποιος να τρέχει χωρίς cd/dvd παιχνίδι που νόμιμα κατέχει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι επίσημοι drivers έχουν αντίστοιχες υπογραφές
    Ψάχνε εσύ για σωστές υπογραφές σε παλιό hardware. Αλλά ξέχασα, αυτό είναι για πέταμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σα να έρχεται κάποιος να σου λέει "εκτέλεσα το τάδε τυχαίο εκτελέσιμο ως root και από τότε έχασα όλο το /home μου, τι κακό λειτουργικό αυτό το LMDE...".
    Εάν κατεβάζει πάντα τα προγράμματα του από official repositories δεν θα πέσει ποτέ σε τέτοια "τυχαία" εκτελέσιμα.

  10. #400
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Gnome 3 είχα εξαρχής, δεν αναβάθμισα. Και επειδή δεν έχω όπως είπα, άλλα repos δεν νομίζω ότι είναι θέμα κάποιου conflict από αναβάθμιση. Απλώς προσπαθώ να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος, μέσω κονσόλας, να δοκιμάσω κάποιες λύσεις, προτού καταφύγω σε νέα εγκατάσταση λειτουργικού.
    Υ.Γ. Και με δοκιμή του recovery πυρήνα το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

  11. #401
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε τα worms;
    Τι εννοείς; Worm μπορείς να κολλήσεις με πολλούς τρόπους. Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος για τον οποίο ευθύνεται το λειτουργικό πλέον είναι οι εφαρμογές που έρχονται με αυτό και είναι vulnerable σε διάφορα attacks και έχουν αρκετά permissions (πχ. services) για να χαλάσουν ένα σύστημα. Όλα τα άλλα τα ανοίγεις και τα τρέχεις εσύ. Δε φταίει το λειτουργικό αν πχ. το service του mozilla firefox για να κάνει silent updates είναι flawed και κάποιος κάνει take over το pc σου.

    Η τελευταία περίπτωση που θυμάμαι να υπάρχει ΟΝΤΩΣ θέμα με worms, ήταν με τον Blaster πριν 11 χρόνια στα windows XP SP0 που είχαν by default απενεργοποιημένο το firewall (αν θυμάμαι καλά) με τα τότε 56k modems που όλοι είχαμε internet IP στο pc και άμεση επικοινωνία με τον έξω κόσμο.

    Δεν έχουμε windowsXP όμως, τα firewall και τα antispyware πλέον είναι by default ενεργοποιημένα, οι αυτόματες ενημερώσεις είναι καθημερινές, το ίδιο το δωρεάν antivirus κατεβαίνει μεσω updates με ένα κλικ και το ίδιο το σύστημα σε προτρέπει να το κάνεις ενώ ο υπολογιστής βρίσκεται πίσω από NAT. Πραγματικά θέλει προσπάθεια για να κολλήσεις κάτι "αυτόματα" χωρίς να χρειαστεί ο χρήστης να κάνει τη παπάτζα του + αγνοήσει προειδοποιητικό μήνυμα + δε το πιάσει το antivirus + δώσει το ΟΚ ο χρήστης στο firewall για να του επιτρέψει την επικοινωνία.
    Ε πόσο ακόμα πια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε είναι παράνομο κάποιος να τρέχει χωρίς cd/dvd παιχνίδι που νόμιμα κατέχει;
    Πόση ακριβώς σχέση έχει αυτό με το θέμα μας; Πόσο άσχετη ερώτηση είναι; Που ακριβώς ευθύνεται το λειτουργικό σε αυτό;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνε εσύ για σωστές υπογραφές σε παλιό hardware. Αλλά ξέχασα, αυτό είναι για πέταμα...
    Πόσο παλιό; Δε νομίζω να φταίει η microsoft που η creative πχ. αποφάσισε να μη βγάλει ποτέ drivers για τις soundblaster live! .
    Αν ανοίκεις σε αυτή τη κατηγορία, ρίξε το φταίξιμο σου στη σωστή εταιρία. Επίσημα, τα windows7 δεν είναι για σένα και αυτή είναι η αλήθεια.
    Αν πάλι θες να κάνεις ματσακωνιές με 3rd party drivers, μαγκιά σου αλλά μη ρίξεις το φταίξιμο στο λειτουργικό αν κάτι δε πάει καλά μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν κατεβάζει πάντα τα προγράμματα του από official repositories δεν θα πέσει ποτέ σε τέτοια "τυχαία" εκτελέσιμα.
    Μου υπόσχεσαι πως υπάρχει ΟΛΟ μα ΟΛΟ το υλικό (open source, freeware, shareware, trialware, επί πληρωμή) εκεί πέρα;
    Όχι βέβαια. Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε προσθέσει extra repos για διάφορες εφαρμογές που θέλουμε να είναι up-to-date όπως και όλοι μας έχουμε κατεβάσει ότι να ναι deb (ή whatever) αρχεία από εφαρμογές επί πληρωμή και διάφορα sources για να κάνουμε compile ένα σωρό utilities που κάποια στιγμή χρειαστήκαμε.

    Αυτό το "ότι χρειαστώ θα το βρω στα επίσημα repo" είναι ένα μεγάλο ψέμα.
    Ωστόσο αναγνωρίζω ότι είναι πολύ καλή φάση και ευτυχώς που θα υπάρχει αντίστοιχο (; ) software center και στα windows8.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το συμπέρανα εγώ, το έλεγε ο τύπος που έδινε και την λύση που δούλευε, και είχε να κάνει με τον τρόπο που κόβουν το ρεύμα (energy saving) τα win στα usb

    Ηρέμησε, μην αρπάζεσαι, δεν σου θίξαμε το λειτουργικό..
    Πιστεύεις ότι αν υπήρχε τέτοιο θέμα με το λειτουργικό δε θα είχε βγει παραέξω; Ήταν updated ο υπολογιστής; Οι συσκευές ήταν όλες compatible με win7; Σίγουρα δεν έφταιγε κάτι άλλο σε πρώτη φάση; Αν όχι, στο ξαναέκανε; Αν όχι, έφτιαξε μια για πάντα; Πως;
    Μπορείς να παραθέσεις την απάντηση που έχει και την εξήγηση ολόκληρη να διαβάσουμε;

    Δε μου θίγεις κανένα λειτουργικό, δε δουλεύω στη microsoft. Προφανώς μπορεί να υπάρξει και εκεί πρόβλημα. Η συχνότητα εμφάνισης προβλήματος κάνει όλη τη διαφορά... και αυτή η διαφορά είναι ανυπολόγιστα τεράστια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 05-06-12 στις 18:41.

  12. #402
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gnome 3 είχα εξαρχής, δεν αναβάθμισα. Και επειδή δεν έχω όπως είπα, άλλα repos δεν νομίζω ότι είναι θέμα κάποιου conflict από αναβάθμιση. Απλώς προσπαθώ να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος, μέσω κονσόλας, να δοκιμάσω κάποιες λύσεις, προτού καταφύγω σε νέα εγκατάσταση λειτουργικού.
    Υ.Γ. Και με δοκιμή του recovery πυρήνα το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.
    Με λίγο γοογλε, είδα ότι και άλλοι έχουν κάποια παρόμοια προβλήματα σε gnome 3 (σε άλλους μόνο το ποντίκι, σε άλλους μόνο το πληκτρολόγια, άλλοι με το automount για usb, σε άλλους ξετσεκαρίστηκε το fuse κλπ)

    Οπως είπα, επειδή θεωρώ τα gnome3, mate, cinnamon ανώριμα, εγώ επέλεξα xfce (δοκίμασα και openbox και μου άρεσε)

    Πιστεύω ότι αν ψάξεις θα βρείς λύση αν και φοβάμαι ότι και επανεγκατάσταση να κάνεις, το πρόβλημα θα ξαναπαρουσιαστεί, εκτός και αν κάποιο update το διορθώσει (δημιουργώντας πιθανά άλλα προβλήματα). Η κατάσταση μου θυμίζει τις αρχές του kde4

    Τα προβλήματα πιθανότατα προέρχονται από το DE (gnome 3) και σε κάποιο βαθμό θα παρουσιάζονται σε διάφορες άλλες διανομές (ιδίως στις rolling)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όχι, στο ξαναέκανε; Αν όχι, έφτιαξε μια για πάντα; Πως;
    Μπορείς να παραθέσεις την απάντηση που έχει και την εξήγηση ολόκληρη να διαβάσουμε;

    .
    Δεν το ξανάκανε. Αυτό δεν σημαίνει ότι βάλε-βγάλε το κινητό δεν θα το ξανακάνει. Γενικά το "έφτιαξε μια για πάντα" δεν υπάρχει. Δεν πρόκειται να κάτσω να βρώ ξανά την απάντηση, αν googlάρεις θα βρεις πολλά, δυστυχώς πολλές λύσεις προτείνονται, δεν μου δούλεψε καμμία, μου δούλεψε μόνο αυτή (pc εκτός ρεύματος για κανά μισάωρο).

  13. #403
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως προείπα, δοκίμασα 2 live διανομες και όλες οι usb θύρες δούλευαν άψογα, οπότε δεν είναι θέμα hardware. Δεν έχω προσθέσει άλλα repos και έχει μόνο 1 kernel. Πώς μπορώ να μπω σε cl για να δοκιμάσω τις εντολές που έγραψες;
    Υ.Γ. Ασχέτως αυτού πάντως, απορώ με κάποιους, οι οποίοι γράφουν ότι αν δεν μπορείς να μάθεις μην ασχολείσαι. Δεν είχα την ώρα και τη διάθεση να ασχοληθώ φανατικα και να παίζω την κονσόλα στα δάχτυλά μου, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξαναγυρίσω στα windows, τα οποία εγκατέλειψα προ σχεδόν 3 ετών; Ωραίος τρόπος να πείσουμε τον μέσο χρήστη για το ανοιχτο λειτουργικό!
    Αν εννοεις αυτο που ειπα εγω πριν, σορρυ αλλα εκτος οτι δεν εννοουσα εσένα , δεν καταλαβες τι ειπα, σε προηγουμενα ποστ μου εχω πει οτι ξερω ατομα εγω προσωπικα ΟΧΙ απο εδω μεσα που θεωρουν το linux plug n play και νομιζουν πως ειναι ευκολα και ροδινα ολα οπως τα windows ετσι αν καποιος βαριεται και δεν εχει ορεξη να μαθει, τσαμπα κοπος, ΔΕΝ εννοουσα εσενα φυσικα! οποιος θελει να μαθει ψαχνει και ρωταει αν δεν ξερει! οπως εξαλου κανεις και εσυ τωρα! και εγω αυτο εκανα ποσα χρονια δεν τα εμαθα μονος μου! και τωρα που μαθαινω Archlinux εχω τον Helix για βοηθεια και τον εχω ζαλισει! :PPpp
    φυσικα εννοειτε πως αν χαλασει κατι δεν αλλαζουμε διανομη αμεσως γιατι ετσι ποτε δεν θα μαθουμε! πρεπει να βρουμε τι το προκαλεσε για να το αποφυγουμε μελλοντικα! για φαντασου να τα κανεις ολα απο την αρχη σε μια αλλη και μετα να χαλασει κατι αλλο εκει! λυπαμαι αν σου εδωσα λαθος εντυπωση παντως!

  14. #404
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοεις αυτο που ειπα εγω πριν, σορρυ αλλα εκτος οτι δεν εννοουσα εσένα , δεν καταλαβες τι ειπα, σε προηγουμενα ποστ μου εχω πει οτι ξερω ατομα εγω προσωπικα ΟΧΙ απο εδω μεσα που θεωρουν το linux plug n play και νομιζουν πως ειναι ευκολα και ροδινα ολα οπως τα windows ετσι αν καποιος βαριεται και δεν εχει ορεξη να μαθει, τσαμπα κοπος, ΔΕΝ εννοουσα εσενα φυσικα! οποιος θελει να μαθει ψαχνει και ρωταει αν δεν ξερει! οπως εξαλου κανεις και εσυ τωρα! και εγω αυτο εκανα ποσα χρονια δεν τα εμαθα μονος μου! και τωρα που μαθαινω Archlinux εχω τον Helix για βοηθεια και τον εχω ζαλισει! :PPpp
    φυσικα εννοειτε πως αν χαλασει κατι δεν αλλαζουμε διανομη αμεσως γιατι ετσι ποτε δεν θα μαθουμε! πρεπει να βρουμε τι το προκαλεσε για να το αποφυγουμε μελλοντικα! για φαντασου να τα κανεις ολα απο την αρχη σε μια αλλη και μετα να χαλασει κατι αλλο εκει! λυπαμαι αν σου εδωσα λαθος εντυπωση παντως!
    Καλά όλα αυτά αλλά καταλαβαίνεις ότι οι απλοί καθημερινοί χρήστες υπολογιστών έχουν υπολογιστή απλώς για να δουλεύουν ή να παίζουν ή να ακούν μουσική ή να βλέπουν ταινίες ή να surfάρουν και όχι για να τρώνε τις ώρες μαθαίνοντας τα ενδότερα έτσι;
    Αυτό λέγεται απλή καθημερινή dekstop χρήση και η διανομή του φίλου μόλις απέτυχε να ανταποκριθεί.

  15. #405
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όλα αυτά αλλά καταλαβαίνεις ότι οι απλοί καθημερινοί χρήστες υπολογιστών έχουν υπολογιστή απλώς για να δουλεύουν ή να παίζουν ή να ακούν μουσική ή να βλέπουν ταινίες ή να surfάρουν και όχι για να τρώνε τις ώρες μαθαίνοντας τα ενδότερα έτσι;
    Αυτό λέγεται απλή καθημερινή dekstop χρήση και η διανομή του φίλου μόλις απέτυχε να ανταποκριθεί.
    Εσυ το βιολι σου! και με κανεις να γραφω OFFTOPIC! μην λεμε τα ιδια παλι! αν ΕΣΥ δεν μπορεις βαλε winblowZ!

Σελ. 27 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux Mint (= Linux για όλους)
    Από ckoul στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 16:55
  2. Linux Mint
    Από golity στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-07, 03:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας