Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αργία μήτηρ πάσης κακίας
    έτσι και εγώ το καλοκαίρι αποφάσισα να δω τι είναι αυτό το ΧΑΑ

    Θα ήθελα να μου προτείνετε κανά δύο βιβλία που να εξηγούν με σχετικά απλό τρόπο τα βασικά. Λίγο θεμελιώδη ανάλυση, λίγο τεχνική, λίγο παράγωγα και αντιστάθμιση κτλ.
    Εάν είχε και παραδείγματα από το XAA θα ήταν το προτιμότερο.

    Επίσης επειδή οι προμήθειες τις τράπεζας που κάνω online αγορές μου φαίνονται κάπως υψηλές (10 ευρώ ελάχιστη αμοιβή +λοιπά), θα εκτιμούσα εάν κάποιος με πμ μου πρότεινε κάτι οικονομικότερο (πάλι online) από αξιόπιστες πάντα χρηματιστηριακές.

    Τέλος μια ερώτηση που έχει να κάνει με AMK μιας εταιρείας. Με ποιό τρόπο εξασκείς τα δικαιώματα σου; Σου έρχεται κάποια ειδοποίηση;

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    δεν παιζω στο ΧΑΑ αλλα μιλαω με εναν ανθρωπο που ειναι δουλεια του μεσα σε χρηματιστηριακη.
    απο αυτα που εχω ακουσει κοντεβω να μεινω φαλακρος,
    θελει πολυ προσοχη, αυτες οι γνωσεις δεν ξερω αν υπαρχουν στα βιβλια αφου νομιζω οτι ειναι θεματα εμπειριας μονο,
    για παραδειγμα αυτη τη στιγμη οι μετοχες των τραπεζων ειναι στα 2-3-6ε πολυ χαμηλα σε σχεση με τη πραγματικη τους αξια,οταν αρχισε η κουβεντα για εξαγορες, οι τραπεζες αγοραζαν μεσω θυγατρικων τη μετοχη τους με αποτελεσμα να αναιβουν αλλα ο τζιρος να μαινει ιδιος, που σημαινει οτι δεν αγορασαν νεοι επενδυτες.αυτο ειναι απο τα πιο απλα

    μετα καποιες μετοχες εχουν συγκεκριμενη συμπεριφορα...δηλαδη ξερεις οτι μια φορα το χρονο μια μετοχη θα διπλασιασει την αξια της, τωρα τι σημαινει αυτο .. πολλα μπορει να βαλει το μυαλο σου

    δες τι ειναι short selling... η μαυρη τεταρτη και αλλα

    αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το ΧΑ ειναι μια τεραστια φουσκα και δεν εχει καμια σχεση με τον θεωρητικο ορισμο του, δανειζω σε εταιρεις για να κανουν κερδη και τελος να παρω μερισμα απο αυτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JERY : 13-09-10 στις 04:29.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε Jery ευχαριστώ για την απάντηση. Από τα λίγα που διαβάζω και βλέπω μάλλον έχεις δίκιο αλλά εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει έστω και σε θεωρητικό επίπεδο να αποκτήσω κάποιες βασικές γνώσεις. Πχ για το short selling που αναφέρεις , θα ήθελα πέρα από τον ορισμό που βρίσκεις άνετα στο διαδίκτυο, και ένα καλό βιβλιαράκι με κάπως πιο χειροπιαστά παραδείγματα για την εφαρμογή του.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν χρειαζεσαι καποιο βιβλιο, για ορισμους ριξε διαβασμα στο ιντερνετ ,wikipedia εχει πολυ υλικο
    http://en.wikipedia.org/wiki/Finance

    Aπο το ιντερνετ μπορεις να βρεις σχεδον οτι χρειαζεσαι πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Short_(finance) που αναφερθηκε πριν, εχει και παραδειγματα

    Για χρηματιστηριακη πηγαινε σε μια τραπεζα μεσω internet banking(μαλλον ηδη χρησιμοποιεις, οποτε πηγαινε σε καποια αλλη ), στην Εθνικη που χρησιμοποιω εγω εχει αρκετα χαμηλες χρεωσεις


    Αν ενδιαφερεσαι περισοτερο για θεωρια, πως λειτουργει το χρηματιστηριο υπαρχουν απειρες θεωριες, ορεξη να εχεις να διαβαζεις (απο ψυχολογια μεχρι θεωρια του χαους) αλλα για ορισμους κτλ μεσω ιντερνετ μπορεις να βρεις τα παντα δεν νομιζω να χρειαστεις καποιο βιβλιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imr : 14-09-10 στις 03:25.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο http://www.stocklearning.gr/ έχει μερικά δωρεάν μαθήματα για αρχάριους, κυρίως ορολογία και λίγη θεωρία σε τεχνική και θεμελιώδη ανάλυση. Για να τα έχει μαρκαρισμένα ως "δωρεάν" λογικά θα έχει και πιο προχωρημένα επί πληρωμή, δεν έχω κάνει εγγραφή.

    Από κει και πέρα ξέρεις ότι το χρηματιστήριο (ειδικά το ελληνικό) είναι κατά πολύ τζόγος, ακόμα και η έκφραση "παίζω" που χρησιμοποιούμε και δεν χρησιμοποιεί κανένας στο εξωτερικό αυτό δείχνει.

    Η κοινή λογική λέει ότι και για τον τζόγο, "παίζεις" ή αν θες επενδύεις χρήματα που τα θεωρείς ξεγραμμένα. Σοβαρές αποδόσεις μπορείς να έχεις μόνο με μεσομακροπρόθεσμες τοποθετήσεις οπότε η προμήθεια δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί, εγώ χρησιμοποιώ την χρηματιστηριακή της τράπεζας μου οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεος στο φορουμ ζηταει βοηθεια
    Από gambler στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-08, 20:41
  2. Νεούδη ζητάει βοήθεια...!!
    Από algial στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-07, 11:53
  3. Noob ζηταει βοηθεια
    Από Flexicurity στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-07, 20:23
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-06, 17:50
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-04, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας