Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 103
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Στο ndrive τους χάρτες τους κατεβάζεις μέσα από την εφαρμογή. Έχει Ελληνικούς.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Kαι ομως, σε μενα δεν δειχνει την Ελλαδα.

    Αλλα δοκιμαζω τωρα το Navigon, και ενω ειμαι στην αυλη, μου λεει οτι ειμαι στο διπλα στενο!
    Τοσο χαλια;

  3. #18
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το GPS δεν έχει πάντα καλή ακρίβεια, είναι όμως συνήθως αρκετή για να μπορεί να λειτουργεί το λογισμικό πλοήγησης φιλτράροντας κατάλληλα τα δεδομένα. Το πιο πιθανό είναι πως το GPS σε δείχνει πράγματι στην αυλή αλλά το navigon θεωρεί πως ως αυτοκίνητο η θέση σου είναι στο δρόμο και σε δείχνει στο σημείο που θεωρεί πως είσαι.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις κατεβασα το NDrive και τον ελληνικό χάρτη (30 μέρες δοκιμή, αγορά €40). Θα τα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

    Navigon που το βρίσκουμε; Δε το βλέπω στο appbrain. Άκυρο το βρήκα απευθείας στο android market.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι ομως, σε μενα δεν δειχνει την Ελλαδα.

    Αλλα δοκιμαζω τωρα το Navigon, και ενω ειμαι στην αυλη, μου λεει οτι ειμαι στο διπλα στενο!
    Τοσο χαλια;
    Τα 10 μέτρα απόκλισης είναι αποδεκτή τιμή για το εμπορικό GPS.
    Ανυπόγραφος

  6. #21
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάνε καλά αυτοί στο Navigon; Σε βάζουν να κατεβάσεις με το ζόρι τους χάρτες όλης της Ευρώπης, που είναι 2+ GB ενώ εγώ θέλω μόνο της Ελλάδας;

  7. #22
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 10 μέτρα απόκλισης είναι αποδεκτή τιμή για το εμπορικό GPS.
    Δεν ειναι μονο 10 μετρα, απο εκει που καθομουν ειναι τουλαχιστον 20.
    Αυτη δεν ειναι αποδεκτη ακριβεια.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    10-20 μέτρα είναι απόλυτα αποδεκτή ακρίβεια για commercial GPS.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Το avatar του μέλους secjournalist
    secjournalist Guest
    Έχω δοκιμάσει Navigon και Ndriver σε xperia x10 mini pro. Το καλύτερο για μένα από αυτά τα δύο είναι το NDrive. Γενικά προτιμώ iGo αλλά δεν τρέχει στην συσκευή μου λόγω ανάλυσης...

  10. #25
    Εγγραφή
    30-11-2008
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedport +
    Έχοντας χρησιμοποιήσει και Navigon και NDrive, θεωρώ το NDrive χάλι.
    Τα συν σε σχέση με το Νavigon είναι η ελληνική φωνή και οι ελληνικοί τίτλοι σε δρόμους κλπ.
    Κατά τα άλλα πιο ουσιαστικά πράγματα που ψάχνουμε σε ένα GPS είναι η πολύ καλύτερη ακρίβεια του Navigon και η ταχύτητα εύρεσης σήματος.
    Με το NDrive κάνει το Desire πολλαπλάσιο χρόνο μόνο και μόνο για να βρει σήμα! Αφήστε που με πετάει άπειρες φορές η εφαρμογή!
    Για εμένα είναι λοιπόν Navigon δαγκωτό! Το NDrive είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων (άμα αποφασίσει να το αγοράσει κανείς)!

  11. #26
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Σε μένα γιατί δεν με πετάει έξω και βρίσκει σήμα πολύ γρήγορα? Τώρα αυτό που θέλω σε ένα πλοηγ
    ο είναι να με πάει στον προορισμό μου σωστά και όσο το δυνατόν γρήγορα, αν κάνει μερικά sec παραπάνω για σήμα δεν θα τα χαλάσουμε.
    Πάντως το κύριο και βασικό μου σύστημα για πλοήγηση δεν είναι το smartphone αλλά ένα PNA με GD.

  12. #27
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει το Navigon ή το NDrive, οπότε αποφάσισα να τα δοκιμάσω. Παρατηρώ ότι προτείνουν κάποιοι το Navigon να έχει καλύτερη επιλογή διαδρομής, όμως εγώ έχω μερικές αρνητικές παρατηρήσεις / απορίες:
    • Χρειάστηκε να κατεβάσει 2+ GB από το Internet διότι κατεβάζει χωρίς επιλογή τους χάρτες από όλη την Ευρώπη (δεν ξέρω αν υπάρχει πιο light-weight έκδοση ή αν μπορείς να τους αφαιρέσεις τκ ων υστέρων)
    • Έχει πολύ άσχημο interface στην εμφάνιση του χάρτη (τουλάχιστον σε σχέση με destinator και NDrive)
    • Όταν ψάχνω ονόματα οδών που υπάρχουν σε πάνω από 1 περιοχή, εμφανίζει καμιά 10-15αρια με τους ΤΚ και την πόλη αλλά χωρίς περιοχή. Δεν αναφέρει περιοχές ή είμαι εντελώς γκάβος; (Πρέπει δηλαδή να πηγαίνω σε μία-μία στο χάρτη να δω αν είναι η σωστή περιοχή?)


    Σε μερικές διαδρομές που ξέρω καλά (οκ σχετικά εύκολες) που έβαλα το NDrive και το Navigon, πάνω κάτω τα ίδια μου έβγαλαν. Απλά με το Navigon ψαχνόμουν να βρω τον ΤΚ πρώτα. Γενικότερα προσαρμόστηκα στο interface του NDrive ευκολότερα.

    Περιμένω τις απόψεις σας, ειδικά από χρήστες Navigon διότι μπορεί να το αδίκησα.

  13. #28
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    θα ελεγα το CoPilot live. Σφαιρα, πολυ ομορφη απεικονηση, απειρες δυνατοτητες αλλα περιεργο μενου.
    Στα αρνητικα οτι ο χαρτης ειναι μονο Navtek.

    Το nDrive πολυ καλο, αλλα αξιζει μονο η εκδοση με τον χαρτη ευρωπης (περιεχει και ελλαδα) γιατι ειναι της Teleatlas. Ο ελληνικος αποκλειστικα ειναι Navtek.

    To navigon ειναι γρηγορο και ομορφο, αλλα εχει αστειες δυνατοτητες. Ειναι πετσοκομενο, λες και ειναι demo.

    Το igo, παιζει μονο σε χαμηλες αναλυσης qvga νομιζω, και αλλωστε συντομα απο οτι διαβασα καπου, θα γινει overhaul απο τη μαμα εταιρια.

    Υπομονη, βγανει συντομα το Don't Panic απο Mireo, με GeoIntelligence χαρτες και λεγεται οτι θα ειναι οτι πιο σφαιρα υπαρχει. Φυσικα cross platform. Ειδικα για ελλαδα θα ειναι καταπληκτικο.

    ........Auto merged post: Tony_Montana πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diosak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το NDrive κάνει το Desire πολλαπλάσιο χρόνο μόνο και μόνο για να βρει σήμα! Αφήστε που με πετάει άπειρες φορές η εφαρμογή!
    Για εμένα είναι λοιπόν Navigon δαγκωτό! Το NDrive είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων (άμα αποφασίσει να το αγοράσει κανείς)!
    RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.2_Radio_32.49.00. 32U_5.11.05.27_release_151783

    ειναι το latest official ruu, που περιεχει και το latest radio. Φυσικα υπαρχουν και cooked roms που ειναι prerooted.

    Οπως και να χει, δοκιμασε να κατεβασεις το gps status απο το market, κανε reset τα A-GPS data, και ξανακατεβαστα, και λογικα το gps θα κλειδωνει σφαιρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 12-11-10 στις 03:09. Αιτία: auto merged post

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  14. #29
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 10 μέτρα απόκλισης είναι αποδεκτή τιμή για το εμπορικό GPS.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι μονο 10 μετρα, απο εκει που καθομουν ειναι τουλαχιστον 20.
    Αυτη δεν ειναι αποδεκτη ακριβεια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    10-20 μέτρα είναι απόλυτα αποδεκτή ακρίβεια για commercial GPS.

    Η ακρίβεια θέσης δεν είναι ευθύνη που προγράμματος πλοήγησης αλλά κύρια των δορυφόρων που είναι ορατοί τη δεδομένη χρονική στιγμή και της γεωμετρίας που αυτοί έχουν. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως τα αποτελέσματα της επίλυσης είναι ικανοποιητικά με κατ ελάχιστο 5 δορυφόρους GPS καλής γεωμετρίας. Τα 10 μέτρα δεν είναι απλώς αποδεκτή ακρίβεια για navigation, είναι το βέλτιστο ονομαστικό του συστήματος. Διαβάστε σχετικά και εδώ.

    ----

    Επί του θέματος, το google maps όταν χρησιμοποιείται για navigation τι data traffic δημιουργεί σε μία, έστω, ώρα λειτουργίας ?
    Bad to the Bone

  15. #30
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ακρίβεια θέσης δεν είναι ευθύνη που προγράμματος πλοήγησης αλλά κύρια των δορυφόρων που είναι ορατοί τη δεδομένη χρονική στιγμή και της γεωμετρίας που αυτοί έχουν.
    Oui

    Είπε κανείς κάτι διαφορετικό;

    Αν σε μπέρδεψε το "εμπορικό", τότε αντικατάστησέ το με το "εμπορικής" ή "πολιτικής" χρήσης, σε αντιδιαστολή με το "στρατιωτικής" χρήσης.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οθονη 24', κατα προτιμηση Eizo
    Από kontinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 16:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας