Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-103 από 103
  1. #91
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Στο προηγουμενο κινητο ειχα βολευτει πολυ με το igo.

    Τωρα στο καινουργιο, ψαχνομαι για κατι αλλο.

    Δοκιμασα το Navigon. Εχουν διορθωσει το ηλιθιο προβλημα που δεν μπορουσες να βρεις τους δρομους, βρηκα ομορφα και ωραια αυτο που ζητουσα.

    Ο χαρτης παραμενει καλος απο λειτουργικης και αισθητικης αποψης.
    Αυτο που με χαλασε πολυ ειναι το Interface του χαρτη, οπου αν πατησεις καπου κανει κατι περιεργα zoom in/out και δεν επανερχεται ευκολα.

    Αυτο θα το δω σε επομενες χρησεις. Αυτο που με προβληματισε, και δεν ξερω αν ευθυνεται το Navigon ή το κινητο ειναι το εξης:

    Εκει που εισαι σε δρομο διπλης κατευθυνσης και προχωρας ευθεια, ξαφνικα σε δειχνει μαγικά στο αντιθετο ρευμα να πηγαινεις απο την αλλη. Στιγμιαια μεν, αλλα παιρνουν αμεσως μπρος οι φωνητικες οδηγιες και σε αποπροσανατολιζουν.

    Το κουφο: μπηκα σε δρομο αναποδα, και με εδειχνε να πηγαινω με την όπισθεν!!

    Εσεις τι χρησιμοποιειτε nowadays?

  2. #92
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο προηγουμενο κινητο ειχα βολευτει πολυ με το igo.

    Τωρα στο καινουργιο, ψαχνομαι για κατι αλλο.

    Δοκιμασα το Navigon. Εχουν διορθωσει το ηλιθιο προβλημα που δεν μπορουσες να βρεις τους δρομους, βρηκα ομορφα και ωραια αυτο που ζητουσα.

    Ο χαρτης παραμενει καλος απο λειτουργικης και αισθητικης αποψης.
    Αυτο που με χαλασε πολυ ειναι το Interface του χαρτη, οπου αν πατησεις καπου κανει κατι περιεργα zoom in/out και δεν επανερχεται ευκολα.

    Αυτο θα το δω σε επομενες χρησεις. Αυτο που με προβληματισε, και δεν ξερω αν ευθυνεται το Navigon ή το κινητο ειναι το εξης:

    Εκει που εισαι σε δρομο διπλης κατευθυνσης και προχωρας ευθεια, ξαφνικα σε δειχνει μαγικά στο αντιθετο ρευμα να πηγαινεις απο την αλλη. Στιγμιαια μεν, αλλα παιρνουν αμεσως μπρος οι φωνητικες οδηγιες και σε αποπροσανατολιζουν.

    Το κουφο: μπηκα σε δρομο αναποδα, και με εδειχνε να πηγαινω με την όπισθεν!!

    Εσεις τι χρησιμοποιειτε nowadays?

    Αυτό το πρόβλημα έχει αναφερθεί και από άλλους εδώ και εκεί, και μάλλον έχει να κάνει με την ακρίβεια του gps σε πυκνοκατοικημένες περιοχές και στενούς δρόμους ή/και του navigation.

    Εγώ από πέρυσι, και ενώ δοκίμασα igo, ndrive, navigon κλπ, έχω καταλήξει ότι αυτό που μου ταιριάζει τόσο σε interface, όσο και σε πληρότητα χαρτών, POI, ταχύτητας και επιλογών είναι το Sygic. Με έχει ξελασπώσει άπειρες φορές μέχρι στιγμής.

  3. #93
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Sygic πρώτα για μένα για το καταπληκτικο interface και τα πολλά POI και δεύτερο το Dont Panic για την απλότητα και ταχύτητά του.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #94
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ξέρει κανείς αν μπορώ και που να βρω trial του navigon;
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  5. #95
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το Dont Panic για την απλότητα και ταχύτητά του.
    +1

  6. #96
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Dont Panic για την απλότητα και ταχύτητά του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1

    Τι χάρτες φοράει αυτό;

  7. #97
    Εγγραφή
    28-12-2010
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο προηγουμενο κινητο ειχα βολευτει πολυ με το igo.

    Τωρα στο καινουργιο, ψαχνομαι για κατι αλλο.

    Δοκιμασα το Navigon. Εχουν διορθωσει το ηλιθιο προβλημα που δεν μπορουσες να βρεις τους δρομους, βρηκα ομορφα και ωραια αυτο που ζητουσα.

    Ο χαρτης παραμενει καλος απο λειτουργικης και αισθητικης αποψης.
    Αυτο που με χαλασε πολυ ειναι το Interface του χαρτη, οπου αν πατησεις καπου κανει κατι περιεργα zoom in/out και δεν επανερχεται ευκολα.

    Αυτο θα το δω σε επομενες χρησεις. Αυτο που με προβληματισε, και δεν ξερω αν ευθυνεται το Navigon ή το κινητο ειναι το εξης:

    Εκει που εισαι σε δρομο διπλης κατευθυνσης και προχωρας ευθεια, ξαφνικα σε δειχνει μαγικά στο αντιθετο ρευμα να πηγαινεις απο την αλλη. Στιγμιαια μεν, αλλα παιρνουν αμεσως μπρος οι φωνητικες οδηγιες και σε αποπροσανατολιζουν.

    Το κουφο: μπηκα σε δρομο αναποδα, και με εδειχνε να πηγαινω με την όπισθεν!!

    Εσεις τι χρησιμοποιειτε nowadays?
    εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω το νέο mls destinator talk&drive που έχει βγει κυρίως για τις φωνητικές του εντολές γιατί αξίζουν πολύ

  8. #98
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χάρτες φοράει αυτό;
    GeoIntelligence Ελλάδα 2011.09

    Δεν έχει το "πάντρεμα" χάρτη-λογισμικού που υπήρχε παλιά με destinator6 και 2008.q4 αλλά για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

  9. #99
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    GeoIntelligence Ελλάδα 2011.09

    Σε σχέση με τους TeleAtlas, πως τα πάνε οι GeoIntelligence; Από POIs;

  10. #100
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς στα παραπάνω δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εάν δεν κάνω λάθος η GI είναι αυτή που προμηθεύει data στην TA αλλά δεν γνωρίζω τι συμφωνίες έχουν.

    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι γενικά δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση που να ξεχωρίζει από τις άλλες και μάλιστα για κινητό τηλέφωνο. Για μένα το ζητούμενο ήταν το πρόγραμμα να μπορεί να κάνει γρήγορα επανυπολογισμούς όταν ο οδηγός αποφασίζει, κρίνοντας από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες, να μην ακολουθήσει τις οδηγίες του προγράμματος.

  11. #101
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς στα παραπάνω δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εάν δεν κάνω λάθος η GI είναι αυτή που προμηθεύει data στην TA αλλά δεν γνωρίζω τι συμφωνίες έχουν.

    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι γενικά δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση που να ξεχωρίζει από τις άλλες και μάλιστα για κινητό τηλέφωνο. Για μένα το ζητούμενο ήταν το πρόγραμμα να μπορεί να κάνει γρήγορα επανυπολογισμούς όταν ο οδηγός αποφασίζει, κρίνοντας από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες, να μην ακολουθήσει τις οδηγίες του προγράμματος.
    Εξαρτάται τι σημαίνει γρήγορος για σένα.
    Προσωπικά με τα 10-15 δεύτερα που κάνει το Aura είναι μια χαρά για μένα, αλλά μπορεί για άλλον να φαίνονται πολλά.
    Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια GPS σε κινητό και δεν πιστεύω ότι έχει να ζηλέψει κάτι πλέον από τις μεγάλες standalone συσκευες.
    Κάποτε ήταν η ταχύτητα για sat lock και γενικότερα η απόκριση, αλλά πλέον δεν υπολείπονται σε αυτά τα σύγχρονα κινητά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #102
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς στα παραπάνω δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εάν δεν κάνω λάθος η GI είναι αυτή που προμηθεύει data στην TA αλλά δεν γνωρίζω τι συμφωνίες έχουν.

    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι γενικά δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση που να ξεχωρίζει από τις άλλες και μάλιστα για κινητό τηλέφωνο. Για μένα το ζητούμενο ήταν το πρόγραμμα να μπορεί να κάνει γρήγορα επανυπολογισμούς όταν ο οδηγός αποφασίζει, κρίνοντας από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες, να μην ακολουθήσει τις οδηγίες του προγράμματος.
    Κατάλαβα.

    Στο neo v με sygic o επαναϋπολογισμός γίνεται ταχύτατα, σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Με την ίδια έκδοση sygic, στο blade έπαιρνε λίγο περισσότερο, αλλά δεν ήταν ενοχλητικό στην οδήγηση, δεν έχανες χρόνο δηλαδή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται τι σημαίνει γρήγορος για σένα.
    Προσωπικά με τα 10-15 δεύτερα που κάνει το Aura είναι μια χαρά για μένα, αλλά μπορεί για άλλον να φαίνονται πολλά.
    Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια GPS σε κινητό και δεν πιστεύω ότι έχει να ζηλέψει κάτι πλέον από τις μεγάλες standalone συσκευες.
    Κάποτε ήταν η ταχύτητα για sat lock και γενικότερα η απόκριση, αλλά πλέον δεν υπολείπονται σε αυτά τα σύγχρονα κινητά.
    Αυτό ακριβώς.
    Έπαιζα προχθές με ένα MLS Destinater του '08 ίσως, και σε απόκριση ήταν πολύ κάτω από αυτήν του κινητού μου. Διαφορετική πλατφόρμα και software (mobile windows+mls vs android+sygic), αλλά θέλω να πω ότι πλέον τα νέα smartphones έχουν αρκετή επεξεργαστική ισχύ για να υποστηρίξουν σχεδόν real-time ένα τέτοιο λογισμικό. Ακόμα και στο κλείδωμα δορυφόρων, το κινητό ήταν πολύ ταχύτατο από τον πλοηγό. Τεράστια πρόοδος στο θέμα κατά τη γνώμη μου.

  13. #103
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι γενικά δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση που να ξεχωρίζει από τις άλλες και μάλιστα για κινητό τηλέφωνο. ...
    Φίλε Rasta δεν κάνω καμία αναφορά στο hardware και στις δυνατότητες των σύγχρονων κινητών. Αναφέρομαι στον περιορισμό στο τι υπάρχει διαθέσιμο γι αυτά.

    Επίσης ούτε είναι στις προθέσεις μου να κάνω κάποιο συγκριτικό με το Aura από την στιγμή που δεν το έχω στην κατοχή μου. Εσύ που έχεις και τα δύο έχεις σαφέστατα τον πρώτο ρόλο εδώ. Εγώ προσωπικά συνήθως ακολουθώ τις συμβουλές εμπειρότερων από εμένα σε εξειδικευμένα με το θέμα fora.

    http://www.navimania.gr/showthread.php?t=21445

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. Οθονη 24', κατα προτιμηση Eizo
    Από kontinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 16:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας