Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Mισθοί τέτοιας κατηγορίας υπάρχουν. Το περίεργο είναι να αναφέρονται σε αγγελία, κάτι που δεν συνηθίζεται στην Ελλάδα. Αντιθέτως στο εξωτερικό αναφέρονται, δείτε πχ το jobserve.com
    Συνήθως δε μισθοί τέτοιοι δίνονται σε άτομα που είτε έρχονται μέσω εταιριών συμβούλων (head hunters) είτε σε άτομα που είναι ήδη γνωστά και ήδη παίρνουν πολλά (για να πάρεις κάποιον απο αλλού που είναι ευχαριστημένος ήδη εκεί πρέπει να δώσεις το λιγότερο +30%, με λιγότερα δεν αξίζει να αλλάξεις δουλειά). Εγώ γνωρίζω αρκετούς καταξιωμένους πληροφορικάριους, προγραμματιστές και sysadmins/dba που παίρνουν τοσα και περισσότερα. Και μάλιστα Θεσσαλονίκη, που οι αποδοχές κατα κανόνα είναι μικρότερες απο αυτές στην Αθήνα. Αρα δεν με παραξενεύει καθόλου το ποσό, εαν πραγματικά θέλουν έναν καταξιωμένο και έμπειρο και καλό γνώστη και όχι έναν που διάβασε ένα δυο βιβλία και έφτιαξε κανα παιδικό προγραμματάκι. Με παραξενεύει που εμφανίζεται σε αγγελία, εδώ στην Ελλάδα, είναι ασυνήθιστο. Απο την άλλη, εαν πρόκειται για πολυεθνική, και λειτουργεί με τους ίδιους όρους όπως πχ στην Αγγλία, μπορεί όντως να ισχύει.

    Σε τέτοιες δουλειές πρέπει να δείς πολυ καλά με τι εταιρία μπλέκεις. Πρέπει ναναι κάποια πολύ μεγάλη και γνωστή, διαφορετικά, μπορεί ναναι και ορθογραφικό λάθος (να θέλανε να πούνε 500 τον μήνα, και "βγήκε" το 50000 - κάθε μηδενικό πατήθηκε δυο φορές κατα λάθος - ). ΕΠίσης εαν είσαι ήδη σε πολύ καλή δουλειά, μπορεί να ζητήσεις και εγγυήσεις, γιατί είναι EPIC FAIL να παραιτηθείς απο μια δουλειά που μπορεί να έχεις δεκαετία, με 40Κ τον χρόνο, να πάς εκεί για 50Κ τον χρόνο, και σε μερικούς μήνες να σου πούν, ευχαριστούμε, δεν θα συνεχίσουμε την συνεργασία, δεν μας συμφέρει να μείνουμε Ελλάδα ή το ακόμη πιο απλό, θεωρούμε ότι η συνεργασία μας δεν είναι καλή και δεν μπορούμε να συνεχίσουμε ευχαριστούμε γειά σας... . Συμβαίνει ακόμα και σε καταξιωμένες πολυεθνικές (πχ ALDI, PUBLIC κλπ).

  2. #17
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.584
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά αυτό το τελευτάιο που λές δε μπορείς να το ξέρεις. Σήμερα υπάρχουν άυριο όχι δεν το ξέρουν ,αλλά και να το ξέρουν δε θα δώσουν λογαριασμό στον υπάλληλο. Έπαιξες και έχασες. Τί εγγυήσεις δηλαδή να ζητήσεις;;
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #18
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.348
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    PUBLIC κλπ).
    fnac...

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αυτό το τελευτάιο που λές δε μπορείς να το ξέρεις. Σήμερα υπάρχουν άυριο όχι δεν το ξέρουν ,αλλά και να το ξέρουν δε θα δώσουν λογαριασμό στον υπάλληλο. Έπαιξες και έχασες. Τί εγγυήσεις δηλαδή να ζητήσεις;;

    Mεγαλοστελέχη κανουν ιδιωτικά συμφωνητικά για περίπτωση απόλυσης, ε συγνώμη, οικειοθελούς παραίτησης ήθελα να πώ, με κάποια αποζημίωση που θα είναι το αντίστοιχο της αποζημίωσης τουλάχιστον 5, 10 ετών πχ. Οπότε ο νέος εργοδότης, δεν μπορεί να λύσει την σχέση εργασίας χωρίς να πληρώσει κάποιο σοβαρό αντίτιμο. Λογικό, όταν ο ίδιος αυτός ο εργοδότης προσπαθεί να "πάρει" απο κάποια άλλη επιχείρηση έναν εργαζόμενο με δέλεαρ καλύτερες αποδοχές. Σε διευθυντικά στελέχη είναι σύνηθες.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    fnac...
    almost the same
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  6. #21
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darth_Sidius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο anon, για ετήσιες απολαβές μιλάει. Αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργο πάντως για Ελλάδα να δίνουν 3.500 μεικτά (~2900 καθαρά) ΕΣΤΩ και σε Senior Developer.
    Πως βγαίνουν 2900 καθαρά από 3500 μικτά;

  7. #22
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darth_Sidius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο anon, για ετήσιες απολαβές μιλάει. Αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργο πάντως για Ελλάδα να δίνουν 3.500 μεικτά (~2900 καθαρά) ΕΣΤΩ και σε Senior Developer.
    Γι' αυτό πρέπει να φύγουν όσοι ξέρουν παραπάνω του 1+1 =2 από εδώ πέρα. Γιατί είναι απόλυτα φυσιολογικά να παίρνεις τόσα, εν έτει 2010. Απλά εδώ το έχουμε 'ξεχάσει' ή εξομοιώσει με τα 700-1200 σε τεράστιες κατηγορίες ανθρώπων = λάθος.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    40 ως 55Κ συνήθως σημαίνει 40Κ εκτός αν μπορείς να αποσπάσεις περισσότερα με αποδείξεις της αξίας σου (όχι πτυχία, αποδείξεις δηλαδή δουλειές που έχεις κάνει, όσο πιο εντυπωσιακές τόσο το καλύτερο).

    40Κ μεικτά = 26.6 καθαρά = 1900/μήνα. Μάλλον κοινό ποσό για senior developer με κάμποσα χρόνια στην πλάτη. Ακόμα και το μέγιστο 55Κ να πάρεις βγάζει καθαρά 2600 το μήνα, καλό ποσό ειδικά αυτή την εποχή αλλά όχι εξωπραγματικό.

  9. #24
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Μια χαρά είναι το ποσό για Senior Developer..Κι απ'ότι κουβέντιαζα και με κόσμο,δυσκολεύονται να βρουν όντως καλούς senior για java, οπότε ΑΝ βρουν ατομο με αυτά που θέλουν, τα πληρώνουν άνετα τα χρήματα αυτά..

  10. #25
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darth_Sidius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο anon, για ετήσιες απολαβές μιλάει. Αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργο πάντως για Ελλάδα να δίνουν 3.500 μεικτά (~2900 καθαρά) ΕΣΤΩ και σε Senior Developer.
    Τα καθαρά για 3500 μικτά βγαίνουν γύρω στα 2500, καθώς υπάρχουν υψηλές παρακρατήσεις φόρου, πέραν των ασφαλιστικών εισφορών.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  11. #26
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ισπανία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30800/1024
    ISP
    ΟΝΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καθαρά για 3500 μικτά βγαίνουν γύρω στα 2500, καθώς υπάρχουν υψηλές παρακρατήσεις φόρου, πέραν των ασφαλιστικών εισφορών.
    Το δέχομαι αυτό. Μαλλον δεν υπολόγισα καλά

    Εγώ πάντως στο χώρο δεν ξέρω ατομο με 4 χρόνια προυπηρεσία (σόρρυ αν το περέλειψα αλλά τόσα αναφέρει ως minimum η αγγελία) ακόμα και άν τον έχουν "χρίσει" senior, να παίρνει τέτοια λεφτά. Βέβαια υπάρχει, στο forum, κόσμος ΠΟΛΥ πιο παλιός απο μένα στο χώρο και σεβομαι την εμπειρία τους.

    Εγώ πάντως με κάπου πάνω απο 5 χρόνια προυπηρεσία σε αρκετά μεγάλη εταιρία παίρνω αρκετά λιγότερα (και πάλι θα παιρνω λιγοτερα οταν γίνω senior ακομα και με την αυξηση)...
    "..The Force Shall Set Me Free!!!"

  12. #27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darth_Sidius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δέχομαι αυτό. Μαλλον δεν υπολόγισα καλά

    Εγώ πάντως στο χώρο δεν ξέρω ατομο με 4 χρόνια προυπηρεσία (σόρρυ αν το περέλειψα αλλά τόσα αναφέρει ως minimum η αγγελία) ακόμα και άν τον έχουν "χρίσει" senior, να παίρνει τέτοια λεφτά. Βέβαια υπάρχει, στο forum, κόσμος ΠΟΛΥ πιο παλιός απο μένα στο χώρο και σεβομαι την εμπειρία τους.

    Εγώ πάντως με κάπου πάνω απο 5 χρόνια προυπηρεσία σε αρκετά μεγάλη εταιρία παίρνω αρκετά λιγότερα (και πάλι θα παιρνω λιγοτερα οταν γίνω senior ακομα και με την αυξηση)...
    Ξέρω ποια αγγελία λες...την είδα (είναι η μόνη άλλωστε που γράφει μισθό). Εντάξει 2.500 θα τις δείς σε άτομα με πάνω απο 15 χρόνια προϋπηρεσία (και άν). Πάντως εξακολουθώ να το θεωρώ 99% κολπάκι κανενός Headhunter για να φτιάξει βάση δεδομένων. Αφού είναι η Super/Duper υπερσύγχρονη εταιρεία θαύμα γιατί δεν λέει και το όνομά της;

    Μου θυμίζει τις αγγελίες που έχουν γεμίσει τη Χρυσή Ευκαιρία και θέλουν εκπροσώπους τηλεφωνικών πωλήσεων με 1300€ μισθό

  13. #28
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως βγαίνουν 2900 καθαρά από 3500 μικτά;

    Eγώ ξέρω ότι με 3400 μικτά τα καθαρά είναι κάπου 2100 με 2200. Αναλόγως με τον αριθμό των παιδιών, το ποσό αυξάνει (αυξάνει το αφορολόγητο όριο άρα λιγότερες κρατήσεις ΦΜΥ). Επίσης παίζει ρολο εαν είσαι ασφαλισμένος ΙΚΑ προ ή μετά 93. Για τους προ 93, υπάρχει ανώτατο τεκμαρτό, κάπου στα 2600 νομίζω, πέραν αυτού δεν γίνονται ασφαλιστικές κρατήσεις. Για τους μετά 93 το όριο αυτό ειναι πολύ πολύ ψηλότερα, άρα έχουν και περισσότερες ασφαλιστικές κρατήσεις (ΙΚΑ). Αρα λιγότερα καθαρά.

  14. #29
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ισπανία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30800/1024
    ISP
    ΟΝΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι η Super/Duper υπερσύγχρονη εταιρεία θαύμα γιατί δεν λέει και το όνομά της;
    Ε αυτό λεω και εγώ
    "..The Force Shall Set Me Free!!!"

  15. #30
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Και στο εξωτερικό που έχω δεί αγγελίες, πολλές φορές δεν αναφέρεται το όνομα της εταιρίας, παρα μόνο μια γενική περιγραφή της δραστηριότητάς της.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 20:39
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-06, 02:52
  3. Πρόστιμο 30.000 ευρώ σε εταιρία τηλεπικοινωνιών
    Από [+=]Neo_Geo{Ech13} στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 01:11
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 22:41
  5. Ζητιανος με μηνιαιο μισθο.. 3500 Ευρω το μηνα???? Ημαρτoν!!!
    Από apos74 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 09:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας