Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά αν γίνει νόμιμη μεταβίβαση του οχήματος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μην τον τρομοκρατούμε τον άνθρωπο.
    Μία φορά ήμουν στο αεροδρόμιο του Μονάχου και περίμενα την πτήση μου για Ελλάδα. Δίπλα μου ήταν ένας έλληνας (νομίζω από κάποια τράπεζα) που είχε πάει Γερμανία και Ολλανδία επειδή ένας"έντιμος" έλληνας πούλησε το αυτοκίνητο 2 φορές, μία σε γερμανό και μία σε ολλανδό το οποίο το είχε πάρει με δάνειο από τράπεζα το οποίο και φυσικά χρωστούσε.

    Το καλύτερο είναι να μάθει την τράπεζα και να πάει να μιλήσει.

    Η αρχή μου είναι να μην αγοράζω προϊόν το οποίο είναι αγοραζμένο με δάνειο και δεν έχει εξοφληθεί ακόμα.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις λαθος, η αδεια παραμενει στο οχημα μαζι με τον οδηγο (χρηστη) του οχηματος και δεν αναφερεται πουθενα επι της αδειας η παρακρατηση.
    Η άδεια πάντα παραμένει μαζί με το όχημα, και ποτέ δεν είπα κάτι διαφορετικό.

    Στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας ο δανειζόμενος μεταβιβάζει στον δανειστή (τράπεζα) την κυριότητα, ώστε ο τελευταίος να έχει εμπράγματη εγγύηση ότι ο πρώτος θα εξοφλήσει το δάνειό του. Την κυριότητα, έτσι, του οχήματος την έχει η τράπεζα, η οποία με σύμβαση δεσμεύεται ότι δεν θα ασκήσει τα δικαιώματα που αυτή της δίνει (λ.χ. το δικαίωμα να το πουλήσει σε άλλον) παρά μόνο την κρατά ως εξασφάλιση.

    Φυσικά στην περίπτωση αυτή δεν αναφέρεται στην άδεια κανενός είδους παρακράτηση, γιατί πολύ απλά η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, άσχετα εάν βρίσκεται αυτή και το αυτοκίνητο στα χέρια του δανειζόμενου προς χρήση...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  3. #18
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Aν στην αδεια ομως αναγραφεται το ονομα του πωλητη και οχι της τραπεζας;

  4. #19
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firegarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν στην αδεια ομως αναγραφεται το ονομα του πωλητη και οχι της τραπεζας;
    Αυτός που εμφανίζεται ως κύριος του οχήματος στην άδεια, χωρίς να υπάρχει παρακράτηση κυριότητας, μπορεί να το μεταβιβάσει απολύτως νόμιμα.-
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  5. #20
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άδεια πάντα παραμένει μαζί με το όχημα, και ποτέ δεν είπα κάτι διαφορετικό.

    Στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας ο δανειζόμενος μεταβιβάζει στον δανειστή (τράπεζα) την κυριότητα, ώστε ο τελευταίος να έχει εμπράγματη εγγύηση ότι ο πρώτος θα εξοφλήσει το δάνειό του. Την κυριότητα, έτσι, του οχήματος την έχει η τράπεζα, η οποία με σύμβαση δεσμεύεται ότι δεν θα ασκήσει τα δικαιώματα που αυτή της δίνει (λ.χ. το δικαίωμα να το πουλήσει σε άλλον) παρά μόνο την κρατά ως εξασφάλιση.

    Φυσικά στην περίπτωση αυτή δεν αναφέρεται στην άδεια κανενός είδους παρακράτηση, γιατί πολύ απλά η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, άσχετα εάν βρίσκεται αυτή και το αυτοκίνητο στα χέρια του δανειζόμενου προς χρήση...
    Στην Καταπιστευτικη η αδεια ειναι στο ονομα του δανειοληπτη, οχι της Τραπεζας

    Η Τραπεζα δεν δυναται να εχει το αμαξι στο ονομα της, καθως μετα ως εταιρεια θα επρεπε να το εχει στα παγια της (πραγμα αδυνατο)

    Η καταπιστευτικη καλυπτει απλα νομικα την Τραπεζα αν θελει να παει τον δανειοληπτη στο δικαστηριο. Το αμαξι ομως θα εχει πουληθει αν ειναι λαμογιο και απατεωνας.

    Ουτε στην παρακρατηση κυριοτητας φαινεται πουθενα το ονομα της Τραπεζας στην αδεια. Απλα η αδεια αναγραφει Παρακρατηση και ετσι δεν μπορει να γινει μεταβιβαση χωρις πρωτα να γινει η αρση της. Στην καταπιστευτικη ομως δεν αναγραφεται τιποτα. Το "λαμογιο" δανειοληπτης μπορει ανετα να πουλησει το αμαξι, το Υπουργειο Μεταφορων θα κανει ανετα τη μεταβιβαση (καθως στα αρχεια του ιδιοκτητης του οχηματος ειναι ο δανειοληπτης) και ειναι στα χερια της Τραπεζας βασιζομενη στην καταπιστευτικη παρακρατηση να κυνηγησει τον δανειοληπτη.

    Στην ουσια προκειται για καλη πιστη μεταξυ των δυο μερων. Αν δεν εχεις την κυριοτητα του παγιου εξασφαλισμενη με παρακρατηση κανονικη επι της αδειας, η καταπιστευτικη ειναι μια μπουρδα και μιση. Κατι ξερω που το λεω

    Και ασε μετα τους δικηγορους να χτυπιουνται και να προσπαθουν με δικαστικα μεσα να κυνηγησουν τον δανειοληπτη. Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος. Τι θα του παρεις για να καλυψεις το ανεξοφλητο δανειο οταν το αμαξι θα εχει κανει φτερα??? Τουλαχιστον με παρακρατηση επι της αδειας θα εκανες οικειοθελη ή βιαιη αφαιρεση του οχηματος και θα το εκποιουσες να καλυψεις μερος του ανεξοφλητου δανειου και το υπολοιπο θα πηγαινε write off (δεδομενου οτι θα ειχες κανει προβλεψεις επισφαλειας αρα net effect μηδεν). Με την καταπιστευτικη 9 στις 10 τρως ολο το κοστος του δανειου στο κεφαλι γιατι απλα το αμαξι εχει κανει φτερα και ο δανειοληπτης δεν εχει τιποτα για να καλυψει την οφειλη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 20-09-10 στις 23:18.

  6. #21
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Καταπιστευτικη η αδεια ειναι στο ονομα του δανειοληπτη, οχι της Τραπεζας

    Η Τραπεζα δεν δυναται να εχει το αμαξι στο ονομα της, καθως μετα ως εταιρεια θα επρεπε να το εχει στα παγια της (πραγμα αδυνατο)
    Δεν περνάει στα πάγια, γιατί μπαίνει σε λογαριασμό τάξης, ενώ στη σύμβαση υπάρχει αντιφώνηση της νομής, η οποία παραμένει στον δανειζόμενο. Η αναμεταβίβαση προς τον δανειζόμενο γίνεται συνήθως αυτοδικαίως καθώς στις συμβάσεις υπάρχει διαλυτική αίρεση της ικανοποίησης της απαίτησης.

    Αλλά ξέχασε ό,τι ξέρεις, να ξεχάσω ό,τι ξέρω. Με την απλή λογική: Τι σόι εμπράγματη διασφάλιση σε δάνειο είναι αυτή που το αντικείμενο που χρησιμοποιείται για τη διασφάλιση παραμένει στην απόλυτη κυριότητα του δανειζόμενου, ο οποίος μάλιστα μπορεί να το πουλήσει χωρίς τη συγκατάθεση αυτού που έχει διαθέσει τα χρήματά θεωρώντας ότι έχει κάτι στην κατοχή του ως εξασφάλιση;

    Δεν στέκει!!!

    Εσύ θα μου δάνειζες χρήματα για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο με τον όρο ότι το μοναδικό στοιχείο διασφάλισης που θα είχες θα ήταν το αυτοκίνητο, το οποίο θα έμενε στην κατοχή μου και πλήρη κυριότητά μου; Είτε τον βάλεις τον όρο αυτόν είτε όχι, άχρηστος είναι...!

    ........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε στην παρακρατηση κυριοτητας φαινεται πουθενα το ονομα της Τραπεζας στην αδεια. Απλα η αδεια αναγραφει Παρακρατηση και ετσι δεν μπορει να γινει μεταβιβαση χωρις πρωτα να γινει η αρση της.
    Στην περίπτωση αυτή δεν ενδιαφέρει τον οποιονδήποτε τρίτο ποιος έχει κάνει την παρακράτηση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nmakry : 20-09-10 στις 23:38. Αιτία: auto merged post
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  7. #22
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firegarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν στην αδεια ομως αναγραφεται το ονομα του πωλητη και οχι της τραπεζας;
    Ισχύει αυτό που λέει και ο nmakry.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που εμφανίζεται ως κύριος του οχήματος στην άδεια, χωρίς να υπάρχει παρακράτηση κυριότητας, μπορεί να το μεταβιβάσει απολύτως νόμιμα.-
    Από τη στιγμή που η άδεια δεν γράφει παρακράτηση κυριότητας και το αυτοκίνητο μεταβιβαστεί σε σένα τέλος! Δεν μπορεί κανείς να έρθει να σου πει ότι το αυτοκίνητο δε σου ανήκει.
    Επίσης αν δεν κάνω λάθος, αυτό μπορείς και να το ρωτήσεις, τα ΚΕΠ είναι online με το υπουργείο και όταν κάνουν τη μεταβίβαση μπορούν να δουν αν υπάρχει παρακράτηση κλπ και στην περίπτωση αυτή απλά δεν μπορούν να κάνουν τη μεταβίβαση.

    ........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papdoux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία φορά ήμουν στο αεροδρόμιο του Μονάχου και περίμενα την πτήση μου για Ελλάδα. Δίπλα μου ήταν ένας έλληνας (νομίζω από κάποια τράπεζα) που είχε πάει Γερμανία και Ολλανδία επειδή ένας"έντιμος" έλληνας πούλησε το αυτοκίνητο 2 φορές, μία σε γερμανό και μία σε ολλανδό το οποίο το είχε πάρει με δάνειο από τράπεζα το οποίο και φυσικά χρωστούσε.

    Το καλύτερο είναι να μάθει την τράπεζα και να πάει να μιλήσει.

    Η αρχή μου είναι να μην αγοράζω προϊόν το οποίο είναι αγοραζμένο με δάνειο και δεν έχει εξοφληθεί ακόμα.
    Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε όμως τι απάτη έκανε. Σαφώς και δεν μπορούσε να μεταβιβάσει νόμιμα το αυτοκίνητο που είχε και παρακράτηση κυριότητας και μάλιστα δύο φορές.
    Μπορεί να έκανε κάποια πλαστογραφία ή απλά να πήρε τα χρήματα. Αυτοκίνητο όμως δεν θα πήρε κανείς από τους δύο. Εδώ μιλάμε πως ο φίλος μας θα πάρει στο χέρι του την άδεια στο όνομά του και φυσικά το αυτοκίνητο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giwrgosth : 21-09-10 στις 09:29. Αιτία: auto merged post
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #23
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν δεν κάνω λάθος, αυτό μπορείς και να το ρωτήσεις, τα ΚΕΠ είναι online με το υπουργείο και όταν κάνουν τη μεταβίβαση μπορούν να δουν αν υπάρχει παρακράτηση κλπ και στην περίπτωση αυτή απλά δεν μπορούν να κάνουν τη μεταβίβαση.
    To ρωτησα σε ΚΕΠ και δυστυχως δεν ειναι σε Online συνδεση με το υπουργειο.

  9. #24
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firegarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ρωτησα σε ΚΕΠ και δυστυχως δεν ειναι σε Online συνδεση με το υπουργειο.
    Όμως η προσορινή άδεια στο όνομά σου είναι 100% έγκυρη και όπως είπα με αυτή στο χέρι και τα κλειδιά του αυτοκινήτου κανείς δεν μπορεί να σου το πάρει πίσω.
    Μόνη (απίθανη για μένα) περίπτωση απάτης να έχει πλαστογραφήσει την άδεια και να έχει σβήσει με κάποιο τρόπο τη σφραγίδα που γράφει ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ.
    Μπορείς λοιπόν να κάνεις τη μεταβίβαση στο υπουργείο και να είσαι 100% σίγουρος.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #25
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλλά ξέχασε ό,τι ξέρεις, να ξεχάσω ό,τι ξέρω. Με την απλή λογική: Τι σόι εμπράγματη διασφάλιση σε δάνειο είναι αυτή που το αντικείμενο που χρησιμοποιείται για τη διασφάλιση παραμένει στην απόλυτη κυριότητα του δανειζόμενου, ο οποίος μάλιστα μπορεί να το πουλήσει χωρίς τη συγκατάθεση αυτού που έχει διαθέσει τα χρήματά θεωρώντας ότι έχει κάτι στην κατοχή του ως εξασφάλιση;

    Δεν στέκει!!!

    Εσύ θα μου δάνειζες χρήματα για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο με τον όρο ότι το μοναδικό στοιχείο διασφάλισης που θα είχες θα ήταν το αυτοκίνητο, το οποίο θα έμενε στην κατοχή μου και πλήρη κυριότητά μου; Είτε τον βάλεις τον όρο αυτόν είτε όχι, άχρηστος είναι...!
    Συμφωνώ για αυτό είπα ότι η Καταπιστευτική δεν σε διασφαλίζει όπως η παρακράτηση επί της άδειας, για αυτό για εμένα η Καταπιστευτική είναι μία βλακεία και μισή, ένας άχρηστος όρος (οπως λες και εσυ), γιατί δανείζεις χρήματα σε κάποιο, για αγορά αυτοκινητου, την κατοχή, χρήση και κυριότητα του οποίου έχει ο δανειολήπτης και η τράπεζα δεν εχει καμια εμπραγματη εξασφαλιση εκτος απο ενα νομικο ορο στη συμβαση.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ για αυτό είπα ότι η Καταπιστευτική δεν σε διασφαλίζει όπως η παρακράτηση επί της άδειας, για αυτό για εμένα η Καταπιστευτική είναι μία βλακεία και μισή, ένας άχρηστος όρος (οπως λες και εσυ), γιατί δανείζεις χρήματα σε κάποιο, για αγορά αυτοκινητου, την κατοχή, χρήση και κυριότητα του οποίου έχει ο δανειολήπτης και η τράπεζα δεν εχει καμια εμπραγματη εξασφαλιση εκτος απο ενα νομικο ορο στη συμβαση.
    Παρακράτηση κυριότητας μπορεί να κάνει αυτός που σου πουλάει το αυτοκίνητο. Όταν το αγοράζεις με δάνειο, το αγοράζει ουσιαστικά η τράπεζα από τον έμπορο και στο μεταβιβάζει, παρακρατώντας την κυριότητα μέχρι να την εξοφλήσεις.

    Εάν όμως, πας στην τράπεζα να ζητήσεις λ.χ. καταναλωτικό δάνειο για σερβιέτες και δεν έχεις κάποιο ακίνητο ή κάποια άλλη εξασφάλιση, τότε η τράπεζα μπορεί να σου ζητήσει να της μεταβιβάσεις κάποιο κινητό σου (λ.χ. αυτοκίνητο) με καταπιστευτική μεταβίβαση κυριότητας. Άρα, η ΚΜΚ είναι σαν την υποθήκη επί κινητών, και καθώς στα κινητά δεν μπορεί να υπάρξει προσημείωση, γίνεται κανονική μεταβίβαση, υπό συγκεκριμένους όρους για τη νομή και την έκταση της κυριότητας.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  12. #27
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18432/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Vivodi - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    NetFasteR IAD 2
    SNR / Attn
    5.5(dB) / 24.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχω την εντύπωση ότι αν τελικά γίνει η μεταβίβαση αυτό θα σημαίνει ότι είσαι και οκ καθώς αν υπάρχει παρακράτηση δεν νομίζω ότι μπορεί να το μεταβιβάσει


    με επιφύλαξη πάντα,
    α και κάτι άλλο πριν κάνεις κάτι ρώτα τους υπαλλήλους του ΚΕΠ είναι κάτι που το κάνουν κάθε μέρα και είναι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν

    ........Auto merged post: trelomhxmhx πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trelomhxmhx Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω την εντύπωση ότι αν τελικά γίνει η μεταβίβαση αυτό θα σημαίνει ότι είσαι και οκ καθώς αν υπάρχει παρακράτηση δεν νομίζω ότι μπορεί να το μεταβιβάσει


    με επιφύλαξη πάντα,
    α και κάτι άλλο πριν κάνεις κάτι ρώτα τους υπαλλήλους του ΚΕΠ είναι κάτι που το κάνουν κάθε μέρα και είναι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν


    μόλις έστειλα το πρώτο μήνυμα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι έχουν εμφανιστεί πωλητές (κυρίως "μαντράδες" που είναι λίγο πριν το λουκέτο) που παρουσιάζουν πλαστά έγγραφα (που φαίνονται καθ' όλα νόμιμα) για άρση παρακράτησης κ.α.

    γι αυτό δώσε προσοχή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trelomhxmhx : 21-09-10 στις 17:24. Αιτία: auto merged post

  13. #28
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trelomhxmhx Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόλις έστειλα το πρώτο μήνυμα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι έχουν εμφανιστεί πωλητές (κυρίως "μαντράδες" που είναι λίγο πριν το λουκέτο) που παρουσιάζουν πλαστά έγγραφα (που φαίνονται καθ' όλα νόμιμα) για άρση παρακράτησης κ.α.

    γι αυτό δώσε προσοχή

    Πλαστογραφημενες αδειες κυκλοφοριας ή πλαστα εγγραφα που δειχνουν οτι δηθεν το αμαξι εχει αποπληρωθει και απλα δεν εχει γινει αρση της παρακρατησης ακομα;

  14. #29
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακράτηση κυριότητας μπορεί να κάνει αυτός που σου πουλάει το αυτοκίνητο. Όταν το αγοράζεις με δάνειο, το αγοράζει ουσιαστικά η τράπεζα από τον έμπορο και στο μεταβιβάζει, παρακρατώντας την κυριότητα μέχρι να την εξοφλήσεις.

    Εάν όμως, πας στην τράπεζα να ζητήσεις λ.χ. καταναλωτικό δάνειο για σερβιέτες και δεν έχεις κάποιο ακίνητο ή κάποια άλλη εξασφάλιση, τότε η τράπεζα μπορεί να σου ζητήσει να της μεταβιβάσεις κάποιο κινητό σου (λ.χ. αυτοκίνητο) με καταπιστευτική μεταβίβαση κυριότητας. Άρα, η ΚΜΚ είναι σαν την υποθήκη επί κινητών, και καθώς στα κινητά δεν μπορεί να υπάρξει προσημείωση, γίνεται κανονική μεταβίβαση, υπό συγκεκριμένους όρους για τη νομή και την έκταση της κυριότητας.
    Μην συγκρίνουμε την υποθήκη/προσημειωση επι ακινητου με την καταπιστευτικη μεταβιβαση αυτοκινητου.

    Στην πρωτη εχεις εγγραφη προσημειωση σε 3ο φορεα (υποθηκοφυλακειο) και δεν μπορει κανεις να μεταβιβασει το ακινητο με μαιμουδια γιατι με ελεγχο βαρων θα φανει η προσημειωση/υποθηκη.

    Αντιθετα στην καταπιστευτικη δεν υπαρχει καμια εξασφαλιση απο 3ο φορεα (πχ υποθηκοφυλακειο, Υπουργειο Μεταφορων κτλ). Αρα ο μελλοντικος αγοραστης στον οποιο εσυ πουλας, δεν μπορει να ελεγξει αν το προς πωληση παγιο ειναι "καθαρο".

    Η καταπιστευτικη ειναι σαν να αγοραζεις το σπιτι με δανειο απο την τραπεζα και η μοναδικη της εξασφαλιση, να ειναι ενα "χαρτι" αναμεσα σε εσενα και την τραπεζα οτι εχει εκεινη την κυριοτητα καταπιστευτικα. Ειναι δλδ πρακτικα ενα κ@λοχαρτο, αφου αν θες μεταβιβαζεις ανετα το ακινητο (αφου δεν υπαρχει κανενα βαρος επ'αυτου), εξαφανιζεσαι με τα λεφτα (100-200-300 χιλ. ευρω) και μετα ασε την τραπεζα να ψαχνει να σε βρει για να επιδωσει εξωδικα, να κινει νομικες ενεργειες και να σε τρεχει στα δικαστηρια μπας και παρει τα λεφτα της πισω.

    Αν σε ολα αυτα βαλεις οτι οι περισσοτερες τραπεζες ξεκινουν νομικες ενεργειες σε bucket καθυστερησης 120+ μερες (δλδ μετα απο 4 μηνες) ο λαμογιος αν θελει εχει γινει μπουχος με τα λεφτα και εσυ ψαχνεις να τον βρεις και να κανεις επιδοσεις στον κανενα. Τα εχω δει να συμβαινουν για αυτο τα λεω.

    Στα δανεια μονο υποθηκες/προσημειωσεις και παρακρατησεις επι της αδειας κυκλοφοριας για να εισαι καλυμμενος.

  15. #30
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα δανεια μονο υποθηκες/προσημειωσεις και παρακρατησεις επι της αδειας κυκλοφοριας για να εισαι καλυμμενος.
    Δεν μπορεί να συσταθεί υποθήκη (και κατ' επέκταση ούτε προσημείωση) επί κινητού! Είναι μόνο για ακίνητα...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από baldrick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-12, 22:36
  2. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 17:47
  3. ** αγορα μεταχειρισμενου η νεου αυτοκινητου ?**
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 12:42
  4. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από G.S στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 21:41
  5. αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου
    Από Jiminhio 10 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 11:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας